ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Луѓе дали на казнена професориве се барем малце попустливи?:confused:

Полагам кај Астеруд вовед. Се убивам од учење и уште не сум сигурна ептен ми е страв. На редовна сесија ме падна, бев меѓу 5 и 6 и на консултации бев и ме падна. А имав напишано многу, друг професор 7/8ка би ми пишал.
Што да очекувам, утешителен збор некој?
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
512
Поени од реакции
743
Diplomata od praven fakultet - shkup, vazi samo na teritorija od mavrovka do novo lisice i toa samo vo kombinacija so aktuelna partijska kniska i staz od 3 godini lizenje vo lokalniot partijski shtab.
Zalosno.
 
Член од
15 октомври 2018
Мислења
9
Поени од реакции
4
Луѓе дали на казнена професориве се барем малце попустливи?:confused:

Полагам кај Астеруд вовед. Се убивам од учење и уште не сум сигурна ептен ми е страв. На редовна сесија ме падна, бев меѓу 5 и 6 и на консултации бев и ме падна. А имав напишано многу, друг професор 7/8ка би ми пишал.
Што да очекувам, утешителен збор некој?
Искрено, од моево досегашно искуство, т.е додека бев на додипломски, исто беше оценувањето, без разлика дали е казнена или не. Ако не е добро тоа што е напишано, не прават баш разлика во оценување.
Ти посакувам среќа и гледај да одговараш како што сака проф Иако никогаш не се знае што е океј за нивните критериуми.
Со среќа:) Пс. Ова го кажувам од моето искуство
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
59
Поени од реакции
8
казнено влезен колоквиум кај тупанчевски како се поминува?
 
Член од
3 јануари 2019
Мислења
8
Поени од реакции
0
Што најчесто се паѓа на прв колоквиум Современи политички системи кај Кртолица? На што најмногу внимние да обрнам или мора се ептен убаво да се знае?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Дечки,има 2 конфузни соопштенија за пријавување испити во Јунската сесија.Во едното пишува сите студенти да пријават испити до 6 Мај,а во другото има посебен датум за секоја година и група,за политичките насоки е на 21 Мај.
Што е точно?
До кога можат да се пријават испити во Јунската сесија?
 
Член од
14 април 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво! Завршувам четврта година средно како правен техничар, сакам да Ве замолам ако можете да ми кажете нешто за овој факултет. Гледам на нивната web страна но некако не ми е јасно?! Прв и втор циклус треба да се заврши а тоа се 3+2 години па после имаш магистерска па правосуден итн? Ако може нешто околу тоа? Ви благодарам
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Здраво! Завршувам четврта година средно како правен техничар, сакам да Ве замолам ако можете да ми кажете нешто за овој факултет. Гледам на нивната web страна но некако не ми е јасно?! Прв и втор циклус треба да се заврши а тоа се 3+2 години па после имаш магистерска па правосуден итн? Ако може нешто околу тоа? Ви благодарам
3 години сите исто слушате, после си бираш смер и слушаш и полагаш 3 семестри(7,8 и 9 семестар), додека 4 семестар(10 семестар) е подготовка на магистерска. Откако ќе завршиш со ова, треба да имаш година дена пракса и да пријавиш правосуден.
Нека ме поправи некој ако грешам, ама мислам тој е процесот.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.862
Поени од реакции
11.484
3 години сите исто слушате, после си бираш смер и слушаш и полагаш 3 семестри(7,8 и 9 семестар), додека 4 семестар(10 семестар) е подготовка на магистерска. Откако ќе завршиш со ова, треба да имаш година дена пракса и да пријавиш правосуден.
Нека ме поправи некој ако грешам, ама мислам тој е процесот.
Да, тој е процесот. После магистрирањето, 1 година приправнички стаж што овозможува право на полагање правосуден испит.
 
Член од
22 јануари 2018
Мислења
33
Поени од реакции
6
Колеги, кога презапишувам предмет дали можам да го презапишам пред испитна сесија и ќе полагам само испитот како вонредно ( без услов/колоквиум ) и ќе важи истата тарифа или морам да слушам повторно настава за тој предмет? Ви благодарам однапред
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Колеги, кога презапишувам предмет дали можам да го презапишам пред испитна сесија и ќе полагам само испитот како вонредно ( без услов/колоквиум ) и ќе важи истата тарифа или морам да слушам повторно настава за тој предмет? Ви благодарам однапред
Предметите се презапишуваат и уплаќаат пред деновите на полагање.Ќе треба да пополниш изјава за презапишување предмет во која ќе наведеш за кој предмет станува збор и кај кој професор ќе полагаш.Иако така пишува,не е потребно пак да се слуша настава по тој предмет.
Ако по предметот има и колоквиум,мораш и колоквиумот да го полагаш прво,па потоа испитот.Парите се уплаќаат пред полагањето на колоквиумот.
 
Член од
22 јануари 2018
Мислења
33
Поени од реакции
6
Предметите се презапишуваат и уплаќаат пред деновите на полагање.Ќе треба да пополниш изјава за презапишување предмет во која ќе наведеш за кој предмет станува збор и кај кој професор ќе полагаш.Иако така пишува,не е потребно пак да се слуша настава по тој предмет.
Ако по предметот има и колоквиум,мораш и колоквиумот да го полагаш прво,па потоа испитот.Парите се уплаќаат пред полагањето на колоквиумот.
Ти благодарам многу!
 
Член од
15 октомври 2018
Мислења
9
Поени од реакции
4
Продавам практикум МПП и практикум за Општ дел Граѓанско право.
Пишете ми во порака, ако му требаат на некој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom