Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.469
Поени од реакции
9.254
Прееска на вести даваа видео од изрекувањето на пресудата. За мене воочлив беше моментот кога судијата Кацарска читаше одлука за обвинетите коишто на 27 април го рушиле уставниот поредок на Република Северна Македонија. На 27 април, 2017 година уставното име беше Република
Македонија, а обвинетите ги тепаа политичарите коишто го урнаа уставот и го сменија уставното име на нашата земја без референдумска одлука.

Далеку од тоа дека ги правдам тепачите, само сакам да ја воочам перверзијата на самиот судски процес. Упадот на толпата во собранието, како и тепањето на пратениците беше наивен непресметан потег, бидејќи 27 април требаше да биде запаметен како денот кога СДСМ го урна уставот на РМ со нелегалното превземање на власта преку незаконското и неделовничкото избирање на нов спикер. Всушност, тепањето беше најдоброто нешто што можеше да им се случи на СДСМ, бидејќи на тој начин тие испаднаа жртви, а самиот чин беше/е користен од сите сите поголеми поддржувачи на северџанската партија, медиуми, невладини организации, амбасади за спроведување на агендата за којашто беа донесени на власт.
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.977
Поени од реакции
3.695
Еве, ти не си мутав, туку гениј; црпнатиот и неговата фела тврдеа дека референдумот е успешен, затоа што од оние кои гласале, најголемиот дел биле „за„, што на власта и‘ одговараше.

Според законите, рефрендумот не успеа, затоа што не беше задоволен двојниот кумулативен услов. Затоа, црпнатот и неговите институции самите пресудија, запоставувајќи ја пропаста од референдумот.

И сега, што вели твојот гениј?
Твојот гениј Мики меша една битна работа а тоа е дека неуспешен референдум не значи и дека мнозинството биле против договорот. Не гласањето на референдумот не значи подршка на опцијата против договорот. Неможеш да си даваш претпоставки дека ако некој не се изјаснил тој е против договорот. Разбираш убаво што ти зборувам ама се правиш недоветен.[DOUBLEPOST=1552681490][/DOUBLEPOST]
Да излезеа и милион да гласаат ПРОТИВ, ќе имавме 102,2% ЗА, кога безпроблем нафукаа толку многу ливчиња и кога без проблем цел свет се прави слеп за полнењето, многу едноставно ќе беше при броењето само да се поклопува излезноста со бројот на ЗА и ПРОТИВ ливчињата.

Јас сум против договорот, ама не сум за опозицијата и што правиме сега, за кого да гласам? (поточно и да сакам не можам да гласам:cool:)

Е баш тоа, никаде не спомнуваат за полнењето на кутиите, туку верглаат како бил консултативен, па како никогаш не гласале 1,2 милиони и дека имале мнозинство.

Уствари Павле кога го прашаа за полнењето на кутиите, одговори, ако имало 4 кутии на едно избирачко место (а нема никаде 2 се макс) просекот не бил 7,5 секунди него 30 секунди, а што правеме со ИО кој е само 3 члена и треба да ги опслужи 4-те гласачи кој гласаат во 4 кутии за 30 секунди, ама тоа е каде има сила нема правда,
нека не се чудат после како младите бегале од животот кој забрзано доага.
Тие што се против договорот а се и против опозицијата се толку малку што се е тоа во рамки на статистичка грешка, некаде околу рејтингот на Јанко Бачев... занемарливо.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.867
Поени од реакции
15.821
Значи да сумираме. Во една недела, лидерот на партијата на власт, воедно и премиер, изјави дека холокаустот е еврејска традиција, а лидерот на опозицијата и можен иден премиер, судскиот процес за своите инкриминирани сопартијци, го поистовети со Нирнбершкиот процес.

Уште ќе се чудиме зошто сме таму, кај што сме?
дојдоа веќе критики од УСА и Германија за Нирберншкиот процес, а чекам Израел да се огласи за традицијата...всушност и добија некој шлаканици у лице блгарите, (иако нас не замолчаа) околу блгарските евреи депортирани ...
Мицко можеше друг пример да даде, да го спореди генелсовото обвинителство/правосудство со нашето... имено познато е дека Георги Димитров е лажно обвинет од Гебелс за подметнатиот пожар на Рајхстагот, но успеа да се одбрани...
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.830
Поени од реакции
29.483
Твојот гениј Мики меша една битна работа а тоа е дека неуспешен референдум не значи и дека мнозинството биле против договорот. Не гласањето на референдумот не значи подршка на опцијата против договорот. Неможеш да си даваш претпоставки дека ако некој не се изјаснил тој е против договорот. Разбираш убаво што ти зборувам ама се правиш недоветен.[DOUBLEPOST=1552681490][/DOUBLEPOST]
Тие што се против договорот а се и против опозицијата се толку малку што се е тоа во рамки на статистичка грешка, некаде околу рејтингот на Јанко Бачев... занемарливо.
,,,navistina veruvash na toa shto si go napishal,,
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.615
И сега Крсте не лежи ради тоа што се издоговори и гласаше за северџан ? Да или не ? Мене кољо не ми е херој али тебе крсте ти е, тоа е разликата.
А смилковско гледам не ти одговара, пошто таму трајко ги местеше, ради ќерка му со телефонот негов на лице место кој го најдоа.
Totalno si gi izmesal loncinjata. Nit krste mi e heroj, se nadevam kje si ja plati kaznata i za 27 i za pazarenjeto so imeto. Slobodno proveri moe mislenje i vo temata za smilkovsko, trac neviden e toa za trajko. Sea da se vratime na temata, sto e sramno vo toa likovi ko nindza i koljo da lezat? Deka pisa sram za drzavata bilo?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.493
Поени од реакции
20.507
Totalno si gi izmesal loncinjata. Nit krste mi e heroj, se nadevam kje si ja plati kaznata i za 27 i za pazarenjeto so imeto. Slobodno proveri moe mislenje i vo temata za smilkovsko, trac neviden e toa za trajko. Sea da se vratime na temata, sto e sramno vo toa likovi ko nindza i koljo da lezat? Deka pisa sram za drzavata bilo?
Што крсте ? Член на СДС ниту може да лежи нути да биде суден, а тука влага и Мијалков, главниот организатор, а воедно член на СДС и бизнис партнер на Заев.
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
77
Поени од реакции
83
Владата која смени не само име, туку и Устав под притисок на една држава (и сето тоа ни го презентираше како успех), сега говори дека не смеат да се мешаат во внатрешните работи на други држави.

Прегледај го приврзокот 205943

Уште Северxhаните мислат дека договорот е добар? Ох заборавив, нив ги интересира само Европа и полниот фрижидер...
Da vidime dali nepismenite ke ja razberat pesnava :

 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Наративот од блиското минато вели дека политичките осуденици кај нас не остануваат долго време во затвор. Обично бидуваат помилувани или аболицирани. Се разбира, во зависност од нивната политичка тежина. Така да нема да биде претерано ако се очекува дека во наредното доаѓање на власт на моменталната опозиција, дел од овие осуденици ќе ја почувствуваат милоста на некој иден пастир. Како по обичај тоа ќе доведе до криза во правниот систем (ко истиот воопшто и да постои) и прекори (ко да му е гајле) од западните квази демократии за непочитување на правото, негово неприменување, невладеење, селективност...што ќе се јави како пречка во преговорите (ако воопшто започнат) за членство во ЕУ и застој во процесот на неопределено.

Не дека не заслужија робија, ама од Марс се гледа дека ова е предизборна претстава за рајата. Главниот перформер му "избега" во Будимпешта и сега практицираат правна држава, т.е мачкање на очи со пиуните од 5ти ешалон.
А за опозицијата, па сме немале постерилна опозиција можеби од времето кога Шекериска беше претседател на есдеес. Ако продолжат вака да се глупираат, Чавков и компанија има да ја одлежат целата казна додека овие дојдат на власт.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.867
Поени од реакции
15.821
Младенова: Се надевам дека ќе ја дознаеме вистината за Бучковски и дека случајот „Тенковските делови“ нема да застари

понов случај, 5 милки евра од Т-хоме, вмешани и сдсм и дуи , процесуиран во УСА ( митодавачите од Германија) па го застареа насилно, а не па ова тенковска боранија
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Херои на македонскиот 21 век

„Мене не ме осуди судот, мене ми пресуди Зоран Заев. Сега моите две децa ќе знаат кој им го зaтвopи нивниот татко и се надевам дека ќе продолжат онаму каде што сум застанал јас, секогаш да бидат тука за оваа држава кога и да треба.“
Влатко Трајковски
„После се што направив за Македонија и за нејзините граѓани, во име на тие исти граѓани сум прогласен за тepopист и сум ocyден на 12 години poбија.
Тука сум пoнижeн требаше и ја 15-ска да изедам.
Нема што друго да ви кажам, ќе ве поздравам на мојот мајчин јазик.
"За дoм спpeмни за увјек и навјек"
Игор Југ
„Оставете ме во Шутка, тамо ми е супер со другарчињата.
- И онака немам пари за карта до Велес.“
Горан Ангелов
„Не се плашам од затвор. Вие не осудивте, ама историјата ќе не ослободи. Еден ден ќе огрее и сонцето на слободата. Да живее Република Македонија.“
Јане Ченто
Иако од денешна перспектива изгледа малце веројатно... овие цитати еден ден ќе ги красат учебниците по историја!

Лето господово 2019 г. Историјата му се повтори на народот кој не ја извлече поуката од неа!

 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.493
Поени од реакции
20.507
Од кооперација директно на работа :LOL:
Градоначалникот на Ѓорче пред некој ден во кафана ( каде е редовен посетител) толку многу се нашљокал што почнал да се тетарави и да повраќа на сите страни :)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.800
Поени од реакции
83.492
Градоначалникот на Ѓорче пред некој ден во кафана ( каде е редовен посетител) толку многу се нашљокал што почнал да се тетарави и да повраќа на сите страни :)
Епа не се сите Петре Шилегов во пиењето :icon_mrgr:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
политика, реваншизам. ги осудија за тероризам, а во собрание еден куп терористи седат. ама тие амнестирани се.
Ќути чоече ... ова судииве наши на кој факс учеле право незнам, изгледа у Мариово учеле судство и правда додека паселе кози ... некои (цивили/граѓани) што во толпа влегле во некоја државна институција и притоа ниту ја уништиле институцијата (не предизвикале ниту пожар, ниту експлозија, ниту пак било какво друго разорно дејство по објектот), ниту пак убиле некого, да добијат најстрого обвинение за тероризам мислам дека е најголем судски преседан што се случил во нашава независна држава од '91г. па навака и во иднина сите овие случаи треба повторно да се разгледуваат и се јово на ново враќање на почеток целиот судски процес !
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.867
Поени од реакции
15.821
Прееска на вести даваа видео од изрекувањето на пресудата. За мене воочлив беше моментот кога судијата Кацарска читаше одлука за обвинетите коишто на 27 април го рушиле уставниот поредок на Република Северна Македонија. На 27 април, 2017 година уставното име беше Република
Македонија, а обвинетите ги тепаа политичарите коишто го урнаа уставот и го сменија уставното име на нашата земја без референдумска одлука.

Далеку од тоа дека ги правдам тепачите, само сакам да ја воочам перверзијата на самиот судски процес. Упадот на толпата во собранието, како и тепањето на пратениците беше наивен непресметан потег, бидејќи 27 април требаше да биде запаметен како денот кога СДСМ го урна уставот на РМ со нелегалното превземање на власта преку незаконското и неделовничкото избирање на нов спикер. Всушност, тепањето беше најдоброто нешто што можеше да им се случи на СДСМ, бидејќи на тој начин тие испаднаа жртви, а самиот чин беше/е користен од сите сите поголеми поддржувачи на северџанската партија, медиуми, невладини организации, амбасади за спроведување на агендата за којашто беа донесени на власт.
се беше јасно како бел ден уште неколку дена по тоа кога сликата на зајко со преврзана глава и кубењето на шугар бејби на го обиколи светот... главниот сценарист на циркусот е политика не моќна сила, а сите останати се помошници режисери, од дипломатски представници во протекторатот, па до политичари на партии... Може да НЕ БИЛ замешан само Села, затоа тој и галами и отворено му кажа повеќе пати на премиерот...[DOUBLEPOST=1552726032][/DOUBLEPOST]
за ова нема гајле и да имаш некое промилче :cool:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom