Црквата е мафија или навистина религиозна организација?

Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
nemozam da ve razberam .sekoj ima pravo na svoe mislenje megjuta nesmee dase nametnuva edno na smetka na drugo ako neveruvas neveruvas toa sie samo tvoe no nemoj da go nametnuvas.koj sto kako e vo pravo najdobro si znae samiot .tuka sme sekoj da si ima pravo da si kaze svojot stav pa makar i dabil pogresen.neznam sto znaci toa ako si povece obrazuvan povece si ateist.crkvata sama po sebe si ima svoe znacenje ,i od kade nekomu pravo da kaze deka e mafija.ke poftoram ako crkvata e mafija togas site religiozni grupi se mafijaski organizacii,i samo ateistite se posteni i cesni lugje.:) sto povece si obrazovan si pogolome kriminalec mafijas :)taka bi trebalo da bide.mozbi nesum vo pravo:)

I.S.Corleone напиша:
Треба после 2007 години само едно да ви биди јасно дека се на овај свет е природа и нема ништо друго освен природа. Барем до сега не се појавило нешто над природно. И една книга да му пркоси на цела наука и да ме убедва дека се случвале некакви чуда, а користејќи ја неа зад кулисно масовно да се кради сиромашниот народ јас како Македонец и националист не мо~ам да прифатам.
hehe koj veli deka makedoncite se siromasni:) nesto si vo zabluda pogledaj okolu sebe kako ziveat :)sekoj vikend ohrid nebega se vozat mercedesi bmw jipovi i siromasni:)aj tise molim farsa i stereotip samo za zalenje i kukanje:) pobaruvackata od marka vo evro e duplo pogolema od stose pretostavuva a se baraa bedni kreditcinja :)zivi sramoj sme vo svetot.

nete razbrav bas najdobro.stose odnesuva do cudo neznam malku e kontraverzno ama sepak postojat cuda ili neobjasnivi raboti seuste kolku inaukata e sovresena denes nemoze da gi objasni mnogute raboti.
 

SkYw4lk3r

The last Jedi
Член од
20 февруари 2007
Мислења
324
Поени од реакции
7
Crkvata ne ja definiram bas kako Mafija ali sigurno ne e Religiozna organizacija !
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Pa zavisi,koga ke ja spomnes crkvata treba da znaes deka vo nea ima i vernici i nevernici,taka da ako ja obvins crkvata za takvo nesto treba da imas na um deka gi obvinuvas site koi se tamu.
 
Член од
18 април 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
Infra напиша:
Освен во гореспоменатите книги, црквата се спомнува и во Библијата, колку за потсетување. А за да пресудиш дали е „убаво„ кажано, треба да имаш некаков критериум. А критериум со 2 ипол прочитани книги, не се гради.



Во вашата црква неделните богослужби не се нарекуваат миси.




Еве што пишува Библијата за црквата:
  • Таа е воспоставена од Бог
„...ако се забавам, да знаеш како треба да се однесува секој што му припаѓа на Божјото семејство, а тоа е црквата на Живиот Бог, столбот и темелот на вистината.„ (1. Тимотеј 3:15)
  • Христос е глава на Црквата
„Бог 'се стави под власт на Христос и Го постави за Господар над 'се, во полза на Црквата.„ (Ефес 1:22)
  • Црквата е наречена „Тело Христово„
„Тие треба да ги обучат Божјите луѓе за извршување на Неговото дело - изградба на Црквата, духовното Христово тело.„ (Ефес 4:12)
  • Црквата е Божја фамилија
„Сега и Исус, и оние што ги освети, имаат еден ист небесен Татко. Затоа Исус не се срами да ги нарече браќа.„ (Евреите 2:11)
  • Служители во Црквата
„Христос наредил некои луѓе да бидат апостоли, други да бидат пророци; некои да бидат евангелизатори, а други духовни пастири и учители. Тие треба да ги обучат Божјите луѓе за извршување на Неговото дело - изградба на Црквата, духовното Христово тело, 'се додека сите заедно не постигнеме единство во верата и во познавањето на Божјиот Син, со што ќе станеме целосно зрели според возвишените стандарди што ги постави Христос.„ (Ефес 4:11-13)

po se izgleda deka si dlaboko ubeden vo verata i crkvata.
Sepak ne se soglasuvam nikako so tvoeto mislenje i tvojot stav za religijata.
tocno e deka verbata postoi kaj sekoj no ne sekogas se narekuva religija.
Dovolna e verbata vo samiot sebe sto za mene e dovolen izvor na energija
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
nemozam da ve razberam .sekoj ima pravo na svoe mislenje megjuta nesmee dase nametnuva edno na smetka na drugo ako neveruvas neveruvas toa sie samo tvoe no nemoj da go nametnuvas.koj sto kako e vo pravo najdobro si znae samiot .tuka sme sekoj da si ima pravo da si kaze svojot stav pa makar i dabil pogresen.neznam sto znaci toa ako si povece obrazuvan povece si ateist.crkvata sama po sebe si ima svoe znacenje ,i od kade nekomu pravo da kaze deka e mafija.ke poftoram ako crkvata e mafija togas site religiozni grupi se mafijaski organizacii,i samo ateistite se posteni i cesni lugje.:) sto povece si obrazovan si pogolome kriminalec mafijas :)taka bi trebalo da bide.mozbi nesum vo pravo:)


hehe koj veli deka makedoncite se siromasni:) nesto si vo zabluda pogledaj okolu sebe kako ziveat :)sekoj vikend ohrid nebega se vozat mercedesi bmw jipovi i siromasni:)aj tise molim farsa i stereotip samo za zalenje i kukanje:) pobaruvackata od marka vo evro e duplo pogolema od stose pretostavuva a se baraa bedni kreditcinja :)zivi sramoj sme vo svetot.

nete razbrav bas najdobro.stose odnesuva do cudo neznam malku e kontraverzno ama sepak postojat cuda ili neobjasnivi raboti seuste kolku inaukata e sovresena denes nemoze da gi objasni mnogute raboti.
Za politika i religija diskusiite se bez kraj. Zato jas ne ubedvam nikoj samo kazvam taka kako so e.
 

VINX

Rhymesaya'
Член од
13 ноември 2007
Мислења
108
Поени од реакции
0
Site popovi so gi znam vozat mercedesi.. :pos2:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Crkvata ne ja definiram bas kako Mafija ali sigurno ne e Religiozna organizacija !
Кога е во прашање Католичката црква тоа е клуб на педери и педофили, во последно време често ги фаќаат на дело.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Верувам во господ ама....ЦРКВАТА е најголема перална на ПАРИ а поповите најголеми криминалци....

Имам еден роднина што пред да стане поп возеше ТОМОС а сега има паркирано еден мерџо и едно ауди и од крива кошара напрај палата ... класичен пример за то што кажав погоре
 

Катја

Journalist
Член од
18 декември 2007
Мислења
56
Поени од реакции
3
Темава баш се погоди на моето денешно искуство. Си доаѓам јас од работа и гледам поп кај нас дома, свети вода пред божиќните празници и оп 100-че. Му велам јас, па нели овој чин го правите пред велигден, а тој ми одговара, па знаеш сега во црквава кај нас има многу нови, се зголеми бројот, мора да го вадиме лебот. А разбрав и дека ценовникот за венчање, погреб, крштевање... си го креирале по свое.
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Crkava e samo uste eden sistem na kontrola. Sozdadena od Vladata na Noviot Svetski poredok so cel da se vnese strav vo narodnata masa, pa so toa polesno ke se kontroliraat. Kako sto znaeme, imame povekje vidovi na crkvi, kade sto spagjaat ne samo pravoslavnata i katolickata, tuku i onie na muslimanskata vera i na evreite, kako i golem broj na sekti (na ovie poslednive posebno, mozokot mu e ispran kako so chetka za r`gja trienje sto ne znaat dali veruvaat ili ne veruvaat vo nekogo ili nesto voopsto.)
John Coulman vo svoeto delo "Conspirator's Hiearchy" objasnuva kako crkvata e sozdadena posle navodnoto voskersnuvanje na Isus Hristos, od strana na Vladata na Noviot Svetski Poredok, koj togas ja nemal denesnava forma, tuku bil vo faza na gradenje. Kako sto se zgolemuvalo vlijanieto na ovaa Vlada, taka se ragjale novi sistemi na kontrola. Crkvata izgledala kako edno od najmokjnite oruzja vo toa vreme, no spored denesnite razmisluvanja i denes.
Politikata koja ja vodi crkvata vo bilo koja religija, e zasnovana na "fakti" od knigite za religijata, koi den denesen drzat mesto vo sekojdnevniot zivot na covekot. Fakt e deka covestvoto ne moze da se razbudi od ovaa zabludi zatoa sto crkvata ima golemo vlijanie vo celiot svet. Retko koj znae deka crkvata e samo uste eden sistem na kontrola.

P.S.
John Coulman e poranesen agent na Britanskata Razuznavacka Sluzba MI6, koj, otkako slucajno dosol do dokazi za postoenjeto na ovoj vid zagovornici, go posvetil svojot zivot na razotkrivanje na vistinskite lica i mozno nivno doveduvanje pred svetska pravda.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Ne znam zoshto, no dushata na mnogu lugje bi im 'doshla na mesto' koga sveshtenicite bi nemale za leb. Inaku, na sila pari od vernicite ne se zemaat.:toe:
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
Речено е:,,Чукајте и ќе ви се отвори,, докај јас што се сејќавам,свештениците пред да дојдат,пуштаат едно лице по домовите прво дали сакаат светиот христијански крст да го примат во својот дом христијаните(некои таканаречени),а откако ќе бидат сигурни дека дотичното семејство е спремно за тој чин,свештеникот доајѓа без да знае дека после тоа ќе биде оговаран.Најдобро е луѓето да се одлучат што сакаат,или се за одржување на она што го поседуваат или ќе се откажат од својата вера.
Друго,нешто е приметливо дека,само христијаните се плачат од своите свештеници,муслиманите ги нема...што е сега во прашање,дали христијаните се тие што сватиле дека биле во заблуда или муслиманите се одлучиле дека нивната религија не се проценува со парите дадени на нивните свештени лица?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
:toe:Некој искрено верува, додека некој бескруполозно заработува
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Црквата е место кајшто човекот ќе може да дојде до контакт со Бог.
Поповите не се ништо посебно, и тие се обични луѓе кои колку-толку треба да не просветлат за божјите работи. Тие се од крв и месо и имаат право да направат грев иако токму тие треба да бидат пример на другите луѓе.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Црквата е место кајшто човекот ќе може да дојде до контакт со Бог.
Поповите не се ништо посебно, и тие се обични луѓе кои колку-толку треба да не просветлат за божјите работи. Тие се од крв и месо и имаат право да направат грев иако токму тие треба да бидат пример на другите луѓе.
У потпуност се слагам со тебе у право си.
+ Тава е нивни грех нема шо нии тука да се мешаме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom