Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.399
Поени од реакции
20.148
Затоа велам нефункционалниот систем си го прави своето. Колку и да се способни докторите, толку им се техничките можности овде...
Две ипол години поминаа од поплавата и никој не го зема за озбилно човечкиот фактор што придонесе за такви последици. Имам дома напишана статија од универзитетски професори кои говорат детално за причините за поплавата, но кој да го земе тоа во предвид?
Секогаш откако ќе се случи трагедијата ќе се збори еден период и толку...
Во догледно време нема да е подобро...
Можеш ли да ја споделиш оваа статија?
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Уште се дрзна да му каже дека све '' покакал ''.
Што го прави порзличен од Миленко, ко се надева кармата да го казни Миленко(со слична мера)? Или грешка ги тумачам работите?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.993
Едно е сигурно.Сите емисии со јавување во живо од страна на гледачите треба со закон да се забранат.Од дека шоферот бил дрогиран,па дека 8ма тура дента му била,па претходниот ден доцна се вратил од Турска без одмор продолжил да вози.....Кои дегенерици виреат на овие простори
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.048
Поени од реакции
1.371
Не знам колку е точна оваа информација Албанци се собрале пред куќата на Миленко Недељкович
https://www.facebook.com/1320984254/posts/10218361656335691/

Комунизмот иако не постои веќе 3 децении сеуште опстојува преку овие луѓе и преку луѓе како Али Ахмети.

Барем во овие моменти да немаше инциденти.Се надевам дека МВР нема да дозволи некоја поголем инцидент.
Eve ti Odgovor za ova informacia ako e vistina !

upload_2019-2-15_9-22-7.png
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.820
Поени од реакции
15.749
Се убаво си напишал, и со последната реченица се си покакал.
Кармата си работи, баш вакви дешавки се карма, и посетник за тоа колку лош и „затровен“ народ живее тука. Џабе се сите маски дека се сакаат и поштуват „различните луѓе“(по вера, националност и сл.), кога само ваквите дела ни дават шанса да се докаже тоа.
Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Тешко си на нас ако чекаме Карма... во оваа држава треба да владее Закон еднакво за сите, без разлика на вера, националност, партиска припадност и друго....
.. а добри и лоши има од сите нации, вери и партии..

Се додека МВР и судство е во служба на партиите на власт, сеедно кои, не ја бива работата...
Во Албанија, ако Полицијата, (која е доста енергична во дејствувањето) има проблем, ја ангажира и војската..
Кај нас не функционира ни сообраќаен закон, црвено светло, полна линија, итн... пишав дека со децении се каменуваат возови и не функционираат... кој каде сака блокира сообраќај, напаѓа полицаец, пајак и слично..
исто така актуелно е неплаќање комуналии, а ете се откри, па заташка и афера со ПИОМ..
Тие што им се валкани рацете бараат национален предзнак и сакаат да го ограничат владеењето на правото... а има и албанци кој укажуваат на се тоа, но се заплашени и под закана...
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Тешко си на нас ако чекаме Карма... во оваа држава треба да владее Закон еднакво за сите, без разлика на вера, националност, партиска припадност и друго....
.. а добри и лоши има од сите нации, вери и партии..

Се додека МВР и судство е во служба на партиите на власт, сеедно кои, не ја бива работата...
Во Албанија, ако Полицијата, (која е доста енергична во дејствувањето) има проблем, ја ангажира и војската..
Кај нас не функционира ни сообраќаен закон, црвено светло, полна линија, итн... пишав дека со децении се каменуваат возови и не функционираат... кој каде сака блокира сообраќај, напаѓа полицаец, пајак и слично..
исто така актуелно е неплаќање комуналии, а ете се откри, па заташка и афера со ПИОМ..
Тие што им се валкани рацете бараат национален предзнак и сакаат да го ограничат владеењето на правото... а има и албанци кој укажуваат на се тоа, но се заплашени и под закана...
Точно така, и јас сум за да владее правото.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
ЕЦБ не принта односно софтверот не создава повеќе пари од ништо, па ќе мора да се бара да се задолжи кај мафија ова државичево наше. А да и општините ќе можеле да издаваат доолжничка обврзница :icon_lol:.


Ќе се бара меѓународна институција да издаде обврзница во денари


https://www.faktor.mk/kje-se-bara-megjunarodna-institucija-da-izdade-obvrznica-vo-denari
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
932
Поени од реакции
3.675
Pa sigurno ne sum Jas.Norrmalno deka i Han ima vina, osven ako glumime glupi.
Дали ти се сметаш за дел од народот? Тој е поставен да си тера бирократска агенда, а вината зависи само од народот и никој друг. Секој по своја заслуга...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
A na sto vsusnost ona tuka aludira, so toa ironija, i karpalak, sto i e poentata ?
Abe ne treba mnogu da se desifrira ovoj nejzin kod, se znae na sto aludira tuka t.e. sakase da aludira, posle sfati deka ima zaginati i Makedonci pa se vadese glumese nekoe ludilo dopolnitelno tonese.
Koja e potrebata da go spomne toj termin, Ironija, sto e tuka ironicno ? A e povrzano so Karpalak koj mnogu dobro znaeme sto znaci za nas.

Se molela da se sve albanci od zaginative, e toa ke i bese ironijata, ko i poston na milenko deka Gospod gleda ... sto gleda ?

I ok posle nema veze lugje umrele, nema veze nacionalnost, bla blaa zamara, i pak doagame do toa, kade e ironijata vo cela ovaa situacija, sto kaj karpalak pak umrele lugje .... sto e tuka ironicno ?
Taka da ne mora sea da se praime naudreni, poentata se znae koja i bila, bi ja shlajmosal u prva prilika da ja vidam, kilo slajm na toa odvratnata posrana faca.
Не е добро на свои претпоставки да градиш теорија. Не ми е целта нејзе да ја штитам, поддржувам... Воопшто. Ниту пак можам да кажувам што мислела, тоа е повторно изигрување нечиј адвокат и градење на нова теорија. Ама, навистина мислам дека се прави случај, а нема материјал за тоа.
Искрено, ни во сон не би помислил дека Ванковска би кажала нешто во стилот на Миленко, па и да биле сите Албанци. Нејзиниот степен на еманципација и развој е сепак на високо ниво.[DOUBLEPOST=1550224556][/DOUBLEPOST]
Значи според тебе Хан е крив што ние се викаме Северна Македонија?
Не. Мојот коментар е согласно други коментари, каде се критикува некој дека ја искористил трагедијата со автобусот, користејќи прилика да провоцира употребувајќи го името Северна Македонија. Ако е така, тогаш и Хан провоцира со истото име, кое за волја на тажната вистина, ни е официјално.
А има други одродени виновници, да не навлегуваме во тоа.[DOUBLEPOST=1550224741][/DOUBLEPOST]
Не. Ова е прозападна ориентација. Прашај го „стручњакот“ дипломиран на ФОН, Костадин Костадинов. Тој се' што изјавува (чита) е „антизападниот (најчесто) Мицкоски“. Веројатно знае што значи тоа, иако штом е од ФОН, дискутабилно е тоа.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.022
Поени од реакции
1.910
A na sto vsusnost ona tuka aludira, so toa ironija, i karpalak, sto i e poentata ?
Abe ne treba mnogu da se desifrira ovoj nejzin kod, se znae na sto aludira tuka t.e. sakase da aludira, posle sfati deka ima zaginati i Makedonci pa se vadese glumese nekoe ludilo dopolnitelno tonese.
Koja e potrebata da go spomne toj termin, Ironija, sto e tuka ironicno ? A e povrzano so Karpalak koj mnogu dobro znaeme sto znaci za nas.

Se molela da se sve albanci od zaginative, e toa ke i bese ironijata, ko i poston na milenko deka Gospod gleda ... sto gleda ?

I ok posle nema veze lugje umrele, nema veze nacionalnost, bla blaa zamara, i pak doagame do toa, kade e ironijata vo cela ovaa situacija, sto kaj karpalak pak umrele lugje .... sto e tuka ironicno ?
Taka da ne mora sea da se praime naudreni, poentata se znae koja i bila, bi ja shlajmosal u prva prilika da ja vidam, kilo slajm na toa odvratnata posrana faca.
Апсолутно се согласувам со твојот пост. Таа е професорка , и остави три збора за да луѓето ја сватат поентата. Поарно ќе беше Каква трагедија и проклетстово, него зборот Иронија. Не верувам дека професорката не знаела што мисли под поимот Иронија. И во случај да не го мислела тоа , што повеќето од нас го декодираа како цинизам, не треба да се игра со таква сензитивна тема. Кај македонците тоа е болна прикаска, како што кај албанците е убиството на 5 членови на ОНА во куќа во Чаир неколку дена по настанот на Карпалак, или пак Љуботен, со две различни прикаски, убиството на неколку војници на АРМ (или полицијата ) од мините, и реваншизмот со убијените селани на Љуботен.
Екстра што тоа потикнува експоненцијален раст на илјадници идиоти од двете страни да излагат на површина, што уште повеќе ќе го продлабочат, веќе длабокиот јаз меѓу двете заедници.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom