Ресторани - генерална дискусија

Член од
30 јули 2012
Мислења
135
Поени од реакции
41
Да не отворам нова тема не знам кај да ја сместам...
Ми треба препорака за кафана или ресторан за прв роденден на дете.
До сега така око што ми фати е Градина , ама со гостите и цената ми искача некако многу.
Нема да има многу деца околу 4-5 ќе се така да повеќе е за возрасни.
И да не е ептен некоја биртија
Any help will be appreciated :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да не отворам нова тема не знам кај да ја сместам...
Ми треба препорака за кафана или ресторан за прв роденден на дете.
До сега така око што ми фати е Градина , ама со гостите и цената ми искача некако многу.
Нема да има многу деца околу 4-5 ќе се така да повеќе е за возрасни.
И да не е ептен некоја биртија
Any help will be appreciated :)
Види Маргер во Парк :) http://www.marger.com.mk/
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Да не отворам нова тема не знам кај да ја сместам...
Ми треба препорака за кафана или ресторан за прв роденден на дете.
До сега така око што ми фати е Градина , ама со гостите и цената ми искача некако многу.
Нема да има многу деца околу 4-5 ќе се така да повеќе е за возрасни.
И да не е ептен некоја биртија
Any help will be appreciated :)
Канцона е супер.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Ќе искоментирам конкретно за пиците, бидејќи често ги нарачувам...
Последен пат во Тренд Гастро во Аеродром - цена на мала пица кватро формаџи 290 ден, а пицата беше ужас (тврда, како да била замрзнувана па прегреена и релативно сува).
Слично и за во Карпе Дием - цените превисоки ама квалитетот за тие пари никаков.
Епа не планирам името да ви го плаќам само!
Сепак изгледа Балила ќе остане како поим за квалитет кој го држат во континуитет со годиниве...
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
Ресторан ,,Шалом во Скопје беше или во Струмица? Или на Скопјанец некој беше?
Ама сум слушнал дека бил топ.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ресторан ,,Шалом во Скопје беше или во Струмица? Или на Скопјанец некој беше?
Ама сум слушнал дека бил топ.
Во Струмица. Еднаш бев, најдов проѕирна фолија во храната додека ја јадев и веќе никогаш нема да седнам таму.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Ресторан ,,Шалом во Скопје беше или во Струмица? Или на Скопјанец некој беше?
Ама сум слушнал дека бил топ.
Во Струмица е, а газдата е струмичанец, брат е на жената на Мицковски.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Какви дезинформации шириш, алал да ти е..
Како може да е дезинформација кога ми се има случено тоа?
И како позна дека е дезинформација?

Во ресторанот работат дел од келнерите од Амор. Баш тој постариот (накај 40-50 години има) што работеше порано во Амор, ми донесе салата со проѕирна фолија во неа.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Не знам дали Горки спаѓа во категорија ресторани, најверојатно не, но ќе пишам тука, бидејќи не ми текнува на посоодветна тема. Значи освен компирите не ми текнува ништо добро што да пишам за Горки. Најпрво кога и да одев таму немаше место, после кога и да се јавев да резервирам ми викаа дека не примаат резервации, а кога ќе отидев таму и по некоја среќа да најдев слободна маса ќе ми речеа дека е резервирана... Кулминација на се беше кога еднаш еден келнер не седна на една маса за тројца, таа масата кај влезот, и ни дојде келнерката ни вика ова е маса за двајца, а вие сте тројца, ќе ве замолам да станете да не зафаќате. Ова беше пред година дена, од тогаш се немам појавено таму и ми се гади од целото место, страшно како вработен т.е. обична келнерка може да избрка засекогаш муштерии. После тоа ја дознав Менада, место во чаршија, со истото мени како Горки, најверојатно и истите газди, но таму досега ми се нема случено ништо вакво, па кога ќе ми е до фамозните компири таму одам.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Како може да е дезинформација кога ми се има случено тоа?
И како позна дека е дезинформација?

Во ресторанот работат дел од келнерите од Амор. Баш тој постариот (накај 40-50 години има) што работеше порано во Амор, ми донесе салата со проѕирна фолија во неа.
Не бидете цепидлаки, значи секаде, буквално секаде се случува нешто да падне во храната. Ако е така само дома ќе треба да јадеш, со што се зголемува шансата и дома да наоѓаш ствари во тоа што си готвиш/ти готват.

Фамилијарно имаме бизнис со храна и угостителство, се прават тони храна секој ден, не е можно никогаш ништо "страно" да не падне во храната. Вие како муштерии не размислувате за тоа.

Ако наоѓаш често во ист ресторант, тоа е друга приказна....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не знам дали Горки спаѓа во категорија ресторани, најверојатно не, но ќе пишам тука, бидејќи не ми текнува на посоодветна тема. Значи освен компирите не ми текнува ништо добро што да пишам за Горки. Најпрво кога и да одев таму немаше место, после кога и да се јавев да резервирам ми викаа дека не примаат резервации, а кога ќе отидев таму и по некоја среќа да најдев слободна маса ќе ми речеа дека е резервирана... Кулминација на се беше кога еднаш еден келнер не седна на една маса за тројца, таа масата кај влезот, и ни дојде келнерката ни вика ова е маса за двајца, а вие сте тројца, ќе ве замолам да станете да не зафаќате. Ова беше пред година дена, од тогаш се немам појавено таму и ми се гади од целото место, страшно како вработен т.е. обична келнерка може да избрка засекогаш муштерии. После тоа ја дознав Менада, место во чаршија, со истото мени како Горки, најверојатно и истите газди, но таму досега ми се нема случено ништо вакво, па кога ќе ми е до фамозните компири таму одам.
Во Горки последно бев во август, пристојна бројка на луѓе, ни гужва ама ни празно, само едно девојче служи, креваш рака на шанк, ти доаѓа газдарицата после 20 минути и ти вика „епа не можеме да стигнеме, само едно девојче е“. Не е девојчето криво што си шконтарка :facepalm: :pos: Абе отепајте се.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Добро бе како дозволуваат во толкав ресторан да има само еден што служи, па и девојче?

Имам идено во еден таков не знам како се викаше може сега и не постои и служеше само едно девојче и околу неа се врткаше газдата. Не знам зошто се излажав и обично секогаш идам на проверени места.
Брзи беа со услугата, а масите празни и отпосле сфатив зошто е тоа така. :icon_lol:
Нарачавме најразлични јадења и газдата на секое доаѓаше да прашува дали е убаво. Убави ли се пиците? Како сосот? Убав ли е помфритот, а пилешкото?

После кратко време откако ни донесоа и палачинки дојде девојчето и на тој пред мене без да праша му ја зема палачинката. :pos:
Јас само на свадба имам видено без да те прашаат и да ти соберат од маса.

Се однесуваа некако чудно, како изгубени, како да брзаа се да исчистат и да затворат, а не беше време за затварање и плус цените доста повисоки.

Не е секој за да се занимава со ова и овие ми изгледаа како некои кои сакаат ресторанот да го затворат за 3 месеци.
И на крај демек кафето е од нив, а тоа кафето една голтка. :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.746
У Горки само за компир и пиво се иде, иначе ме нервира таму што е нон стоп гужва и не може да седне човек на раат.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Јас искрено во Скопјево не сум наишол на саглам ресторан!
Или персонал им фали или квалитет им фали, најчесто и двете! Односот цена-квалитет да не зборам.
Поради работата често патувам низ Мк, Прилеп, Св.Николе, Струга, Гевгелија ..... се за две копја пред Скопиа, па штета е:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom