Македонска берза

Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Со влезов во Нато има ли надеж за берзата? Арцеломитал??? 2007 реприза?
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Сите подружници на Сосиете ги купи ОТП . . .
Според сите информации што доаѓаат до мене, Охридска банка треба да ја купи Шпаркасе . . . и тоа наскоро треба да се објави . . .
Незнам зошто не верувам во тоа иако информациите се од различни места :).

http://www.seebiz.eu/otp-banka-u-pregovorima-o-kupnji-mobiasbance-od-societe-generalea/ar-189110/

Приказните за руско влијание не држат вода . . . русите имаат само 10% . . . и како другите околни држави каде веќе отп ги откупи подружниците не се штитат од руско влијание :D:D...

https://en.wikipedia.org/wiki/OTP_Bank

Комерцијална конечно и официјално стана доста поефтина банка од СТБ според официјалниот сајт на берза, иако не ја почитувам оваа страница . . .
Охридска уште го нема извадено својот ФИ, но наскоро . . . После ќе стане најефтина голема банка во мкд :D. . . . Единствено лошо по Охридска е што се продава во лошо време кога ретко кој купува банки . . . .

Посакувам ОТП да ја купи Охридска. Мислам дека ќе платат повеќе, а ОХБ ќе остане посебна банка и ќе може и понатаму да се инвестира . . . додека ако се фузира со Шпаркасе којзнае како ќе заврши тој процес, има доста ризик и ќе мора скроз да излезам од акционерската структура :(:(:(.
https://www.reuters.com/article/socgen-otp-bank-moldova/update-1-socgen-sells-majority-stake-in-its-moldova-unit-to-otp-bank-idUSL5N2011MH

Mazena e I moldavkata... ;)


Ostanaa samo Crna gora I najmaloto, najubavo mome... ohb :cool:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.092
Поени од реакции
3.274
Инаку, заклучно со 31/12/2017та Бетон должи 14м денари на Охридска, 79м на Комерцијална и 124м на НЛБ.
Има и побарувања кој ако ги наплатат (ама ако) ќе се средат работите, сега ако решиле да ја преебат фирмата неможеме ние ништо со тоа, неможат кворум да обезбедат, а сите се гз и гаќи таму.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Ретко ми е мака што не сум купил на Берза, пошо најчесто купувам ако има количина по добра цена од акциите кои ми влегле во селекција.

Многу ми е мака, што вчера поминаа 363 акции од TEHN (Технокомерц), или 1.65% од компанијата, а јас не сум купувачот.

Се уште оваа е истата цена по која директорите ги купуваа акциите од вработените. на p/e околу 1, и на p/b околу 0,1.

Една од акциите со можност да оди x10 на MSE.

П.С. Ако купувачот е некој од тука нека се пријави, да му честитаме.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
Ретко ми е мака што не сум купил на Берза, пошо најчесто купувам ако има количина по добра цена од акциите кои ми влегле во селекција.

Многу ми е мака, што вчера поминаа 363 акции од TEHN (Технокомерц), или 1.65% од компанијата, а јас не сум купувачот.

Се уште оваа е истата цена по која директорите ги купуваа акциите од вработените. на p/e околу 1, и на p/b околу 0,1.

Една од акциите со можност да оди x10 на MSE.

П.С. Ако купувачот е некој од тука нека се пријави, да му честитаме.
Ме заинтересира да видам која е испуштената можност за која пишуваш и навистина не можам да сватам по што жалиш???
Оваа акција е ептен неликвидна.Не знам како се тргувала порано но помалку од 10.000 € промет за 1 година е мизерија. Не дека не е евтина (тоа сигурно е ) мегутоа што можеш да очекуваш во иднина од неа? Дека ќе ја постигне книговодствената цена? Како?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Ме заинтересира да видам која е испуштената можност за која пишуваш и навистина не можам да сватам по што жалиш???
Оваа акција е ептен неликвидна.Не знам како се тргувала порано но помалку од 10.000 € промет за 1 година е мизерија. Не дека не е евтина (тоа сигурно е ) мегутоа што можеш да очекуваш во иднина од неа? Дека ќе ја постигне книговодствената цена? Како?
Одговорот е едноставен: нека продолжат да работат добро. Нема истргувано количина, бидејќи воопшто нема на продажна страна, еве јас само имам чекано повеќе од година дена со куповен налог на оваа цена, со различни количини, но немаше на продажна страна ништо.

Се сеќавам помеѓу 3.000 и 5.000 денари скоро и година дена немаше трансакција кај PKB. Па после како се зголемуваше цената се појавуваше и количина на продажба.

И овде очекувам нешто слично. Со цена на повисоко ниво, ќе се појави и количина на продажба и тргување.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
За Јануари, НАТО месец, излезе и берзанскиот билтен . . . Нема странци да не збогатат :(:(:(:( . .

https://www.mse.mk/mk/news/6/2/2019/bulletin-for-january-2019

Нагрнале странци да бегаат од мсе . . . изгледа не им се бендисува нашиот влез во НАТО . . . незнам зошто се толку глупави . . . Нешто смрди тука, гарант Грујо е крив :) . . . И тие малку што беа, заминуваат . . .
Можеби Кире не го погоди хороскопот, ами другите експерти, владини мегафони со искуство до толку да ја промашат работата . . . Џабе честитки, џабе име сменивме . .
Често се правеа компарации со 2007/08 кои немаа логика, јас бев етикетиран, Бранко бришеше постови, Професорот Џозев држеше предавања со по некој линк презентација, а многумина исфрустрирани од долгогодишното опозиционирање плукаа по све што е логичко но не им беше политички симпатично . . . . И види сега времето све демантира, сега сите ќутат никаде ги нема :D:D:D...
Инаку споредбите што се правеа со 2007/08 не да не држат, туку беа глупави. Основни непознавања беа во прашање за да се удри паралела меѓу 2008 и денес . . . Тогаш странците не доаѓаа во мкд заради НАТО, туку заради профит . . . И сега си одат заради профит кој го гледаат на друго место . . . Каде се денес проекциите за СТИЛ бил 850 денари во 2007, а кога би стигнал сега 450 денари полна капа. . .

И покрај сите лоши показатели . . . нема странци, нов светски економски застој на повидок, неспособна влада која ништо не работи, јас останав 100% во акции . . .
Немам попаметна идеја за бизнис кој би ми носел 15% годишно. Каматните стапки уште долго ќе останат нула,1% па така голем дел домашни штедачи ќе се префрлат на берза. . . . Крупниот капитал ја откри берзата.
Климата за инвестирање во акции е добра. Луѓето видоа аир во последните 4/5 години. Позитивната приказна се шири. Домашни сили ја движат берзата странците избегаа, многумина пропаднаа и уште долго нема да се вратат . . .

Единствени кои се негативни во овој бизнис е владата која ништо не работи, која лута и шири популизам, владата која ниедна реформа не спроведе, владата која не натрти со даноци ( 50-100% зголемени даноци) . . . Кога владата би имала осет за бизнис берзата би била прекрасна и без странци.

п.с.
Ја тргна владата оградата, па може ќе влезе сега некој паметен човек внатре :D:D.
И се кладам дека странците ќе бегаат од мсе и Февруари и покрај фактот што вчера не пуштија во НАТО :D:D.[DOUBLEPOST=1549550254][/DOUBLEPOST]
Тие две се најмали, но најубави . . . ги чуваат последни :D:D.
Изгледа само јас и ти имаме овде акции ;).
Да беше Стопанска СК во прашање 32 лајка ќе имаше до сега :D:D:D:D
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
За Јануари, НАТО месец, излезе и берзанскиот билтен . . . Нема странци да не збогатат :(:(:(:( . .

https://www.mse.mk/mk/news/6/2/2019/bulletin-for-january-2019

Нагрнале странци да бегаат од мсе . . . изгледа не им се бендисува нашиот влез во НАТО . . . незнам зошто се толку глупави . . . Нешто смрди тука, гарант Грујо е крив :) . . . И тие малку што беа, заминуваат . . .
Можеби Кире не го погоди хороскопот, ами другите експерти, владини мегафони со искуство до толку да ја промашат работата . . . Џабе честитки, џабе име сменивме . .
Често се правеа компарации со 2007/08 кои немаа логика, јас бев етикетиран, Бранко бришеше постови, Професорот Џозев држеше предавања со по некој линк презентација, а многумина исфрустрирани од долгогодишното опозиционирање плукаа по све што е логичко но не им беше политички симпатично . . . . И види сега времето све демантира, сега сите ќутат никаде ги нема :D:D:D...
Инаку споредбите што се правеа со 2007/08 не да не држат, туку беа глупави. Основни непознавања беа во прашање за да се удри паралела меѓу 2008 и денес . . . Тогаш странците не доаѓаа во мкд заради НАТО, туку заради профит . . . И сега си одат заради профит кој го гледаат на друго место . . . Каде се денес проекциите за СТИЛ бил 850 денари во 2007, а кога би стигнал сега 450 денари полна капа. . .

И покрај сите лоши показатели . . . нема странци, нов светски економски застој на повидок, неспособна влада која ништо не работи, јас останав 100% во акции . . .
Немам попаметна идеја за бизнис кој би ми носел 15% годишно. Каматните стапки уште долго ќе останат нула,1% па така голем дел домашни штедачи ќе се префрлат на берза. . . . Крупниот капитал ја откри берзата.
Климата за инвестирање во акции е добра. Луѓето видоа аир во последните 4/5 години. Позитивната приказна се шири. Домашни сили ја движат берзата странците избегаа, многумина пропаднаа и уште долго нема да се вратат . . .

Единствени кои се негативни во овој бизнис е владата која ништо не работи, која лута и шири популизам, владата која ниедна реформа не спроведе, владата која не натрти со даноци ( 50-100% зголемени даноци) . . . Кога владата би имала осет за бизнис берзата би била прекрасна и без странци.

п.с.
Ја тргна владата оградата, па може ќе влезе сега некој паметен човек внатре :D:D.
И се кладам дека странците ќе бегаат од мсе и Февруари и покрај фактот што вчера не пуштија во НАТО :D:D.[DOUBLEPOST=1549550254][/DOUBLEPOST]

Тие две се најмали, но најубави . . . ги чуваат последни :D:D.
Изгледа само јас и ти имаме овде акции ;).
Да беше Стопанска СК во прашање 32 лајка ќе имаше до сега :D:D:D:D
Како прво, не шири дезинформации не сме влегле во НАТО.
Протоколот треба да биде ратификуван од сите парламенти на земјите членки на НАТО, процес што ќе трае минимум година дена.
После година дена и официјалниот прием во НАТО ќе видиме дали странците ќе дојдат на берза или нема да дојдат.

Како второ, гледам тешко да ти помине пост без да го браниш ВМРО и нивните политики, да не ти даваат плата.
Не дека овие новиве ми се симпатични или нешто направија, ама Грујо и компанија пола држава ја опљачкаа.
Кој ги направи Фени, ЗКП, Бетон Штип и остали криминали што сега ги плаќаме.
Стварно не ти го разбирам интересот да браниш една таква криминално-мафијашка структура, ако тебе лично ти било поарно со нив незначи дека на сите им било.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
318
relativno i individualno e klasificiranjeto malo/golemo kolicestvo ... za kogo kako! definiraj malo?

jas ja nemam, ali nema mnogu zalenje otidoa na dr mesto, mora da disperzirame malce - kje ispadne cel forum site isto porfolio!! o_O

Kje nema koj na kogo da prodava, vaka da ima balans

Pola forum ima ohb, ama site kjutat, se plashat oti imaat malkuuuu :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom