Најекономично греење и ладење

Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Имаше муабети за овој вид изолација само не знам кој ја има во пракса испробано, 350-750 денари квадрат само премазот.
https://forum.kajgana.com/threads/tecna-toplotna-izolacija.90222/
Некако 30-50% делува SF, ама и 5% е топ.. Цената е изгор. Иначе внатрешен ѕид и со тапети една колона сум имал можност да почувствувам разлика во температура има огромна на допир.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ова немора да се гледа како којзнае што. Ама јас го гледам како океј решние за луѓе што имаат проблематични делови. А не сакаат многу да се замараат.

Ако ова успее да ја крене температурата за степен или два и да ја намали можноста да се појави мувла на тоа место е супер.

Имено има некои места кај столбови или прозорци каде е пипаво да се стави изолација. Ако ова може маалкуцка барем да помогне би било океј.

Е сега прашањето е дали може макар и маалкуцка да помогне. Сепак е премногу тенок слој за да има некаква реална функција.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Имам едно прашање на колку време излегуваат новите модели на клими? се надевам нее ко телефониве на секоја 1г
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Имам едно прашање на колку време излегуваат новите модели на клими? се надевам нее ко телефониве на секоја 1г
na kolku i da izlagaat, ako si zadovolen so tvojata ne ja menjaj dodeka ne rikne :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
na kolku i da izlagaat, ako si zadovolen so tvojata ne ja menjaj dodeka ne rikne :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
да да туку работава јас уште немам земено планирам месециве да не биде kinder suprise си купил некоја и по 1м нови модели поинтересни спецификации .... s10 comming sooon :))
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
да да туку работава јас уште немам земено планирам месециве да не биде kinder suprise си купил некоја и по 1м нови модели по интересни спецификации .... s10 comming sooon :))
ako gleas taka ne zimaj, zaso na eden mesec izlagaat po nekoj model nov od razlicna kompanija... procitaj si vidi si koja najvise ti odgovara i ti fakja okce i lapaj ne mu ja misli mn mn :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
да да туку работава јас уште немам земено планирам месециве да не биде kinder suprise си купил некоја и по 1м нови модели поинтересни спецификации .... s10 comming sooon :))
Нема некоја револуционерна разлика, па да те јаде јанѕа! По некое софтверско надградување и некое иљадарче поскапо.
Рачунај у следните 10-15 години ќе ја користиш, секако дали за 1 година дали за годинаипол ќе биде постар модел;)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Нема разлика никаква веќе 10 години. Прогрес нема на ова поле никаков. Се се знае веќе 100 години во оваа техника. Вајфај и клауд ако ти мења едино...
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200

nekoj imase shto stavi daikin i se zalese od drzacot... eve kaj komsijata shto stavile, valda imaat samo treba malce podrzok da si i da si barash:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Ми стигна мерачот од ибеј па конечно и јас ќе можам да споделам нешто за Хансолот (стоп тролачи), чекам уште термометри па да видиме и COP.

Нешто што приметив е дека и кај климата луксузот се плаќа, т.е. повисока температура и низок издув (или sleep/silent) троши као лудо (1.5 kw) па можда мерачот ќе се исплати уште во првиот месец :) Друга вистина е дека Хансолот оди и до 100w како минимум, мали топлотни загуби и не многу ниска надворешна температура (денеска пример на надворешна 11 степени на климата наместена 23 на трет издув). Моментално на 24 наместена (23 на внатрешната покажува), надворешна 5 степени, 4 издув, троши 550w.

Монтерот кога ми ја местеше ми препорача 3 фан, ја повеќе ја држев на аутофан каде што спушта на 1-2 издув али па троши многу повеќе. Инаку аутофан-от си работи коректно.

Да, на стендбај на 5ц троши 10w, не 200 ко што тука збореа, за на минус температури ако дојдат годинава ќе пренесам.

Да се вратам на луксузот, мислам дека е многу битно кога кажувате сметки за струја да се каже и на колку е наместена климата зашто на 21 и 24 разликата во потрошувачката е огромна (може некој ќе понуди график), еве пример Scorpio од Битола која со две топ клими како Фуџитсу доби сметка од 10к, ама па се грее на 25ц. Мене лично 22 ми е доволно, ама девојка ми испод 24 не прифаќа :)

Слики ме мрзи да постирам, од ПЦ пишувам, да беше од телефон постот ќе беше x10 пократок.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Не верувам дека на 1-2 брзина ти троши 1.5кв. Си брзал, не си почекал. Ќе се симне многу таа потрошња после 2-3 минути кога ќе добие температира изменувачот. Ти си го фатил додека крева веројатно и си прочитал.
Со 1500в ќе удри во плафонот од 58-62ц на термостатот на внатрешен изменувач и ќе намали. Така работат сите. Ако го нема тој и си тера со 1500в на 1-2 брзина цело време ќе се стопи внатрешната единица. Или пак има некој дефект или нема фреон па одат тие 1500в во ветер.
 
Член од
21 август 2014
Мислења
48
Поени од реакции
11
Здраво дечки. Да ве замолам за совет. Сакам да земам инвертер клима 3,5 кв. Буџетот ми е максимум 40 000 денари па што мислите која клима да ја одберам? Се работи за просторија од 27 м2 во куќа, не стан. Ви благодарам
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Не верувам дека на 1-2 брзина ти троши 1.5кв. Си брзал, не си почекал. Ќе се симне многу таа потрошња после 2-3 минути кога ќе добие температира изменувачот. Ти си го фатил додека крева веројатно и си прочитал.
Со 1500в ќе удри во плафонот од 58-62ц на термостатот на внатрешен изменувач и ќе намали. Така работат сите. Ако го нема тој и си тера со 1500в на 1-2 брзина цело време ќе се стопи внатрешната единица. Или пак има некој дефект или нема фреон па одат тие 1500в во ветер.
Можеби, не ја чекав, ама па на ifeel нема врска термостатот на внатрешната туку на даљинското така (иначе поставено на 4метри од климата)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom