Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Прегледај го приврзокот 203896 potrosuvacka na vivax aesi plus za 43 Dena.klimata ne e ugasena voopsto,raboti 24/7,trosela prosek 13kw na den ili 540w na cas.
1KW/m2 ispagja prosekot, za soba od 14m2 14Kw dnevno i ne se bas malce i daleku od ekonomicno. Ok kukja e ama mnogu e za soba od 14m2.
Gasi nekogas klimava ? Denes primer kako se odnesuva? raboti celo vreme so 500w Prosek ?[DOUBLEPOST=1548795418][/DOUBLEPOST]@Caviroski Za taka ako mislis da ja koristis ke zavrsi rabota, odlicna e klimata.
@bilbili Servis vikaj gi neka si ja niveliraat ako ne e nivelirana, a za dogodina ke ti treba greac za na tacna sto ke zavrsi vo otvorceto...a ko ke vidam vaka epten mali otvori pravat na klimive sto se do -15 minijatura otvorce kolku mal prst da piknes i odma mrzne toa.
I ko sto gledam megju 2 kukji so malo rastojanie ti e namontirana.....mnogu loso mesto, slicno kako na balkon da e stavena i da duva vo balkonot...sigurno i cesti defrosti ima, sama si dise toa sto ke izduva, necini ova
 
Последно уредено:
L

lleeoo

Гостин
Прегледај го приврзокот 203896 potrosuvacka na vivax aesi plus za 43 Dena.klimata ne e ugasena voopsto,raboti 24/7,trosela prosek 13kw na den ili 540w na cas.
So ogled kakvo bese vremeto super za mesec i polovina potrosila 3000 den TOP[DOUBLEPOST=1548797265][/DOUBLEPOST]Od 25 dek do 25 januari 6500 bas sega gi izracunav kilovatite so site praznici slavenja rodendeni i se razbira tri dena slava. Zadovolen i toa kako
 
Последно уредено од модератор:
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
На влажно време одмрзнување на 50 мин. е во ред, но не е во ред да трае 15 минути. Изгледа не сум само јас кој има некакви проблеми со новата серија на Даикин.







Стрелец секоја чест, имаш око за клима. Јас ги имам дома двата модели но не приметив дека се толку различни додека ти не спомна. Јас само приметив дека различно работат (посебно при одмрзнувањето).

Ова се слики од првата клима.




А ова е од новата клима


На новата клима кај моите во името има една 9-ка повеќе од името во старата клима. Кај моите просторијата е помала (околу 20м2) и си постигнува температура колку и да и е зададено. Е сега не знам дали имам проблем со одмрзнувањето на надворешната кога е влажно времето и докај -4,-5? Имено, при отопување не го топи и го исфрла целиот мраз од климата (од тацната одвнатре) како старата туку прво си ствара мразулец на главната дупка, а после си реди мразулци. Оваа слика е додека прави одмрзнување:



Приметив дека ако ги затне дупките од доле со мраз, тогаш си тече од кај ќе стигне и доле прави лизгалиште.


Јас побарав но не можев да најдам во што се разликува новата серија од старата, ама во работата се многу различни. Старата кога прави одмрзнување, топи и мразулец на дупката и цел мраз од климата и ја исфрла водата надвор. Новата кога прави одмрзнување прави војска од мразулци. Се јавив кај монтерот што ми ја монтираше климата и вика дека така работат и да не се секирам оти имало три години гаранција. Морам да кажам дека и од ИЦС беа страшно коректни и сакаа да испратат човек да провери, ама проблемот е кога е влажно времето и под нула докај -5,-6, така да човекот сега џабе би доаѓал. Приметив дека еден ден кога беше -15 климата беше сува од доле и немаше мразулци.

Дали проблемот може да е во нивелација и ако е, како да ја поткренам климата на задниот десен крај? Дали би било доволно шајбна меѓу климата и држачот? Кога правеше одмрзнување го поткренав задниот десен крај и климата исфрли дополнително вода низ дупката и работеше потивко.

Ваше мислење и сугестии?
Klimata e teška, a drzačite se slabi. Na stranata kade sto e kompresorot e poteška i natamu navaluva. Mora da ja ispraviš da bide ramna ili pak minimalno da navaluva nanazad. I kaj mene koga ja namestija se sluci istoto, klimata navedna nanapred i na stranata kade što e kompresorot držačot se previtka. Jas staviv gumici na predniot del pomegu drzačite i klimata i dopolnitelno gi pojačav drzačite so vinkla da ne se previtkuvaat. Koga ke gi izvadiš site gumuci i luleto za kondenz vo edno od dupčinata možis da zabelezis deka vnatre na dolniot del mnogu blisku do tacnata na 2milimetri ima sonda. Ako ne e nivelirana kako što treba vnatre vo tacnata ima mraz koj pri defrost nemoze da se stopi zosto nema grejač na tacnata, a sondata koja e mnogu blisku do tacnata e sigurno opfatena od toj mraz i zatoa defrostite ti traat po 15minuti. So pojak so industriski fen zagrej ja tacnata odozdola ke se stopi mrazot vnatre ama mora da ja niveliraš. Vodata sto pri defrost istekuva od klimata sigurno pominuva na mrazot koj ti se naoga vo tacnata i nema vreme da isteči kako što treba pa del od vodata se formira vo mranzulci. Eve kaj mene kako ja podignav DSC_1493.JPG DSC_1461.JPG
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
На влажно време одмрзнување на 50 мин. е во ред, но не е во ред да трае 15 минути. Изгледа не сум само јас кој има некакви проблеми со новата серија на Даикин.







Стрелец секоја чест, имаш око за клима. Јас ги имам дома двата модели но не приметив дека се толку различни додека ти не спомна. Јас само приметив дека различно работат (посебно при одмрзнувањето).

Ова се слики од првата клима.




А ова е од новата клима


На новата клима кај моите во името има една 9-ка повеќе од името во старата клима. Кај моите просторијата е помала (околу 20м2) и си постигнува температура колку и да и е зададено. Е сега не знам дали имам проблем со одмрзнувањето на надворешната кога е влажно времето и докај -4,-5? Имено, при отопување не го топи и го исфрла целиот мраз од климата (од тацната одвнатре) како старата туку прво си ствара мразулец на главната дупка, а после си реди мразулци. Оваа слика е додека прави одмрзнување:



Приметив дека ако ги затне дупките од доле со мраз, тогаш си тече од кај ќе стигне и доле прави лизгалиште.


Јас побарав но не можев да најдам во што се разликува новата серија од старата, ама во работата се многу различни. Старата кога прави одмрзнување, топи и мразулец на дупката и цел мраз од климата и ја исфрла водата надвор. Новата кога прави одмрзнување прави војска од мразулци. Се јавив кај монтерот што ми ја монтираше климата и вика дека така работат и да не се секирам оти имало три години гаранција. Морам да кажам дека и од ИЦС беа страшно коректни и сакаа да испратат човек да провери, ама проблемот е кога е влажно времето и под нула докај -5,-6, така да човекот сега џабе би доаѓал. Приметив дека еден ден кога беше -15 климата беше сува од доле и немаше мразулци.

Дали проблемот може да е во нивелација и ако е, како да ја поткренам климата на задниот десен крај? Дали би било доволно шајбна меѓу климата и држачот? Кога правеше одмрзнување го поткренав задниот десен крај и климата исфрли дополнително вода низ дупката и работеше потивко.

Ваше мислење и сугестии?
Ovaa FTXB35C pomalce ti pravi defrosti najverojatno zatoa sto ima Gree Daikin Zuhai kompresor :):):) eve ja sporedbata megu turskata I ceskata izvedba
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Ovaa FTXB35C pomalce ti pravi defrosti najverojatno zatoa sto ima Gree Daikin Zuhai kompresor :):):) eve ja sporedbata megu turskata I ceskata izvedba
Muka mi pagja od vas gree agentive na forumov. Okeejj GREE klimite se najdobri ajdee taka neka bide. SAMO NE ZAMARAJTE NA FORUMOV SO VASHITE PROPAGANDI.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Ovaa FTXB35C pomalce ti pravi defrosti najverojatno zatoa sto ima Gree Daikin Zuhai kompresor :):):) eve ja sporedbata megu turskata I ceskata izvedba
namesto Zdalano v Chehija, Zdelano v Zhuhai :)
Sto bi rekle Bugarcinjata....сштото е....едно кам едно зделано в Китаи :)
DaikinZhuhai.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Klimata e teška, a drzačite se slabi. Na stranata kade sto e kompresorot e poteška i natamu navaluva. Mora da ja ispraviš da bide ramna ili pak minimalno da navaluva nanazad. I kaj mene koga ja namestija se sluci istoto, klimata navedna nanapred...
Šupelkite monteri i kaj dvajcata ja utnale e*ate..
Dobro so ne ti montiraa istite Amber 18ka dosega padnata ke bese. Drago mi e sto si ja sredil zasto inace ke se rasipese siguren da bides. Iako vaka so dodavki nastavki e narusena estetikata nazalost ama toa e...
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Šupelkite monteri i kaj dvajcata ja utnale e*ate..
Dobro so ne ti montiraa istite Amber 18ka dosega padnata ke bese. Drago mi e sto si ja sredil zasto inace ke se rasipese siguren da bides. Iako vaka so dodavki nastavki e narusena estetikata nazalost ama toa e...
Nesakav da ja demontiram, zosto esen ke planiram da stavam izolacija na fasadata. Togaš sekako ke treba da se demontira pa ke si napravam jaki drzaci i ke gi smenam
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Šupelkite monteri i kaj dvajcata ja utnale e*ate..
Dobro so ne ti montiraa istite Amber 18ka dosega padnata ke bese. Drago mi e sto si ja sredil zasto inace ke se rasipese siguren da bides. Iako vaka so dodavki nastavki e narusena estetikata nazalost ama toa e...
Секаде е така со монтажа,нормално монтерите гледаат да поминат полесно и побрзо.Ако имаш тераса ич не те ни прашаат,ти викаат тука е најдобро...одма држачи во ѕид,бормашина дупка и за саат време готово.
Одамна беше,ама убаво се сеќавам кај мене едната клима кога ја местеа го срушија ѕидот со тоа бурмашината,однадвор падна цела крепа од шљуката,20цм дупката однадвор се отвори па малтареа мороните.И баш таа клима(оти е он/офф) кога пали и гаси компресорот убаво се слуша како удар во ѕидот.
Е сега(а благодарение и на сите вас на форумов),научив ствар два.Па кога ќе ја мењавам знам како треба! На скала ќе се пентарат,и во носач ќе ставаат типли за држачите.А ако нејќат,за мои пари други ќе сакаат!
@ZigZag1115 добро си се сетил со винкли да потпреш (y)
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Ovaa FTXB35C pomalce ti pravi defrosti najverojatno zatoa sto ima Gree Daikin Zuhai kompresor :):):) eve ja sporedbata megu turskata I ceskata izvedba
Хахахах демек ова што носи кинески компресор не прави дефрости. Тешко на луѓево што имаат оригинал даикин компресори
Инаку еве што е Screenshot_2019-01-30-00-41-48.png Screenshot_2019-01-30-00-41-55.png Screenshot_2019-01-30-00-42-04.png [DOUBLEPOST=1548812179][/DOUBLEPOST]Ке му реплицирав на @јау993 ама се запишував и несакам да помисли дека постов е само за него...ЗА СИТЕ ВАЖИ!!!

Според мене Gree најдобри се од кинеските, подобри се некои модели од корејските, а некои модели блиску се и до јапонските. Gree е доста сериозна компанија која тежи милиони, милиони...

Кога на една зграда можам да видам 40-50% Gree клими не станува збор за крш од климатизер. Ок и цената тука има улога, но иметo Gree не е како некои брендови кои опстануваат две-три години па потоа сменуваат друго име, има наводно го нудат истиот квалитет па деловите се правеле незнам каде АМА БИТНО КВАЛИТЕТНИ БИЛЕ.

Gree oпстанале многу повеќе и тоа под истото име. Не треба да се зборува лошо за брендот кога еднинственото нешто што ги мачи сите е тоа дека се КИНЕСКИ. Кога некој нов би прочитал на форумов што се се пишува за Gree никогаш не би купил клима од тој бренд, а сето тоа е изнапишано од инат за Стрелчо и некои други. (ок признавам и Стрелчо и другарчињата ја претеруваат понекогаш)

Тоа што за Gree климите нема еуровент не треба да значи дека е лош и неквалитетен бренд. А ако некогаш почнат да прават и се покаже дека некои модели се поефикасни од некои корејски или јапонски ??? Тогаш шо прајме???
Да сум на местото од Стрелец секој ден ќе пишам по 10маил до еуровент и ќе ги убедам да направат барем за еден модел. (мене ми одговорија за 3 дена со направен еуровент за даикинот, и тоа само ги прашав дали ПЛАНИРААТ ДА НАПРАВАТ)

Тоа што имате јапонска клима дома не ве прави некои големи фраери. Да бевте толкави манги немаше да ги мерите секој ден колку трошат и сите по дома ќе имавте Уруру Сарара.

Секој сака да има скапа клима дома ама за жал некои немаат средства.
Затоа изнесете ги искуствата од климите што ги имате по дома, небитно дали е јапонска,кинеска,корејска,турска...
ДА НЕ ИМ ОТЕЖНУВАМЕ НА ТИЕ ШТО НЕМААТ СТРЕДСТВА ЗА СКАПА КЛИМА. ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ ДА БИДАТ СРЕЌНИ И ЗГРЕЈАНИ/ИЗЛАДЕНИ ЗА СУМАТА КОЈA ПЛАНИРААТ ДА ЈА ПОТРОШАТ ЗА КЛИМАТИЗЕР.
Незадоволни корисници секогаш ќе има од било кој бренд!!!
Кога GREE не го грее просторот тогаш нечини климата, а кога јапонец не грее тогаш нечини просторот?????
БИДЕТЕ ИСКРЕНИ И ДА СИ ПОМОГНИМЕ ДА ГО КУПИМЕ НАЈДОБРОТО ЗА СУМАТА КОЈА САКАМЕ ДА ЈА ПОТРОШИМЕ ЗА КЛИМАТИЗЕР.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.056
Mnogu visoko mislenje imas za Daikin, a indirektno i za gree bidejki se spoeni so nekoi raboti.
Daikin e mnogu daleku od vrvot i ako podobro ja pratis problematikata ke svatis zosto.
Pisivas za spojuvanjeto so kinezite, toa ne e napredok vo kvalitet, toa e napredok vo nivnata pecalba i nazaduvanje tehnoloski so proizvodstvo na podprosecni klimi i osvojuvanje na sto pogolem pazar na smetka na cena vo zamena na kvalitet, odnosno prifakanje na kineskite principi.
Eve ti go primerot so sensira, se isfrlaat na pazar nekolku sosema razlicni klimi koi nemaat blaga vrska edna so druga, no se butkat kako isti, proizvodstveno imaat sosema razlicen sostav i posledovatelno cena na proizvodstvo razlicna, no se prodavaat za isti pari na smetka na imeto.
Istoto go pravat i odredeni kinezi da ne gi imenuvam.
Da rezimiram, DAIKIN i GREE se prizvoditeli SAMO NA KLIMI, za razlika od site drugi brendovi, prihodite im se najdirektno povrzani so prodazbata na klimatizacija i zatoa se spremni na sve i svasta za da opstanat na pazarot. Tie se spremni da odgovorat i na najbedniot pazar so nekoj surogat samo i samo da dojdat do nekoj prihod. Spremni se i na korav ocila da mu prodadat, ako treba i ocila za sonce.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
322
Поени од реакции
621
Хахахах демек ова што носи кинески компресор не прави дефрости. Тешко на луѓево што имаат оригинал даикин компресори
Инаку еве што е Прегледај го приврзокот 203908 Прегледај го приврзокот 203909Прегледај го приврзокот 203910[DOUBLEPOST=1548812179][/DOUBLEPOST]Ке му реплицирав на @јау993 ама се запишував и несакам да помисли дека постов е само за него...ЗА СИТЕ ВАЖИ!!!

Според мене Gree најдобри се од кинеските, подобри се некои модели од корејските, а некои модели блиску се и до јапонските. Gree е доста сериозна компанија која тежи милиони, милиони...

Кога на една зграда можам да видам 40-50% Gree клими не станува збор за крш од климатизер. Ок и цената тука има улога, но иметo Gree не е како некои брендови кои опстануваат две-три години па потоа сменуваат друго име, има наводно го нудат истиот квалитет па деловите се правеле незнам каде АМА БИТНО КВАЛИТЕТНИ БИЛЕ.

Gree oпстанале многу повеќе и тоа под истото име. Не треба да се зборува лошо за брендот кога еднинственото нешто што ги мачи сите е тоа дека се КИНЕСКИ. Кога некој нов би прочитал на форумов што се се пишува за Gree никогаш не би купил клима од тој бренд, а сето тоа е изнапишано од инат за Стрелчо и некои други. (ок признавам и Стрелчо и другарчињата ја претеруваат понекогаш)

Тоа што за Gree климите нема еуровент не треба да значи дека е лош и неквалитетен бренд. А ако некогаш почнат да прават и се покаже дека некои модели се поефикасни од некои корејски или јапонски ??? Тогаш шо прајме???
Да сум на местото од Стрелец секој ден ќе пишам по 10маил до еуровент и ќе ги убедам да направат барем за еден модел. (мене ми одговорија за 3 дена со направен еуровент за даикинот, и тоа само ги прашав дали ПЛАНИРААТ ДА НАПРАВАТ)

Тоа што имате јапонска клима дома не ве прави некои големи фраери. Да бевте толкави манги немаше да ги мерите секој ден колку трошат и сите по дома ќе имавте Уруру Сарара.

Секој сака да има скапа клима дома ама за жал некои немаат средства.
Затоа изнесете ги искуствата од климите што ги имате по дома, небитно дали е јапонска,кинеска,корејска,турска...
ДА НЕ ИМ ОТЕЖНУВАМЕ НА ТИЕ ШТО НЕМААТ СТРЕДСТВА ЗА СКАПА КЛИМА. ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ ДА БИДАТ СРЕЌНИ И ЗГРЕЈАНИ/ИЗЛАДЕНИ ЗА СУМАТА КОЈA ПЛАНИРААТ ДА ЈА ПОТРОШАТ ЗА КЛИМАТИЗЕР.
Незадоволни корисници секогаш ќе има од било кој бренд!!!
Кога GREE не го грее просторот тогаш нечини климата, а кога јапонец не грее тогаш нечини просторот?????
БИДЕТЕ ИСКРЕНИ И ДА СИ ПОМОГНИМЕ ДА ГО КУПИМЕ НАЈДОБРОТО ЗА СУМАТА КОЈА САКАМЕ ДА ЈА ПОТРОШИМЕ ЗА КЛИМАТИЗЕР.
Ептен некако ја направи бајка прикаскава. Повеќето тука имаме земено кинез со срце јапанец, а ти обратно јапанец со срце кинез.
И се некако ми се чини дека оваа нашава варијанта е подобра, во најмала рака ценовно а како што можам да заприметам и кориснички.
Немам ништо против никој бренд, но некако не ми влегува ова погоре јапанец со кинеско срце.
На пр. ова би дошло некако вака : google како компанија во нивните телефони да стави оперативен софтвер од ми на xiaomi. Нема логика некако, т.е. има логика ако компанијата бележи пад во некој сегмент од продажбата. Или ако сака да ги намали цените на продуктите за да стане конкурент на пазарот.
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2018
Мислења
875
Поени од реакции
1.504
Mnogu visoko mislenje imas za Daikin, a indirektno i za gree bidejki se spoeni so nekoi raboti.
Daikin e mnogu daleku od vrvot i ako podobro ja pratis problematikata ke svatis zosto.
Pisivas za spojuvanjeto so kinezite, toa ne e napredok vo kvalitet, toa e napredok vo nivnata pecalba i nazaduvanje tehnoloski so proizvodstvo na podprosecni klimi i osvojuvanje na sto pogolem pazar na smetka na cena vo zamena na kvalitet, odnosno prifakanje na kineskite principi.
Eve ti go primerot so sensira, se isfrlaat na pazar nekolku sosema razlicni klimi koi nemaat blaga vrska edna so druga, no se butkat kako isti, proizvodstveno imaat sosema razlicen sostav i posledovatelno cena na proizvodstvo razlicna, no se prodavaat za isti pari na smetka na imeto.
Istoto go pravat i odredeni kinezi da ne gi imenuvam.
Da rezimiram, DAIKIN i GREE se prizvoditeli SAMO NA KLIMI, za razlika od site drugi brendovi, prihodite im se najdirektno povrzani so prodazbata na klimatizacija i zatoa se spremni na sve i svasta za da opstanat na pazarot. Tie se spremni da odgovorat i na najbedniot pazar so nekoj surogat samo i samo da dojdat do nekoj prihod. Spremni se i na korav ocila da mu prodadat, ako treba i ocila za sonce.
Ne sakam pogresno da bidam sfaten i tolkuvan ona sto ke go kazam ne e moe mislenje,koga ja kupuvav mojata klima gledav samo japan brendovi i od firmata kaj sto ja kupuvav klimata deckoto imas edna interesna izjava citiram "DAIKIN NE GO RACUNAM ZA BREND " bev maklu zbunet, ama posle toa uste eden tip sto raboti so istata problematika vika begaj PODALEKU OD DAIKIN imam mn problemi so niv ne mi se veruvase na toa sto slusam ama ocigledno do negde bile vo pravo ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom