Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Килажа, време, вода, храна?

И мене ми личи многу над 0,5, ама е мислам дека е над 0,5.
Да докажеш дека дрегерот е неисправен е научна фантастика.
Нормална килажа складна со висината.
Додека бевме заедно чипс, кикири и пиво, пред тоа што јадел и пиел појма неам. Полиција не стопира на километар.
Сепак на 2 пива 0.83 е навистина многу, на жестоко и има некоја логика, ама вака...
Баш ме интересира на каков начин функционираат ова дрегериве, сум слушал различни муабети, на пр. благо, вода значително го намалувале процентот на алкохол, или се е тоа само глупост?
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
ако дуваш одма после пиење поише покажува, друго е барем пола саат да помине и мастика да џвакаш
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Zdravo sakam da prasam nesto znaci vo sabotata bev izlezen so drugar bevme na 2 piva i vednas po izleguvanje od kafikot me stopirase policija na 100 metri od kaficot .. Sekako mi pobara dokumenti i mi rekoa da duvam sekako jas bev sigororen vo mene zosto ne piev i ne se nadevav deka dve piva ke pokazat povekekje od 0.5 no za zal na dregerot pokaza duri 0.83 jas bev zacuden i vo neveruvanje mi ja pisa kaznata od 225 evra odnosno 40 negativni poeni i mi ja zema vozackata do utredenta. Jas bev ja si ja zemav utredenta no sega me interisira dali ke ima prekrsocna za na sud Za kolku vreme doaga pokanata od sud i dali ke mi ja odzemat vozackata na 3 meseci Vi blagodaram
Немој случајно да те лаже некој адвокат дека ке ја извади работата, посебно во прекршочните постапки ти е тоа што ти пише џандарот, не сте ни сами свесни колку полициска држава имаме, судиите немаат муда против државата да судат, па уште ако и адвокатот бара трошоци ништо не правиш... јас имав еден предмет каде што настапи апсолутна застареност на прекршокот т.е 6 години поминати од истиот, судијата ми вели значи го одложивте прошлиот пат за да застаре добро, донаса пресуда го казни драконски човекот пуштам жалба, скопкса апелација ја одбива жалбата, а во образложението жалбените наводи не се ниту споменати, а уште пострашно е што и кривичната постапка се повеќе личи на претходно наведена прекршочната постапка, Обвинителите се бог и батина.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Нормална килажа складна со висината.
Додека бевме заедно чипс, кикири и пиво, пред тоа што јадел и пиел појма неам. Полиција не стопира на километар.
Сепак на 2 пива 0.83 е навистина многу, на жестоко и има некоја логика, ама вака...
Баш ме интересира на каков начин функционираат ова дрегериве, сум слушал различни муабети, на пр. благо, вода значително го намалувале процентот на алкохол, или се е тоа само глупост?
Поентата ми беше не за складни луѓе или дебели. Има високи луѓе по 2 метра кои изгледаат складно, а имаат по 110 кила. И самата мерка вика "промили од нешто". Поголеми луѓе и потешко се опијануваат, а и зависи од самата "истренираност" на црниот дроб.
Пак ќе повторам, затоа е лимитот така поставен "отприлика една пијачка". Со едно пиво треба да си ок, под 0,5, а ова, реков, и мене ме изненадува колку високо покажало.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Ја незнам шо ги кривите џандарите кога сте пиеле, кој вие после крив џандарот што ве допрел или вие што сте конзумирале алкохол?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Немој случајно да те лаже некој адвокат дека ке ја извади работата, посебно во прекршочните постапки ти е тоа што ти пише џандарот, не сте ни сами свесни колку полициска држава имаме, судиите немаат муда против државата да судат, па уште ако и адвокатот бара трошоци ништо не правиш... јас имав еден предмет каде што настапи апсолутна застареност на прекршокот т.е 6 години поминати од истиот, судијата ми вели значи го одложивте прошлиот пат за да застаре добро, донаса пресуда го казни драконски човекот пуштам жалба, скопкса апелација ја одбива жалбата, а во образложението жалбените наводи не се ниту споменати, а уште пострашно е што и кривичната постапка се повеќе личи на претходно наведена прекршочната постапка, Обвинителите се бог и батина.
Секој предмет е различен и секој судија различно суди според сопственото убедување, може по твојот предмет да не испаднало она што се очекувало, но еве јас во мои предмети каде сум очекувал дека ќе загубам на крајот сум ги добивал предметите и тоа со ослободување од одговорност или опомена, се' е релативно, и затоа сметам доколку му пристигне покана за суд да си ангажира бранител - адвокат, за да го застапува така има поголеми и пореални шанси за успех, и што има да загуби од веќе изгубено, може само да добие.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
И ја викам исто...

Ама ме курчи шо свињите шо не смеат да им писнат на 99% љочкари што не знаат што значи црвено светло, полна линија и ограничување на брзина низ град, а за едно лабаво безопасно пиво после работа со нормална вожња до дома на километар и пол ќе те чини цела плата или повеќе за некого со простачко курчење и неразбирање.

Да знам дека се ригорозни со секого, еве и јас ќе се откажам од ова глупаво "едно пиво"....алкохол и возење не иде, се согласувам.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Секој предмет е различен и секој судија различно суди според сопственото убедување, може по твојот предмет да не испаднало она што се очекувало, но еве јас во мои предмети каде сум очекувал дека ќе загубам на крајот сум ги добивал предметите и тоа со ослободување од одговорност или опомена, се' е релативно, и затоа сметам доколку му пристигне покана за суд да си ангажира бранител - адвокат, за да го застапува така има поголеми и пореални шанси за успех, и што има да загуби од веќе изгубено, може само да добие.
Има да изгуби трошоци за адвокат кои не се малк подобро да си ја плати, во право си има од судија до судија разлика но во Основен во Куманово прекршоците што ги водеше беше една судика квалитетна и тоа албанка , сега ја прерасподелија на граѓански спорови, со што во моментот нема квалитетен судија за прекршоци тука, така да што ти пише џандар во главно ти е тоа.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Дечки колку е казната за плин без атест
 
Член од
28 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Јас сум баш од Куманово ке видиме како ќе биде ова ми е прва ваква казна а последната ми е 2014 за погрешно паркирање овај месец ме имат сопрено 4 пати и за ништо ме немат пишано секако дури еднаш ми бара резервни сијалички за кола кои ги имав немат повод па ке видиме крајот мислам забрана дека ке ја стават како и да е
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Јас сум баш од Куманово ке видиме како ќе биде ова ми е прва ваква казна а последната ми е 2014 за погрешно паркирање овај месец ме имат сопрено 4 пати и за ништо ме немат пишано секако дури еднаш ми бара резервни сијалички за кола кои ги имав немат повод па ке видиме крајот мислам забрана дека ке ја стават како и да е
Немора да значи дека ке ти стават забрана , јас сум на суд крај февруари зависи кај кој судија си , јас лично разговарав со судијата шо се падна делото ми вика ке ја наредиме работата а овде ми викат не нема шанси да поминиш без забрана, остај овие клошарите гомна што јадат. На арно неќат да видат се хранат со туѓите несреќи
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Колку саати после пиење опаѓа количеството на алкохол во крвта ... на пр. ако се пие денес попладне или навечер, а дури утредента лицето треба да вози прва смена на работа значи некаде 07 или 07.30 часот треба да тргне да вози со колата, дали сеуште после неколку саати или после цели 12 саати опаѓа значително количеството на алкохол или сеуште го има над дозволените нивоа !
Досега фала богу не ме стопирале и ставиле на дрегер да дувам, но за секој случај сакам да си внимавам на време да не ме јаде мечката после ![DOUBLEPOST=1548775070][/DOUBLEPOST]
Јас сум баш од Куманово ке видиме како ќе биде ова ми е прва ваква казна а последната ми е 2014 за погрешно паркирање овај месец ме имат сопрено 4 пати и за ништо ме немат пишано секако дури еднаш ми бара резервни сијалички за кола кои ги имав немат повод па ке видиме крајот мислам забрана дека ке ја стават како и да е
За само еден месец полиција те сопрела 4 пати ... :angel::vozbud:
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Колку саати после пиење опаѓа количеството на алкохол во крвта ... на пр. ако се пие денес попладне или навечер, а дури утредента лицето треба да вози прва смена на работа значи некаде 07 или 07.30 часот треба да тргне да вози со колата, дали сеуште после неколку саати или после цели 12 саати опаѓа значително количеството на алкохол или сеуште го има над дозволените нивоа !
Досега фала богу не ме стопирале и ставиле на дрегер да дувам, но за секој случај сакам да си внимавам на време да не ме јаде мечката после !
Ако си денеска со 2.0 во 2 ноќум до 14 часот ќе имаш некаде над 1.0 по моа проценка или си голташ 2-3 литри течности и ќе бидеш под казнивото :D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Абе течност секако дека мора да се пие, што повеќе тоа подобро, но дали и течноста ќе помогне за неколку саати (една ноќ) значително да опадне нивото на алкохол во дозволените граници !
На пр. после пиење не само на неколку пива туку и пиење на да речеме жестоки пијалоци како виски и сл. кои имаат и по 40 проценти алкохол, пивото е доста послабо има 5-6 проценти алкохол, но повеќето алкохолни пијалоци се далеку појаки од пивото !
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ако си денеска со 2.0 во 2 ноќум до 14 часот ќе имаш некаде над 1.0 по моа проценка или си голташ 2-3 литри течности и ќе бидеш под казнивото :D
На дување може и ич да нема ама во крвта сигурно процентот ќе му е голем.
Јас имам дувано после 3 ракии и две пива, негде 2 саати целата сеанса и два саати после тоа дував, резултат 0,45 промили.
Тоа за промилите во крвта го знам од руските сообраќајци, они насабајле кога те сопираат одма со тиквата ти се бутаат преку прозор во возило. да осетат дали мириса на комење . Ако дуваш ништо ама они си онаделе векот одма у марица и во лабораторија. Ми имаат кажувано дека успехот им е 99%
 

Kajgana Shop

На врв Bottom