Најекономично греење и ладење

Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Imam inverter klima megutoa od 7 nautro do 16 popladne nikoj nemam vo sobata i me interesira dali e podobro da si raboti 24 casa ili da ja isklucam vo 7 nautro pa preku tajmer da ja uklucam vo 14 casot (togas e i eftina strujata do 16). Dali ke mi stigne ponala smetka na struja na toj nacin ili podobro da si raboti konstantno 24 casa. Pozdrav i ve molam za odgovor
Подобро 24 часа. Нема многу да заштедиш ако ја гасиш.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Не дува топло?
Дува проблем нема со топлината на 50см од подот температурата е 23с. Дефростиве се многу чести на 45 минути. Моментално е на 25с зададена DSC_1502.JPG [DOUBLEPOST=1548081780][/DOUBLEPOST]Тоа снегот се растопува ама има уште вода што не доистекува на тоа плавото каде што мрзни, и кога почнува врнтилаторот одма таа вода промрзнува
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Конечно се осмелувам на GREE.mk да им дадам еден предлог за кој пред да одлучат, се надевам, дека малку ќе поразмислат.
Предлогот е :
Во новата 2019 година да направат исчекор со намалување на цените на Парапетните-конзолните клима уреди-инвертери. Тоа е потребно на нашиот пазар.
Мислам дека можат тоа да го направат и на крајот да го соберат кајмакот.
За идеата не барам провизија :)
Поздрав.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Конечно се осмелувам на GREE.mk да им дадам еден предлог за кој пред да одлучат, се надевам, дека малку ќе поразмислат.
Предлогот е :
Во новата 2019 година да направат исчекор со намалување на цените на Парапетните-конзолните клима уреди-инвертери. Тоа е потребно на нашиот пазар.
Мислам дека можат тоа да го направат и на крајот да го соберат кајмакот.
За идеата не барам провизија :)
Поздрав.
toa go napravija st=gree so dosta namaleni ceni...:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Многу магливо е во Прилеп цел ден. Вчера си работеше исто цел ден и дури вечерта во 19:00 направи дефрост ама немаше магла. Која клима ја имаш?[DOUBLEPOST=1548083204][/DOUBLEPOST] DSC_1503.JPG
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
822
Поени од реакции
1.438
Многу магливо е во Прилеп цел ден. Вчера си работеше исто цел ден и дури вечерта во 19:00 направи дефрост ама немаше магла. Која клима ја имаш?[DOUBLEPOST=1548083204][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 203444
http://www.mhiae.com/products/air-conditioning-splits/single-splits-rac/wall-mounted/product-details?ProductID=15 ne deka i ovde e sjajno nesto,mozebi nema tolku magla kako vo pp ama i koga bese ekstra vlazno i maglovioto dali preku den napravi 3 do 4 df ne poveke od toa zs bev doma cel den i ja pratev,seza za sega ispadna deka e ekstra masina ...
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Preporaka za klima,za ne tolku ladnite meseci,oktomvri,mart da se gree,letno vreme da ladi normalnokolu 45 kvadrati e planiraniot prostor.
Направи еден краток опис на просторот за кој прашуваш. Каде ( куќа, стан), каква изолација, какви прозори, ориентација ...?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Daikin FXTF50
Ili
Mitsubishi SF50VE
Ili
Gree Hansol 18 -30
Ili
Panasonic Z50TKE
Ili
Mitsubishi LN50VE

Нешто вакво барај.
Се зезаш? Бидејки не го кажа буџетот (ниту опиша просторот)... па можеби Ururu Sarara ќе му предложеше!? :P
Бара чоекот за пригревање во пред и по сезоната наведе (Март Октомври).... во Март просечна во Скопје (како и во повеќето градови во МКД) е минималната +2 С просечната максимална е 14*С) во Октомври просечна минимална е + 7 просечна максимална 20, слични просечни температури на Март има Ноември, слични просечни т* на Октомври има Април. За догревање или греење во Октомври му предлагаш Panasonic Z50TKE ili Mitsu LN50VE? Клими од 90-100К Денари? Па него за тие месеци за 45 квадрати доволно би му била и трипати поевтина Haier Tundra 5.5кW или Vivax AEQI 5.5 кои чинат по 35-38,000 Денари! Дури и Он-Оф 18ка клима од 22-25К би му вршела работа... но, сепак ќе ги забораваме полека ОнОф климите...!
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Се зезаш? Бидејки не го кажа буџетот (ниту опиша просторот)... па можеби Ururu Sarara ќе му предложеше!?
Бара чоекот за пригревање во пред и по сезоната наведе (Март Октомври).... во Март просечна во Скопје (како и во повеќето градови во МКД) е минималната +2 С просечната максимална е 14*С) во Октомври просечна минимална е + 7 просечна максимална 20, слични просечни температури на Март има Ноември, слични на Октомври има Април. За догревање или греење во Октомври му предлагаш Panasonic Z50TKE ili Mitsu LN50VE? Клими од 90-100К Денари? Па него за тие месеци за 45 квадрати доволно би му била и трипати поевтина Haier Tundra 5.5кW или Vivax AEQI 5.5 кои чинат по 35-38,000 Денари! Нему дури и Он-Оф клима од 22-25К би му вршела работа... но, сепак ќе ги забораваме полека ОнОф климите...!
Јас сфатив од октомври до март.


Тундра 18ка тогаш.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726

mesec dena koristenje uvidel deka e s***e i ja prodava.... normalno:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kakvi nebulozi, javi se kaj covekov i prasaj pred da kazuvas gacki. COVEKOV JA PRODAVA ZATOA STO ZAMINUVA VO STRANSTVO, MU TREBAAT PARI.
Kakov manipulant si bil, katastrofa.[DOUBLEPOST=1548098259][/DOUBLEPOST]
Sto trolas koja ukrainska Midea pa dava kvalitetna masina za malku pari plus i wi fi dokazano od relevantna institucija Eurovent vakvi dve Midea davaat 5 kw na - 7 koj sto podobro i poramnomerno ke great 50 60 kvadrati nego taa tvojata amber nordic do - 30 bozem sto e a ne se znae sto dava na -7 a kamo li na - 12 ili 15 i ne deka nekoj nema m.da da donese nordic klimi kaj nas tuku nema potreba za dva dena vo Bitola od - 16 17 ili Skopje - 12 den dva od po nekolku saata i so dnevni prosecni od - 3 ,4 nekolku denovi vo najladnoto dovolni se i klimive do - 15 koi se kvalitetni i vistinski great na pogolemi minusi ne na hartija i dijagrami[DOUBLEPOST=1548076811][/DOUBLEPOST]

Druze posto eve vremevo zatopli ako nemas potreba da ja korstis tie saati nasteluvaj ja na tajmer da ukluci od 14 na 26 ili 25 stepeni dokaj 16 ch taman ke digne temp pa posle namalija valjda ne ti e hotel promaja prostorijata pa da ne moze da digne temp za tie dva saata na ovie nadvoresni temp
Mideata koja ja kazuvas e LOW model od klima, najdolna klasa na Midea.
Lazi drugi, Strelec tesko da go izlazes, pa kamoli da mu repliciras.
Imas uste mnogu leb da jades.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom