Најекономично греење и ладење

Член од
21 јануари 2019
Мислења
150
Поени од реакции
97
Imam inverter klima megutoa od 7 nautro do 16 popladne nikoj nemam vo sobata i me interesira dali e podobro da si raboti 24 casa ili da ja isklucam vo 7 nautro pa preku tajmer da ja uklucam vo 14 casot (togas e i eftina strujata do 16). Dali ke mi stigne ponala smetka na struja na toj nacin ili podobro da si raboti konstantno 24 casa. Pozdrav i ve molam za odgovor
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Imam inverter klima megutoa od 7 nautro do 16 popladne nikoj nemam vo sobata i me interesira dali e podobro da si raboti 24 casa ili da ja isklucam vo 7 nautro pa preku tajmer da ja uklucam vo 14 casot (togas e i eftina strujata do 16). Dali ke mi stigne ponala smetka na struja na toj nacin ili podobro da si raboti konstantno 24 casa. Pozdrav i ve molam za odgovor
Losho e da go ostavas objektot bez greenje. Ne ja isklucuvaj. Namali ja sabajle pred izleguvanje na 20/21 stepen na dalinskoto podobro nego da ja isklucis i ne se sekiraj za smetkata.
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
150
Поени од реакции
97
Losho e da go ostavas objektot bez greenje. Ne ja isklucuvaj. Namali ja sabajle pred izleguvanje na 20/21 stepen na dalinskoto podobro nego da ja isklucis i ne se sekiraj za smetkata.
Znaci sakas da kazes najubavo da si raboti 24 casa klimata taka? Bez potreba mi raboti od 7 do 16 casot i od tie 9 casa 7 se na skapa tarifa . I zatoa mislev da ja gasam i preku tajmer da si ja uklucam vo 14 casot togas i evtina e strujata i taman do 16 dodeka da dojdam od rabota ke raboti mozebi turbo tie 2 casa ama barem ke raboti na eftina struja.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Можеш да ја намалиш на 20 или 22Ц додека не си дома, а во 14ч да ја уклучиш на 26 рецимо
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Znaci sakas da kazes najubavo da si raboti 24 casa klimata taka? Bez potreba mi raboti od 7 do 16 casot i od tie 9 casa 7 se na skapa tarifa . I zatoa mislev da ja gasam i preku tajmer da si ja uklucam vo 14 casot togas i evtina e strujata i taman do 16 dodeka da dojdam od rabota ke raboti mozebi turbo tie 2 casa ama barem ke raboti na eftina struja.
Daz taka sakam da kazam. Greenje na zima ne se gasi, aposebno inverter shto e najekonomicno greenje. Neka e na skapa tarifa, ako e na 20/21 stepen namestena za tie 7 casa do 14:00 casot ke ti potroshi nekade 3kw recimo, ili toa se 18 denari. Na mesecno nivo ti e 540 denari. I 1000 denari da e, ne vredi da si go rasipuvas komfortot. Greota e da se grees na inverter i da ja isklucuvas klimata. Greenje nikoj ne isklucuva na zima, treba zidovite, mebelot da ti upijat toplina, a toa nema da go postignes so gasenje i palenje na greenjeto.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Imam inverter klima megutoa od 7 nautro do 16 popladne nikoj nemam vo sobata i me interesira dali e podobro da si raboti 24 casa ili da ja isklucam vo 7 nautro pa preku tajmer da ja uklucam vo 14 casot (togas e i eftina strujata do 16). Dali ke mi stigne ponala smetka na struja na toj nacin ili podobro da si raboti konstantno 24 casa. Pozdrav i ve molam za odgovor
Zavisi mnogu od nadvoresnata temperatura od izolacijata koja ja imash I od samata klima. Na vakvi minusni temperaturi ne se preporacuva isklucuvanje na klimata.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Која клима е наубава од Грција да се купи до 500 еу ?? за до 15м2 детцка уште поубаво ако имате линкови од продавниците што се близина до нас за гаранцијата знам не важи во мк
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Која клима е наубава од Грција да се купи до 500 еу ?? за до 15м2 детцка уште поубаво ако имате линкови од продавниците што се близина до нас за гаранцијата знам не важи во мк
Овие 2 не се лоши
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_fujitsu-asyg09llce-1200025.html ,
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_hitachi-ras-l14eag-1199700.html
На оваа цена , кога ќе се одземе tax free, испаѓа приближно околу таа сума која си спремен да ја платиш

http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=AC&select_partic=39&select_marque=HITACHI&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
Preporaka za klima,za ne tolku ladnite meseci,oktomvri,mart da se gree,letno vreme da ladi normalnokolu 45 kvadrati e planiraniot prostor.
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Ukrainskava Midea nikogas nema da ima COP3 na -7, sigurno se raboti za greska stom edno Suzumi13 ima 2,46COP na -7c
Прегледај го приврзокот 203408
Isto i SF35 e okolu 2,5 samo na -10

Eurovent i sve e mozno

Sto trolas koja ukrainska Midea pa dava kvalitetna masina za malku pari plus i wi fi dokazano od relevantna institucija Eurovent vakvi dve Midea davaat 5 kw na - 7 koj sto podobro i poramnomerno ke great 50 60 kvadrati nego taa tvojata amber nordic do - 30 bozem sto e a ne se znae sto dava na -7 a kamo li na - 12 ili 15 i ne deka nekoj nema m.da da donese nordic klimi kaj nas tuku nema potreba za dva dena vo Bitola od - 16 17 ili Skopje - 12 den dva od po nekolku saata i so dnevni prosecni od - 3 ,4 nekolku denovi vo najladnoto dovolni se i klimive do - 15 koi se kvalitetni i vistinski great na pogolemi minusi ne na hartija i dijagrami[DOUBLEPOST=1548076811][/DOUBLEPOST]
Znaci sakas da kazes najubavo da si raboti 24 casa klimata taka? Bez potreba mi raboti od 7 do 16 casot i od tie 9 casa 7 se na skapa tarifa . I zatoa mislev da ja gasam i preku tajmer da si ja uklucam vo 14 casot togas i evtina e strujata i taman do 16 dodeka da dojdam od rabota ke raboti mozebi turbo tie 2 casa ama barem ke raboti na eftina struja.
Druze posto eve vremevo zatopli ako nemas potreba da ja korstis tie saati nasteluvaj ja na tajmer da ukluci od 14 na 26 ili 25 stepeni dokaj 16 ch taman ke digne temp pa posle namalija valjda ne ti e hotel promaja prostorijata pa da ne moze da digne temp za tie dva saata na ovie nadvoresni temp
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Како сте со дефростиве на магливе??
Кај мене на 45/50 минути прави, на 26 зададена дува со 51с на издув а надворешната е цела замрзната.
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
822
Поени од реакции
1.438
Како сте со дефростиве на магливе??
Кај мене на 45/50 минути прави, на 26 зададена дува со 51с на издув а надворешната е цела замрзната.
Sega za sega nema df,nema mraz ednostavno se e kako sto treba...
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Да видиме што ќе испадне од влегувањето на XIAOMI во бизнисот со климатизација. Агресивни се, иновативни и упорни. Можеби ќе донесат нешто ново и можеби ќе се наметнат
https://www.gizmochina.com/2018/01/24/xiaomis-zhimi-smartmi-dc-inverter-air-conditioner-now-available-china-via-suning/
Ubavo kvalitetno i porazlicno izgledaat od drugite a i na greenje e super 4,5kw nominalna da vidime dali ke gi donesat kaj nas i sto cena kje bidat i boljerov e epten dobar Fiksche eve dobra izolacija za kukja

https://m.youtube.com/watch?v=0FzSErjVrU0

https://m.youtube.com/watch?v=b1LZyvYs1eY
 

Kajgana Shop

На врв Bottom