Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 95595

Гостин
Ne e za slozuvanje, ne praime muabet koja klima e podobra, ti go vrtish muabetot u nebiten pravec.

Da morav 40k da potrosam ke ja kupev bilo koja zasto niedna ne dava 4.5kw.

Ps daj mi eurovent za wn-to, ne ne znam tocen model.
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=44&select_marque=MITSUBISHI+ELECTRIC&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R&crit=sf35

Najdolu na listava e modelot WN35
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.773
Nekoi ne kapiraat ubavo sto e poentata na ovoj post.
Site ama site klimi imaat pomal COP koga rabotat na pogolemo opteretuvanje. Mnogu, mnogu odamna imam pisuvano na taa tema i pak ke povtoram. Klimite se najekonomicni koga rabotat pod nominala, odnosno blisku do svojot minumim, Zatoa e bitna dobra modulacija, softver, koj dozvoluva klimata da raboti na odrzuvanje od 300-450w.
Gree klimite se najlosi vo ovoj segment, odnosno softverski se kanti koi rabotat on-off i kako rezultat na toa lapat struja mnogu poveke od kvalitetni brendovi.. Zatoa i nemat nitu nekogas ke imat eurovent.
Eve ke vi opisam kako raboti kvaliteten brend i koj go koristam.
Primer nadvoresna +2, temperatura vo sobata 18, zadena temperatura na klimata 21.
Zapocnuva so rabota primer na 900w, postiga 19 za 5-6min i paga na 650w, postiga 20 posle 10-15min, prodolzuva so 350-400w i odrzuva okolu 21.
Kako raboti gree, eve neka e AMBER
Ista situacija kako prethodnata
Pocnuva so 1700-2000w kacuva za 10 min na 20stepeni i naglo gasi, ostanuvaat da rabotat greacite 100w, odmara 5min paga temperaturata na 19, pak se uklucuva na 2000w raboti 5 min, paga na 1300w i odma pak gasi.
Kvaliteten brend so rabota od 350-400w ke isporaca toplina so COP najmalku 5 vo ovie uslovi, dodeka vakvi kanti so vakvo rabotenje od 2000w ke isporaca toplina so COP najmnogu 3, najverovatno so 2.5.
Da,,, izgleda deka toplo duva so 2000w i cop 2.5 ili isporacana toplina od 5kw, sprema kvaliteten inverter koj so 400w i cop 5 isporacuva 2kw toplina ama dolgorocno vakva kanta niti ke ima zivoten vek, niti stedi struja, tuku lapa mnogu struja.
Ili da probam da objasnam na drug nacin a.
Ako na edna prostorija i treba primer 3kw toplina na cas za odrzuvanje na temperaturata, taa toplina moze da bide isporacana na razlicen nacin. Najprosto ke bide so 500w potrosuvacka i cop od 6 da gi dobieme tie 3kw na cas i ke imame vkupno potrosena struja od 500w. Vtor nacin e rabota so 2000w i cop3 isporacani 6kw vo momentot i pali-gasi na 10 min. I vo dvata slucai ke imame isporacano 3kw toplina na cas no vo prviot slucaj so 500w potrosena struja i blagodarenie na podobriot cop kako rezultat na pomaloto opteretuvanje na klimata, a vo vtoriot slucaj ke imame potroseno 1000w struja zaradi losata modulacija i forsiranje na klimata so mnogu poslab cop od 3.
Jas se osekam dolzen da napisam sto znam, a vie kako ke go citate ova, vasa rabota.
Veruvam deka za nekoj e ova i premnogu slozeno i ne moze da go svari ali toa e toa.
Mnogu loso napisano, uste treba da naucis bajagi i toa.
Imas mnogu primeri od luge sto imaat Hansol, pa duri i drugi modeli koi moduliraat prekrasno.

Zemi nauci poveke pa potoa napisi nesto popametno.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.773
Nekoi ne kapiraat ubavo sto e poentata na ovoj post.
Site ama site klimi imaat pomal COP koga rabotat na pogolemo opteretuvanje. Mnogu, mnogu odamna imam pisuvano na taa tema i pak ke povtoram. Klimite se najekonomicni koga rabotat pod nominala, odnosno blisku do svojot minumim, Zatoa e bitna dobra modulacija, softver, koj dozvoluva klimata da raboti na odrzuvanje od 300-450w.
Gree klimite se najlosi vo ovoj segment, odnosno softverski se kanti koi rabotat on-off i kako rezultat na toa lapat struja mnogu poveke od kvalitetni brendovi.. Zatoa i nemat nitu nekogas ke imat eurovent.
Eve ke vi opisam kako raboti kvaliteten brend i koj go koristam.
Primer nadvoresna +2, temperatura vo sobata 18, zadena temperatura na klimata 21.
Zapocnuva so rabota primer na 900w, postiga 19 za 5-6min i paga na 650w, postiga 20 posle 10-15min, prodolzuva so 350-400w i odrzuva okolu 21.
Kako raboti gree, eve neka e AMBER
Ista situacija kako prethodnata
Pocnuva so 1700-2000w kacuva za 10 min na 20stepeni i naglo gasi, ostanuvaat da rabotat greacite 100w, odmara 5min paga temperaturata na 19, pak se uklucuva na 2000w raboti 5 min, paga na 1300w i odma pak gasi.
Kvaliteten brend so rabota od 350-400w ke isporaca toplina so COP najmalku 5 vo ovie uslovi, dodeka vakvi kanti so vakvo rabotenje od 2000w ke isporaca toplina so COP najmnogu 3, najverovatno so 2.5.
Da,,, izgleda deka toplo duva so 2000w i cop 2.5 ili isporacana toplina od 5kw, sprema kvaliteten inverter koj so 400w i cop 5 isporacuva 2kw toplina ama dolgorocno vakva kanta niti ke ima zivoten vek, niti stedi struja, tuku lapa mnogu struja.
Ili da probam da objasnam na drug nacin a.
Ako na edna prostorija i treba primer 3kw toplina na cas za odrzuvanje na temperaturata, taa toplina moze da bide isporacana na razlicen nacin. Najprosto ke bide so 500w potrosuvacka i cop od 6 da gi dobieme tie 3kw na cas i ke imame vkupno potrosena struja od 500w. Vtor nacin e rabota so 2000w i cop3 isporacani 6kw vo momentot i pali-gasi na 10 min. I vo dvata slucai ke imame isporacano 3kw toplina na cas no vo prviot slucaj so 500w potrosena struja i blagodarenie na podobriot cop kako rezultat na pomaloto opteretuvanje na klimata, a vo vtoriot slucaj ke imame potroseno 1000w struja zaradi losata modulacija i forsiranje na klimata so mnogu poslab cop od 3.
Jas se osekam dolzen da napisam sto znam, a vie kako ke go citate ova, vasa rabota.
Veruvam deka za nekoj e ova i premnogu slozeno i ne moze da go svari ali toa e toa.
Posebno za Amber Nordic, toa e klima za greenje so neverojatni performansi. Klimata gree kako fen, znae da povlece jako i da dade jak izduv, zatoa e Nordic.

Ne e klima za ladenje, taa klima e za greenje.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
.... jas pak mislev ke kazes( kako sto veti ) kako klimata vo viknedickata, igra bekap panelka ili? Se li e ok? I prelistaj nanazad koj kogo vregja nw selektivna pravda
И во најладните денови од месецов нема потреба од бекап, за стан од 33 m2 Gree Hansol си ја врши работата одлично.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
epa ete, ne se slozuvame jas i ti na ovaa tema, da go ostavime muabetov.

Ama me interesira, edno hipotetichko prashanje... Da beshe na moe mesto ti, i da imase 40000 denari 3,5ka da kupis, koja ke ja kupeshe? Ne smees da odgovoris deka nemase tolku pari da dades :) racuname deka ke si gi dadel....
Te kopka dali go napravi najdobriot izbor za parite
Eve jas ke ti odgovoram
Carrier gold 35
ME SF25
Gree hansol 12
Fujitsu 12llcc ,12lmce
Daikin ftxb35c
Daikin ftxf35a
Za 40karti tolku.

Imas i japonski i.kineski za site po nesto.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Nekoi ne kapiraat ubavo sto e poentata na ovoj post.
Site ama site klimi imaat pomal COP koga rabotat na pogolemo opteretuvanje. Mnogu, mnogu odamna imam pisuvano na taa tema i pak ke povtoram. Klimite se najekonomicni koga rabotat pod nominala, odnosno blisku do svojot minumim, Zatoa e bitna dobra modulacija, softver, koj dozvoluva klimata da raboti na odrzuvanje od 300-450w.
Gree klimite se najlosi vo ovoj segment, odnosno softverski se kanti koi rabotat on-off i kako rezultat na toa lapat struja mnogu poveke od kvalitetni brendovi.. Zatoa i nemat nitu nekogas ke imat eurovent.
Eve ke vi opisam kako raboti kvaliteten brend i koj go koristam.
Primer nadvoresna +2, temperatura vo sobata 18, zadena temperatura na klimata 21.
Zapocnuva so rabota primer na 900w, postiga 19 za 5-6min i paga na 650w, postiga 20 posle 10-15min, prodolzuva so 350-400w i odrzuva okolu 21.
Kako raboti gree, eve neka e AMBER
Ista situacija kako prethodnata
Pocnuva so 1700-2000w kacuva za 10 min na 20stepeni i naglo gasi, ostanuvaat da rabotat greacite 100w, odmara 5min paga temperaturata na 19, pak se uklucuva na 2000w raboti 5 min, paga na 1300w i odma pak gasi.
Kvaliteten brend so rabota od 350-400w ke isporaca toplina so COP najmalku 5 vo ovie uslovi, dodeka vakvi kanti so vakvo rabotenje od 2000w ke isporaca toplina so COP najmnogu 3, najverovatno so 2.5.
Da,,, izgleda deka toplo duva so 2000w i cop 2.5 ili isporacana toplina od 5kw, sprema kvaliteten inverter koj so 400w i cop 5 isporacuva 2kw toplina ama dolgorocno vakva kanta niti ke ima zivoten vek, niti stedi struja, tuku lapa mnogu struja.
Ili da probam da objasnam na drug nacin a.
Ako na edna prostorija i treba primer 3kw toplina na cas za odrzuvanje na temperaturata, taa toplina moze da bide isporacana na razlicen nacin. Najprosto ke bide so 500w potrosuvacka i cop od 6 da gi dobieme tie 3kw na cas i ke imame vkupno potrosena struja od 500w. Vtor nacin e rabota so 2000w i cop3 isporacani 6kw vo momentot i pali-gasi na 10 min. I vo dvata slucai ke imame isporacano 3kw toplina na cas no vo prviot slucaj so 500w potrosena struja i blagodarenie na podobriot cop kako rezultat na pomaloto opteretuvanje na klimata, a vo vtoriot slucaj ke imame potroseno 1000w struja zaradi losata modulacija i forsiranje na klimata so mnogu poslab cop od 3.
Jas se osekam dolzen da napisam sto znam, a vie kako ke go citate ova, vasa rabota.
Veruvam deka za nekoj e ova i premnogu slozeno i ne moze da go svari ali toa e toa.
Kakava.vrska ima on off so eurovnent
Toshiba suzumi go menuva minimumot vo zavisnost od nadvoresnata temperatura.
Ako e nad 0 minumot mu e 220-250w i odi off a ako e.pod 0stepeni raboti so 370-400w i odi.off.
Ako zadades 2stepeni plus si tera so ista potrosuvacka treba +3da zadades (kaj hansolot 2stepni plus pobrzo.gi dostignuva a.ima ponizok minimum )
Eve tabela od.suzumi 10
Jas minimum od 150w nemam videno
s10.jpg
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Te kopka dali go napravi najdobriot izbor za parite
Eve jas ke ti odgovoram
Carrier gold 35
ME SF25
Gree hansol 12
Fujitsu 12llcc ,12lmce
Daikin ftxb35c
Daikin ftxf35a
Za 40karti tolku.

Imas i japonski i.kineski za site po nesto.
Од овие само за Fujitsu 12llcc ,12lmce може да го јаде јанѕа оти не пробал да го земе, Daikin от е ист како таа што ја има, SF25 исто нема да се справи со неговите загуби! Кинезите не би ги коментирал,, макар што изборот е повеќе кинески отколку јапонски :) не е чудо освен SF25 сите други да се склопуваат во PRC.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Te kopka dali go napravi najdobriot izbor za parite
Eve jas ke ti odgovoram
Carrier gold 35
ME SF25
Gree hansol 12
Fujitsu 12llcc ,12lmce
Daikin ftxb35c
Daikin ftxf35a
Za 40karti tolku.

Imas i japonski i.kineski za site po nesto.
ne, ne me kopka dali napraviv dobar izbor. Osven ovaa fujitsu shto ne znam kakvi karakteristiki ima, koja od drugive e drastichno podobra na greenje na -10 od WNot?[DOUBLEPOST=1547935901][/DOUBLEPOST]
Te kopka dali go napravi najdobriot izbor za parite
Eve jas ke ti odgovoram
Carrier gold 35
ME SF25
Gree hansol 12
Fujitsu 12llcc ,12lmce
Daikin ftxb35c
Daikin ftxf35a
Za 40karti tolku.

Imas i japonski i.kineski za site po nesto.
Kakvi i da se karakteristikite, ni edna ne ke me spaseshe.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Еве за @rusrus и негова стара гарда видео со излегување надвор кај мерачот,наместо
компјутер го користам телефонот,на крај ослабна квалитетот на преносот од камерата
но бидејќи излегувам надвор јасно може да видиш дека ФХ 35ве ослободува околу 2.5 киловати
топлина во просторот со цоп од некаде 5.7 до 6.5 на надворешна
температура од 3 степени

https://streamable.com/3n974
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Во ред, до некаде си во право.
За да се увезе мора да има атест сертификат кој се добива доколку поседува CE conformity certificate.
Истото го прават и кинезите со CCC.
Меѓутоа работата е што потрошувачите бараат резултати од стандардизиран сет на тестови а се со цел да се споредат перформансите. Ете тоа на пример го прават EuroNCAP, ADAC,Stiftung warentest,WLTP па ете и Eurovent.
Ако се сигурни во перформанисте на нивните производи нема што да изгубат ако ги пуштат на мегдан те независно тестирање и бенчмарк.
Не мислам дека им е проблем евентуалниот трошок за тоа сертифицирање.
Дури за да се отфрли сомнежот, би било убаво нивните продажни партнери за бараат од својот принципат да се нафатат на сертифицирање.
Само така ќе се избегнат ситуации од типот жими мајка ти реков,ми рече топли или лади, работи или не работи и сл.

Сума сумарум ако не беше стандардизирано еве метрото, секој ќе си мереше на прмер со својот палец. Па ај иди спореди на тој начин две должини измерени од различни луѓе.
Во тој случај трговец со платно на мерена должина ќе си го исече палецот до првиот член за да каже дека има толку и толку палци и да направи екстра профит.
Ви ја читам преписката,и извини ама мора да се уклучам...
Прво само да нагласам дека сум екстремно против “аналогија” клими со коли,како што многупати се прави на форумов...ама јбг ќе морам и јас бидејќи барем колите повеќе ги “разбирам” од клими.
Е сега убаво ги спомна и ЕуроНКАП и АДАК и све.И се согласувам со тебе,треба независно тело да ги провери тврдењата на производителот дека исполнува такви-и такви норми,или има вакви-и такви перформанси!Многу извикани марки како Волво се обрукале на еуроНКАП кога е воведен.А многу потценети марки како Рено блеснале!Бтв освен дизајнот,втора работа што ме пали кај Меган-от е што беше прва компактна кола со 5 ѕвездички... затоа и си купив еден.Доволно сум стар за да се сеќавам како почињаше еуроНКАП и како све не се брукаа извикани производители таму.Долга и широка.

Е после некој десетина години,сите научија што и како тестира ЕН па сите почнаа по пет ѕвезди да вадат,дури и најумрените коли.Поентата е дека моделите што се продаваа и на северно американскиот пазар,кога ги тестираше тамошната ХСИ(хајвеј сејфти институт) потфрлаа во безбедноста!! Зошто? Затоа што сите производители ги оптимизирале колите за судир 60/40 оверлап во “деформативна” бариера како што бара ЕН,а ХСИ тестира 100% челен судир во ригидна(читај ѕид) бариера со друга брзина!Плус симулира и превртување т.е. цврстина на кров!
Нормално резултатите беа карма-каша исто како што беа и со еуроНКАП кога почна.
Сакам да извлечам поента дека е убаво да имаш потврда на перформанси од независно тело.Меѓутоа тоа незначи дека производителите нема да најдат начин да подвалат!
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ви ја читам преписката,и извини ама мора да се уклучам...
Прво само да нагласам дека сум екстремно против “аналогија” клими со коли,како што многупати се прави на форумов...ама јбг ќе морам и јас бидејќи барем колите повеќе ги “разбирам” од клими.
Е сега убаво ги спомна и ЕуроНКАП и АДАК и све.И се согласувам со тебе,треба независно тело да ги провери тврдењата на производителот дека исполнува такви-и такви норми,или има вакви-и такви перформанси!Многу извикани марки како Волво се обрукале на еуроНКАП кога е воведен.А многу потценети марки како Рено блеснале!Бтв освен дизајнот,втора работа што ме пали кај Меган-от е што беше прва компактна кола со 5 ѕвездички... затоа и си купив еден.Доволно сум стар за да се сеќавам како почињаше еуроНКАП и како све не се брукаа извикани производители таму.Долга и широка.

Е после некој десетина години,сите научија што и како тестира ЕН па сите почнаа по пет ѕвезди да вадат,дури и најумрените коли.Поентата е дека моделите што се продаваа и на северно американскиот пазар,кога ги тестираше тамошната ХСИ(хајвеј сејфти институт) потфрлаа во безбедноста!! Зошто? Затоа што сите производители ги оптимизирале колите за судир 60/40 оверлап во “деформативна” бариера како што бара ЕН,а ХСИ тестира 100% челен судир во ригидна(читај ѕид) бариера со друга брзина!Плус симулира и превртување т.е. цврстина на кров!
Нормално резултатите беа карма-каша исто како што беа и со еуроНКАП кога почна.
Сакам да извлечам поента дека е убаво да имаш потврда на перформанси од независно тело.Меѓутоа тоа незначи дека производителите нема да најдат начин да подвалат!
Околу климите не е така страшно тестирањето како кај колите!
Убеден сум дека пола од членовите на овој форум можат да научат и со некои95% точност да спроведат тестирање и испитување на својата клима. Да не збориме за увозникот или за некоја специјализирана лабораторија. Освен двете контролни комори(простории) другите мерни уреди денеска можат да се купат скоро секаде. Сеуште не се удираат од земја климите, фала богу !
П.С. Освен СЕ сертификат , кој друг сертификат е обавезно да имаат клима уредите?
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Ви ја читам преписката,и извини ама мора да се уклучам...
Прво само да нагласам дека сум екстремно против “аналогија” клими со коли,како што многупати се прави на форумов...ама јбг ќе морам и јас бидејќи барем колите повеќе ги “разбирам” од клими.
Е сега убаво ги спомна и ЕуроНКАП и АДАК и све.И се согласувам со тебе,треба независно тело да ги провери тврдењата на производителот дека исполнува такви-и такви норми,или има вакви-и такви перформанси!Многу извикани марки како Волво се обрукале на еуроНКАП кога е воведен.А многу потценети марки како Рено блеснале!Бтв освен дизајнот,втора работа што ме пали кај Меган-от е што беше прва компактна кола со 5 ѕвездички... затоа и си купив еден.Доволно сум стар за да се сеќавам како почињаше еуроНКАП и како све не се брукаа извикани производители таму.Долга и широка.

Е после некој десетина години,сите научија што и како тестира ЕН па сите почнаа по пет ѕвезди да вадат,дури и најумрените коли.Поентата е дека моделите што се продаваа и на северно американскиот пазар,кога ги тестираше тамошната ХСИ(хајвеј сејфти институт) потфрлаа во безбедноста!! Зошто? Затоа што сите производители ги оптимизирале колите за судир 60/40 оверлап во “деформативна” бариера како што бара ЕН,а ХСИ тестира 100% челен судир во ригидна(читај ѕид) бариера со друга брзина!Плус симулира и превртување т.е. цврстина на кров!
Нормално резултатите беа карма-каша исто како што беа и со еуроНКАП кога почна.
Сакам да извлечам поента дека е убаво да имаш потврда на перформанси од независно тело.Меѓутоа тоа незначи дека производителите нема да најдат начин да подвалат!
Аналогијата беше од несродни области но муабетот ми беше да се видат резултати од тестови изведени од независно тело те организација за сертифицирање како што ете тоа се прави производи од други области.
На тој начин може да се прави споредба од страна на потрошувачите, а од страна на производителите може да се види кај постои простор за подобрување или да се направи пореална сегментација по класи на производите.
Или цела прича ако се резимира испаѓа "Резултатите од мерења на GREE model X можат да се споредат со резултати од Hitachi model H, зашто се вредности од истородни параметри мерени во идентични услови и за двата уреда".
Ама ете GREE не чувствуваат потреба да сертифицирање одредена класа на производи а тоа остава сомнеж кај крајните корисници кога треба да одлучат кој производ ги задоволува наивните барања.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.585
Поени од реакции
7.374
Еве за @rusrus и негова стара гарда видео со излегување надвор кај мерачот,наместо
компјутер го користам телефонот,на крај ослабна квалитетот на преносот од камерата
но бидејќи излегувам надвор јасно може да видиш дека ФХ 35ве ослободува околу 2.5 киловати
топлина во просторот со цоп од некаде 5.7 до 6.5 на надворешна
температура од 3 степени

https://streamable.com/3n974
A vo sobata Temperaturata e najmalku 24C ako usisot e 26C na pocetokot duri i 26,8C ~27C
Ili da ti prevedam kade ti e Manipulacijata so videovo.
Prethodno si ja zagreal sobata na 24/25 (usis gore kaj klimata pokazuva 26~27) i pustas klima so zadadena 22 i taa za cudo ukljucuva i raboti...mojata klima vo vakva situacija so ambientalna pogolema +2C od zadadenata nema ni da ukljuci pa COPot ke i bide ne 5 ili 6 tuku 50.
Zatoa i ne ti diga nad 40C na izduv, pretoplo e vnatre, a 40C e ionaka mlako duvanje.
Poentata sepak mi e ova, a toa e deka Gree vo vakvi uslovi +2 pogolema vnatresna T od zadadenata nemoze ni da se izmeri zasto nema ni da ukljuci so zadadena 22 a vnatre 24....ama Mitsu i taka ke raboti za da snimite povisok COP.
Ova ti e isto kako na ladenje da si ja pustil
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom