Најекономично греење и ладење

L

lleeoo

Гостин
хахахаха

на времето одржуваа 24 степени со 107кв

сега 400 денари не биле многу само за грејачи да топат мраз.

Абе скоро никои клими овде немаат грејачи па ниту замрзнал вентилаторот, ниту нешто лошо му се случило на климите. Ако си имаат добар софтвер за регулирање на мраз, ниту грејачи ќе му требаат, ниту ќе плаќате 400 денари месечно повеќе.
Druze vo pravo si zatoa sto poskapuve japonskive brendovi si go imaat toa reseno na drug nacin a kinezive vo mojot slucaj ili potocno vo slucajot na tatko mi oti kaj nego e sea si go imaat reseno so greaci pa trosi troa poeke.
Kako i sekogas kolku pari tolku muzika
I sekako cepot ne e izvaden ni kaj vivaxot i kaj FH
 
Последно уредено од модератор:
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Oa mislam deka site klimi rabotat taka. Logikata veli toa. 27 zadadeni, 24 mu pokazuva deka e temperaturata, gore kaj klima znaci e 25/26. Ke namali eden stepen na dalinskoto, ili dva i klimata ke iskluchi. Ima zadadeno visoka temperatura na dalinskoto, a mal izduv. Taka jas mislam.[DOUBLEPOST=1547493345][/DOUBLEPOST]
Eve @Sportage.[DOUBLEPOST=1547493426][/DOUBLEPOST]@Teodosius Podobro ke ti e na dvojka izduv so poniska zadadena temperatura, poekonomichna ke e. Ama ako te zadovoluva so prva brzina kako shto si ja rabotis, teraj si, bitno e da si stoplen i zadovolen.
Пробував неколку варијанти, вака ми е оптимално за комфор. Крилцата се наместени вертикално така подобро ја распределува топлината во долниот дел. Иначе дефинитивно на втор и трет издув постигнува повисока температура, ама па така за да ми биде 23 ц во дневната треба да ја насетирам на 25 со што ќе дува поладен воздух и ќе створи повеќе провев и real feel ќе биде како да има пониска температура.
Втор степен на издув користам само кога дневна температура е -5 и повеќе.
Климата си е одлична за цената. Не сум мерел детално потрошувачка со иструменти. Затоплувам 2-спрат од куќа, сендвич ѕид, двојно стакло дрвени прозори, дневна од 35 м2 споена со кујна со лизгачка врата, ходник - панел, 2 соби со панели, ВЦ со панел и прошлиот месец стигна сметка 6.800 ден. Струја за други потреби е околу 2.000 денари. Климата не ја гасам.
Иако на мисла сум да ставам една парапетна 3.5 и една ѕидна 3.5 за дневната и за собите по една 3.5 кв.
Според мене инвертерите се толку штедливи во однос на останатите типови на греење што нетреба да се такмичиме кој инвертер е поштедлив туку како да се постигне оптимален комфор.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.901
Поени од реакции
7.989
Siguren si ? Sekoj vtor post e nesto cudno mi raboti nadvoresnata, nesto jak zvuk, nesto ko da mi fajka perkata I sl. Aj prasaj go @Fikshe1989 ko toj ednash da spodeli slicno iskustvo.. a pak toj sho mu kapela odozgora I mrazot nadole sho besei na kaj ventilatoro. Imase I drugi slucai kolki sho mi teknuva.
Druze vo pravo si zatoa sto poskapuve japonskive brendovi si go imaat toa reseno na drug nacin a kinezive vo mojot slucaj ili potocno vo slucajot na tatko mi oti kaj nego e sea si go imaat reseno so greaci pa trosi troa poeke.
Kako i sekogas kolku pari tolku muzika
I sekako cepot ne e izvaden ni kaj vivaxot i kaj FH
Проблемот е што кога ќе дојде есен или пролет, кога надвор ќе биде 17 степени, овде се пуштаат мерачи на потрошувачка каде се тврди дека климите одржуваат 24 степени со 107вати потрошувачка.
Вистината е дека тоа е грејачот, а не компресорот, па не одржува туку најверојатно се исклучува и за џабе одат тие 107 вати кога нема потреба, плус се потенцираат сите останати клими дека исклучуваат и работат како он офф.
И на сето тоа, сега е добро кога се даваат 400 денари џабе, а притоа секоја сметка поголема од 1200 денари за струја се исмева.

Епа нема логика...
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Пробував неколку варијанти, вака ми е оптимално за комфор. Крилцата се наместени вертикално така подобро ја распределува топлината во долниот дел. Иначе дефинитивно на втор и трет издув постигнува повисока температура, ама па така за да ми биде 23 ц во дневната треба да ја насетирам на 25 со што ќе дува поладен воздух и ќе створи повеќе провев и real feel ќе биде како да има пониска температура.
Втор степен на издув користам само кога дневна температура е -5 и повеќе.
Климата си е одлична за цената. Не сум мерел детално потрошувачка со иструменти. Затоплувам 2-спрат од куќа, сендвич ѕид, двојно стакло дрвени прозори, дневна од 35 м2 споена со кујна со лизгачка врата, ходник - панел, 2 соби со панели, ВЦ со панел и прошлиот месец стигна сметка 6.800 ден. Струја за други потреби е околу 2.000 денари. Климата не ја гасам.
Иако на мисла сум да ставам една парапетна 3.5 и една ѕидна 3.5 за дневната и за собите по една 3.5 кв.
Според мене инвертерите се толку штедливи во однос на останатите типови на греење што нетреба да се такмичиме кој инвертер е поштедлив туку како да се постигне оптимален комфор.
Ako vekje imas 18ka vo dnevna zashto bi staval ushte edna 3,5ka? Ili ne te razbrav dobro? Kolkavi ti se drugite sobi?

Peobaj na Auto stavi go izduvot, cim so prva brzina ti e dobro, togas mislam deka Auto opcijata za tebe ke e mnogu dobra. Stavi 26 stepeni na dalinsko i Auto fan.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Oa mislam deka site klimi rabotat taka. Logikata veli toa. 27 zadadeni, 24 mu pokazuva deka e temperaturata, gore kaj klima znaci e 25/26. Ke namali eden stepen na dalinskoto, ili dva i klimata ke iskluchi. Ima zadadeno visoka temperatura na dalinskoto, a mal izduv. Taka jas mislam.[DOUBLEPOST=1547493345][/DOUBLEPOST]
Eve @Sportage.[DOUBLEPOST=1547493426][/DOUBLEPOST]@Teodosius Podobro ke ti e na dvojka izduv so poniska zadadena temperatura, poekonomichna ke e. Ama ako te zadovoluva so prva brzina kako shto si ja rabotis, teraj si, bitno e da si stoplen i zadovolen.
Prasav za ova zasto seto ova me potseti na eden clen kojsto imase postirano potrosuvacka prikazhana preku wifi merach postaven kaj dedo mu vo stan ako ne se lazam. Setirana bese 20°C I imase dobieno tahikardija modulacija potocno rabotrla kako on/off klima. Pritoa pojketo mu predlozija da ja pokaci T za podobra rabota. Mene ova me potseti na toa I zatoa si rekov deka visok seting ima dadeno za da ne isklucuva a bash I taka pisha deka ako namali iskl klimata. Kaj mene zadavam 23 stepeni I so dugme na dajlinsko da proveram kolku e T na klimata pokazuva tolku I togash si raboti smireno I ne isklucuva. Ke iskluci duri ne nadmini tie 23 odnosno 24 so zgolemuvanje na fan. Vo dnevnata mi e klimata a termometarot vo trpezarija e 22°C. Opishaniot rezim na rabota na clenot so tundrata ne go smetam rezim na odrzuvanje bidejki T ne e postignata I vo takov slucaj povejke bi trosela. Ona so e bitno dali so auto ili pak dvojka postignuva I odrzuva ili pak isklucuva klimata. I da se navratam na prethodno so pishav duri I so zadadena 20 stepeni kako toj primerot sho bese inverter klima ne bi trebalo da isklucuva I da raboti kako on/off klima.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Ako vekje imas 18ka vo dnevna zashto bi staval ushte edna 3,5ka? Ili ne te razbrav dobro? Kolkavi ti se drugite sobi?

Peobaj na Auto stavi go izduvot, cim so prva brzina ti e dobro, togas mislam deka Auto opcijata za tebe ke e mnogu dobra. Stavi 26 stepeni na dalinsko i Auto fan.
За мене комфорот е приоритет при греење со клима, и мислам дека 2 x 3.5 кв, насетирани на минимум издув ќе работат безшумно а ќе испорачуваат топлина колку 18-ка. Една парапетна единица од нив ќе овозможи и подот да биде топол. Останатите соби ми се одвоени и е невозможно да се греат од дневната, така да за нив ќе мора 2 посебни единици.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Проблемот е што кога ќе дојде есен или пролет, кога надвор ќе биде 17 степени, овде се пуштаат мерачи на потрошувачка каде се тврди дека климите одржуваат 24 степени со 107вати потрошувачка.
Вистината е дека тоа е грејачот, а не компресорот, па не одржува туку најверојатно се исклучува и за џабе одат тие 107 вати кога нема потреба, плус се потенцираат сите останати клими дека исклучуваат и работат како он офф.
И на сето тоа, сега е добро кога се даваат 400 денари џабе, а притоа секоја сметка поголема од 1200 денари за струја се исмева.

Епа нема логика...
Druze izgleda ne si svatil grejacot se ukl samo na minusni odnosno so termostat. I tie 400 so gi pisav se max koga bi bile celovreme T kako sega minusni I to ne znajme kako e tocno podesen termostatot. Najverojatno e pod nula a mozi I poniski od -5. Jas pred da ja kupam si vidov so kupuvam I seto mi bese pishano vo spec. Pojketo sho postiraa ovde bese na T povisoka od 0 stepeni sho znaci togash ne raboti greachot. Za tebe mozi I glupost e da ima greach na tacna I kompresor no kaj mene e nordic verzija I zatoa go ima I jas bev svesen za to.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Пробував неколку варијанти, вака ми е оптимално за комфор. Крилцата се наместени вертикално така подобро ја распределува топлината во долниот дел. Иначе дефинитивно на втор и трет издув постигнува повисока температура, ама па така за да ми биде 23 ц во дневната треба да ја насетирам на 25 со што ќе дува поладен воздух и ќе створи повеќе провев и real feel ќе биде како да има пониска температура.
Втор степен на издув користам само кога дневна температура е -5 и повеќе.
Климата си е одлична за цената. Не сум мерел детално потрошувачка со иструменти. Затоплувам 2-спрат од куќа, сендвич ѕид, двојно стакло дрвени прозори, дневна од 35 м2 споена со кујна со лизгачка врата, ходник - панел, 2 соби со панели, ВЦ со панел и прошлиот месец стигна сметка 6.800 ден. Струја за други потреби е околу 2.000 денари. Климата не ја гасам.
Иако на мисла сум да ставам една парапетна 3.5 и една ѕидна 3.5 за дневната и за собите по една 3.5 кв.
Според мене инвертерите се толку штедливи во однос на останатите типови на греење што нетреба да се такмичиме кој инвертер е поштедлив туку како да се постигне оптимален комфор.
Точно така. Баш од тие причини сакам и влезот со скалите да го пригревам. Цената ќе е симболична, а комфорот ќе р огромен.

Споредбата во цена со други греења на ниво на 6 месеци грејна сезона е стравотно во корист на клима. А со тоа и ми овозможува да си давам слобода да си играм дали со повисока температура, дали со влез греење, дали со луфтирање, дали со непазење...
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Prasav za ova zasto seto ova me potseti na eden clen kojsto imase postirano potrosuvacka prikazhana preku wifi merach postaven kaj dedo mu vo stan ako ne se lazam. Setirana bese 20°C I imase dobieno tahikardija modulacija potocno rabotrla kako on/off klima. Pritoa pojketo mu predlozija da ja pokaci T za podobra rabota. Mene ova me potseti na toa I zatoa si rekov deka visok seting ima dadeno za da ne isklucuva a bash I taka pisha deka ako namali iskl klimata. Kaj mene zadavam 23 stepeni I so dugme na dajlinsko da proveram kolku e T na klimata pokazuva tolku I togash si raboti smireno I ne isklucuva. Ke iskluci duri ne nadmini tie 23 odnosno 24 so zgolemuvanje na fan. Vo dnevnata mi e klimata a termometarot vo trpezarija e 22°C. Opishaniot rezim na rabota na clenot so tundrata ne go smetam rezim na odrzuvanje bidejki T ne e postignata I vo takov slucaj povejke bi trosela. Ona so e bitno dali so auto ili pak dvojka postignuva I odrzuva ili pak isklucuva klimata. I da se navratam na prethodno so pishav duri I so zadadena 20 stepeni kako toj primerot sho bese inverter klima ne bi trebalo da isklucuva I da raboti kako on/off klima.
Пробував неколку варијанти, тундрата модулацијата ја прави во размак од 2 степена, се додека не постигне минимална можна температура за модулација. Што е зададената температура пониска, тоа поладен воздух дува се до моментот до кога веќе не е можна модулација и климата се исклучува.
Приметувам дека модулира по тоа што кога ќе намалам од 27 на 26 се менува фрекфенцијата и брзината на компресорот. Со тоа што е поставена на 27 или 28 при прв издув таа ќе создаде повеќе топлина во делот околу неа и ќе си одржува без разлика што останатите делови се поладни. Свесен сум за тоа ама така ја сетирам пошто така ми е потивка, иако има 1 степен пониска температура на крајот од дневната ( 7м x 5m). кога е многу ладно надвор над -5, ја уклучувам на втор степен и постигнува иста температура низ целата соба, или уклучувам панел на крајот од собата за 17 за догревање и приметувам дека многу малку се уклучува.
Кога е околу 0 температура климата си одржува перфектно и нема потреба од појачување или догревање.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Prasav za ova zasto seto ova me potseti na eden clen kojsto imase postirano potrosuvacka prikazhana preku wifi merach postaven kaj dedo mu vo stan ako ne se lazam. Setirana bese 20°C I imase dobieno tahikardija modulacija potocno rabotrla kako on/off klima. Pritoa pojketo mu predlozija da ja pokaci T za podobra rabota. Mene ova me potseti na toa I zatoa si rekov deka visok seting ima dadeno za da ne isklucuva a bash I taka pisha deka ako namali iskl klimata. Kaj mene zadavam 23 stepeni I so dugme na dajlinsko da proveram kolku e T na klimata pokazuva tolku I togash si raboti smireno I ne isklucuva. Ke iskluci duri ne nadmini tie 23 odnosno 24 so zgolemuvanje na fan. Vo dnevnata mi e klimata a termometarot vo trpezarija e 22°C. Opishaniot rezim na rabota na clenot so tundrata ne go smetam rezim na odrzuvanje bidejki T ne e postignata I vo takov slucaj povejke bi trosela. Ona so e bitno dali so auto ili pak dvojka postignuva I odrzuva ili pak isklucuva klimata. I da se navratam na prethodno so pishav duri I so zadadena 20 stepeni kako toj primerot sho bese inverter klima ne bi trebalo da isklucuva I da raboti kako on/off klima.
pa nemam neshto konkretno da kazam vo odnos na modulacijata. Nikogas ne bilo potoplo vo soba od zadadenata temperatura, sekogas bilo 1,5 stepen nekade pod zadadena shto znaci ok si e, taka si se napraveni klimite da rabotat. Kaj mene sega imam problem so prebrzo gubenje na toplina i moram na povisok izduv da gi chuvam klimite. Site mi se na tret izduv. Za 4 minuti, 2-3 stepeni mi pagja temperaturata vo sobite koga ne duvaat klimite, toa e strashno.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Нема потреба да се лепи на стан. Без разлика дали е греен. И на најладното возможно време многу е ретко температура на стан да падне под 15 степени. Кај мене во влез е 9.9 степени сега, најниско што паднала е 7.5 степени. За разлика од тоа надвор може да падне и до -5 температура.
кај мене сабајле беше -5.7с. надвор, во собата кај што спијам 3.4с. Тешко некој да ме достигне со оваа Т па макар и во Битола на -20с. Се работи за соба 17-18м2 со 3 надворешни зидови без никаква изолација и прозор од дедо Ное :P
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
pa nemam neshto konkretno da kazam vo odnos na modulacijata. Nikogas ne bilo potoplo vo soba od zadadenata temperatura, sekogas bilo 1,5 stepen nekade pod zadadena shto znaci ok si e, taka si se napraveni klimite da rabotat. Kaj mene sega imam problem so prebrzo gubenje na toplina i moram na povisok izduv da gi chuvam klimite. Site mi se na tret izduv. Za 4 minuti, 2-3 stepeni mi pagja temperaturata vo sobite koga ne duvaat klimite, toa e strashno.
Како за споредба направив тест со изгасена клима ноќе, кога беше -15, од 23-07 ч. собната температура од 23 беше 16-17 степени сабајлето. Претходно 24/7 си работеше сите денови, така да дефинитивно стоплени ѕидови и изолација (за мојата не мислам дека не е спектакуларна, сендвич ѕид со стаклена волна и дрвени термопан прозори) имаат голема улога.[DOUBLEPOST=1547500957][/DOUBLEPOST]
Oa mislam deka site klimi rabotat taka. Logikata veli toa. 27 zadadeni, 24 mu pokazuva deka e temperaturata, gore kaj klima znaci e 25/26. Ke namali eden stepen na dalinskoto, ili dva i klimata ke iskluchi. Ima zadadeno visoka temperatura na dalinskoto, a mal izduv. Taka jas mislam.[DOUBLEPOST=1547493345][/DOUBLEPOST]
Eve @Sportage.[DOUBLEPOST=1547493426][/DOUBLEPOST]@Teodosius Podobro ke ti e na dvojka izduv so poniska zadadena temperatura, poekonomichna ke e. Ama ako te zadovoluva so prva brzina kako shto si ja rabotis, teraj si, bitno e da si stoplen i zadovolen.
Сега го уклучив светлото на бројките, горе на климата е постојано 25 ц на зададени 27 на даљинско, многу ретко 26,
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Како за споредба направив тест со изгасена клима ноќе, кога беше -15, од 23-07 ч. собната температура од 23 беше 16-17 степени сабајлето. Претходно 24/7 си работеше сите денови, така да дефинитивно стоплени ѕидови и изолација (за мојата не мислам дека не е спектакуларна, сендвич ѕид со стаклена волна и дрвени термопан прозори) имаат голема улога.
ti mislis deka tvojata izolacija ne e posebno, ama jas ti sum ziv dokaz deka toa shto go imas e fenomenalno i treba da si zadovolen :).

Jas ne mozam da go isklucham ni edna vecher greenjeto vo spalna za da napravam test, deka bebeto spie so nas vo spalna, ama za edna vecher sum 100% siguren deka ke padne do kaj 7/8 stepeni
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Проблемот е што кога ќе дојде есен или пролет, кога надвор ќе биде 17 степени, овде се пуштаат мерачи на потрошувачка каде се тврди дека климите одржуваат 24 степени со 107вати потрошувачка.
Вистината е дека тоа е грејачот, а не компресорот, па не одржува туку најверојатно се исклучува и за џабе одат тие 107 вати кога нема потреба, плус се потенцираат сите останати клими дека исклучуваат и работат како он офф.
И на сето тоа, сега е добро кога се даваат 400 денари џабе, а притоа секоја сметка поголема од 1200 денари за струја се исмева.

Епа нема логика...
@Nekoj
Не тропај зелени. Ако за некого сум убеден дека е дилер на клими, тоа си ти!
Греачите во Хансол се 20W на компресор и 40W на тацна. Значи вкупно 60W. Kога двата би работеле 24/7, месечно теоретски би трошеле околу 200 ден. Ама ти како врвен стручњак за клими во обид, што мислиш: Компресор кога работи има потреба од греење и ангажира греач? Се разбира не!

Греачот на компресорот се активира САМО кога климата НЕ работи, за да нема ладен старт. Се вклучува САМО при минусни температури разбирливо, кога климата е софтверски исклучена (преку даљинско). Греачот на тацна исто така работи САМО на минусни Т, не сум прочепкал да видам дали константно работи или само како успомош при дифрост!

И за твоја информација, при надворешни 7 - 17С Хансол ми одржуваше 22С со потрошња од 95 - 185W (COP 7+) и тоа го правеше со исклучени греачи (нели се уклучуваат само при минусни Т, а не на +17С)!

Доста со тоа подло вреѓање по најдобрата бест бај клима под 1000е што се продава во Македонија. Со плукање нема да си ја подобрите продажбата, туку бидете конструктивни на темава, ако е тоа воопшто можно. Стрелец за разлика од вас не трупа со билион информации, сервисна документација за сите фирми и секој што има малку акал може многу да научи за климатизација. А што правите вие освен што плукате по Gree и со лаги и дезинформации се обидувате да ги свртите потенцијалните купци кај вас? Ништо конструктивно.

И да, и "јапанците" користат греачи, али само во врвните модели кои не се ни продаваат кај нас, или пак се енормно скапи (Нордик варијанти + 500е екстра).
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.901
Поени од реакции
7.989
@Nekoj
Не тропај зелени. Ако за некого сум убеден дека е дилер на клими, тоа си ти!
Греачите во Хансол се 20W на компресор и 40W на тацна. Значи вкупно 60W. Kога двата би работеле 24/7, месечно теоретски би трошеле околу 200 ден. Ама ти како врвен стручњак за клими во обид, што мислиш: Компресор кога работи има потреба од греење и ангажира греач? Се разбира не!

Греачот на компресорот се активира САМО кога климата НЕ работи, за да нема ладен старт. Се вклучува САМО при минусни температури разбирливо, кога климата е софтверски исклучена (преку даљинско). Греачот на тацна исто така работи САМО на минусни Т, не сум прочепкал да видам дали константно работи или само како успомош при дифрост!

И за твоја информација, при надворешни 7 - 17С Хансол ми одржуваше 22С со потрошња од 95 - 185W (COP 7+) и тоа го правеше со исклучени греачи (нели се уклучуваат само при минусни Т, а не на +17С)!

Доста со тоа подло вреѓање по најдобрата бест бај клима под 1000е што се продава во Македонија. Со плукање нема да си ја подобрите продажбата, туку бидете конструктивни на темава, ако е тоа воопшто можно. Стрелец за разлика од вас не трупа со билион информации, сервисна документација за сите фирми и секој што има малку акал може многу да научи за климатизација. А што правите вие освен што плукате по Gree и со лаги и дезинформации се обидувате да ги свртите потенцијалните купци кај вас? Ништо конструктивно.

И да, и "јапанците" користат греачи, али само во врвните модели кои не се ни продаваат кај нас, или пак се енормно скапи (Нордик варијанти + 500е екстра).
Ај сега биди љубезен и одговори му на човекот што е тоа што му троши 100 вати на стенд бај, а не е компресор, и не се при старт

Decki, dali e normalno kaj Hansolot i koga e isklucen da vlece struja?
Kako sto znaete momentalno ne se raboti no bese ostaven pod napon i utrinava koga rastrguvav kaj priklucokot na meracot gledam deka povlekuva po 100 W.
Za vie sto imate Hansoli dali moze da proverite dali i kaj vas se slucuva istoto?
Dali e vozmozno grejacot na tacnata da raboti celo vreme duri i koga klimata ne e priklucena?
Во меѓувреме да ти продадам една Тундра, на стенд бај троши 10вати, не и се потребни грејачи за да одмрзнува, нема ладен старт и при дефрост не дува вентилаторот? Сето тоа за 34000 денари, а?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom