Најекономично греење и ладење

Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Aj edno prasanje. Vo odlicno izolirana dnevna od 45m2 (so greeni spalni sobi) poise ke trosi i podobro ke se snajde fh35ve ili sf50ve? Ili na kratko, podobro poddimenzioniran (na granica) flegship ili predimenzionirana sredna klasa
Sekoja zima po ednas se povtara istoto na temava..dilemata dali jaka 3.5ka ke zavrsi rabota u pogolem prostor u slucajov 45m2.
Znaci druze NEMA da zavrsi rabota 3.5ka ni fhve a LN pa ich zatoa sto toa e golem prostor i za da ramnomerno ja zagree treba da ima dovolno silen izduv da vo sredna brzina na fanot vo klimadziski zargon kazano izbuta topol vozduh od zid do zid i ramnomerno da ja ispolni sobata so topol vozduh i na toj nacin zatopli. Povisokite brzini na ventilatorot ke gi ima vo rezerva za da gi iskoristi za istoto koga ke bidat vakvi jaki minusi. 3.5kata ke mora na naj jak fan da duva za istovo kade 5.5kata tera so sreden i nema da ima posilno koga ke zatreba poveke. Ne slucajno proizvoditelite ja preporacuvaat i ja izmislile za pogolemi prostorii od 30-35m2..i zatoa tebe ti treba kvalitetna 5.5ka.
E sega ako ne ti preci na ednata strana od sobata da e poladen zidot, podot i mebelot, pa plus i ako imas i mal indijanec doma so ke butka kolicki na patos legnat raspashan togas slobodno zemi si jaka 3.5ka.. Treba celokupno da se sogleduvaat site aspekti i prakticno, zasto inace od mnogu statistika i racunanje ke se zagree glavata a gazot pozadi ostanal smrznat...
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Со 3.5-ка во тие 45 квадрати (за кои не знам каков е распоредот) можи да се случи покрај вертикалната слоевитост на температурите во просторот да имаш и хоризонтална слоевитост.

Земи си 5.5-ка и биди си стоплен и рает.

На крајот на денот имаш далинско на кое можиш да зголемиш температура кога ти треба потопло или да намалиш кога ти е неудобно топло.

Исто имаш и брзини на дување со кои можиш да си го прилагодиш комодитетот.

п.с. Вистина тоа со LN 10К+ за различна боја е ретардирано.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.051
I malite deca znaat deka VIVAX modelite ako vo oznakata ima A na primer AECI, AERI, deka e prepakuvana MIDEA.
Za da VIVAX-ot stane GREE na mestoto od bukvata A treba da stoi G i stoese pred dve godini, pa nosea oznaki GECI, GEXI, GEYI.....so preminot kon MIDEA si stavia A na toa mesto.
Nesto pogore vo muabetov necini, bidejci site spomnati VIVAXI se na MIDEA, nikako na GREE ili nesto sum propustil.

Inace so izolacijata na prostorot pokraj toa sto gi namaluvate gubitocite, dobivate uste nesto, sto e od ogromno znacenje, a toa e voednacena ambientalna temperatura. T na ambientot ili Tamb e magicnata formula da bidete dobro zagreani. Ako postignete Tamb=20C ama mereno sekade vo prostorot i na podot i na tavanot, vie ce imate custvo deka vo prostorijata e najmalku 24C.
E sega greenje na 24C i 20C e OGROMNA RAZLIKA vo trosenje kilovati za bar 50% povece so bilo kakvo greenje. Znaci so dobrata izolacija utepuvate dve muvi: em pomali zagubi na energija, em dobivate custvo deka ste dovolno zagreani i na poniski T.
Prv preduslov za ova e dobra izolacija, a vtor e izbor na soodvetno greenje. Za zal klimite i ne se najsodvetni za ova, bidejci se ednostran izvor na toplina, makar sto so duvanjeto, mesanjeto i pravenje dvizenje na vozduhot, tie go popravaat negativnoto vlijanie na tockest izvor na toplina.
No nejse, mojot primer kazuva vaka: kaj mene izmeriv, da ne poveruvas, razlika od 8 C medju tavanot i podot. Znaci samo termopan prozori, zgrada, prv kat, fasadna cigla, pod nea kao ima stiropor od 80-etite godini na prosliot vek, znaci potprosecna izolacija.
Mozete i sami doma da proverite kolku vi e dobra "izolacijata" merejci go podot i tavanot na najodaleceniot del od grejnoto telo. Ako imate razlika od 2-3 stepena, a se greete so klima, smetajte deka imate odlicna izolacija......
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Sekoja zima po ednas se povtara istoto na temava..dilemata dali jaka 3.5ka ke zavrsi rabota u pogolem prostor u slucajov 45m2.
Znaci druze NEMA da zavrsi rabota 3.5ka ni fhve a LN pa ich zatoa sto toa e golem prostor i za da ramnomerno ja zagree treba da ima dovolno silen izduv da vo sredna brzina na fanot vo klimadziski zargon kazano izbuta topol vozduh od zid do zid i ramnomerno da ja ispolni sobata so topol vozduh i na toj nacin zatopli. Povisokite brzini na ventilatorot ke gi ima vo rezerva za da gi iskoristi za istoto koga ke bidat vakvi jaki minusi. 3.5kata ke mora na naj jak fan da duva za istovo kade 5.5kata tera so sreden i nema da ima posilno koga ke zatreba poveke. Ne slucajno proizvoditelite ja preporacuvaat i ja izmislile za pogolemi prostorii od 30-35m2..i zatoa tebe ti treba kvalitetna 5.5ka.
E sega ako ne ti preci na ednata strana od sobata da e poladen zidot, podot i mebelot, pa plus i ako imas i mal indijanec doma so ke butka kolicki na patos legnat raspashan togas slobodno zemi si jaka 3.5ka.. Treba celokupno da se sogleduvaat site aspekti i prakticno, zasto inace od mnogu statistika i racunanje ke se zagree glavata a gazot pozadi ostanal smrznat...
Tocno taka, jas duri planiram varijanta AERI 09 + AERI 12 koi se dosta tivki, namesto Tundrata 18 za vo dnevna, iako odlicno ja gree. Sepak eden izduv so pogolem protok nemoze da bide pokomoten od dva izduva koi ke duvaat na najtivko. Plus za denovi koi se potopli a baraat zagrevanje +10 do +15, tundrata cesto se gasi, vaka moze da se kombinira so 09ka i 12ka
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Кога сме веќе кај AERI 12 R32 што компресор има? ако е Midea значи го има на eurovent ... ако има некои линк пратете да видиме
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Има друг бенефит 24 часовниот режим на работа. Повисок комфор, потопли се ѕидовите, подот, климата работи потивко, едноставно создава попријатна атмосфера во домот.
Незнам зашто сите викаат дека вивакс е мидеа кога по спецификација се води како G10 компресор кој е на Грее, исто ја има и iFeel функцијата како и Грее.
Pred nekolku godini Vivax se prefrli na Midea posto ocigledno Midea se postedlivi davaat povekje toplina so pomala kilaza na nadvoresna i vnatresna i se pokvalitetni od Gree vo sekoj pogled[DOUBLEPOST=1547288497][/DOUBLEPOST]
Mozebi ne si Klime ama go poseduvas istiot negov idiotizam! Pametuvas i drndas a ne mislis deka nekoj sto mozda ke go procita ovoj tvoj glupav post stvarno ke gi pukne zadnjite brojani pari i ke veruva deka klimata moze da ja gasi na minusni temperaturi i toa vo slabo izoliran objekt i koga ke ja pali vo izladena prostorija taa ke mu duva na maximum i taka forsirana nema da pravi defrostini!!!
Se napuni forumov pacienti poradi koi bolji izbor ke napravis ako go slusas prodavacot...na sto spadnavme... Ah be Dr. Zmigo “što si kreval raka..”

Recnikov i nivovo na komunikacija prvo kazuva kakvi ste kako ludje a vtoro deka ste shitkaci prevaranti i nekoj da kupi nesto od vas ili da dade 50 60 iljadi za klima od Gree mora da e lud ili da ima visak pari za frlanje
 
Последно уредено:
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Greska u pishuvanje dobro znam sto imam i ne e gree multito tuku Midea
A za pivo vo sekoe vreme mozesh da pominesh na gosti pa moze i da gi testirame klimite
67k kostase klimata i 10k za montaza mi zemaa
Од каде ги набави овие? Прекрасна цена ми делува за мултисплит со две парапетни. Идеално греење.
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Testovite se tie sto ti gi kazav, objaveni se za sekoja Temperaturna zona ovde na Eurovent, ako klimata ne e za ladna zona tuku samo za Average ondak taa klima nema ni da se testira na -15C, tuku krajniot test e -7. Rabotata e da na -7 klimata ne raboti na maksimum opteretuvanje od 100%(FullLoad) tuku so 88%(PartLoad).
Testovite za Average se oznaceni so bukvite A, B, C i D, a za TOL nepostoi test, dava informacija proizvoditelot no ne se znae kako e dobien toj test, kolku vreme trae i slicno.
Retko koj Proizvoditel i prijavuva TOL so Temperatura poniska od -20C (pocrtanoto najdole) na vtorata slika za da klimata bide i testirana od strana na Eurovent na -15C ili -22. REtki se takvi klimi na Eurovent i takvite nosat oznaka Nordik ND i slicno, test na -15 ke napravi Eurovent samo ako klimata e deklarirana so TOl<-20.
Прегледај го приврзокот 202820
Прегледај го приврзокот 202822[DOUBLEPOST=1547074107][/DOUBLEPOST]Poslednive 3 Strani stom zborite za Izolacija znaci sepak ima efekt moeto pisuvanje za iljadarceto sto ne sum go zemal...od nieden tuka!
Istoto i po drugite forumi se zbori....IZOLACIJA NAJBITNA.
Posledna denesna strana na eden stranski forum....povtorno taa izolacija.
Прегледај го приврзокот 202823
Do vcera X klimi pa i najeftinite mozea da zagrevaat i po 100m2 ako bea marka imaa sertifikat ili gi prodavase Klime...sea ispadna deka ni 3,5kw Mitsubishi od 38.000den nemoze da zagree 20m2 zaradi STO ?
imajte ubava vecer!
Nekjam da upotrebam nekoj drug zbor ama da se pravis pogolem ekspert i nekoj da ti veruva poise tebe na zbor i na tvoite videa i finski i norveski dijagrami od edna institucija kako sto e Eurovent mora nesto da nestima so tebe eden Eurovent koj sto e specijalizirana institucija za test na klima uredi i kade sto site najgolemi proizveduvaci na klimi gi testiraat svoite proizvodi za da go potvrdat i dobijat toj sertifikat za kvalitet dzabe ne glasi mototo na Eurovent Some brands never mislead.

http://www.eurovent-certification.com/index.php?lg=en[DOUBLEPOST=1547291144][/DOUBLEPOST]
Кога сме веќе кај AERI 12 R32 што компресор има? ако е Midea значи го има на eurovent ... ако има некои линк пратете да видиме
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=329&select_marque=MIDEA&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R&select_model=MOB03-12HFN1-QRD0GW/MSMBBU-12HRFN1-QRD0GW(B)&champ_php=champ_12&retourpage=0&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=

Ova e za Vivax Aeri so R 410 freon ama go imaat istiot pdisgnh i so noviot R 32
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Pred nekolku godini Vivax se prefrli na Midea posto ocigledno Midea se postedlivi davaat povekje toplina so pomala kilaza na nadvoresna i vnatresna i se pokvalitetni od Gree vo sekoj pogled[DOUBLEPOST=1547288497][/DOUBLEPOST]


Recnikov i nivovo na komunikacija prvo kazuva kakvi ste kako ludje a vtoro deka ste shitkaci prevaranti i nekoj da kupi nesto od vas ili da dade 50 60 iljadi za klima od Gree mora da e lud ili da ima visak pari za frlanje
Recnikot i nivoto mi e rezerviran za pacienti ko tebe.. Vo potpis imam dve klimi ednata e kupena od Ics a drugata od Elada i niedna ne e kupena od Gree mk a ti vikas deka sum nivni sitkac sto znaci deka si klasicen pacient. E sega ova video sto go postiras i nie treba da ucime od nego ne dokazuva nisto osven deka ti kutriot si se izraduval deka klimata ti vadi 45C na aplikaciski -11 koj vo realnost najverojatno bile ne poveke od -5. I ti i toj drugar ti sto te gotivi micko sto snima videvca so multiskrinovi od ip kameri postaveni kujznae kade i misli deka starava garda ne se razbira od takvi finti koga veke ste tolku orni za video produkcija snimete gi ko sto treba so zakaceni termometri na nadvoresna so izleguvanje na tarasa ili so otvaranje na prozor idenje vnatre nadvor i realno pokazuvanje na celoto merenje.. Nesto kako vo videata na znaete koj...
P.S mozda ne si klime ama si vtoriot posle nego sto ide na ignore kaj mene.. Ajt
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Recnikot i nivoto mi e rezerviran za pacienti ko tebe.. Vo potpis imam dve klimi ednata e kupena od Ics a drugata od Elada i niedna ne e kupena od Gree mk a ti vikas deka sum nivni sitkac sto znaci deka si klasicen pacient. E sega ova video sto go postiras i nie treba da ucime od nego ne dokazuva nisto osven deka ti kutriot si se izraduval deka klimata ti vadi 45C na aplikaciski -11 koj vo realnost najverojatno bile ne poveke od -5. I ti i toj drugar ti sto te gotivi micko sto snima videvca so multiskrinovi od ip kameri postaveni kujznae kade i misli deka starava garda ne se razbira od takvi finti koga veke ste tolku orni za video produkcija snimete gi ko sto treba so zakaceni termometri na nadvoresna so izleguvanje na tarasa ili so otvaranje na prozor idenje vnatre nadvor i realno pokazuvanje na celoto merenje.. Nesto kako vo videata na znaete koj...
P.S mozda ne si klime ama si vtoriot posle nego sto ide na ignore kaj mene.. Ajt
Mozda samo veren podrzuvac ne se aplikaciski tuku realni temperaturi

https://m.youtube.com/watch?v=88g5z_Sc1Yc
 

Kajgana Shop

На врв Bottom