Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
"....А, ако веќе зборуваме за диверзитет, ‘Black Panther’ е сега третиот најгледан филм на сите времиња.


Бесповратно е отиден у курац светот. Сега ни преостанува само Судниот Ден.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.322
Ова изгледа ми промакна заради тоа што Black Panther е класифициран како драма, ама.......


А Star Is Born е номиниран кај златните глобуси за Драма..............а постои златна категорија за Мјузикли/Комедии што секоја година (ама буквално секоја година) е наполнета со филмови што не се ни мјузикл ни комедија...и баш сега се појавува филм што во голем дел е еден гигантски спот на Лејди Гага и Брелди Купер....и го ставиле во категоријата за драми.... свака част колку се глупи наградиве значи, буквално на Балканов да се дешаваа помалку глупости ќе имаше..
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.640
Ова изгледа ми промакна заради тоа што Black Panther е класифициран како драма, ама.......


А Star Is Born е номиниран кај златните глобуси за Драма..............а постои златна категорија за Мјузикли/Комедии што секоја година (ама буквално секоја година) е наполнета со филмови што не се ни мјузикл ни комедија...и баш сега се појавува филм што во голем дел е еден гигантски спот на Лејди Гага и Брелди Купер....и го ставиле во категоријата за драми.... свака част колку се глупи наградиве значи, буквално на Балканов да се дешаваа помалку глупости ќе имаше..
Па Глобусите ги доделува новинарска редакција од 7 члена. Секогаш се најмалку релевантни. Мене најприфатливи ми се SAG Awards, можеби, зашто за нив најголема група луѓе одлучува, и тоа не било кои луѓе, туку токму актерите.[DOUBLEPOST=1546096434][/DOUBLEPOST]Bird Box > A Quiet Place > It Comes at Night.

А сите три - одлични.

По којзнае кој пат - ја обожувам Сузан Биер!
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Пред некој ден го гледав „О, Луси". „Слајс оф лајф", но ми се допадна и си поплакав на крај!

Туку знаете некој добар сајфај од годинава?
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Дали прво Хобит да го гледам, па Господар на прстените или обратно? Знам дека Хобит е пред ГоТ, а го немам гледано и ГоТ (многу одамна како дете, али заспивав увек на пола).
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Дами и Господа : )

-Дојде денот кој многумина со нетрпение го очекувавме,дојде денот за Деветиот по ред Новогодишен филмски фестивал наречен whatto.Многумина од вас цупаа у место,сите беа толку проклето возбудени,одкако за прв пат најавив дека ја продолжуваме низата и ова година добив огромно количество на пораки читај во заграда(ниедна) буквално моето сандаче беше силувано со луѓе кој бара да откријам бар една филмска проекција од фестивалот.Ова година ќе биде една од најсиромашните за разлика од годините што сум ги имал зад себе.Повеќе не се чуствувам моќен да се справувам со огромни количества на филмови,едноставно е премногу за мене.Со самиот факт дека имам и некоја прокеција од лани од истиов фестивал,филмски клуб(кој за жал не успеав да го реализирам ова година иако се трудев)као за пример денес го почнав да го гледам Precious,ама до 19 минута и запрев,симнував многу филмови,и покрај тоа што веќе имав постоечки,и постот во кој најубаво ја опишувам целата филмска зборуштина и џунгла на филмови #25786,знам кај ми се грешките,и ја си превземам одговорност за истите.Да биде маката поголема така пред некој ден најдов филмови,во фолдерот со купишта музика 3 филма,доволно да ми ја отежни веќе отежнатата ситуација.Го правам ова со години,и и знам знам дека бркањето бројки,или алчност за повеќе изгледаност станува минато.Навистина уживав низ сиве овие години навистина,трчајќи низ овие таканаречени филмски стази или етапи навистина добро се забавував се што правев,го правев како моја лична сатисфакција,и пак ќе повторам поради фактот бидејќи навистина уживав во тоа.Но знам дека доста години се поминати,и дека тоа што сум го имал како чуство наназад низ годините,и СЕГА,знаете ова е малку потешко да се опише искрено,можеби едноставно само јас знам како ми е.Во кратки црти големите филмски бранови ме поклопија,ја сум мртвиот сурфер,а таласите(филмовите)и понатаму доаѓат,и ќе доаѓат.Иако ова е претпоследната година на новогодишниот филмски фестивал whatto за заокружување на една декада,јас ова ја прогласувам како претпоследна>последна(можеби малку звучи збунувачки ама па побогу зарем очекуваме нештата да бидат кристално јасни,па овде пишува whatto да се разбереме).Бидејќи сме 05:28 мене ми преостанува само да ја предадам филмската програма за новогодишната ноќ.

Чувајте се
Со Љубов и Почит ваш whatto.


upload_2018-12-30_5-40-52.png

 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.640
Дали прво Хобит да го гледам, па Господар на прстените или обратно? Знам дека Хобит е пред ГоТ, а го немам гледано и ГоТ (многу одамна како дете, али заспивав увек на пола).
Обратно. Прво LOTR (Претпоставувам на него мислиш, зашто GoT нема врска со Средната земја).
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Bandersnatch e najludiot film koi go imam gledano.
Tolku ne mi se izvrtil mozokot mnogu oddamna.
Izgledav dosta kombinacii, mozebi 3.5 chasa, ama kako shto prochitav, mozhni bile 1 trilion kombinacii?!

Obavezno go preporachuvam na site Netflix korisnici.

A za tie shto obozhavaat fish i film, naprajte dva pred filmot, i zapalete svetla. :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Bird Box e срање, не го разбирам хајпот. (n)
Мене ми беше океј, интересен у првата половина и нешто. Солидна замисла. Потсеќа на Стивен Кинг а и самиот он го пофалил.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.640
Мене ми беше океј, интересен у првата половина и нешто. Солидна замисла. Потсеќа на Стивен Кинг а и самиот он го пофалил.
Мене многу ми личеше и на A Quiet Place, и на It Comes at Night. И реализацијата ми се допадна подеднакво како и во другите 2. И убаво рече ти - подобар беше во првата половина. Но мене особено ме погоди крајот и особено тој натписот - училиште за слепи, или како и да беше. И овој можеше да се најде во новиот предизвик!
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Кога сме на темата, твит на Нетфликс

Can’t believe I have to say this, but: PLEASE DO NOT HURT YOURSELVES WITH THIS BIRD BOX CHALLENGE. We don’t know how this started, and we appreciate the love, but Boy and Girl have just one wish for 2019 and it is that you not end up in the hospital due to memes.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom