Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Масло за Polo 1.0?
Зависи која година е, ако е постаро, што помал вискозитет (W) тоа подобро за ладен старт (побрзо крева маслото во моторот) . На висока температура, исто подмачкуваат маслата...
Еми, Total Quartz e многу добро масло, или Castrol ... 5w30 или 5w40...
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Со какво средство да зачистам ветробранско стакло ? Баш убаво да го изчистам ми треба.. имено после носење на полирање/фарбање на хауба, како да попрскало и по стаклото.. што како не прашувајте.. значи добро средство па и нешто од домаќинството ако може да ми заврши работа ???
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Со какво средство да зачистам ветробранско стакло ? Баш убаво да го изчистам ми треба.. имено после носење на полирање/фарбање на хауба, како да попрскало и по стаклото.. што како не прашувајте.. значи добро средство па и нешто од домаќинството ако може да ми заврши работа ???
Пробај со ацетон, тоа чупињата што го користат за нокти, стави на салфетка или некое парче ткаенина ... Или со прашок вода и со тоа "жицата" што се користи за шпорет и миење садови, само полека, јас имав лепенки по стаклото и така ги извадив, good luck... :P o_O
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Со какво средство да зачистам ветробранско стакло ? Баш убаво да го изчистам ми треба.. имено после носење на полирање/фарбање на хауба, како да попрскало и по стаклото.. што како не прашувајте.. значи добро средство па и нешто од домаќинството ако може да ми заврши работа ???
Нитро разредувач,пази на бојата само да не ти накапе и после со сјај за садови испери два-три пати убаво да се одмасти
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
Може едно неутрално мислење (да не е од хард кор алфист или па спротивно ваген групација) за Алфа Ромео 159 1.9ЈТДм 150кс дали за околу 5 илјади евра може да се најде солиден пример кај нас?
Гледам цените се со распон до 3800€ па се до кај 6000€ горе доле зависи година и опрема...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Може едно неутрално мислење (да не е од хард кор алфист или па спротивно ваген групација) за Алфа Ромео 159 1.9ЈТДм 150кс дали за околу 5 илјади евра може да се најде солиден пример кај нас?
Гледам цените се со распон до 3800€ па се до кај 6000€ горе доле зависи година и опрема...
Таква кола солидна се нема произведено.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Зависи која година е, ако е постаро, што помал вискозитет (W) тоа подобро за ладен старт (побрзо крева маслото во моторот) . На висока температура, исто подмачкуваат маслата...
Еми, Total Quartz e многу добро масло, или Castrol ... 5w30 или 5w40...
Тие 5-30 (фул синтетично) се за новите коли дизелаши тукушто излезени од салон се додека да помине над 150.000 км тогаш се оди на 5-40 (фул синтентично)и тие се за дизелаши . Затоа најдобро е 10-40 тоа е полуситентичко за тие ниско зафатнина бензинци, а оние под 0.8 зафатнина тогаш најобично масло 15-40 освен турбо бензинци


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
Таква кола солидна се нема произведено.
Некако не ми држи влага муабетов со оглед на тоа што е произведувана 6 години , сигурно уште при првите две години би ја повлекле од производство ако воопшто не чинела . Туку кажи ми што ти возеш и шо би земал на мое место ?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Некако не ми држи влага муабетов со оглед на тоа што е произведувана 6 години , сигурно уште при првите две години би ја повлекле од производство ако воопшто не чинела . Туку кажи ми што ти возеш и шо би земал на мое место ?
Ваг за да не те боли глава,не дека се незнам какви коли.Тешко да ти се погоди таа алфата освен ако не ти смета да ја возиш у safe mode постојано,инаку штета зашто ретко убаво ауто е.Линија и ентериер има поубави од 95% од возилата.За нашиве услови и стандарди за жал само ваг,кога се работи за половно возило
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Некако не ми држи влага муабетов со оглед на тоа што е произведувана 6 години , сигурно уште при првите две години би ја повлекле од производство ако воопшто не чинела . Туку кажи ми што ти возеш и шо би земал на мое место ?
А зошто баш Алфа Ромео бираш ? Овде МК ретко да најдеш добро сочувани и без мака да не се појави Safe Mode освен тие алфа ромео што не го продава, а зошто не ВАГ ако не ги сакаш тогаш ги има други коли убави како на пример мој колега си купи асален пежо 407 хди со фејслифт со тотал фул опрема само му фали да вгради масажер за стапови и дилдо за совозачко седиште или еве имаш асални јапонски коли само што се бензинци најчесто


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
17 март 2017
Мислења
315
Поени од реакции
513
Во последно време колата почна да тресе повеќе кога работе во место.Некој да имал слични искуства пред да ја носам на мајстор?
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
А зошто баш Алфа Ромео бираш ? Овде МК ретко да најдеш добро сочувани и без мака да не се појави Safe Mode освен тие алфа ромео што не го продава, а зошто не ВАГ ако не ги сакаш тогаш ги има други коли убави како на пример мој колега си купи асален пежо 407 хди со фејслифт со тотал фул опрема само му фали да вгради масажер за стапови и дилдо за совозачко седиште или еве имаш асални јапонски коли само што се бензинци најчесто


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Незнам другар некако за околу 5ооо€ ептен ми влезе во око 159ката а спрема неа сите други ми се мики маус у споредба со дизајн ако не и у перформанс али јбг ако е тоа забранетото овошје во цела градина :facepalm:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.342
Незнам другар некако за околу 5ооо€ ептен ми влезе во око 159ката а спрема неа сите други ми се мики маус у споредба со дизајн ако не и у перформанс али јбг ако е тоа забранетото овошје во цела градина :facepalm:
Земи ја бе, само бензин и нема да имаш мука освен што ќе ти тропкаат пластиките внатре по дупки
 

Kajgana Shop

На врв Bottom