Најекономично греење и ладење

Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Муабетов беше околу лошата монтажа! Станарите добиле неупотребливи клими да функционират во балкон од 2х1х2.5 висина каде не ќе можеш да седнеш, алишта да пружиш и слично од работата на надворешната.
Решението му е демонтажа па повторна монтажа на соодветно место а на товар на сопсвеникот на станот.
Ја не разбирам, што е тука проблемот со монтажата.
Значи климите треба да си имаат соодветно проектирано место за стоење, ако е тоа балконот, тоа е јбг, лош проект, или било единствена опција, а да се демонтира и закачува на фасада кој како сака, тоа не бива, изгледот на зградата е регулиран со закон и градежен инспектор, особено на новите згради, и помина времето коа праеше кој што сака и надградби и доградби, а ако не поминало треба кон тоа да се стремеме.
А другата работа е, алишта закачување на балкон, како тоа, ќе си закачиш на таван, а ако немаш таван ќе си купиш машина за сушење, и закачување алишта на балкон и такви ствари треба да е минато.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
А бе зашто се понашате како клима да немате по дома или не ви работат стојат за украс?
Ја сум на приземје и мојата е намонтирана под прозор па да застанам на два метра од неа ќе ме однесе, а вака затворена од три страни да го врти воздухот со се ѓубрето и се друго што ќе има во тераса не бива!
Околу сушењето алишта не мора да бесиш има и обични сушари и све си културно изгледа.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Koga mi e zesko doma instant dobivam inspiracija za merenje :)
So 24C zadadena( ne so 21C ko sto merat stipsine so niska modulacija) na 3m od klimata i pola metar od zemja mereno e 23,8C.....poeftno greenje za parite zdravje
Amber Nordik, zezi so 42,5C na izduv so COP=5 i toa na najmal izduv 530m3, CUDO od klima !!

Neznam sto gi nema inzenjerive so 5,1 efikasnite japanci....da ni izmerat nekoi 28C na izduv so zadadena 21C i 200W potrosnja i da ni prodavaat prikaski za modulacija, COP, i kako setaat po gakji so vnatre 20C :)
COP.jpg
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Polosha montazha ne mozelo da se namontira. Pa ako bilo ova vo red site strucnjaci monteri vaka ke montirale. Ne znam zosto se opravduva vakva montazha, a mozda zaradi toa sho se raboti za vivaks. Sega se prasuvam sho se ne bi se iskomentiralo I dokolku se kazese deka gree bile klimite.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Koga mi e zesko doma instant dobivam inspiracija za merenje :)
So 24C zadadena( ne so 21C ko sto merat stipsine so niska modulacija) na 3m od klimata i pola metar od zemja mereno e 23,8C.....poeftno greenje za parite zdravje
Amber Nordik, zezi so 42,5C na izduv so COP=5 i toa na najmal izduv 530m3, CUDO od klima !!

Neznam sto gi nema inzenjerive so 5,1 efikasnite japanci....da ni izmerat nekoi 28C na izduv so zadadena 21C i 200W potrosnja i da ni prodavaat prikaski za modulacija, COP, i kako setaat po gakji so vnatre 20C :)
Прегледај го приврзокот 199590
Strelec, nemoj brat. Krivo sedi pravo zborvi. FH35, vo 56m2, 24 stepeni zadadena temperatura, 458W potroshnja, t vo sobata e 22,8 stepeni na 11 metri od klimata, a t na izduv ne znam kolkav e i ne me interesura. Po bokserki sedam, si kuliram i bash me briga.

21 stepen na greenje nitu sum zadal niti ke zadadam nekogas na FHvo.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Strelec, nemoj brat. Krivo sedi pravo zborvi. FH35, vo 56m2, 24 stepeni zadadena temperatura, 458W potroshnja, t vo sobata e 22,8 stepeni na 11 metri od klimata, a t na izduv ne znam kolkav e i ne me interesura. Po bokserki sedam, si kuliram i bash me briga.

21 stepen na greenje nitu sum zadal niti ke zadadam nekogas na FHvo.
Kolku.sto gledam fh to drzi sekogas Eden stepen pod zadadenata temperatura.
 
Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
Сега пребарувам на интернет и гледам дека Тошиба нема wi fi... Тотално разочаран може не е голема работа, но е потребна . Доволно ми е таа информаџија дека сузуми плус нема wifi за да сменам друга фирма. Идам на варијанта Даикин Митсубиши да видам разлика на цени за мулти сплитот.... @Strelec Би сакал твое мислење плус за 9kw 1 парапетна 5kw i 2x2kw .
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
@Fikshe1989
Ako dobro se sekjavam na tvoeto merenje nekolku strani nanazad (1345/1346 strana), ti imase 40C na izduv so 26C na usis, ama so slabo duvanje od samo 384m3 vo vtora brzina pa i ekonomicnosta t.e COPot kaj tebe e pomal, COP =3,8 :(
Na pojako duvanje od vtorava vo koja si merel t.e pogolema Fan brzina 3ta ili 4ta uste poladno i bi duvala :)
COP FH.jpg
https://forum.kajgana.com/attachments/img_20181106_001120_1-jpg.199155/
https://forum.kajgana.com/attachments/img_20181106_004320-jpg.199158/
https://forum.kajgana.com/attachments/img_20181105_234306-jpg.199153/
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Kolku.sto gledam fh to drzi sekogas Eden stepen pod zadadenata temperatura.
Pa najverojatno. Klimava si gazit. Zena mi ne moze da veruva shto e ova! Mi vika "koga ke se setam kolku bev protiv greenje na klimi, sram mi e."

Denes majka i mi se javi nakaj 12:00, presrekna, mi kaza deka 2500 denari i doshlo smetka za struja za Oktomvri. Imaat 45m2 stan, dobro izoliran i po moe ubeduvanje si stavija inverter. Si odbraa Haier 3,5kw (ne po moe ubeduvanje, jas samo im preporacav inverter klima, a ne se konsultiraa so mene voopshto koja klima da ja zemat) pred mesec i pol, a cel zivot na drva se greeja. Ne im se veruva!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Сега пребарувам на интернет и гледам дека Тошиба нема wi fi... Тотално разочаран може не е голема работа, но е потребна . Доволно ми е таа информаџија дека сузуми плус нема wifi за да сменам друга фирма. Идам на варијанта Даикин Митсубиши да видам разлика на цени за мулти сплитот.... @Strelec Би сакал твое мислење плус за 9kw 1 парапетна 5kw i 2x2kw .
Tocno 1900evra za motor 9Kw, so 4 izlezi, 1x konzolna 5,5kw i dve 2kw zidni....site so Wifi vkluceno.
Motorot e okolu 1200eu, konzolnata 5,5kw e 380, zidnite po 160eu
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Fikshe1989
Ako dobro se sekjavam na tvoeto merenje nekolku strani nanazad (1345/1346 strana), ti imase 40C na izduv so 26C na usis, ama so slabo duvanje od samo 384m3 vo vtora brzina pa i ekonomicnosta t.e COPot kaj tebe e pomal, COP =3,8 :(
Na pojako duvanje od vtorava vo koja si merel t.e pogolema Fan brzina 3ta ili 4ta uste poladno i bi duvala :)
Прегледај го приврзокот 199598
https://forum.kajgana.com/attachments/img_20181106_001120_1-jpg.199155/
https://forum.kajgana.com/attachments/img_20181106_004320-jpg.199158/
https://forum.kajgana.com/attachments/img_20181105_234306-jpg.199153/
Ovde si mi presmetal 4,8 COP, a ne 3,8.
Ke smetam so sredno 40C na Izduv i ke ja zemam pomalata temp od +25C na usis namesto +26...COP u momentov na +7 ti e 4,8 ako klimata spored slikata od daljinskoto duva so vtora na izduv .
Greese prostor od 56m2 ?
Ako e prostorot 56m2 togas kako sto i Mitsubisi i Eurovent go tvrdat istoto, a toa sto go tvrdat e deka na +7 na prostorot mu treba 35% od onoa sto kako 100% mu treba na -10C togas kaj tebe iskaca deka ako sakas istovo i na -10C da go postignes, togas na -10 ke ti trebaat 65% poveke od tie 1,96 ili toa se 5,6Kw na -10C pa sledi deka imas toplinski zagubi 100W/m2, klasika toplinski zagubi za neizoliran prostor bez stiropori na fasadi.
Eve zasto.....sega na +7C spored temperaturite 40C/25C i izduv od 385m3/h klimata ti dava 1,9Kw i so toj izduv i tvoite izmereni temperaturi usis/izduv za da odrzuvas 22C na 11m od klimata.
Istiot prostor od 56m2 ako ima zagubi 5,6kw na -10C, togas 35% od toa se tocno 1,96 na +7C kolku sto sega ti dava klimata za da ja postignes taa temp vnatre.
Znaci ako sega bara 1,96 na +7 za da ima povtorno 22C na 11m, ke bara 5,6Kw na -10C sto samo ovaa edna klima nemoze da go izvadi na -10 zasto e izmerena deka dava maximalno 3,6Kw na -10C.
Nekoj ke rece u 2 sabajle dosagjam so dijagrami i merenja ama dosaden sum ne za mene, tuku za da nekoj svati i razbere barem mal del od ova sto go zborime i ne gi zeznat so od rakav procenki deka sve moze da gree 35m2 pa i najeftinata(prasnjeto e do koja -C Temp ke gree), za da na nekoj mu bide toplo i na -10C a ne samo na +7C a pod +7 da pali peckata so drvata ili panelkata samo zatoa sto cital rekklami samo za nominalni kapaciteti sto vazat na +7C ama ne i na -10C i ne ja razbral prikaskata dokraj .
https://www.my-ecodesign.com/en/
Kako i da e, sitnicarenje e ova, najbitno neka ostane deka sum po bokserki!
 
Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
@Strelec Ова за Гри така ? Кои се нивни застапници зошто гледам плус со Шпаркасе банката што даваат 20 % за фасада,пвц,лед клими итн.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Vivaks montaza.JPG
Ја не разбирам, што е тука проблемот со монтажата.
Значи климите треба да си имаат соодветно проектирано место за стоење, ако е тоа балконот, тоа е јбг, лош проект, или било единствена опција, а да се демонтира и закачува на фасада кој како сака, тоа не бива, изгледот на зградата е регулиран со закон и градежен инспектор, особено на новите згради, и помина времето коа праеше кој што сака и надградби и доградби, а ако не поминало треба кон тоа да се стремеме.
А другата работа е, алишта закачување на балкон, како тоа, ќе си закачиш на таван, а ако немаш таван ќе си купиш машина за сушење, и закачување алишта на балкон и такви ствари треба да е минато.
Аман бе друже, ова и Климе го знае. :)
Еве појаснување за правилна монтажа токму од сервисното на Vivax AERI, коментар е излишен.
AERI SM.JPG
Pa najverojatno. Klimava si gazit. Zena mi ne moze da veruva shto e ova! Mi vika "koga ke se setam kolku bev protiv greenje na klimi, sram mi e."

Denes majka i mi se javi nakaj 12:00, presrekna, mi kaza deka 2500 denari i doshlo smetka za struja za Oktomvri. Imaat 45m2 stan, dobro izoliran i po moe ubeduvanje si stavija inverter. Si odbraa Haier 3,5kw (ne po moe ubeduvanje, jas samo im preporacav inverter klima, a ne se konsultiraa so mene voopshto koja klima da ja zemat) pred mesec i pol, a cel zivot na drva se greeja. Ne im se veruva!
Позитивна приказна, убаво е да ги има што е можно повеќе. Корисниците стоплени и задоволни од сметките, а сите ние помалку затруени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom