Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Во последно време приметувам дека антифризот ми се губи по малку на некој добри 500km, дотурувам шо се вели некои 250 грама.

Е сега некни приметив кај интеркулерот за воздухот на турбината имаше како влага, и кога го допрев беше пресно и како жолтеликава боја имаше (Антифриз???). Можно ли е прекапува некако до таму?



 
Член од
29 септември 2015
Мислења
241
Поени од реакции
316
Дали може негде да се внесе бројот на моторот (6 цифрен) или на возилото (има околу 17 бројки) па да се добие инфо за конкретното возило?
И уште едно прашање, ако може. skoda 1.2 htp 51 kW со 3 клипа, прва рег. 2011, кој еуро би била? Каде може да се прочита? Наоѓам на странски страни за продажба како Реклама5 наша дека е еуро 5 ама дали е тоа за сигурно.
Ако е шкода Фабија бегај од неа. Моделот е промашен и со многу дефекти.
AutoDna се исплаќа секогаш да се плати.
Во 90% од случаите дава големи сервиси кога се правени и те како е добра работа да се провери.
Помината километража дава само ако платиш.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
autodna за секое инфо бара да платиш, без да платиш ти кажува само за што возило станува збор, ништо повеќе
а сервисна историја ќе има само ако е возилото носено во овластен сервис, податоци за секоја интервенција се праќани во база на производителот
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Ми треба добар мајстор за центрирање на предница па и задница, ми предложија мото сентар какви се тие, веке два пара гуми ги фрлам што ми се јадат криво два пати ми беше на центрирање и викаат се е во ред
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Во последно време приметувам дека антифризот ми се губи по малку на некој добри 500km, дотурувам шо се вели некои 250 грама.

Е сега некни приметив кај интеркулерот за воздухот на турбината имаше како влага, и кога го допрев беше пресно и како жолтеликава боја имаше (Антифриз???). Можно ли е прекапува некако до таму?



ладњакот ти е дупнат....а кај интеркулерот гледаш капки бидејќи обично тие се редат еден до друг. мора на сервис да одиш......бидејќи има шанса евентуално да пушта негде на споевите на цревата, па мора да се прегледа

ако е ладњакот малку дупнат, прво пробај со оние течностите за заптивање како ,,пингвин,, и слично
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Moze nekoj da mi kaze kako mu e imeto na covekot sto poprava bos pumpi u kavadarci i da mi dade broj.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
ладњакот ти е дупнат....а кај интеркулерот гледаш капки бидејќи обично тие се редат еден до друг. мора на сервис да одиш......бидејќи има шанса евентуално да пушта негде на споевите на цревата, па мора да се прегледа

ако е ладњакот малку дупнат, прво пробај со оние течностите за заптивање како ,,пингвин,, и слично
Дали знаеш каде се наоѓа ладњакот за Seat Cordoba 1.9 TDI (2001 година)?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Toa e najgilemiot del pomegju motorot i predniot spojler...slicen e na interkulerot...samo mnogu pogolem
Мислиш на ова значи:



Нели е подобро да се залепи или слично, отколку проба со течности?
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Има начин да се лепи....и зависи дали е пластичен или алуминиумски. Ако е алуминиумски, има мајстор-казанџија(дипломиран металург је иначе) во мојот град Кичево, кој ефикасно ги леми ладњаците. околу 20 евра наплатува во зависност од големината на работата

На времето додека ладњаците беа изработувани од бакар...и јас самиот ги лемев , бидејќи тогаш беше незамисливо да купуваш нов ладњак(Фиат 1300 имав на времето).
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Опел кога имаше слична стратегија со Астрата...и стави сличен мотор, лошо помина. на сите им откажуваше моторот на 100-150 к
 

Kajgana Shop

На врв Bottom