Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Ф

Флеш

Гостин
Тој автомобил има 300,000км + ако редовно се возел. Во овој случај треба да провериш дали е редовно сервисирана. Провери сега на ладно како пали, дали од прва пали. Компресија,алтернстор,греачи, акумулатор итн. Градска околи 7литри, отворено 4.5литри.
Ја видов денеска кратко на минување,неувезувана,купена од тука е,втор газда 180.000 поминато е историја,инаку колата е топ зачувана ,фамилијарна .Без клима е,иначе одма пали вака,сменет е трапот позади сеа .....Така ми спомна.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Друга поевтина варијанта нема?
На било кој турбо мотор може да се постави плин, и секогаш потрошувачката ќе биде таква во сооднос со бензинот?
Jas prasuvav konkretno za vw 1.2tsi. Mozam da ti dadam kontakt,ama ke ti baraat broj na sasija ili motor za da proverat i tocno da ti kazat
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Ја видов денеска кратко на минување,неувезувана,купена од тука е,втор газда 180.000 поминато е историја,инаку колата е топ зачувана ,фамилијарна .Без клима е,иначе одма пали вака,сменет е трапот позади сеа .....Така ми спомна.
Внатре провери ги сите копчиња дали работат. Исто така провери дали моторот работи смирено. Не треба да тресе многу. Пробај стисни гас до крај и на ретровизор гледај ( или некој пријател нека гледа од позади) дали фрла црн дим. Ако фрли малце на 1сек црн дим и после го снема океј е. Ама ако цело време фрла црн дим , можно е да има проблеми со дизните. Викни некој механичар со тебе, нека ја виде тој и нека ти каже мислење.[DOUBLEPOST=1541532408][/DOUBLEPOST]
Друга поевтина варијанта нема?
На било кој турбо мотор може да се постави плин, и секогаш потрошувачката ќе биде таква во сооднос со бензинот?
На 1.0 1.2 1.3 1.4 бензинци исто троши , може +1 повеќе. Ама кај автомобили 2.0, 3.0 и др. троши неколку литри повеќе.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Потребно ми е совет,кажано кратко коментар-забелешка за верзија мотор на Пежо 206 .

Дали се добри дизел 1.9 моторите на Пежо 206 1999година ? Дали вредат ? Или пак подобри се други верзии на мотори на пежо? Стрикно 1999 година или таа генерација околу Добри и слабости? Сестричкава сака да земе количе за работа,па ајде вака убаво количе ни се понуди 1.9 д 1999 година? Колку трошат вака иначе?:)
Мој другар има Пежо 206 дизел 1.9 со кима од 1999 година купен од Скопје од салон мислам тогашни 26000 марки.За тоа време убава лична кола и не троши просек 7 литри како што некој горе напиша,пазена фамилијарна.Сега има поминато одвај 150к и се има нешто за сервисирање а сервисите не му се ефтини.Додека го имав Пунтото 1.1 бензин/плин исто 99годиште правев споредба со цените при сервисирање на колите бидејки беа тука некаде во класа и секогаш Пежото беше 3-4 пати поскапо за одржување а испадна и многу понежно.
Јас лично би го заобиколил и би барал бензинец/плин, по можност јапанец као Јарис,Сузуки Сфивт и слични.[DOUBLEPOST=1541540187][/DOUBLEPOST]
Toyota Corolla Hatchback 2003-2006 (од 1.6 па нагоре)
Toyota Auris Hatchback 2007-2010 (исто од 1.6 па нагоре)
Audi A3 Hatchback 2003-2006
(1.8 или 2.0)
Mazda 3 Hatchback 2004-2005
(од 1.6 па нагоре)

Сите овие се однесуваат за бензин/плин, да немаш мака и да ги извозиш.
За дизели, консултирај се со некој друг.
Поздрав
Дечкото има буџет 4000€,
Како што гледам во изборот сите се поскапи или сум јас застанал со времето?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Веројатно многу пати поставувано прашање тука, ама што кола би му препорачале на човек што појма нема за коли :D .
Имам во буџет некој 4000 евра, и сакам да земам некое мало количе од типот на фиат пунто и тн, таа класа. Али не се разбирам во тип на мотори или било што такво па добро би ми дошло помош.
Ако можеш да стиснеш заби и уште нешто ситно да додадеш,голф 5ка ти е одличен избор,поготово за одржавање.Еве како за пример мене ми рикна мењач на туран два дена пред да тргнам на пат,за 300€ ми донесоа и ми го монтираа и терај даље.Да ја купев аурисот или мазда 3ката што се двоумев и да се десеше истото ке си гризнев од таквото[DOUBLEPOST=1541541649][/DOUBLEPOST]За наши услови само ваг групација
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
Ако можеш да стиснеш заби и уште нешто ситно да додадеш,голф 5ка ти е одличен избор,поготово за одржавање.Еве како за пример мене ми рикна мењач на туран два дена пред да тргнам на пат,за 300€ ми донесоа и ми го монтираа и терај даље.Да ја купев аурисот или мазда 3ката што се двоумев и да се десеше истото ке си гризнев од таквото
немаше да си гризнеше зашо немаше да се расипе
за издржливост нема промашај со јапонско
а ако сакате лесно достапни делови имате опели и vw колку сакате


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
немаше да си гризнеше зашо немаше да се расипе
за издржливост нема промашај со јапонско
а ако сакате лесно достапни делови имате опели и vw колку сакате


Sent from my iPhone using Tapatalk
Можеби се кварат помалку, не спорам.Ама ако те задеси Вардар не те пере
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Потребно ми е совет,кажано кратко коментар-забелешка за верзија мотор на Пежо 206 .

Дали се добри дизел 1.9 моторите на Пежо 206 1999година ? Дали вредат ? Или пак подобри се други верзии на мотори на пежо? Стрикно 1999 година или таа генерација околу Добри и слабости? Сестричкава сака да земе количе за работа,па ајде вака убаво количе ни се понуди 1.9 д 1999 година? Колку трошат вака иначе?:)
Друже јас возам Цитроен Ксара со турбо дизел верзија на тој мотор. Моторот нема смрт со правилно одржување, на километражот има 250 000 во реалност можда блиску до 400 000 е и без размислување би тргнал било каде на пат со колата. Масло троши 500 грама на 10 000. На колата е фабричкото турбо, фабричката бош пумпа, фабричките дизни, фабричката ламела, фабричките полуосовини дури и фабричките зглобови!!!

Во тоа пежо има возење ихаха...
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Ако можеш да стиснеш заби и уште нешто ситно да додадеш,голф 5ка ти е одличен избор,поготово за одржавање.Еве како за пример мене ми рикна мењач на туран два дена пред да тргнам на пат,за 300€ ми донесоа и ми го монтираа и терај даље.Да ја купев аурисот или мазда 3ката што се двоумев и да се десеше истото ке си гризнев од таквото[DOUBLEPOST=1541541649][/DOUBLEPOST]За наши услови само ваг групација
Имам можност за малце плус, ама не премногу. Пример аурисот сеа глеам на реклама 5 се окулу 5500. За толку ќе земам кредит за на ново. Голфовиве ми изглеа дека за оваа сума се во лоша состојба.
А и мислев големина како поло поише би ми одговарало. Само едно прашање, глеам препорачувате мотори се поголема кубикажа( над 1.6) .Зашто:D?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Имам можност за малце плус, ама не премногу. Пример аурисот сеа глеам на реклама 5 се окулу 5500. За толку ќе земам кредит за на ново. Голфовиве ми изглеа дека за оваа сума се во лоша состојба.
А и мислев големина како поло поише би ми одговарало. Само едно прашање, глеам препорачувате мотори се поголема кубикажа( над 1.6) .Зашто:D?
Поише трошат тие со мала кубикажа и помалку траат моторите.За филингот додека возиш да не правам муабет,разлика бог и шеширџија
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Имам можност за малце плус, ама не премногу. Пример аурисот сеа глеам на реклама 5 се окулу 5500. За толку ќе земам кредит за на ново. Голфовиве ми изглеа дека за оваа сума се во лоша состојба.
А и мислев големина како поло поише би ми одговарало. Само едно прашање, глеам препорачувате мотори се поголема кубикажа( над 1.6) .Зашто:D?
Добро, можеби Auris е малку поскапа од другите бидејќи е понова(2007-), но ти дадов пример за квалитетни коли, да немаш главоболки. Провери ги другите модели.
Ако сакаш и Голф 5ка може да земеш, ако е некоја бензин/плин, сочувана.
Дизелите се магариња извозени.
 
Член од
1 април 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Decki ne se razbiram mnogu od koli ....
mi treba sovet za kolicevo .... dali se izdrzlivi masini ?
"Nissan Note 1.5"
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
20181108_153819.jpg
Дали некој имал искуство со ова? Влегува вода од некаде од страната на совозачот под тепихот. Неможам да забележам од каде влегува, нема дупки или скапано никаде, изгледа како чиста вода не како антифриз. Втор пат го вадам за сушење и незнам од каде влегва вода??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom