Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
Кој бе Владе има проблем со реалноста? Па една политичка прогноза не погодивте. Живеевте во зимислени светови, па Гвујо беше спасител, па но пасаран за законот во Сообрание, па СОРОС го бркавте од Македонија, па што ти јас знам.

Сега помина, олабајте се малку, се ќе биде во ред. Нема да боли повеќе.
Me imas smesano so nekoj okolu analizite ocigledno. A so toa okolu realnosta vidi eden post pogore. Zemi proanaliziraj go toa malce.
Najsmesen od se mi si koga pisuvas za red i pravo. Aj nekoj drug da lupa takvi zeleni, ama Ti ne bi trebalo. Si znaes sam zosto.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
Mislam zabeleza deka generalno si imaat problem so percepcijata. Ili so realnosta. Kolku treba da bidis retardiran , kolku da imas izgubeno oset so realnosta za da posle ete posledno so referendumot duri i da pomislis da napises nesto takvo. Pa uste i se nadevale na red i neznam tamu sto.[DOUBLEPOST=1540195806][/DOUBLEPOST]
Tuka e problemot ako slucajno ne zabeleza. Nikoj nisto nemoze da mu napravi ti se dopagjalo toa tebe ili ne. Sega ti se dopadna prifakjanjeto na dogovorot od Prespa i se raduvas kako malo dete, utre ke ima nesto sto strasno ke te zdoboli, ke bidis mozi i licno zasegnat i najtragicnoto od seto toa e sto nema da mozes nisto, ama bas nisto da napravis. Ke si igras kako sto ke ti svirat.
Јас само сакам да си правам реален муабет за што ќе се случува, затоа што ептен се забега последниве недели и се виде тоа кај не однесе.

Инаку нема да гласам за СДСМ затоа што веќе од јануари ќе ме здоболи кога ќе го воведат прогресивниот данок.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.915
Поени од реакции
41.876
Да требаше 81 пратеник ќе обезбедеа толку, ама не требаше. :D

Џабе се глупирање и споредување со оние 60+1 каде е потребно мнозинство, затоа што тоа е случај кога двете страни можат да имаат по 60 и мора +1, за разлика од 2/3 од 120 :D
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.389
Поени од реакции
17.608
Да се стабилизирале ДПМНЕ, а што тоа направи ДПМНЕ како партија која се декларира како национална на Македонците, за овие 27 години освен што испокрадоа и ја доведоа државата во пат позиција, барем една добра работа да направеа, од национален аспект, само една да имаше ? Изиграа активна улога покрај СДСМ во целиот овој процес и најдобро би било да згасне и да ги снема од политичката сцена а по нив и нивниот партнер СДСМ.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
Да се стабилизирале ДПМНЕ, а што тоа направи ДПМНЕ како партија која се декларира како национална на Македонците, за овие 27 години освен што испокрадоа и ја доведоа државата во пат позиција, барем една добра работа да направеа, од национален аспект, само една да имаше ? Изиграа активна улога покрај СДСМ во целиот овој процес и најдобро би било да згасне и да ги снема од политичката сцена а по нив и нивниот партнер СДСМ.
Ќе има нова партија и тоа јако ултра десничарска, ако не зоврие со членови од УДБА, КОС или СИД, ќе има успех.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.093
Поени од реакции
16.219
Мислев дека правиме муабет за иднината, за тенковски делови те молам побарај го @Ireal
а логично е СЈО да отвара случај за Поштанска банка од 2001 а кога се откри за Сопот (2003) дека Бојчевски и Верушевски затвориле недолжни луѓе и ги присилувале да признаат, за нив одма СЈО тврди дека е застарена кривична одговорност ???
и не само што нема кривична постапка туку Верушевски е пак на висока функција :mad:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.309
Поени од реакции
27.121
Инаку, ова мора да остане забележено. Ваква глупост, ваква епска бламажа никој нема направено во Македонија. Ова е на ниво на Амди Бајрам.

https://republika.mk/972249
Лажна надеж е ова ставро.... Во интерес на твоите ставови е... „ќе го бутнеме на уставен“ муабет
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.093
Поени од реакции
16.219
Да требаше 81 пратеник ќе обезбедеа толку, ама не требаше. :D

Џабе се глупирање и споредување со оние 60+1 каде е потребно мнозинство, затоа што тоа е случај кога двете страни можат да имаат по 60 и мора +1, за разлика од 2/3 од 120 :D
до пред 20-на дена и зајко кажуваше дека треба 81....
Друга е работата, зошто немаше званично колку биле присатни, колку ЗА колку против ???
ако биле присатни 117, како пак 80 имаа за, кога само 8 од ДПМНЕ гласаа ЗА ???
Да не гласал АМДИ со 2 раце ??

Работата е повторување на случката со гласањето за Талат по втор пат, лажно броење
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас не гласав. Ама да знаев дека Заев експресно ќе не пикне во НАТО со двете раце ќе гласав.
Веројатно не си гласал бидејќи велеше дека нема да се менува уставното име, се колнеше во дедовци, деца... Да кажеше тогаш дека ќе го менува уставното име, веројатно ќе си гласал, нели? И уште многумина други. Сега гледам дека огромен број на Македонци сакале да се промени уставното име, ама изгледа се плашеле да кажат. Сега со полна душа си кажуваат.
Сепак, Заев не требало да лаже (и плус да се колне) дека нема менување на уставното име. Сега, само си ја бетонира карактеристиката на ноторен лажго. Ретко што не излажа. И мислам и допрва ќе лаже.[DOUBLEPOST=1540197682][/DOUBLEPOST]
ако биле присатни 117, како пак 80 имаа за когга само 8 од ДПМНЕ гласаа ЗА ???
Не знам што е тука чудно? Од СДСМ сите демократски гласаа ЗА (сосе превртливите Амди, Чедо...), кај нив нема(ше) притисоци како во ВМРО ДПМНЕ, таму сите се демократски ЗА. И плус пратениците од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ кое се уценети со затворски казни, се собраа. Се' демократски. Впрочем, самите кажаа дека никој не им вршел притисок.. и треба 102,5% да им веруваме.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.309
Поени од реакции
27.121
до пред 20-на дена и зајко кажуваше дека треба 81....
Друга е работата, зошто немаше званично колку биле присатни, колку ЗА колку против ???
ако биле присатни 117, како пак 80 имаа за, кога само 8 од ДПМНЕ гласаа ЗА ???
Да не гласал АМДИ со 2 раце ??

Работата е повторување на случката со гласањето за Талат по втор пат, лажно броење
Стварно ова не го размислив.... 117 присутни 40 од ДПМНЕ не гласале... од каде 80? Им се промакнало во режијата...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.093
Поени од реакции
16.219
И плус пратениците од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ кое се уценети со затворски казни, се собраа. Се' демократски. Впрочем, самите кажаа дека никој не им вршел притисок.. и треба 102,5% да им веруваме.
не е само затворски казни, за време на ПРИТВОР фирмата на Муковски направи огромни тендерски зделки со ОВАА власт...
јасно е како бел ден дека 27 април е намештаљка по сценарио од брдото а во кое учествуваа сдсм, дуи а и дел од дпмне.... сликата на Заев со фластерот го обиколи цел свет...само Села беше колатерална штета
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
Ne si znam. :confused: Zosto jas ne bi pisuval za red i pravo?
Zatoa sto ti na toa gledas kako na tvojot omilen tim koga igra nesto. Ako gubi site ti se krivi,sistemot, sudiite, navivacite, ako dobiva togas se e ok. So drugi zborovi pristrasen si so analizite, zalopojkite i navivanjata sto poprilicno smesno izgleda od edna strana , a od druga oddamna ja izgubi tezinata na postovite. Ili veke ako sakas da ti izdvakam sam si se spusti na nivo na ajde Ireal ili na nego slicni, bas onie sto redovno gi spomnuvas vo najglupi postovi na denot , mesecot , godinata. Razlikata e samo vo toa sto nikoj ne se ni zamara so tebe da ti gi plasira tvoite postovi tamu, da ne recam ne se deca i ne se ponasaat kako deca.
Ima uste za zakoni, red i pravo i zosto bi trebalo da gi razbiras nekoj raboti malce poveke od drugite ama treba da narusam privatnost a i cisto se somenvam deka ne se seti sam na sto mislev.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom