Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Kuz

Член од
9 април 2017
Мислења
198
Поени од реакции
97
Кога и да отворам нешто на интернет, пингот ми скока од 50 на 400+ без разлика јутуб, фејсбук, слика, кајгана, било што. За твич да не правиме муабет, ни на 240п не иде. Проблемот се јави денеска, и не е само на компјутер, истиот проблем е кога отварам нешто и на телефон.
Probaj
https://www.techsupportalert.com/content/how-find-best-dns-server.htm#dnsbenchmarktest
 
Член од
21 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Ве молам за помош. Имам проблем со полнењето на лаптоп, и покрај тоа што е ставен на полнач не полни, па морам да го закосам полначот, да го оптегнам и изврзам околу лаптопот па така да се полни. Дали нема добар контакт или пак нешто напојувањето е проблемот? Инаку полначот се мрда не е стабилен на напојувањето и мислам дека тука е целата проблематика ...
 

Attachments

И

Име И Презиме

Гостин
Ве молам за помош. Имам проблем со полнењето на лаптоп, и покрај тоа што е ставен на полнач не полни, па морам да го закосам полначот, да го оптегнам и изврзам околу лаптопот па така да се полни. Дали нема добар контакт или пак нешто напојувањето е проблемот? Инаку полначот се мрда не е стабилен на напојувањето и мислам дека тука е целата проблематика ...
Однесиго во логин електроникс ако си од Скопје ке ти стват нов конектор, да не купуваш полнач нов.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
One more step Please complete the security check to access"

Ова почна да ми се покавува скоро на трет или четврти линк иде на нерви,на секој уред што ми е поврзан на вип ми де дешава ова има некое чаре да се среди ова?
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
30
Поени од реакции
18
Дечки књ ми тргните големо гајле ако ми помпгнете
Имам тв со интернет до пред два дена веше се ок
Сега кога уклучувам не ми отвара
Инаку поврзано пише дека е со во фи
го има ви фи то на тв со шифра коа брзина е и се тоа
Шо може да се стори?
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.825
Поени од реакции
23.031
Дечки ај помош, ја не се разбирам многу.

Имав проблем со интернетот дома овие од вип демек средија.
Ама сеа имам вифи дома ама на компјутерот немам нет.

Им се јавив на овие, вилкаат преку моб на тоа страницата 168... и да најдем некоја DSP опција да ја чита компјутерот IP адресата, ама не најдов такво нешто
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дечки ај помош, ја не се разбирам многу.

Имав проблем со интернетот дома овие од вип демек средија.
Ама сеа имам вифи дома ама на компјутерот немам нет.

Им се јавив на овие, вилкаат преку моб на тоа страницата 168... и да најдем некоја DSP опција да ја чита компјутерот IP адресата, ама не најдов такво нешто
Control Panel - Network Connections/Network and sharing како и да е - десен клик на конекцијата - Properties - најди TCP/IPv4 - properties пак и кликни obtain automatically и на IP и на DNS, save, рестартирај и види, би требало ова да треба да го направиш.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.825
Поени од реакции
23.031
Control Panel - Network Connections/Network and sharing како и да е - десен клик на конекцијата - Properties - најди TCP/IPv4 - properties пак и кликни obtain automatically и на IP и на DNS, save, рестартирај и види, би требало ова да треба да го направиш.

Na properties imam samo Networking tab i toa e toa, ovaa mi rece na stranicata na browser od telefon da podesam.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
џабе ќе ви објаснува човек, сами не средувате
подобро викните некој што се разбира нека ви го среди wifi-то
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Дечки ај помош. Имам рутер ASUS RT-N10E. Интернетот од телекабел чат пат ми беше катастрофа, се посомневав дека некој ми го користи во зградата и она апликацијата Who's on my WiFi ми го потврди тоа. Сменив пасворд, пробав од повеќе телефони, си бара пасворд за конектирање, си реков добро е, за еве по кој знај колку месеци комшијата да ми признај дека ми го користи интернетот, веројатно и уште неколку што ми немаат признаено :D Некое чаре како да сменам пасворд ама да функционира? Инаку некни имав луѓе дома, прв пат сакаа да се конектират и му бараше пасворд, морав да му го напишам. Ми нема логика целава работа.?
 
Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
Дечки ај помош. Имам рутер ASUS RT-N10E. Интернетот од телекабел чат пат ми беше катастрофа, се посомневав дека некој ми го користи во зградата и она апликацијата Who's on my WiFi ми го потврди тоа. Сменив пасворд, пробав од повеќе телефони, си бара пасворд за конектирање, си реков добро е, за еве по кој знај колку месеци комшијата да ми признај дека ми го користи интернетот, веројатно и уште неколку што ми немаат признаено :D Некое чаре како да сменам пасворд ама да функционира? Инаку некни имав луѓе дома, прв пат сакаа да се конектират и му бараше пасворд, морав да му го напишам. Ми нема логика целава работа.?
Ти го побарал пасвордот за да се поврзе на уредот, па преку него да пристапи до рутерот и од таму да ја смени лозинката.
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Ти го побарал пасвордот за да се поврзе на уредот, па преку него да пристапи до рутерот и од таму да ја смени лозинката.
Немогуче, не го ни познавам човекот, не па да сум му дал пасворд. Чудно од неколку телефони до сега на сите му побарало пасворд.
 
Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
Дечки ај помош. Имам рутер ASUS RT-N10E. Интернетот од телекабел чат пат ми беше катастрофа, се посомневав дека некој ми го користи во зградата и она апликацијата Who's on my WiFi ми го потврди тоа. Сменив пасворд, пробав од повеќе телефони, си бара пасворд за конектирање, си реков добро е, за еве по кој знај колку месеци комшијата да ми признај дека ми го користи интернетот, веројатно и уште неколку што ми немаат признаено :D Некое чаре како да сменам пасворд ама да функционира? Инаку некни имав луѓе дома, прв пат сакаа да се конектират и му бараше пасворд, морав да му го напишам. Ми нема логика целава работа.?
Си сменил пасворд, сега сакаш пак да сменаш?
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Си сменил пасворд, сега сакаш пак да сменаш?
Пред неколку месеци ми кочеше интернетот и испадна дека нема пасворд, како шо појма немам. И тогаш сменив пасворд и сега си има пасворд, проверено ти викам од поќе телефони, овај ми вика дека ми го користел интернетот сега, па да сме плаќале по пола, незнам шо ми вика, можев да не ти кажам. Сумлива ми е цела работа. Возможно е кај него да не бара пасворд за стие други да бара? Незнам шо да напрам. Да го рестартирам рутерот некако скроз? Неможам да влезам во сетапот на рутерот, јузер нејмот и пасвордот ги имам сменето и забораено, не е админ, админ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom