Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.420
Поени од реакции
20.124
некој што оправа / репарира одлепен тапацир на кров на кола ?
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
Сакам да прашам каде може да се најде половен катализатор (за да го сменам моменталниот кој е дотраен) за бмв 523и е39.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Здраво до сите :)
Сакам да прашам колку е разлика во одржување на алфа од типот 147 јтдМ од 2006та нагоре во однос на други марки како опел форд ваген итн (n)?
Инаку размислувам измеѓу алфа 147 ТИ модел 16v или Q2 исто така 16v ама пошто ме плашат за одржувачка ми дават совет за опел астра 1.9 CDTI ги има исто така со 150кс.
Некое стручно мислење ?
Alfite se zafrknati so prednicata i isto taka imat maka so turbina. Kaj 1.9CDTI fakticki JTD posto e od alfa motor i kaj tie tipovi na astra strada granata fakticki klapnata koja znaj da se zatvori i kolata gubi snaga. Zamaecot znaj da zafrkava taka da popravkata e dosta skapa. Kaj site CDTI modeli bez razlika astra meriva corsa vectra c zafira,imat maka so to znakceto kola so kluc i na dijagnostiga ne pokazuva nisto i treba se da menvas dur da otklonis defek. Jas bi ti preporacal begaj od opel. @Маршалот vadi katalizator,svajcovaj obicna zevka oti ke ja frlis turbinata. 2 turbini menav na opelot radi toj katalizator. Ednata bese nova 550 evra.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Здраво до сите :)
Сакам да прашам колку е разлика во одржување на алфа од типот 147 јтдМ од 2006та нагоре во однос на други марки како опел форд ваген итн (n)?
Инаку размислувам измеѓу алфа 147 ТИ модел 16v или Q2 исто така 16v ама пошто ме плашат за одржувачка ми дават совет за опел астра 1.9 CDTI ги има исто така со 150кс.
Некое стручно мислење ?
Ако купуваш Опел купи си бензин, тие се нивни мотори за разлика од дизелите
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
Alfite se zafrknati so prednicata i isto taka imat maka so turbina. Kaj 1.9CDTI fakticki JTD posto e od alfa motor i kaj tie tipovi na astra strada granata fakticki klapnata koja znaj da se zatvori i kolata gubi snaga. Zamaecot znaj da zafrkava taka da popravkata e dosta skapa. Kaj site CDTI modeli bez razlika astra meriva corsa vectra c zafira,imat maka so to znakceto kola so kluc i na dijagnostiga ne pokazuva nisto i treba se da menvas dur da otklonis defek. Jas bi ti preporacal begaj od opel. @Маршалот vadi katalizator,svajcovaj obicna zevka oti ke ja frlis turbinata. 2 turbini menav na opelot radi toj katalizator. Ednata bese nova 550 evra.
И спрема твое што препорачуваш за околу 4 илјади €
А и јас како што знам тој фиатов мотор ЈТД е доста докажан како издржлив дури општо е позната референцата на многу рецензии "каде ТДИ застана таму ЈТД продолжува" :misticen:

Ако купуваш Опел купи си бензин, тие се нивни мотори за разлика од дизелите
да ама бензинец нема толку снага во однос на дизел плус да не правам муабет за потрошна .
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Според мене за околу 4000 еура најдобро Ауди А3 ТДИ , БМВ 330д (не 320д) Пежо 407 ХДИ одлично се покажа или 308 ХДИ итн

Како што велиш ЈТД продолжува таму каде што застанува ТДИ е чиста глупост тоа е маркетинг еве пример маркетинг за Џип Ленд Ровер продолжува таму каде другите џипови застануваат ,а еве заглавен во снег и во кал и Лада Нива го шлепа без проблем хахаха


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Според мене за околу 4000 еура најдобро Ауди А3 ТДИ , БМВ 330д (не 320д) Пежо 407 ХДИ одлично се покажа или 308 ХДИ итн

Како што велиш ЈТД продолжува таму каде што застанува ТДИ е чиста глупост тоа е маркетинг еве пример маркетинг за Џип Ленд Ровер продолжува таму каде другите џипови застануваат ,а еве заглавен во снег и во кал и Лада Нива го шлепа без проблем хахаха


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
За 4000 еур Ауди А3 тди е со 3 врати, а 308 почнува тек од 5000 еур. За БМВ не знам никогаш не сум ги прател тие коли. Заедно со Мерцедес најконфузно именување на модели имаат :ROFLMAO:. Можеби Фокус 2-ка?
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
za tie pari bi zel mazda 2.0crdi 140konja. Namesto audi bi zel seat ibiza 1.9 tdi PD motor 130konja polesna za odrzuvanje i dosta pokazana so toj motor. Malce izbrzav so zedov opel astra h 1.7. poso za tie pari ke zemev ibiza so pojak motor. Moj predlog e probuvaj povejke vozila i gledaj da ne cadi nikakov cad ni koga e ladna ni koga e topla. Gledaj da nepusta turbinata maslo i gledaj e zdrav menjacot. Druga bitna stvar kaj 1.9 tdi 105hp bez razlika dali e audi, seat, skoda, passat gledajte egr da nepusta maslo posto cel motor i site deloj se mrsat koga vozis nad 120.
ako ste pri pari i mozite da odrzuvate JTD motor togas nema so da se komentira. Ne deka se rasipuva stalno tuku servisite se skapi i nese polosi od TDI nikoj neka ne ve lazi. TDI ne se nisto podobri ni od fiat ni od reno ni od pezo. Sekoj dizel nad 250 000 e na rizik od defeci. Uvezeni dizeli so pominati 300 000 i vrateni na 190 000 km tie motori se pred umiranje i koga se nosi vo mk i zapocnuvat problenite i se kudi deka alfa ili pezo ili bmw ne se izdrzlivi.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
za tie pari bi zel mazda 2.0crdi 140konja. Namesto audi bi zel seat ibiza 1.9 tdi PD motor 130konja polesna za odrzuvanje i dosta pokazana so toj motor. Malce izbrzav so zedov opel astra h 1.7. poso za tie pari ke zemev ibiza so pojak motor. Moj predlog e probuvaj povejke vozila i gledaj da ne cadi nikakov cad ni koga e ladna ni koga e topla. Gledaj da nepusta turbinata maslo i gledaj e zdrav menjacot. Druga bitna stvar kaj 1.9 tdi 105hp bez razlika dali e audi, seat, skoda, passat gledajte egr da nepusta maslo posto cel motor i site deloj se mrsat koga vozis nad 120.
ako ste pri pari i mozite da odrzuvate JTD motor togas nema so da se komentira. Ne deka se rasipuva stalno tuku servisite se skapi i nese polosi od TDI nikoj neka ne ve lazi. TDI ne se nisto podobri ni od fiat ni od reno ni od pezo. Sekoj dizel nad 250 000 e na rizik od defeci. Uvezeni dizeli so pominati 300 000 i vrateni na 190 000 km tie motori se pred umiranje i koga se nosi vo mk i zapocnuvat problenite i se kudi deka alfa ili pezo ili bmw ne se izdrzlivi.
Точно, се согласувам. Ама јбг што да се вози упм? Еве 3 месеци вртам огласи и не можам ништо добро да начекам. Искрено сум повеќе за бензин, не ми се ризикува со било каков дизел, домашен или увезен. А на огласиве 90% дизели. :cautious:Нека е бензинот најскапо гориво ама барем помирна главата од изненадни скапи дефеци.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Точно, се согласувам. Ама јбг што да се вози упм? Еве 3 месеци вртам огласи и не можам ништо добро да начекам. Искрено сум повеќе за бензин, не ми се ризикува со било каков дизел, домашен или увезен. А на огласиве 90% дизели. :cautious:Нека е бензинот најскапо гориво ама барем помирна главата од изненадни скапи дефеци.
Za benzinec e polesno da se najdi :D
Togas bi zel opel corsa 1.4 90konja. Da se razberime, opel benzinec se dobro pokazani ali dizelot se problematicni.
Drug primer za benzinec chevrolet calos 1.4 82 konja, preubav motor i karoseria. Bracetmi go ima go otepa od vozenje. Astra H 1.6 116ks se dobri i dosta oprema imt i se evtini. Skodite benzinci se asolni. Imav skoda do pred 3 meseci i sum zadovolen. Za drug tip na benzinci ke ti kazat poiskusnite posto samo so 3-4 benzinci sum imal iskustvo.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Точно, се согласувам. Ама јбг што да се вози упм? Еве 3 месеци вртам огласи и не можам ништо добро да начекам. Искрено сум повеќе за бензин, не ми се ризикува со било каков дизел, домашен или увезен. А на огласиве 90% дизели. :cautious:Нека е бензинот најскапо гориво ама барем помирна главата од изненадни скапи дефеци.
Астра ГТЦ 2.0 турбо, и ставаш плин и тераш
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
za tie pari bi zel mazda 2.0crdi 140konja. Namesto audi bi zel seat ibiza 1.9 tdi PD motor 130konja polesna za odrzuvanje i dosta pokazana so toj motor. Malce izbrzav so zedov opel astra h 1.7. poso za tie pari ke zemev ibiza so pojak motor. Moj predlog e probuvaj povejke vozila i gledaj da ne cadi nikakov cad ni koga e ladna ni koga e topla. Gledaj da nepusta turbinata maslo i gledaj e zdrav menjacot. Druga bitna stvar kaj 1.9 tdi 105hp bez razlika dali e audi, seat, skoda, passat gledajte egr da nepusta maslo posto cel motor i site deloj se mrsat koga vozis nad 120.
ako ste pri pari i mozite da odrzuvate JTD motor togas nema so da se komentira. Ne deka se rasipuva stalno tuku servisite se skapi i nese polosi od TDI nikoj neka ne ve lazi. TDI ne se nisto podobri ni od fiat ni od reno ni od pezo. Sekoj dizel nad 250 000 e na rizik od defeci. Uvezeni dizeli so pominati 300 000 i vrateni na 190 000 km tie motori se pred umiranje i koga se nosi vo mk i zapocnuvat problenite i se kudi deka alfa ili pezo ili bmw ne se izdrzlivi.
:anco:Па затоа се одлучив за тие пари да барам алфа или опел пошто за таа цена зимаш кола од 2006'/7 ма па и осма година а ако е бмв или ауди ќе треба за тие пари од 2001/2ра год а за километри се гледа дека не се "враќани" пошто и кај тие од 2001ва и кај тие од 2007ма се по 200 илјади :lolzz:
Сепак ме интерсираше колку ќе ме кошта одржување на тие автомобили пошто и да земеш ауди или бмв сигурно нема безпари да ти е одржувачка додека кај алфа се прави муабет скапи делови ко ферари да си зел а не алфа :kafence:
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
:anco:Па затоа се одлучив за тие пари да барам алфа или опел пошто за таа цена зимаш кола од 2006'/7 ма па и осма година а ако е бмв или ауди ќе треба за тие пари од 2001/2ра год а за километри се гледа дека не се "враќани" пошто и кај тие од 2001ва и кај тие од 2007ма се по 200 илјади :lolzz:
Сепак ме интерсираше колку ќе ме кошта одржување на тие автомобили пошто и да земеш ауди или бмв сигурно нема безпари да ти е одржувачка додека кај алфа се прави муабет скапи делови ко ферари да си зел а не алфа :kafence:

Абе какво BMW од 2001. То е се отепано од возење и малтретирање. Јас не верувам дека има BMW од 2001 во Македонија кое не е барем еднаш солидно плеснато некаде. Некои по неколку пати :lolzz:

Не гледај марки, барај нешто поново. Алфите се солидни коли без разлика на сите муабети што кружат. Треба само да најдеш солиден примерок. Е сега да предницата е малку проблематична ама ако ти прави мерак колата шо има врска, еднаш се живее сега. Јас не би се стегал за плус некој 300 евра што ЕВЕНТУАЛНО би ги дал за одржување на предницата.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Може некој имал сличен проблем.
На Поло од 98 год откажаа електричните стакла. Не е осигурувач?
https://imgur.com/a/tD2jOBJ
Тие на сликата дугмињата светеа, сеа јок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom