Заби и сѐ во врска со забите

Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Abe kakov antibiotik za mesoto?Se znae ako boli moze od pritisok vrz meso,od dehidratacija na zab pred cementiranje,od termalna reakcija od cementot ,od mnogu raboti,ako e mnogu osetlivo i endodoncija t.e vadenje zivec sto cesto i se slucuva
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
33
Поени од реакции
23
Имав црн заб.Ми го исчистија црното и требаше да ми ги чистат каналите.Бев на 2 заболекари али ме заебаваат со лекчиња веќе 8месеци.Отидов денеска кај друг, почна да ми го трга лекчето али без анестезија а му кажав дека се плашам.Ми рече ,,отиди си кај друг ако се плашиш нема што да правиме ние тука,,.Незнам што да правам.Иначе имам 15години.И треба да се чистат каналите ама страв ми е без анестезија а предходнава заболекарка почна да ги чисти без анестезија али си отидов.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Имав црн заб.Ми го исчистија црното и требаше да ми ги чистат каналите.Бев на 2 заболекари али ме заебаваат со лекчиња веќе 8месеци.Отидов денеска кај друг, почна да ми го трга лекчето али без анестезија а му кажав дека се плашам.Ми рече ,,отиди си кај друг ако се плашиш нема што да правиме ние тука,,.Незнам што да правам.Иначе имам 15години.И треба да се чистат каналите ама страв ми е без анестезија а предходнава заболекарка почна да ги чисти без анестезија али си отидов.
https://www.facebook.com/PZU.Ortodont/
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Имав црн заб.Ми го исчистија црното и требаше да ми ги чистат каналите.Бев на 2 заболекари али ме заебаваат со лекчиња веќе 8месеци.Отидов денеска кај друг, почна да ми го трга лекчето али без анестезија а му кажав дека се плашам.Ми рече ,,отиди си кај друг ако се плашиш нема што да правиме ние тука,,.Незнам што да правам.Иначе имам 15години.И треба да се чистат каналите ама страв ми е без анестезија а предходнава заболекарка почна да ги чисти без анестезија али си отидов.
Па кажи им дека сакаш со анестезија...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.539
Поени од реакции
34.700
Имав црн заб.Ми го исчистија црното и требаше да ми ги чистат каналите.Бев на 2 заболекари али ме заебаваат со лекчиња веќе 8месеци.Отидов денеска кај друг, почна да ми го трга лекчето али без анестезија а му кажав дека се плашам.Ми рече ,,отиди си кај друг ако се плашиш нема што да правиме ние тука,,.Незнам што да правам.Иначе имам 15години.И треба да се чистат каналите ама страв ми е без анестезија а предходнава заболекарка почна да ги чисти без анестезија али си отидов.
... и да сакаат со анестезија ти не треба да прифатиш, оти лекот што веќе го умртвил живецот си го стори своето (до две недели по два пати да се смени лекот на пример) е сега ако малку боли неколку секунди за време на чистење / одстранување на живецот тоа може да се издржи, сите тоа го поминавме болно е првиот продор со игла ама трае неколку секунди, второ и трето веќе попушта и помалку боли!



...зарем не можеш тоа да го издржиш? зарем има некој што не се плаши? зарем има некој што со задоволство иде на заболекар? НЕМА! гледај малку акциони филмови дома доби малку сила онака занесувај се дека си борец дека све ќе издржиш зарем еден заб тебе ќе те зеза дека си ти посилен од таа болка и ќе издржиш ...еј две три секунди колку да се пробие ,,иглата,, и го отргне забниот живец кој се наоѓа во забниот канал, а бе Рамбо 2 си :boksix:
...а многу важно и како работа стоматологот !
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
Само жена којашто е родила дете може да ги разбере маките на машко со 37 степени температура.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Имав црн заб.Ми го исчистија црното и требаше да ми ги чистат каналите.Бев на 2 заболекари али ме заебаваат со лекчиња веќе 8месеци.Отидов денеска кај друг, почна да ми го трга лекчето али без анестезија а му кажав дека се плашам.Ми рече ,,отиди си кај друг ако се плашиш нема што да правиме ние тука,,.Незнам што да правам.Иначе имам 15години.И треба да се чистат каналите ама страв ми е без анестезија а предходнава заболекарка почна да ги чисти без анестезија али си отидов.
ако е мртов забот нема потреба анестезија, нема да те боли
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Само жена којашто е родила дете може да ги разбере маките на машко со 37 степени температура.
Каква врска има ова со темата побогу?
 
Член од
7 април 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво
Пред некое време почна да ме боли цела горна страна.И видов таму каде што треба да никнува умникот непцето е воспалено.Ме боли кога зборувам и кога јадам и навечер пред да се легнам претерано боли.Потоа отечов и отидов кај стоматолог ми даде макропен и бе комплекс да пијам ништо не виде и рече да отидам после 5 дена да види.Сега чуствувам како да ми се стегат сите горни заби и многу боли ама тоа се случува за неколку саати потоа прекине и пак почне.Па сакав да ве прашам дали бема доволно простор за умникот па ме боли или е нормално кога расте и дали ова се знаци дека ќе ми прават операција.Ако некој знае да ми каже некој од искуство или некој совет што сте направиле да ви помине.Благодарам и се надевам ќе има некој да ми одговори
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Колку време може да расте умник?
Имам еден кој не знам точно, ама отприлика ми расте 15 години и е до пола и на две недели се случува да ме боли цела таа страна и тоа болката трае по два дена и глава и се комплет. Рогови да беа досега ќе пораснеа.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Колку време може да расте умник?
Имам еден кој не знам точно, ама отприлика ми расте 15 години и е до пола и на две недели се случува да ме боли цела таа страна и тоа болката трае по два дена и глава и се комплет. Рогови да беа досега ќе пораснеа.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Може и никогаш да не изникне цел.
Зависи од поставеноста на умникот во коска.
Направи ртг ќе видиш каква е ситуација

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Може и никогаш да не изникне цел.
Зависи од поставеноста на умникот во коска.
Направи ртг ќе видиш каква е ситуација

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Како на сликата е и со години така стои до пола излезен.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Како на сликата е и со години така стои до пола излезен.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Мислев на ренген да направиш не слика од нет
Ама како и да е штом е ваква ситуација долго време нема да изникне воопшто. Ако имаш проблеми најдобро извади го

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Мислев на ренген да направиш не слика од нет
Ама како и да е штом е ваква ситуација долго време нема да изникне воопшто. Ако имаш проблеми најдобро извади го

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Абе знам хаха ја најдов оваа слика за чисто да покажам до каде е. Иначе има простор за растење, а расте бавно.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе знам хаха ја најдов оваа слика за чисто да покажам до каде е. Иначе има простор за растење, а расте бавно.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Направи рентген и однеси ја кај забар. Има сега две спротивни и издржани гледишта кај вакви случаи - едното гледиште е дека не е етички на некого да му извадиш здрав заб ама па другото гледиште е дека нема потреба да се мачиш со болки често, така што ако забарот ти каже дека нема проблеми на рентгенот избери сам како сакаш да тера ситуацијата :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom