Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Прегледај го приврзокот 196726
Ова уље се користи подолго време. Бензинец е, на плин ја возам. Не мрси инаку, проверено е тоа.[DOUBLEPOST=1536849333][/DOUBLEPOST]
Не е, 2006 година е, башка земена од најблизок другар така да нема шанси за такви мучки со километражата.
Ми се виде исто како кај мене Да почне да троши уље наеднаш,па затоа те прашав дали е на плин! Највероватно гумиците на вентилите и останатите не-метални делови кои поради нешто повисоката темп при работа на плин на моторот ги губат еластичните својства,се стврднуваат итн. Уљето пропага и согорува во коморите.Бидејки сум лаик понатаму не би навлегувал во дискусија :icon_mrgr:.Еве ти линк разгледај во врска со проблемот http://www.mazdaclub.rs/forum/viewtopic.php?f=303&t=49314
Сакав да те прашам уште нешто Дали колата има уградено Flush lube,тоа садот со уљенце за ладење на вентилите?
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Ми се виде исто како кај мене Да почне да троши уље наеднаш,па затоа те прашав дали е на плин! Највероватно гумиците на вентилите и останатите не-метални делови кои поради нешто повисоката темп при работа на плин на моторот ги губат еластичните својства,се стврднуваат итн. Уљето пропага и согорува во коморите.Бидејки сум лаик понатаму не би навлегувал во дискусија :icon_mrgr:.Еве ти линк разгледај во врска со проблемот http://www.mazdaclub.rs/forum/viewtopic.php?f=303&t=49314
Сакав да те прашам уште нешто Дали колата има уградено Flush lube,тоа садот со уљенце за ладење на вентилите?
Ako motorot ima snaga...najverovatno se propadnati semerinzite na verntilite( gumici). Vo pološ slucaj se izabeni ležištata na turbinata
@gjoko-mkd , оваа гума на десниот ќош ми е малце одлепена. Како може да се среди?Прегледај го приврзокот 196707
mislam deka ovaa guma samo nalegnuva a ne se lepi. No so tek na vreme gumata prirodnon se suši i stanuva kruta
Mozebi vo Edel vo Čair mozat da ti pomognat
Obično ako se lepi toa se pravi so crn silikon za šofersajbni....okolu 800 denari
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
218
Поени од реакции
368
Здраво дечки, при помала гас и при менување од 2ра во 3та или од 3та у 4та се осеќа губење на снага и сецкање/трокирање кај голф 4 и се слуша некој чуден звук како пукање од ауспухот. Мислев дека е до плинот, али еве веќе 2/3 недели го имам истиов проблем . Знае ли некој некое чаре или да ја носам на сервис?
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Здраво дечки, при помала гас и при менување од 2ра во 3та или од 3та у 4та се осеќа губење на снага и сецкање/трокирање кај голф 4 и се слуша некој чуден звук како пукање од ауспухот. Мислев дека е до плинот, али еве веќе 2/3 недели го имам истиов проблем . Знае ли некој некое чаре или да ја носам на сервис?
Тоа звукот што е како пукање од ауспух можда е до некоја гума што седи во диференцијалот па при менување на брзина се слуша удар... Така мислам...
Tоа што нема снага, мојт да се свеќиците, да се исчисти тоа "тротл боди" (throttle body), филтер за возух, или маф сензор ако има...
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Здраво дечки, при помала гас и при менување од 2ра во 3та или од 3та у 4та се осеќа губење на снага и сецкање/трокирање кај голф 4 и се слуша некој чуден звук како пукање од ауспухот. Мислев дека е до плинот, али еве веќе 2/3 недели го имам истиов проблем . Знае ли некој некое чаре или да ја носам на сервис?
Се поврзано со струја почнувајќи од свеќици и нивни кабли па до бомбина недај боже, мала веројатност да влече фалш воздух.
 
Член од
13 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво, некој да ми даде препорака за зимски гуми за Renault Clio 1.9d 2000 година.
Димензии??
П.С. Сакам да му ставам малку по високи гуми
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Прегледај го приврзокот 196726
Ова уље се користи подолго време. Бензинец е, на плин ја возам. Не мрси инаку, проверено е тоа.[DOUBLEPOST=1536849333][/DOUBLEPOST]
Не е, 2006 година е, башка земена од најблизок другар така да нема шанси за такви мучки со километражата.
zapeceni uljni kariki. ubava kola ti prodal drugarot. ako ne e on prv gazda, ni on ne znael kolku km ima kogs ja kupil.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.037
Поени од реакции
106.833
zapeceni uljni kariki. ubava kola ti prodal drugarot. ako ne e on prv gazda, ni on ne znael kolku km ima kogs ja kupil.
Прв газда е така да.. :) Инаку фала за советите, ќе прашам и ќе видам што ќе испадне.

За членот што ме праша погоре за flush lube поима немам, не се разбирам до толку.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Имам Мазда 3, можам да кажам дека ми потроши отприлика 1 литро уље за 2000 и нешто ситно километри. Совет за некој сервис специјално за мазди или конкретно што би можел проблемот да биде?
proveri dali vadi sin cad niz izduvot. ako vadi togas najverovatno ti go gori masloto i proveri da ne kapi nazemi maslo. mi se imase deseno strafot od karterot da ne diktova celosno i pustase maslo. ako e dizel mozi i lopatkata na turbinskio del da e iskrivena i ti frla maslo vo interkulero. kaj nekoj koli ima kako nekojsi ventil na interkulero i odtamu go frla masloto. mada nemise veruva do tolku maslo da trosi turbinata.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
opel vectra b 2.0 dti koga e zagreana mi pravi pritisok na crevata od ladnjakot a koga e ladna ednoto crevo se sobira na ednata strana i koga go otvoram kapaceto se vrajka vo prvobitnata sostojba. antifriz negubi no pocna da kreva temperatura do 98stepeni bez klima a koga bea zestinite od 93stepeni neodese nagore temperaturata so klima pustena i vozenje 130 na gjavato. nekoj dali znae kolku pari e promena na dihton naglava? da necekam do slednata plata.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Абе нормално е малку да прави притисок на цревата, ама кога е загреана да може со прсти да потстегниш цревото.

Тоа што се собира цревото кога е ладна 100 посто тие од самото капаче. Во него има вентил треба да пушта воздух навнатре а на надвор само над одреден притисок. Не брзај со промена на диктон. Првин најди друго капаче пробај со него. Смени антифриз, види перките дали работа, дали врта слободно да не кочи некоја...и сл.

Исто види во садот за антифриз дали дува меурчиња и кога е ладна и кога е загреана. Нека даде некој гас појако ти гледај, ептен ситни меуричиња е нормално, кавитација е тоа...ама не треба големи меури да има, како да клокоти. Ако клокоти јасно е дека диктонот е пробиен или во полоша варијанта самата глава е пукната.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Здраво моми и момци... некој да ме просветли што значи сијаличево жити се... се пребарав никаде не можам да најдам . 41782950_681791795534029_989305137782587392_n.jpg
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Ford Fiesta 1993 та 1,8Diesel, имам проблеми со акумулаторот. Сега имам 75Ah акумулатор но мислам дека е премногу, на некои страни отворив пишува дека од 53-65 е доволно. 75Ah користaт BMW 320D e46 , Пасат 1.9тди итн автомобили кои имаат доста електроника ... Дали да земам 75Ah повторно или некој послаб?
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
да не знаете некој сервис за поправање на седишта,пола од возачкото седиште ми е скршено и се витка кога ке седнам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom