Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
16 јули 2010
Мислења
2.920
Поени од реакции
1.903
Поздрав дечки.
Барам совет за скутер до 50 кубика.
Половен до максимум 700 евра.
Што би било добро до таа цена, на што да обрнам внимание и секој совет што ќе ми се најде во иднина сум благодарен бидејќи сум почетник во светот на машините. :)
Благодарам на времето.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Што цена се движат замаец половен за Бмв 320д 99' и за Голф 4 2000'...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Што цена се движат замаец половен за Бмв 320д 99' и за Голф 4 2000'...
ако е замаецот двомасен(а повеќето се такви)...половно да купиш е исто како парите да си ги фрлил од камени мост

замаецот е потрошна роба...внатре има федери кои со тек на времето ја губат еластичноста, како и лежиште/лагер кој исто така страда со тек на време
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Spored autodata i dokumentite na avtomobilot pisuva fuel tank 56 l, a jas napolniv 60l i plus sto imase vo avtomobilot nesto malce, pa sega ne kradat lukoil ili pak 56 l + rezervata, pa zatoa tolku ispadna.


Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Собира неколку литри и во одушокот од резерварот ако полниш до врв. Инаку лукоил генерално лош дизелот е за постари мотори со бош пумпа. Тие адитивите што се внатре ги нагризуваат гумичките и семеринзите од бош пумпата и може да протече за некое време.

Кај мене на дизел од лукоил осетно поспора е колата и чади повеќе при јако газење но некако како помалку да го троши и поминувам повеќе км со истото количество гориво. Од макпетрол го троши повеќе ама има и повеќе снага и помалку чади.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Собира неколку литри и во одушокот од резерварот ако полниш до врв. Инаку лукоил генерално лош дизелот е за постари мотори со бош пумпа. Тие адитивите што се внатре ги нагризуваат гумичките и семеринзите од бош пумпата и може да протече за некое време.

Кај мене на дизел од лукоил осетно поспора е колата и чади повеќе при јако газење но некако како помалку да го троши и поминувам повеќе км со истото количество гориво. Од макпетрол го троши повеќе ама има и повеќе снага и помалку чади.
Не знам за дизел, ама бензинот од макпетрол им е како вода да ставаш, троши а не иде, од кога не ставам таму за 2 литри ми падна потрошувачката на бордот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Дизелот неможам да го оценам...бидејќи едната кола што ми е дизел, моторот е доста јак и не се осеќа разлика, а потрошувачката не сум ја споредувал

Додека за бензинот-имам и постар Цитроен Ах....кој по звук го осеќам кој каков бензин става. Од Лук Оил бензинот го прави моторот потивок и посмирен. Од Макпетрол моторот добива на бучавост...некако како да работи на ,,раније,, палење. Доста осетна разлика има во бучавост. Потрошувачката е тука некаде

Со Цитроенот можам буквално да бидам тест машина .....сите нијанси одма се видливи
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
ако е замаецот двомасен(а повеќето се такви)...половно да купиш е исто како парите да си ги фрлил од камени мост

замаецот е потрошна роба...внатре има федери кои со тек на времето ја губат еластичноста, како и лежиште/лагер кој исто така страда со тек на време
Извинете што прашувам многу, исто така треба и сензор за воздух за ова 320д, имаме пробано 15 досега ниеден не одговара со сите колата е како млитава, на отворено под полна гас не прима одма, сецка и до 3к обрати престанува со влечење како да одземам гас, е сега рекоа нов некојси Pierburg сензор да ставам, на комп дијаг го истава тој како проблем, е сега незнам ако купам и пак да прави исто со новиот,7000 е нов...
На ова проклетиве 320ки ова им бил еден од најчестите проблеми...
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Извинете што прашувам многу, исто така треба и сензор за воздух за ова 320д, имаме пробано 15 досега ниеден не одговара со сите колата е како млитава, на отворено под полна гас не прима одма, сецка и до 3к обрати престанува со влечење како да одземам гас, е сега рекоа нов некојси Pierburg сензор да ставам, на комп дијаг го истава тој како проблем, е сега незнам ако купам и пак да прави исто со новиот,7000 е нов...
На ова проклетиве 320ки ова им бил еден од најчестите проблеми...
Ти сензорите ги купуваш на слепо и ги местиш? Носи ја на сервис , они нека ти стават сензор што ќе работи и ти ќе го платиш само тој[DOUBLEPOST=1535887206][/DOUBLEPOST]Некој што во кола има Ford Audio 6000CD? Во опции има Bluetooth опција, го путам но не го наоѓа на телефон. Кога стискам слушалката за телефон само Mute пишува. Помош?
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Собира неколку литри и во одушокот од резерварот ако полниш до врв. Инаку лукоил генерално лош дизелот е за постари мотори со бош пумпа. Тие адитивите што се внатре ги нагризуваат гумичките и семеринзите од бош пумпата и може да протече за некое време.

Кај мене на дизел од лукоил осетно поспора е колата и чади повеќе при јако газење но некако како помалку да го троши и поминувам повеќе км со истото количество гориво. Од макпетрол го троши повеќе ама има и повеќе снага и помалку чади.
stvarno me zamisli so ova, bidejki stalno stavam od lukoil i se ima deseno da ja prediktuvaat bosot tecese nafta.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.362
skoro 3 godibi turam na lukoil i nikakov problem nemam ni so dizna ni so bosh, ni cadi ni trokira. imam vectra b 2.0 dti.
problemot so boso e semeringot, ako popusti pocnuva da frla nafta i boso pajga na 200 000km so e i normalno.
ako e katalizatoro izvaden ili isklucen egr ili zatnat egr togas frla crn cad. kajmene i na astra H i na vectrata nema crn cad ni na palenje ni na vozenje. turajtesi nafra na lukoil i nemuja mislete :) mak petrol se prevaranti.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Извинете што прашувам многу, исто така треба и сензор за воздух за ова 320д, имаме пробано 15 досега ниеден не одговара со сите колата е како млитава, на отворено под полна гас не прима одма, сецка и до 3к обрати престанува со влечење како да одземам гас, е сега рекоа нов некојси Pierburg сензор да ставам, на комп дијаг го истава тој како проблем, е сега незнам ако купам и пак да прави исто со новиот,7000 е нов...
На ова проклетиве 320ки ова им бил еден од најчестите проблеми...
како што ти кажаа.....однесија на сервис и тие нека ја тупат главата. ќе платиш само еден сензор, а вака можеби ќе треба да купиш неколку и ниеден од нив да не пасува
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
stvarno me zamisli so ova, bidejki stalno stavam od lukoil i se ima deseno da ja prediktuvaat bosot tecese nafta.
Друже не мора да значи ама има зборено со двајца бошисти и двајцата ми рекоа само Макпетрол за постар дизел со бош пумпа и препорачаа да ставам двотактол во нафтата.

Јас искрено најмногу што ме нервира е тоа што колата не влече со дизел од Лукоил, значи ставам дизел на Лукоил и за 1 километар возење веќе има разлика. Имам пробано и од други бензиски и со скоро со сите други влечело подобро него со Лукоил.

За поново возило со комон рејл систем нема многу разлика, зошто има електроника што нон стоп компензира тајминг на палење и количество на вбризгано гориво па за возачот секој дизел делува скоро исто, нормално ако е горе долу чист а не вода.

skoro 3 godibi turam na lukoil i nikakov problem nemam ni so dizna ni so bosh, ni cadi ni trokira. imam vectra b 2.0 dti.
problemot so boso e semeringot, ako popusti pocnuva da frla nafta i boso pajga na 200 000km so e i normalno.
ako e katalizatoro izvaden ili isklucen egr ili zatnat egr togas frla crn cad. kajmene i na astra H i na vectrata nema crn cad ni na palenje ni na vozenje. turajtesi nafra na lukoil i nemuja mislete :) mak petrol se prevaranti.
Проблемо со бошо е што возиме коли по 20 години стари. Било каков екцес со горивото лесно може да разјаде не само семеринзи туку и внатрешни заптивки и елементи од пумпата па послем не само течење туку можда и друга ќе треба да се бара.

Инаку кај мене подчадува на газење оти бош пумпата е штелната да дава повеќе гориво и турбото е исто штелнато да отвара на 1.3 бари (1 бар е фабрички). Ради ова колата супер оди ама нормално ако нагло дадеш гас до патос потчаднува. Мене не ми смета ич и генерално не возам со педалата до патос често ама добро е да има резерва снага колата за критични ситуации како при претекнување и сл.[DOUBLEPOST=1535921981][/DOUBLEPOST]
Извинете што прашувам многу, исто така треба и сензор за воздух за ова 320д, имаме пробано 15 досега ниеден не одговара со сите колата е како млитава, на отворено под полна гас не прима одма, сецка и до 3к обрати престанува со влечење како да одземам гас, е сега рекоа нов некојси Pierburg сензор да ставам, на комп дијаг го истава тој како проблем, е сега незнам ако купам и пак да прави исто со новиот,7000 е нов...
На ова проклетиве 320ки ова им бил еден од најчестите проблеми...
Друже чепкам компјутерска дијагностика и ќе ти кажам немој да се лажеш со половни сензори. Само нов ако сакаш да биде се во ред. Со половен никогаш нема ни да троши како што треба ни па да оди како што треба.

Однеси ја на добар сервис, нека ја исчитаат добро што е како е, и нормално нека стават сензор на нивна одговорност. Инаку Pierburg е добра марка (ако е оригинал).
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Разгледав и на други форуми дефинитивно ке преминам на био дизел од макпетрол, а што се однесува до дизните колку одприлика се цените на чистење на дизните ? Бидејќи со другар ги гледавме на дијагностика ми рече првата била ептен лоша, е сега на колата не гледам при возење/палење некои проблеми, колку е лошо за автомобилот да работи така ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Здраво другари, ме интересира што би одбрале меѓу Opel Astra H (3 врати) или Голф 5 и зашто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom