Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Pred 2 nedeli me sopre policija na avtopat kaj Demir kapija za brzo vozenje. Me fatija so novite radari. Mi pisha kazna 300 eur ili 50 kazneni poeni. E sega prashanjata se sledni:
1. Dokolku ja platam kaznata dali avtomatski mi se racunaat i peonite (zatoa shto veke imam 2x25 boda od 2015).
2.ako se racunaat poenite taka pravam 100 i ke mi se odzeme vozacka - dali mozam neshto da prevzemam okolu toa
3. Shto mozam da pravam koga ke me povikaat na sud za da ne mi stavat zabrana za upravuvanje so motorno vozilo zatoa shto rabotata mi e povrzana so vozenje
Imas opcija ili 300 evra ili poeni, ne dvete, tie sto gi imas 2x25 se.brisat za tri godini od denot na vnesuvanje, koga ke naprais 100 poeni ne ti stavat zabrana tuku ti se brise taa kategorija so koja si gi naprail prekrsocite, i ke tereba pak odnovo na avto skola
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Pred 2 nedeli me sopre policija na avtopat kaj Demir kapija za brzo vozenje. Me fatija so novite radari. Mi pisha kazna 300 eur ili 50 kazneni poeni. E sega prashanjata se sledni:
1. Dokolku ja platam kaznata dali avtomatski mi se racunaat i peonite (zatoa shto veke imam 2x25 boda od 2015).
2.ako se racunaat poenite taka pravam 100 i ke mi se odzeme vozacka - dali mozam neshto da prevzemam okolu toa
3. Shto mozam da pravam koga ke me povikaat na sud za da ne mi stavat zabrana za upravuvanje so motorno vozilo zatoa shto rabotata mi e povrzana so vozenje
1. Не се рачунаат автоматски и поените. Или ја плаќаш паричната вредост или впишуваш поени. Ти бидејќи имаш веќе 50 негативни поени мора да ја платиш казната . Бидејќи поените ти се од 2015 , провери дали поминале 3 години од кога ти ги впишале. Имаш 30 дена да внесиш поени од казната.

2. Не можиш ништо да превземиш.

3. Ќе ти ја одземат возачката, бидејќи си возел сигурно 170 км/ч или 50 до 70 км/ч повеќе од дозволената брзина. За овај прекршок се одзема возачката 3 до 12 месеци.
 
Член од
27 јули 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
1. Не се рачунаат автоматски и поените. Или ја плаќаш паричната вредост или впишуваш поени. Ти бидејќи имаш веќе 50 негативни поени мора да ја платиш казната . Бидејќи поените ти се од 2015 , провери дали поминале 3 години од кога ти ги впишале. Имаш 30 дена да внесиш поени од казната.

2. Не можиш ништо да превземиш.

3. Ќе ти ја одземат возачката, бидејќи си возел сигурно 170 км/ч или 50 до 70 км/ч повеќе од дозволената брзина. За овај прекршок се одзема возачката 3 до 12 месеци.
Благодсра
1. Не се рачунаат автоматски и поените. Или ја плаќаш паричната вредост или впишуваш поени. Ти бидејќи имаш веќе 50 негативни поени мора да ја платиш казната . Бидејќи поените ти се од 2015 , провери дали поминале 3 години од кога ти ги впишале. Имаш 30 дена да внесиш поени од казната.

2. Не можиш ништо да превземиш.

3. Ќе ти ја одземат возачката, бидејќи си возел сигурно 170 км/ч или 50 до 70 км/ч повеќе од дозволената брзина. За овај прекршок се одзема возачката 3 до 12 месеци.
Благодарам на информациите.
За прашање 3. Дали можам нешто да сторам да ми ја одземат барем на 3 месеци а не на година. Возев 55км/час повеќе од дозволено на автопат. :(
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Благодсра

Благодарам на информациите.
За прашање 3. Дали можам нешто да сторам да ми ја одземат барем на 3 месеци а не на година. Возев 55км/час повеќе од дозволено на автопат. :(
Најчесто даваат 3 месеци забрана за управување на моторно возило освен кога прекршокот е за управување под дејство на алкохол, ќе му кажиш на судијата дека работата ти зависи од тоа.

Ама чекај има време дур да дојди за на суд 1 година ќе помини сигурно.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
дали некој има искуство со европски извештај... ми се заби една жена у кола и нормално попунив европски и она се потпиша дека е виновна и се. арно ама сеа ми кажуваат дека треба во нејзината компанија да одам за оштета или како веќе многу измешано ова знае некој поточно како што?јас сум во eurosig она е у albsig
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
дали некој има искуство со европски извештај... ми се заби една жена у кола и нормално попунив европски и она се потпиша дека е виновна и се. арно ама сеа ми кажуваат дека треба во нејзината компанија да одам за оштета или како веќе многу измешано ова знае некој поточно како што?јас сум во eurosig она е у albsig
Треба заедно да отидете во нејзината компанија. Да ги види колите нивни проценител.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
дали некој има искуство со европски извештај... ми се заби една жена у кола и нормално попунив европски и она се потпиша дека е виновна и се. арно ама сеа ми кажуваат дека треба во нејзината компанија да одам за оштета или како веќе многу измешано ова знае некој поточно како што?јас сум во eurosig она е у albsig
ке одите у албсиг, ке ги предадете документите и ке ги наместат колите како при сударот да ги сликаат
иначе за албсиг многу лоши искуства, ептен време треба да помине за да исплатат оштета


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
ако те ѕвекни некој на паркинг, а немаш докази.... заминал, имаш право на осигурање и да ти покријат штета?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Da prasam

Zastanat na pat, zadnata vrata ja otvaraat i ja sobiraat. Koj e kriv vo slucajov?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Vozam taksi, zastanav na pat pred pesacki i kruzen tek normalno kolku sto mozev do trotoar tuka sakaa da slezat patnicite, ja otvora levata zadna vrata patnikot i ja sobira vratata.
Koj e vo slucajov poveke kriv?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Vozam taksi, zastanav na pat pred pesacki i kruzen tek normalno kolku sto mozev do trotoar tuka sakaa da slezat patnicite, ja otvora levata zadna vrata patnikot i ja sobira vratata.
Koj e vo slucajov poveke kriv?
Patniko e najveke kriv. Ne smee da otvara vrata bez da gleda situacija!
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
168
Поени од реакции
77
На експресен пат од контра страна ме сопира полиција и ме казнува, од кога така?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
На експресен пат од контра страна ме сопира полиција и ме казнува, од кога така?
ако има основ за казна мање битно што биле од друга страна на патот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom