Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
28 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
28
вакциниран, не?
душиче, уште носето не му е пигментирано скроз
Уште една ревакцина ни остана. :)[DOUBLEPOST=1531222049][/DOUBLEPOST]
Здраво дај кажете ми колкава раст ќе биди и ако знајте шо раса е. 3 месеци има, женско е.
https://imgur.com/a/7rbYNT6
https://imgur.com/a/JpzEC1W
https://imgur.com/a/AmwbitW
Еве дури се мали овде имаја 4 недели.
https://imgur.com/a/Q3iwdlt
Не ми личи баш на расно мене , но додека е мало тргни му го синџирот барем додека наполни 6-7 месеци, секое дете заслужува да си игра додека е мало нели? И кај кучињата е исто , пушти го нека си трчка низ двор и нека си игра. Одлично кутре е, со средно-голем раст ќе ти биде.
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Не ми личи баш на расно мене , но додека е мало тргни му го синџирот барем додека наполни 6-7 месеци, секое дете заслужува да си игра додека е мало нели?
Тоа и јас викам, преголем синџир за толку малечко кученце
 
Член од
2 јули 2018
Мислења
18
Поени од реакции
2
Уште една ревакцина ни остана. :)[DOUBLEPOST=1531222049][/DOUBLEPOST]
Не ми личи баш на расно мене , но додека е мало тргни му го синџирот барем додека наполни 6-7 месеци, секое дете заслужува да си игра додека е мало нели? И кај кучињата е исто , пушти го нека си трчка низ двор и нека си игра. Одлично кутре е, со средно-голем раст ќе ти биде.
Океј ќе го тргнам ама некој луѓе ми вика да почнам по малце да го учам да биде врзано иначе по 1 саат најмногу го оставам на синџир.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
28
Океј ќе го тргнам ама некој луѓе ми вика да почнам по малце да го учам да биде врзано иначе по 1 саат најмногу го оставам на синџир.
Мало е сеуште за на синџир , нема потреба од учење уште од првиот ден кога ќе го врзиш за помалку од сат-два ќе си се навикне на синџирчето. Ако имаш услови за бокс да направиш би ти било најдобро.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Здраво. Имам лабрадор женка, дојдено и е за парење. Побарав мажјак и ги затворив заедно се веќе неколку дена, во нејзиниот бокс. Ги пратам чим и се доближи мажјаков одма му ржи и му се пушта го брка и тој одма се повлекува. Прво парење им е на двајцата. Некој совет, искуство?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Здраво. Имам лабрадор женка, дојдено и е за парење. Побарав мажјак и ги затворив заедно се веќе неколку дена, во нејзиниот бокс. Ги пратам чим и се доближи мажјаков одма му ржи и му се пушта го брка и тој одма се повлекува. Прво парење им е на двајцата. Некој совет, искуство?
9-13 den po prv ciklus najcesto se denovi za parenje. Valjda ne i e uste denot
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
9-13 den po prv ciklus najcesto se denovi za parenje. Valjda ne i e uste denot
Можно е да не и е дојдено уште, прашував јас на ветеринар кај што ја носам, ми рече после 13 дена требало жолта течност да има на органот, тогаш ќе била за парење а точно кога и почна не видов. Денес гледав сув и е органот само малце крв има. Мислев да не што е кај нејзе на нејзина територја има нешто врска или мажјаков да не не е доволно упорен. Можда треба да поминат уште неколку дена.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
znae nekoj sto mu e ovaa beloto na levata i na desnata predna noga go ima a i ne jade i plus vlaknata mu opagaat sto moze da mu e i kako da go lekuvam ??? 35160549_10213875142251430_4138833354910859264_n.jpg
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
28
Можно е да не и е дојдено уште, прашував јас на ветеринар кај што ја носам, ми рече после 13 дена требало жолта течност да има на органот, тогаш ќе била за парење а точно кога и почна не видов. Денес гледав сув и е органот само малце крв има. Мислев да не што е кај нејзе на нејзина територја има нешто врска или мажјаков да не не е доволно упорен. Можда треба да поминат уште неколку дена.
Остај ги подолго време заедно нека се запознаат и кога ќе им биде до парење они сами ќе го направат тоа.[DOUBLEPOST=1531652200][/DOUBLEPOST]
znae nekoj sto mu e ovaa beloto na levata i na desnata predna noga go ima a i ne jade i plus vlaknata mu opagaat sto moze da mu e i kako da go lekuvam ???Прегледај го приврзокот 194016
Најдобро ти е да посетиш ветеринар он ќе го прегледа и ќе ти каже , вака според слика неможам да ти кажам што е тоа.
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
Имам Белгиски овчар, 4 месеци. Ушите му беа исправени нормално. Го носев на Марков манастир и таму се бањаше во реката. За кратко време приметив дека десното уво му клапна. Неможе да го крене. Можно ли е да му има влезено вода во уво и затоа да неможе да го исправи?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Имам Белгиски овчар, 4 месеци. Ушите му беа исправени нормално. Го носев на Марков манастир и таму се бањаше во реката. За кратко време приметив дека десното уво му клапна. Неможе да го крене. Можно ли е да му има влезено вода во уво и затоа да неможе да го исправи?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
ne. davaj mu kalcium i ke bide ok
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Имам Белгиски овчар, 4 месеци. Ушите му беа исправени нормално. Го носев на Марков манастир и таму се бањаше во реката. За кратко време приметив дека десното уво му клапна. Неможе да го крене. Можно ли е да му има влезено вода во уво и затоа да неможе да го исправи?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
да, шансите дека има нешто шо не треба се големи. однеси го на ветеринар и нека провери
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Znae li nekoj kade moze da se najde cista rasa mops kuce i kolku se dvizat cenite?
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
783
Поени од реакции
262
Денеска кучкава ми доби првпат на 8 месеци... Ме интересира колку им трае и дали може да ја шетам? Или ич да не ризикувам да не ми ја спари некоја џукела?
Фала
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Денеска кучкава ми доби првпат на 8 месеци... Ме интересира колку им трае и дали може да ја шетам? Или ич да не ризикувам да не ми ја спари некоја џукела?
Фала
Ако не ја чуваш во двор (т.е. ако ти е дома во куќа или стан) може да ја шеташ ама исклучиво на поводник без да ја пушташ слободна. Ама ако ти е во двор па макар и бокс имал подобро не ризикувај
 

Kajgana Shop

На врв Bottom