Најекономично греење и ладење

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.491
Поени од реакции
2.777
Stom e No.1 vo svet, nema utka.
Zimaj GREE i uzivaj, gree....ladi....sto ti dusa saka.
 
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
Zdravo na site :)
Podolgo vreme me nema da forumot i resiv da spodelam moe iskustvo so koristenje na klima ured
doma imam tri klima uredi Vivax AERI18 multi x2;Vivax AERI12 so R410 i Haier Tundra 12
vivax-ot se od pred dve sezoni(so start od polarnata zima kaj nas) i haier-ot od proslata sezona.
mozam samo da kazam deka sum mnogu zadovolen od klimite si ja vrsat rabotata so toa sto prvicnata namera mi se za greenje za ladenje po potreba.
nego drugo mi bese namerata gledam deka forumot mnogu zabegal od temata i mislam deka treba da se preimenuva\ili da se otvori nov so topik NAJEKOLOSHKO GREENJE i da se usmerime vo propagiranje na ekoloshki nacini na greenje i da gi odvratime lugjeto od navika deka mora nesto da se izgori za da se grejat, i sekako eden ot tie nacini e da se educiraat ljugeto deka greenjeto so toplinski pumpi e em ekoloshki em ekonomicno.
jas si zadadov licna cel: sto povekje lugje vo moeto okruzuvanje da gi ubedam da se prefrlat na greenje na klima\toplinska pumpa i najdobar primer e tatko mi koj bese golem skeptik da se otkaze od ''alfa 90'' no posle edna sezona na klima dade izjava citiram ''zasto porano ne si mi kazal za ova ova e zakon rabota'' do sega imam licno ubedeno edno 5 domakjinstva da go napravat istoto na sto sum mnogu gord i nema da zastanam na toa.
zatoa apel do site clenovi na forumot za da disemo pocist fozduh spodeluvajte go iskustvoto do site vam bliski rodnini i prijateli sto se uste se mislat da se prefrlat na klima
znam deka malku go razvlekov ;)
vi blagodaram za vnimanieto
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.192
по не знам кој пат е повторам, во МК ни греењето на струја не е еколошко греење бидејќи 2/3 од струјата се добива од рек битола (кој е еден од најголемите загадувачи во европа не во македонија) кој пак за погонско гориво користи јаглен, можеби е поеколошки да се грееш на струја во куманово но за сметка на тоа во битолскиот крај ќе се гушат за сите нас.
грење на струја ќе беше еколошко ако 8-90% од струјата ја добивавме од обновливи извори (сонце, вода и ветер...) а вака може само да се залажуваме.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.324
Поени од реакции
11.160
Bravo za GREEMAK, alal da Vi e za promocijava. Top klima od brend No.1 vo svetot. Sekoja cest !!!!!!!
Plackovcive ke poludat...hahahahah.
Секако браво за Грее, за поздрав се секогаш попустите кога се реални
него како се изредивте сите од грее еден по еден хахаха
шо ти значи да делиш вифи ццц


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Инвертери не се струја. SCOP 4 и нагоре е каде каде најеколошко греење во МК.
по не знам кој пат е повторам, во МК ни греењето на струја не е еколошко греење бидејќи 2/3 од струјата се добива од рек битола (кој е еден од најголемите загадувачи во европа не во македонија) кој пак за погонско гориво користи јаглен, можеби е поеколошки да се грееш на струја во куманово но за сметка на тоа во битолскиот крај ќе се гушат за сите нас.
грење на струја ќе беше еколошко ако 8-90% од струјата ја добивавме од обновливи извори (сонце, вода и ветер...) а вака може само да се залажуваме.
 
L

lleeoo

Гостин
Дефинитивно точен одговор. Каква манипулација се кинезиве тоа е страшно нешто. ПА што може да очекуваш во клима уред па замисли и инвертер и тоа за 20000ден со ддв цена и тоа малопродажна. моја претпоставка е дека према @Strelec е некаде 17000ден а па израчунајте колку е набавна цена. Секако не повеќе од 13000ден. па извади од тоа ДДВ Царина 15% транспорт. Значи кинезиве ти нудат замисли ''инвертер'' за набавна од 130$ max. Сега една најреална анализа, што може ти да очекуваш од фабричка цена на клима од 130$. Само картонска кутија, само тоа. луѓе нека не ве манипулираат на форумов со ефтини трикови. сите нормални земји се знае на кои брендови им веруваат и продаваат, ова кај нас е тежок неквалитет. @Strelec очајни сте
Брате мислам дека го избриша подов со кинезиве :))) slamdunk ко профи :)))
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.395
Дефинитивно точен одговор. Каква манипулација се кинезиве тоа е страшно нешто. ПА што може да очекуваш во клима уред па замисли и инвертер и тоа за 20000ден со ддв цена и тоа малопродажна. моја претпоставка е дека према @Strelec е некаде 17000ден а па израчунајте колку е набавна цена. Секако не повеќе од 13000ден. па извади од тоа ДДВ Царина 15% транспорт. Значи кинезиве ти нудат замисли ''инвертер'' за набавна од 130$ max. Сега една најреална анализа, што може ти да очекуваш од фабричка цена на клима од 130$. Само картонска кутија, само тоа. луѓе нека не ве манипулираат на форумов со ефтини трикови. сите нормални земји се знае на кои брендови им веруваат и продаваат, ова кај нас е тежок неквалитет. @Strelec очајни сте
Другар може и приватно да ми пишеш кога сакаш попуст секогаш ке добиеш како краен корисник и тоа е и поентата на економично греење.
Да бев монтер тој процент шо го спомнуваш ке си ги ставев у џеп а ја го давам на краен корисник....ти си дилер со лиценца шо тато ти ја обезбедил-уз дипломата :)
У секој пост си ме спомнал, друго и немаш напишано.....свака част на уличарскиот речник.... толку ти е интелегцијата за појше и да напишеш.
Едуцирај ги лугево што е тоа подобро и вреди за парите што Стрелец погрешно го напишал...само толку ти е знаењето па ти останува само да ме вреѓаш, од тебе памет не сме добиле на темава, смешни 20поста имаш....и у сите си ме спомнал....филозоф што само прави кавга !!

За мој кеиф ова за тебе да имаш убав викенд.....па ти пожути го кинезов ако можеш :D
Toshiba za Kina....isti kompresor, samo tamu kosta manje od 500evra, ovde 700.
Zuti1.jpg Zuti 2.jpg
Истиот компресор и у Мидеа
DA89X1C-23FZ-3.jpg
А и у Сузуми за 40.000ден....имај убав ден :)
Кога је праите промоција пиши тука и дај им некое попустче на лугево, од 700чето шо го пикаш у џеп ;) И ке го подржам попустот чив и да е!
DA89-700.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Pocituvani,

Bi sakale da Ve informirame za golemata promocija na GREE LOMO ECO PREMIUM 12000Btu.
PROMO CENA 19'990,00 so vklucen DDV.

So pocit,
GREEMAK GROUPПрегледај го приврзокот 193914
Супер понуда, продолжете со промоции.

Би можеле само, како добронамерна забелешка, во иднина да пишувате за што модел се работи (бидејќи имате повеќе варијации на Ломо), не секој сака да се јавува по салони да прашува за што клима се работи. Ова е слично ко BMW да даде реклама дека на промоција им е BMW X (па иди толкувај за што се работи).
И да сакам на некој да му препорачам ако видам добра понуда од вас, нема да можам, зашто доколку не се однесува за мене, нема да се јавам во салон да се распрашувам.

Вака, дали намерно или ненамерно не навлегувам, со право тука форумџиите ве викаат манипуланти.

Поздрав и секое добро
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.491
Поени од реакции
2.777
Супер понуда, продолжете со промоции.

Би можеле само, како добронамерна забелешка, во иднина да пишувате за што модел се работи (бидејќи имате повеќе варијации на Ломо), не секој сака да се јавува по салони да прашува за што клима се работи. Ова е слично ко BMW да даде реклама дека на промоција им е BMW X (па иди толкувај за што се работи).
И да сакам на некој да му препорачам ако видам добра понуда од вас, нема да можам, зашто доколку не се однесува за мене, нема да се јавам во салон да се распрашувам.

Вака, дали намерно или ненамерно не навлегувам, со право тука форумџиите ве викаат манипуланти.

Поздрав и секое добро
Mnogu tocna i precizna objava na promocija od Gree info.......GREE LOMO ECO PREMIUM 12000Btu.....sto e tuka nejasno.......
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.491
Поени од реакции
2.777
Mnogu bolki ima tuka.......[DOUBLEPOST=1531514724][/DOUBLEPOST]Pocituvani,

Bi sakale da Ve informirame za golemata promocija na GREE LOMO ECO PREMIUM 12000Btu.
PROMO CENA 19'990,00 so vklucen DDV.

So pocit,
GREEMAK GROUP


Sosema jasno.....bravo GREE No.1
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.395
Не замарај бот.
Ја земавме Виваксот АЕД 3.5ка, па сега ме интересира за монтажата, дали во монтажата следува и држачи за надворешната единица или треба сами да ги направиме?
Јака клима имаш купено за да земе некој за озбилно...АЕД :D
Комичариве овде се накотија ...земи измери издув на греење да ти се посмееме :D
Која марка конвекторни греалки се најдобри?
Vivax :)
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Se gleda zs ja otvorile temava ,za da bide ne forum tuku tezga za nekoi importeri t.e lik so 3-4 nikovi koi postojano spodeluvaat Gree promocii te vakvi te takvi,se znae stom pominat promocii ban na tema za da nema antireklama.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Јака клима имаш купено за да zima nekoj za ozbilno...АЕД :D
Измери издув на грењење :D

Vivax :)
Манипулатор, седи мирен, барем цитирај ги сите мислења. Не сум ти јас тука од 2016та, или некој дилер/продавач па да ми се понашаш така, иако имаш амин од некој од горниве.

Види подоле, за малце ќе земев Грее, да имаше, и тогаш пак ќе се исмеваше со изборот :)

Па со оглед на тоа дека тие што купуваат од кај вас клима, коа ќе ги прашам што купиле, ми викаат инвертер, нит модел знаат, нит спецификации, можам предавања да им држам а и затоа можете вака да фунцкионирате на овој наш утепан пазар.

Не ме цитирај повеќе, ниту ти беше повикан, ниту другар ти крадец на Вифи. Ако некој треба да ми одговори, тоа се од Грее со официјалниот профил.

Дечки дајте предлог за клима примарно за ладење(можда некој ден за догревање), за кај моите им треба и не повеќе од 16 илјади.

Грее не им работи страната, Вивакс не можам да се снајдам.

Значи да биде Грее/Вивакс/Мидеа/Хаиер, не некоја фаворит/горење.

Гледав нешто вакво на техномаркет (првите три), али дајте некој предлог (отприлика за 30 м2).
@Strelec @klimi.mk
Прегледај го приврзокот 173605
 

Kajgana Shop

На врв Bottom