Македонска берза

Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Браво!!

А сега излези и од форумов за да немаш допирна точка со берзата.
И во слободно време научи основи на граматика на мкд јазик.

Pisav pred nekoj period... Izlegov komplet od berza
[DOUBLEPOST=1531506176][/DOUBLEPOST]Колкави се за споредба со останативе??

Коректни провизии нуди Шпаркасе, дури и без попустот
[DOUBLEPOST=1531506668][/DOUBLEPOST]Епа ти си жив пример... зашто не продолжи со твојата НАТО инвестициска стратегија? Зашто се откажа од стил и се префрли на нешто сигирно?
Ако веруваш во тоа што го пропагираш - тогаш инвестирај се што имаш бидејки референдумот чука на врата, сега ако не купиш кога??

Да пишам нешто околу Нато еуфорија , ок застана се гледа тоа ..
Но сепак сите знаеме дека има една пречка и од тоа зависи дали решението ке помине а тоа е референдумот ..

Според проценките и некои анкети факт е дека сите сме за ЕУ и Нато но народот е поделен и не прифаќаат сите да се смени името ..

Според мене има добри шанси да помине , власта веќе почна да игра на таа карта со прослави и друго за да успее референдумот нобда видиме и Вмро како ке игра и дали се уште ке го буцкаат народот ..

Едно е јасно инвеститорите се уште се плашат да влезат на берза ради ова прашање или тие што купуваат идат само на сигурно , ако помине рефер тогаш и врапците знаат нема сила што може берзата да спречи да не оди нагоре бидејки ке влезат уште големи играчи!
 
Последно уредено:
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Pisav pred nekoj period... Izlegov komplet od berza
Браво!!

А сега излези и од форумов за да немаш допирна точка со берзата.
И во слободно време научи основи на граматика на мкд јазик.
Незнам што е страшно да излези некој од берза . . .
Па пари правиш кога ќе ги претвориш акциите во кеш . . .
Човекот си направил пари, решил дека му е доста и си продал . . .
Останатите кои се чаламиме имаме потенцијална добивка но не и добивка . . .
За мене е @tardelli е далеку пофер играч отколку останатите кои играат скриено . . .
Човекот неколку пати вложува и неколку пати распродава . . .
Има право да коментира и своите пари да ги инвестира онака како тој што сака . . .

p.s.
Па мајку му стара дојде ЖИВОТ; дојде БДП на НУЛА,1 ; режим падна; па кои сме ние сега во демократија да му браниме да изрази став . . . . какви се аутсајдери коментираат, @tardelli барем е констуктивен . . . .
Забрани и бркање по дома, а не на форум . . .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
16 февруари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
27
Незнам што е страшно да излези некој од берза . . .
Па пари правиш кога ќе ги претвориш акциите во кеш . . .
Човекот си направил пари, решил дека му е доста и си продал . . .
Останатите кои се чаламиме имаме потенцијална добивка но не и добивка . . .
За мене е @tardelli е далеку пофер играч отколку останатите кои играат скриено . . .
Човекот неколку пати вложува и неколку пати распродава . . .
Има право да коментира и своите пари да ги инвестира онака како тој што сака . . .

p.s.
Па мајку му стара дојде ЖИВОТ; дојде БДП на НУЛА,1 ; режим падна; па кои сме ние сега во демократија да му браниме да изрази став . . . . какви се аутсајдери коментираат, @tardelli барем е констуктивен . . . .
Забрани и бркање по дома, а не на форум . . .
Bev pobornik da padne reziimot ,za .da dojde zivot... Kako I mnogu I'm veruvav vo prikaznata ... Da I jas sum za EU..NATO a I ne mi smeta promenava na imeto dokolku se realizira ova I da dojde zivotot.

Vo najgolem del od svetov spored broj na ziteli I povrsina najlogicno e da NE vodi Gradonacalnik. A tolkava bagra od kriminalci.
Sto se odnesuva za berza .
Pocnav so 2000 EU I vo celata euforija stignav do 100000eu.. Da iako imav info tocno na vreme,mi nemase logika da izlezam - si vikav a be site kupuvaat uste jas ke izlagam... Da se spustiv na 50000 I izlegov ... Me cunese ama nauciv.
Samo kako info site informaciii gi imav od covek vraboten vo Top 5 firmi na berza koj igrase za taa kompanija.. NE cuvav akcija poveke od nedela - dve I izleguvav so +200-300%.
Ne mi bese verno sto se slucuva ,ama otposle svariv deka golemite igri nemaat vrska so realni pokazateli za firmite ...SE E EUFORIJA I NAVLEKUVANJE.. SE SEKAVAM PENZIONERI RED CEKAA ISTO KAKO DENES KOGA IMA PENZIJA PA SE NAREDENI USTE VO 6 SAAT.
Vo megu vreme imam firma so 50 vraboten I zatoa kazav deka vo privatniot sektor situacijava e strashna.
Sto se odnesuva do moite komentari,se Na baaza na dobri inforrmacii okolu sostojbata vo MK I igrite koi se igraat ...sto se sprema I kako ke se odvivaat rabotite. A nikogo NE ubeduvam vo nisto-ke pokaze vremeto.
Moeto mislenje e iskreno I bez namera da nateram nekogo na kupuva ili prodava... A za zal I'ma dosta koi imaat takva cel za licen interes.
Jas ja duplirav dobivkata, so sto sum zadovolen ..
Zapamtete osven ekonomska pokazateli za uspeh na berzata potrebni vi se i mnogu drugi informacii- igri !!!
Osven nekolku likovi kaj koi vidov deka se iskreni I napravija pari - a nekoj plukaa Po NIV -najgolem del ja nemate svateno poentata na berzata..
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Bev pobornik da padne reziimot ,za .da dojde zivot... Kako I mnogu I'm veruvav vo prikaznata ... Da I jas sum za EU..NATO a I ne mi smeta promenava na imeto dokolku se realizira ova I da dojde zivotot.

Vo najgolem del od svetov spored broj na ziteli I povrsina najlogicno e da NE vodi Gradonacalnik. A tolkava bagra od kriminalci.
Sto se odnesuva za berza .
Pocnav so 2000 EU I vo celata euforija stignav do 100000eu.. Da iako imav info tocno na vreme,mi nemase logika da izlezam - si vikav a be site kupuvaat uste jas ke izlagam... Da se spustiv na 50000 I izlegov ... Me cunese ama nauciv.
Samo kako info site informaciii gi imav od covek vraboten vo Top 5 firmi na berza koj igrase za taa kompanija.. NE cuvav akcija poveke od nedela - dve I izleguvav so +200-300%.
Ne mi bese verno sto se slucuva ,ama otposle svariv deka golemite igri nemaat vrska so realni pokazateli za firmite ...SE E EUFORIJA I NAVLEKUVANJE.. SE SEKAVAM PENZIONERI RED CEKAA ISTO KAKO DENES KOGA IMA PENZIJA PA SE NAREDENI USTE VO 6 SAAT.
Vo megu vreme imam firma so 50 vraboten I zatoa kazav deka vo privatniot sektor situacijava e strashna.
Sto se odnesuva do moite komentari,se Na baaza na dobri inforrmacii okolu sostojbata vo MK I igrite koi se igraat ...sto se sprema I kako ke se odvivaat rabotite. A nikogo NE ubeduvam vo nisto-ke pokaze vremeto.
Moeto mislenje e iskreno I bez namera da nateram nekogo na kupuva ili prodava... A za zal I'ma dosta koi imaat takva cel za licen interes.
Jas ja duplirav dobivkata, so sto sum zadovolen ..
Zapamtete osven ekonomska pokazateli za uspeh na berzata potrebni vi se i mnogu drugi informacii- igri !!!
Osven nekolku likovi kaj koi vidov deka se iskreni I napravija pari - a nekoj plukaa Po NIV -najgolem del ja nemate svateno poentata na berzata..
Ti beter od Bafet si so 2000 evra si napravil 100000. Bravo mene toa mi e nesvatlivo.
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Kaj ja vide transparentnosta koga samiot kaza deka izlegol pred 12g i nemq namera da vlaga povtorno
Ako so nesto si resil deka si rascistil i nesakas da se zamaras nema da se opteretuvas sebesi i drugite okolu tebe za istite tie pricini...
Jas ne mu zabranuvam, jas mu davam dobronameren sovet da nema stres...

Незнам што е страшно да излези некој од берза . . .
Па пари правиш кога ќе ги претвориш акциите во кеш . . .
Човекот си направил пари, решил дека му е доста и си продал . . .
Останатите кои се чаламиме имаме потенцијална добивка но не и добивка . . .
За мене е @tardelli е далеку пофер играч отколку останатите кои играат скриено . . .
Човекот неколку пати вложува и неколку пати распродава . . .
Има право да коментира и своите пари да ги инвестира онака како тој што сака . . .

p.s.
Па мајку му стара дојде ЖИВОТ; дојде БДП на НУЛА,1 ; режим падна; па кои сме ние сега во демократија да му браниме да изрази став . . . . какви се аутсајдери коментираат, @tardelli барем е констуктивен . . . .
Забрани и бркање по дома, а не на форум . . .
[DOUBLEPOST=1531592299][/DOUBLEPOST]Citajki te, navistina ima likovi koj navlekuvaat... ti si bil eden od niv koj ja iskoristil taa shema i si gi lapnal parite na starcite koj si gi gledal dodeka cekale red...
Izlez na nedela dve so 200-300% rast go nemq nikqde na svetot... no ete ako si od iskrenite i transparentni investitori moze da go izbutkas toa da go napumpas... bravo imam zacuvano dobra suma na evropejci pa ako ima nesto slicno kazi da pomognam up up♤

Moeto mislenje e iskreno I bez namera da nateram nekogo na kupuva ili prodava... A za zal I'ma dosta koi imaat takva cel za licen interes.
Jas ja duplirav dobivkata, so sto sum zadovolen ..
Zapamtete osven ekonomska pokazateli za uspeh na berzata potrebni vi se i mnogu drugi informacii- igri !!!
Osven nekolku likovi kaj koi vidov deka se iskreni I napravija pari - a nekoj plukaa Po NIV -najgolem del ja nemate svateno poentata na berzata.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Samo neuk mozes da go manipuliras taka da neukite neka si sedat po strana ne e berza lotarija !!! Tocno e deka e nepredvidliva od pricina sto stanuva zbor za biznis a toj istiot e neredvidliv pa ot tamu i doaga taa nepredvidlivost no da kazes deka ne se gleda i ne e transparentna pri 230.000 od cifliganec vo kmb moze samo slep da kaze deka ne gleda :)
Sekako ima luge sto kupija na 1700 gi prodal na 4000 kako higest level pa sega place sto ne pocekal a ima i takvi sto gi nosat informaciite ama nemale hrabrost istoto da go napravat .
Da potsetam kmb edno vreme zavrshna imase so 10 miliona evra i bese rekord a imase i godini kaj sto bese na nula .Dojde zivot sega imame 21milion na polugodie pa i normalno e da bide i 8000 ako se nadzira dividenda od 600 denari !!!
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Малку антидепресеивна терапија:

- бројот на вработени во индустрија во мај 2018 е поголем за 8,9% споредено со мај 2017
- многу поголем раст на извоз од увоз во 2018
- забрзан раст на кредити со зголемување од 6,27% и депозити со зголемување од 9,83% на крај на мај 2018, притоа задржувајќи ја стапката од 5,1% на нефункционални кредити
- ЕЛЕМ првпат во историјата на независна Македонија продава струја поради вишоци во системот во текот на летните месеци
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2011
Мислења
207
Поени од реакции
62
Малку антидепресеивна терапија:

- бројот на вработени во индустрија во мај 2018 е поголем за 8,9% споредено со мај 2017
- многу поголем раст на извоз од увоз во 2018
- забрзан раст на кредити со зголемување од 6,27% и депозити со зголемување од 9,83% на крај на мај 2018, притоа задржувајќи ја стапката од 5,1% на нефункционални кредити
- ЕЛЕМ првпат во историјата на независна Македонија продава струја поради вишоци во системот во текот на летните месеци
Ova ti se vika PROPAGANDA od strana na vlasta ;)
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
На толку многу убави економски вести неможев да се воздржам, па денес си купив КМБ и ОХБ :D:D . . .
Ме чуди што ништо не се рефлектира на БДП(НУЛА,1), но се восхитив на прекрасните НАТО журки и високото ниво да реформи . . . ама кога разбрав нека вицепремиерот ЛИКА не одел на работа веќе 2 месеци . . . тоа ми беше окидач. Подобро ништо да не работат отколку све да стопираат :D.

во КМБ се вратив на 5200 по продажбата на 5500 денари . . . Иста количина ништо повеќе . . .
Најпозитивна економска вест ми е тоа што Чифлиганец докупуваше и на 5300 ден :D.
а ОХБ дополнив . . . некој конечно пушти на 6100 денари . . . чекав недела дена . . .

И од толку оптимисти купува ли некој друг нешто или само ние песимистите ќе спасуваме берза ??? Па нели ќе експлодира после поканата во НАТО ???
Што бидна од црвено не излеговме? СТИЛ до каде е, нели време му беше да полета ???[DOUBLEPOST=1531748346][/DOUBLEPOST]Овој форум е активен само на ЗЕЛЕНО, ако сврти на ЦРВЕНО никој ништо не пишува . . . Некое следно зелено и одма еуфорија Макстил 300 денари, Макпетрол 100000, КМБ 8000, Гранит до БУК и.т.н. Добро е да чуеме сега некоја прогноза? Да извади некој пара, да покаже дека верува во предвидувањата . . . Вака се е гола вода . . .

@tardelli барем имал муда и излегол . . . сега си има и паричка . . . останатите само се молат . . . . да постоеше НАТО црква, највеќе следбеници ќе имаше. ЕУ религија е премногу нереална :D:D . . .
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
На толку многу убави економски вести неможев да се воздржам, па денес си купив КМБ и ОХБ :D:D . . .
Ме чуди што ништо не се рефлектира на БДП(НУЛА,1), но се восхитив на прекрасните НАТО журки и високото ниво да реформи . . . ама кога разбрав нека вицепремиерот ЛИКА не одел на работа веќе 2 месеци . . . тоа ми беше окидач. Подобро ништо да не работат отколку све да стопираат :D.

во КМБ се вратив на 5200 по продажбата на 5500 денари . . . Иста количина ништо повеќе . . .
Најпозитивна економска вест ми е тоа што Чифлиганец докупуваше и на 5300 ден :D.
а ОХБ дополнив . . . некој конечно пушти на 6100 денари . . . чекав недела дена . . .

И од толку оптимисти купува ли некој друг нешто или само ние песимистите ќе спасуваме берза ??? Па нели ќе оксплодира после поканата во НАТО ???
Што бидна од црвено не излеговме? СТИЛ до каде е, нели време му беше да полета ???
ОХБ ја преферираш со очекување за продажба или најава на поголема дивиденда ...

Плус сега е период на одмори, остави ги луѓето да одморат од НАТО еуфоријата, па кога ќе се вратат, ќе видат колку им останало за трошење на берза. :cool:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom