Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Два дена поминаа како ја читам темава поради упадот во саботата и пак не сфаќам како е подобро - треба да се чешлаат шарените кафичи и дискотеки или не треба?
A zaso ogi I zenceto mu ne bi bile podlezni na kontroli?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
A zaso ogi I zenceto mu ne bi bile podlezni na kontroli?
тоа е друг муабет и затоа трубам дека не смее да има селективност зошто што и да правиш ако има селективност се враќаш три чекори назад.
 
V

viktora

Гостин
Ама глеаш за бугаров му паѓа тешко.
Не знам може прв пат слуша за Божидар Димитров.Него реков ако зајко умре пола народ дента ќе си ја земат за куќна слава.[DOUBLEPOST=1530549723][/DOUBLEPOST]
Два дена поминаа како ја читам темава поради упадот во саботата и пак не сфаќам како е подобро - треба да се чешлаат шарените кафичи и дискотеки или не треба?
Не е фрка дали треба или не треба,се знае.Проблемот е што им влегоа со полна воена опрема.Е сега им го фаќаме сеирот на шарените што се бореа против диктатурата и ветуваа подобар живот.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
И јас живеам надвор од Македонија и не се согласувам со тебе бидејќи на своја кожа сум ја осетил МАКЕДОНШТИНАТА на нашите иселеници.
Точно дека секој има право да си го изрази своето мислење и незадоволство но треба да бидеме реални.
"Едно име имаме" , "Македонија засекогаш" главни пароли последните неколку месеци , но само на фејсбук?
Во живо ситуацијата е многу по различна, бидејќи кога ќе сретнеш некој балканец (Србин,Босанец,Хрват итн.) се запознавате, те поздравуват уште од првиот пат се осеќаш како да се познаваш цел живот, а кога ќе сретнеш Македонец и најучтиво ќе се поздравиш ти вртат глава на друга страна и ред други работи.
Со цел мерак одиш на јавни собири најчесто во македонските цркви, а таму секој секого гледа од глава до пети како е облечен, со каква кола пристигнал,еден до друг стоиме па не сака ни да те погледне не пак да размените неколку зборови....
Со тие што се познаваш на тебе гледат како на конкуренција како да се на натпревар, кој понова кола ќе купи, кој повеќе заработува, буквално ако има некој начин за да се одмогне тука се во секое време.
Патриоти на фб се празни зборови, делата се бројат и паметат.
Тие што се во Македонија не се патриоти?
Не си ја сакат државата ?
Со која храброст да излезат на протест, а шефот случајно го вклучил телевизорот па те забележал меѓу толпата, а ти работиш за 200 евра кои заради твоето присуство на протестот ти висат во воздух дали ќе продолжиш да работиш или од утре си аут....
Работат од утро до мрак, живеат во монотоност секој ден, па и се за потсмев од иселениците кои учат како се брани една држава преку ковер на фб од Македонија, на нивните деца уште од мали нозе ги учат дека тие се големи МАКЕДОНЦИ покажувајќи им карти од Македонија, Александар Македонци.
Се враќаат на секои 3 години,па расправаат дека овде ништо не чини и муабетот се завршува со: Многу ми е гајле што се случува во Македонија, јас оддамна не живеам во Македонија и после 5 минути на фејсбук повторно лекција по патриотизам...
Тоа ли е патриотизам ?
Ние никогаш не сме биле сплотени како народ и сами сме си виновни, бидејќи нон стоп гледаме во дворот на комшијата а не во нашиот.
Извини за репликата, ништо лично, го прочитав коментарот па сакав да додадам нешто.
Така јас гледам на работите, а фала богу па не си сите луѓе исти има и луѓе со кои е гордост да се познаваш.
Поздрав.
За жал, има и такви Македонци, кои иако живеат на страна, се понашаат ко тешки сељаци, без разлика колку пари имаат набалирано.

Но не се сите такви, верувај. И јас сум надвор но гледам дека не има и овакви и онакви, се во зависност од тоа као сме воспитани и какви сме ко личности...

И баш тие што сме од страна треба да бидеме колку што е можно погласни кога е во прашање покажување со прст кон одредени политичари или реагирање кон одредени проблеми, криминали итн...

Зошто да бидеме погласни од тие кои живеат во Македонија? И самиот го даде одговорот на ова прашање - баш бидејќи нас не можат да ни се закануваат со отпуштање од работа, со партиски акции, со гласање или со што ти ја знам што.

Баш затоа и реагирам како што реагирам, не само по форуми и фб ами и кога сум во Македонија исто правам. И да знаеш дека има голема разлика кога зборам со партиски определени луѓе, баш поради тоа што не сум врзан за ниедна партија и баш бидејќи зборувам како што е не како што партијата вика.

Поради таа моја неврзаност успевам да имам дискусии без обвинувања кон мене дека сум вмро или сдс или дка си гледам лични интереси.

Луѓето секогаш ќе ти потфрлуваат, за се и сешто, не само за политика. На тебе останува како ќе изреагираш, како ќе се произнесеш и како ќе ги убедиш со факти да барем размислат и да согледаат што е вистина а што е сливи продавање.[DOUBLEPOST=1530551799][/DOUBLEPOST]
Незнам зошто ти е во наводници, но поголеми патриоти се од 50% од Македонците или од 60-70% од населението во Македонија.
Не ве разбирам како ви смета тоа што некој од ,,странство" протестирал за МКД. Па нели секој има право да си го изрази своето мислење каде сака, сам или во групно демонстрирање на мислењето? Па цел свет ја знае историјата подобро од нашиве политичари, сите се свесни кои сме и што сме, освен ние самите. Нас не ни е крив никој од надвор, они нормално оти ќе си финансираат и спонзорираат нивни интереси, криви сме ние што ги гласаме овие гниди, што одработуваат за странци.
А всушност вашата перцепција е изреметена од прање мозоци, па сега Заев ви е патриот. ПА овие луѓе кои и покрајтоа што имаат поголеми привилегии во други држави(често нивните фамилии избегани таму ради македонштина), повеќе ја чуствуват Македонија повеќе од вие шо сте родени тука и ја циците Македонија.
Додека сме поделени по партии, се така ќе не ебат. Ич не ни иде разумот.
Остави, кој сака нека критикува. Не значи ако сум надвор од Македонија дека државата не си ја сакам. Имам сеуште премногу роднини и луѓе кои ми значат нешто, за да бидам незаинтересиран за тоа што се случува дома.

Терај си по свое и продолжи да ја браниш Македонија ко што ти викаат хејтерите. Еден ден ќе се страмат за ова што се случувај, верувај ми на зборовите.
 
Последно уредено:

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.603
Поени од реакции
16.566
Секој први у месецот моите враќаат дел од минималецот на газдите бидејчи овие се неспособни да направат поголема работа, бидејќи пазарот на кој ја извезуваат стоката е ограничен, бидејќи бц ги продаде фабриките, бидејќи ж синдикатите ги стави под свое и конечно бидејќи зајко нема лешници да и се спротивстави на инспекторската и синдикалната мафија.

Да и на левица се да им се изнаебам. Се сеќаваат на работниците само кога ке дојдат избори, вака си уживаат во фотељите. Типична фиромјанска партија
 
S

silmarillion

Гостин
Два дена поминаа како ја читам темава поради упадот во саботата и пак не сфаќам како е подобро - треба да се чешлаат шарените кафичи и дискотеки или не треба?
Генерално додека не се напраи генералка у МВР, у селата скопски, у нарко конекциите на минатата власт, полицијата нема никакво право (не законски него човечко), да прави рации, да апси за посед. Борбата против дрогата ја насочија кај крајниот корисник а магацините, дилерите и увозниците си седат непипнати а и се пак дел од власта.

Се додека УЈП не напраи наплата на тој екселот што го постира не смее да побара ниедна фискална од никој а најмалце од кафич.

Глеате што значи да имаш држава и да си играш држава? Кога се вика со време среди го проблемот од корен а не да ме мафташ со рациички по дискотеки и инспекции по маалски кафичи. И после секој втор дуќан ни е од марката Се Издава. Може и оутлет еден ќе отворат којзнае.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.111
Поени од реакции
15.056
A zaso ogi I zenceto mu ne bi bile podlezni na kontroli?
Затоа што кога ќе прочитаме на интернет дека на пример во Франција полицијата со долги цефки извршила рација...знаеме дека барала терористи кои во секој момент биле спремни да очистат 150-200 луѓе.

Овде се работи класично за заплашување на маса народ .

Ако се бараат лиценци.....тоа можи да се направи и дење напладне да се повика газдата да ги достави лиценците
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
Два дена поминаа како ја читам темава поради упадот во саботата и пак не сфаќам како е подобро - треба да се чешлаат шарените кафичи и дискотеки или не треба?
Павле кажа дека Оги бил од "нивните" и не смеело да го апсат.
Во ЕУ владеење на правото така функционирало. Кои сме ние, обични националисти и сељачишта да ги спориме зборовите на револуционер и европеец од рангот на Павле.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
па не мора да се оди во кафиќ, може во чајџилница, таму на раат се пие чај :cool:....
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.680
Поени од реакции
3.641
Види може до утре стендап комедија да тераме. Ама држава очигледно нејќеме.
ТОа на оѓи кажи му го. Он се бореше за правна држава.
Државата е должна да го контролира, он е должен да си биде исправен.

Што не му чини?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom