Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.090
Поени од реакции
10.825
Се ти е образложено твој проблем што не можеш да разбереш.

Освен тебе кој на секој втор член му реплицираш дека баш неговиот пост му е најглупав, никој друг ниту се смее па ниту вреѓа.

Слободно продолжи да не убедуваш колку благодети би имале од договоров како патната инфраструктура ќе се подобри,инвеститори ќе се тепаат кој попрво да инвестира и такви слични пропаганди материјали ала Заев,Димитров.[DOUBLEPOST=1530359393][/DOUBLEPOST]
Како би се чувствувал сигурен да ме брани оној кој ми го копа гробот?
и мене ме интересира како ке се заебеме ако друг ни го чува небото
посекако ние не сме способни од никого да го одбраниме ако ни се пушти ваздушно
нит па можеме да си дозволиме авијација, освен нели за планинариве иако и по нив ке несмееме да удриме ваздушно


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.034
Поени од реакции
1.022
Очигледно не си бил во Албанија во последно време. Албанија во моментов има подобра патна инфраструктура од Македонија и забрзано се гради. Ама нема врска, битно и ти се смеша во дискусијата, кажа нешто.[DOUBLEPOST=1530355754][/DOUBLEPOST]

Дип Стејт...

:lolzz:

Со какви ликови дискутирам, мајко мила. Тоа е проблемот со социјалните мрежи, секоја будала има пристап до нив.

Аман бе па ти, у денешно време кога интернетов е толку достапен и разирен зошто вакви лаги шириш?
Си бил во Албанија скоро , а и во глобала некогаш? Дечкиве се утепани од времето на Енвер Хоџа, што и во НАТО и ЕУ да се моментално,
уште десет години ќе им треба да не стигнат. Тоа не секако дека нели ние сме многу напредни, работливи и успешни. Напротив.
Имавме среќа да наследиме далеку поразивена инфраструктура од времето на СФРЈ.

Чисто само како факт, не е фер вакви лажги на наметнуваш.

Да напишеше дека Грција во тој сегмент за нас е Америка, пеки , ама ова не нема врска.

П.С.

Поздрав од демомстрантите:


:pos:
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Цело време го зборам ова со тие кои го поддржуваат договорот а они ми велат дека сум се чукал во гради и сум се правел патриот бидејќи не сум живеел веќе во Македонија и мене не ми значело ништо тоа што се случува дома.

Како да им го објаснам ова кога не размислуваат со своја глава?
Ова не е толку прашање на патриотизам колку што е обид за здраворазумско размислување, опсервација на работите врз основа на твоите лични убедувања за тоа што е исправно а што не, без интервенција на страни убедувања од разни лоби групи кои се про или контра договорот, небитно.
Ова е тип на прашање каде што секој еден треба сам да си направи калкулација за себе, pros and cons, на крајот ако сам ја реши дилемата по овој основ, тогаш го има вистинскиот одговор на ова прашање кој што во никој случај не може да биде едностран.

Муабетот ми е: ако си ти против договорот тогаш тоа е легитимна работа, меѓутоа треба да бидеш во состојба да објасниш зошто си против, и обратно. Тоа што живееш надвор од државата не ти го ускратува правото на сопствено мислење по однос на прашањето, меѓутоа треба да имаш во предвид дека евентуалното (не)стапување на договорот во сила најмногу ќе се одрази врз нас, кои што сме останале тука да живееме. Најголем дел од последиците од таквиот исход, независно каков ќе биде на крајот, ќе паднат врз наш грб.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.365
Поени од реакции
3.150
ignore- Ти било закон работа...

Нејсе, грците(..дерите)ќе ни управуват со иднината(кои сме, што сме, што смееме, што не, ова- она...)Обачињата(блгари)исто, албанците(кои со влез у нато направија економски бум) ќе си воведат двојазичност на цела територија и ред други работи...ама нас не' заболе - нато ќе не' чува... ZẒ(top) ќе направи плата од 500 евра,на жените .ур и расте меѓу нозете...Се' е ок.
ЦЦЦ
 
V

viktora

Гостин
и мене ме интересира како ке се заебеме ако друг ни го чува небото
посекако ние не сме способни од никого да го одбраниме ако ни се пушти ваздушно
нит па можеме да си дозволиме авијација, освен нели за планинариве иако и по нив ке несмееме да удриме ваздушно


Sent from my iPhone using Tapatalk
Друг ќе ни го владее воздушниот простор.Без разлика дали цивилната или воената авиација(хеликоптерите) секогаш ќе мораат да се координираат со земјата која би го надгледувала воздушниот простор над Р.М.Го губиш небото и зависиш од други.Остави го Ставро нека мисли дека падобранци се во прашање.Плус знаеш ли колку би не коштало тој луксуз?Сигурно нема од сопствен џеб и добра желба да трошат пари за нас.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Meне не ми е јасно што добива МК од ЕУ? Колку пари? Што се придобивките? Онака на црно и црвено биланс со ставки и суми. Незнам што прават овие политичари 27 години. Еден биланс да направеа па да ми е јасно колку кошта и колку се плаќа за тоа ЕУ фамозно. Мислам дека појма немаат ни анализа направиле а толку години трубат за тоа.
Прашањето може да биде обострано, што пак ЕУ добива од МК?
Ни јас не знам што правеа овие политичари 27 години, сем што декларативно во еден глас мантраа ЕУ-НАТО наша стратешка определба. Многу време се потроши а ништо не се постигна. Ако овие две организации навистина беа наша стратешка определба, тогаш зошто не се направија напори порано да се влезе во нив?
Тие ниту имаа план да влеземе таму ниту пак правеа нешто конкретно овие 27 години по тоа прашање. Да не беше притисокот од страна се уште ќе си бевме во статус кво. И кога човек ќе размисли на каде оди целата работа, тоа статус квото и не изгледа толку лошо во споредба со ова сега, наводно придвижување кон амбис.
 
V

viktora

Гостин
МВР демантираше дека не планирале да именуваат албанец за заменик во ЕСЗ.Од каде сега ова?Нели вмровска измислица беше?

https://a1on.mk/archives/914374

МВР се реваншира на припадници од Единицата за специјални задачи со 18 решенија со кои прави нивна прераспределба на пониски работни места, тврдат извори од МВР за “А1он”.

Причината за овој чекор на МВР е бидејќи тие реагирале на одлуката за заменик командир во ЕСЗ да биде поставен Албанец, па откако првите луѓе во МВР се откажале од оваа одлука, почнале притисоците врз вработените во ЕСЗ.

Половина од решенијата се донесени откако специјалците сами побарале нивно прераспределување под притисок од високи структури, а останатите по одлука на челници во МВР. Во идниот период МВР ќе донесе нови 30-на решенија, со што вкупната бројка на прераспределени специјалци кои поради бунт ќе бидат санкционирани ќе достигне 50 лица.[DOUBLEPOST=1530367673][/DOUBLEPOST]ВМРО-ДПМНЕ, наведува Царовска, шири лажни вести дека во прифатниот центар во Визбегово ќе се градат бегалски кампови.
IMG_20180630_160136.png

Силување во мозок.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
МВР демантираше дека не планирале да именуваат албанец за заменик во ЕСЗ.Од каде сега ова?Нели вмровска измислица беше?

https://a1on.mk/archives/914374

МВР се реваншира на припадници од Единицата за специјални задачи со 18 решенија со кои прави нивна прераспределба на пониски работни места, тврдат извори од МВР за “А1он”.

Причината за овој чекор на МВР е бидејќи тие реагирале на одлуката за заменик командир во ЕСЗ да биде поставен Албанец, па откако првите луѓе во МВР се откажале од оваа одлука, почнале притисоците врз вработените во ЕСЗ.

Половина од решенијата се донесени откако специјалците сами побарале нивно прераспределување под притисок од високи структури, а останатите по одлука на челници во МВР. Во идниот период МВР ќе донесе нови 30-на решенија, со што вкупната бројка на прераспределени специјалци кои поради бунт ќе бидат санкционирани ќе достигне 50 лица.
Ова сеуште не значи дека планирале да именуваат албанец за заменик во ЕСЗ. Овие почнале да се бунтуваат поради некакви гласини. Официјална одлука немало. Оние сликите по социјалните мрежи не се доказ ама за баш ништо.
Зошто би се откажале од поставување на албанец за заменик, посебно сега откако се тргнати пречките, тие што се бунеле.
 
V

viktora

Гостин
Ова сеуште не значи дека планирале да именуваат албанец за заменик во ЕСЗ. Овие почнале да се бунтуваат поради некакви гласини. Официјална одлука немало. Оние сликите по социјалните мрежи не се доказ ама за баш ништо.
Зошто би се откажале од поставување на албанец за заменик, посебно сега откако се тргнати пречките, тие што се бунеле.
Читаш ли дека почнале да ги прераспоредуваат.Изгледа им прават воспитна за стварно кога ќе го именуваат да не смеат да се бунат.Пеесетина специјалци да се побунат од гласини тешко.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.014
Прашањето може да биде обострано, што пак ЕУ добива од МК?
Ни јас не знам што правеа овие политичари 27 години, сем што декларативно во еден глас мантраа ЕУ-НАТО наша стратешка определба. Многу време се потроши а ништо не се постигна. Ако овие две организации навистина беа наша стратешка определба, тогаш зошто не се направија напори порано да се влезе во нив?
Тие ниту имаа план да влеземе таму ниту пак правеа нешто конкретно овие 27 години по тоа прашање. Да не беше притисокот од страна се уште ќе си бевме во статус кво. И кога човек ќе размисли на каде оди целата работа, тоа статус квото и не изгледа толку лошо во споредба со ова сега, наводно придвижување кон амбис.
Не ме интересира што добива ЕУ не сум Јан Клод Јункер ме интересира што добива МК. Сега повеќе се зборува што губи МК со членството во ЕУ барем тој дел ми е јасен. Но за да се одлучам за што да гласам на референдум сакам да знам што добива точно МК од ЕУ. А за тоа не се зборува воопшто во МК. Само декларативно мантрање...убаво се повеќе ми изгледа перење мозок ЕУ од нешто конкретно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom