Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Според договорот, Солун, Лерин, Кукуш... не ќе смееме да ги кажуваме така, туку по грчки. А за Србите, Бугарите... тоа нема да важи.
Сонцето од Кутлеш (Вергина) нема да смееме да го користиме во дадена прилика. Зошто цензура? ОК ни е ова? Па „експертите“ што преговарале не требало да се експерти. Ваков договор и дете од основно школо ќе „издоговорел“. Ние ништо речиси не сме „договориле“, само сме прифатиле што се побарало.
Па над 25 години друг никоj не седнал да договори друго. Аjде повелете нешто кое ке задоволи и грците и македонците...
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.703
Поени од реакции
1.610
За оние што мислат дека промената на името нема да влијае на идентитетот нека го погледнат случајот со Свазиленд,земја на чие чело стојт забеган крал кој имат 13 жени и 23 деца.Тој сега го смени имато на државата во еСватини бидејќи според него странците го мешале Свазиленд со Швајцарија.Е каде е промената на идентитетот,досега малку писмен да си ќе сватиш по името Свазиленд [земјата на Свази] дека мнозинство се народот Свази,сега тие ќе си останет Свази но бидејќи се небитни слично како нас странците ќе ги викает еСватници или како да е, и речиси никој нема да знајт дека таму живеет Свази.Така и со нас, овде пак ќе можиш да се чуствуваш како Македонец,Свази,Џедај небитно ,странците врз оснава на името ќе не викает Северномакедонци кои од незанење бидејќи сме небитни како Свазилед,а некои ќе знаат дека сме Македонци ама ќе не понижуваат и ќе нарекуваат Северномакедонци.
Што се нема да прочита човек, па името е ЕСватини и на народот и на јазикот, каква земја на Свази мази тражиш лол.
Инаку ме интересира, под која буква ќе бидеме со новото име N или M, дали ќе остане М како главно за именување или по географската референца, пред Norway или Montenegro?
 

Nro

Член од
13 јуни 2018
Мислења
75
Поени од реакции
123
Ова мора да е еден од трите најглупави постови на сите времиња.

Браво дечко, секоја чест.
Ако овој е еден од трите најглупави поста останатите два се твои.[DOUBLEPOST=1530302566][/DOUBLEPOST]
Што се нема да прочита човек, па името е ЕСватини и на народот и на јазикот, каква земја на Свази мази тражиш лол.
Инаку ме интересира, под која буква ќе бидеме со новото име N или M, дали ќе остане М како главно за именување или по географската референца, пред Norway или Montenegro?
https://en.wikipedia.org/wiki/Swaziland ајде види поубо што пишит кај јазик и демоним
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Заев: Сакаш да излеземе?
ЕУ:Прашај ме пак Јули 2019 година.
Заев на другарчињата: brat se fativme, toa e toa. kje imame 3 deca, 2 zenski i 1 masko.

a za referendumskoto prasanje, toa kje bide formulirano:
dali sakate 500 evra plata od koga kje go smenime imeto na drzavata
i normalno narodov kje glasa DA. koj nekje plata bez rabota.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.180
Поени од реакции
12.729
Заев: Сакаш да излеземе?
ЕУ:Прашај ме пак Јули 2019 година.
Заев на другарчињата: brat se fativme, toa e toa. kje imame 3 deca, 2 zenski i 1 masko.

a za referendumskoto prasanje, toa kje bide formulirano:
dali sakate 500 evra plata od koga kje go smenime imeto na drzavata
i normalno narodov kje glasa DA. koj nekje plata bez rabota.
Ова ме потсеќа на муабетите на @Let3, како се распаднала Југославија, како тогаш им ветувале мед и млеко, а овие наивни верувале :)
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
абе каков референдум, референдумот пропаѓа, кој уопште ќе гласа за, ни сдсмовци нема да гласат за.
и ако после продолжат да го туркаат договорот тоа ќе биде крајот на оваа влада.
тогаш ќе настапи вистинска економска криза.
 
V

viktora

Гостин
1. Незнам што се замара ЕУ со религија
2. Незнам што корист има МК од ЕУ
3. Незнам зошто не прават православните деца...наводно немале пари...у турско ко да имале пари
4. Мислам дека никогаш нема да станат мнозинство Муслимани во МК и опаѓа наталитет и на нив и многу се отселуваат
5. Реално 90% од „православните“ немаат појма од религија и за џабе се пишуваат православни кога религијата им се сведува на пиење и кркање свинско на слава(а пола се посни) и јагнешко и јајца за Велигден
6. Што ми е гајле за религија и ЕУ уопште за да ги пишам првите 5 точки :)
A кој рече дека се замараме?Освен стотина пензионери што кочат сообрајќај други таквото ги боли.За разлика од нас европјаните гледаат што би било после стотина години а не како нас денес за утре.Грција вика не се плашиме од Македонија,мала земја утепана од господ но што би било доколку за пеесет или сто години станеме мини супер сила на Балканот?Што ако повторно влеземе во некој сојуз сличен на Ју па да имаат триста проблеми на грб.Е затоа они размислуваат долгорочно,да си ја осигураат иднината.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Гледам многу лицемерие и од двете страни, зборуваме за некаков добар/лош договор но објективно гледано што се подразбира под добар договор во случајов еве јас не знам, нека објасни некој. И јас тврдам дека договорот е лош, меѓутоа не знам што уствари добро може да произлезе од преговори каде ние сме однапред губитничката страна, го менуваме уставното име на државата под уцена и притисок. Во едни такви услови за каков добар договор станува збор? Што добро од целата таа мизерија може да произлезе? Како требаше еве тој договор да изгледа за да можеме да го наречеме добар?

И збориме за некаков идентитет, па нели идентитетот произлегува од името на државата? Обичен странец утре нема многу да размислува за историјата и потеклото пред на ни се обрати. Ќе не нарече онака како што сме прифатиле да ја нарекуваме државата, не знам што има тука за протестирање.
Според мене моментумот за решение е лош, е задоцнет. Даваме многу во залог а не добиваме гараниции за ништо. И на тој пат кон ЕУ постојат еден куп инструменти кои што на Унијата и стојат на располагање за да не опструира. Примерот со Франција е еден. Седум години преговарање е долг временски период и многу работи можат да се свртат против нас.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Ако баграта неписмена ги гласаше муповците 4-5 избори, ние што не ги гласавме требаше да не признаваме власт? Какво ти е мнозинството таква ке ти биде и државата. 12 години се помиривме дека државата е со мнозинство сладоледи и сендвичи и ги трпевме, сега тие сендвичи и сладоледи ке изгласаат и промена на името... ке си трпиш, не е државата само твоја, на сите е.[DOUBLEPOST=1530276522][/DOUBLEPOST]
Ако неможеш да сватиш кој е ќарот од нато, идентификувај се како сакаш ке нема фајде...
Не гледам ќар од Нато, те молам образложи
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Заев: Сакаш да излеземе?
ЕУ:Прашај ме пак Јули 2019 година.
Заев на другарчињата: brat se fativme, toa e toa. kje imame 3 deca, 2 zenski i 1 masko.

a za referendumskoto prasanje, toa kje bide formulirano:
dali sakate 500 evra plata od koga kje go smenime imeto na drzavata
i normalno narodov kje glasa DA. koj nekje plata bez rabota.
Што ти е гајле какво ќе е прашањето, не треба толку да те нервира секако ти имаш одговорено на многу појаки прашања, на пример дали ја знаеш бугарската химна и слични. Така да ти треба да си последен кој ќе збори на темава.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Гледам многу лицемерие и од двете страни, зборуваме за некаков добар/лош договор но објективно гледано што се подразбира под добар договор во случајов еве јас не знам, нека објасни некој. И јас тврдам дека договорот е лош, меѓутоа не знам што уствари добро може да произлезе од преговори каде ние сме однапред губитничката страна, го менуваме уставното име на државата под уцена и притисок. Во едни такви услови за каков добар договор станува збор? Што добро од целата таа мизерија може да произлезе? Како требаше еве тој договор да изгледа за да можеме да го наречеме добар?

И збориме за некаков идентитет, па нели идентитетот произлегува од името на државата? Обичен странец утре нема многу да размислува за историјата и потеклото пред на ни се обрати. Ќе не нарече онака како што сме прифатиле да ја нарекуваме државата, не знам што има тука за протестирање.
Според мене моментумот за решение е лош, е задоцнет. Даваме многу во залог а не добиваме гараниции за ништо. И на тој пат кон ЕУ постојат еден куп инструменти кои што на Унијата и стојат на располагање за да не опструира. Примерот со Франција е еден. Седум години преговарање е долг временски период и многу работи можат да се свртат против нас.
Цело време го зборам ова со тие кои го поддржуваат договорот а они ми велат дека сум се чукал во гради и сум се правел патриот бидејќи не сум живеел веќе во Македонија и мене не ми значело ништо тоа што се случува дома.

Како да им го објаснам ова кога не размислуваат со своја глава?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Не знам у која дупка си бил до сега, ама ние веќе на овие им дадовме доверба за нашата иднина. Официјално и законски, преку избори. Ние ги гласавме, не ги гласаше некој од Марс.
Kolku sto se sekjavam ne ja verglase ovaa prikazna do pred nekoja godina. Ili tuku da, togas izborite bea mesteni, lazirani, rezim , fantomi, umreni glasaja itn itn. Tipicno partisko botce. Izborite se legalni i ja odrazuvaat zelbata na gragjanite samo togas koga tvojata opcija ke pobedi na izbori. Se drugo e mestenka.
Tuku so Smilkovsko so prajme. Gledam ti go podizvaj Zaev malce inaku od madinjata ne ja gledase tastaturata pa si rece da podnapisam nesto duri se gleda.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.014
Гледам многу лицемерие и од двете страни, зборуваме за некаков добар/лош договор но објективно гледано што се подразбира под добар договор во случајов еве јас не знам, нека објасни некој. И јас тврдам дека договорот е лош, меѓутоа не знам што уствари добро може да произлезе од преговори каде ние сме однапред губитничката страна, го менуваме уставното име на државата под уцена и притисок. Во едни такви услови за каков добар договор станува збор? Што добро од целата таа мизерија може да произлезе? Како требаше еве тој договор да изгледа за да можеме да го наречеме добар?

И збориме за некаков идентитет, па нели идентитетот произлегува од името на државата? Обичен странец утре нема многу да размислува за историјата и потеклото пред на ни се обрати. Ќе не нарече онака како што сме прифатиле да ја нарекуваме државата, не знам што има тука за протестирање.
Според мене моментумот за решение е лош, е задоцнет. Даваме многу во залог а не добиваме гараниции за ништо. И на тој пат кон ЕУ постојат еден куп инструменти кои што на Унијата и стојат на располагање за да не опструира. Примерот со Франција е еден. Седум години преговарање е долг временски период и многу работи можат да се свртат против нас.
Meне не ми е јасно што добива МК од ЕУ? Колку пари? Што се придобивките? Онака на црно и црвено биланс со ставки и суми. Незнам што прават овие политичари 27 години. Еден биланс да направеа па да ми е јасно колку кошта и колку се плаќа за тоа ЕУ фамозно. Мислам дека појма немаат ни анализа направиле а толку години трубат за тоа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom