Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Читам и се чудам... За една и иста одлука, Албаниja слави РМ се жали...
Никоj не е ветил дека ке биде лесно, но датум има.
Албанија смени име ?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ами Македонија потпиша да се укине како Република Македонија за тој датум а доби некој си нов вид условен датум.
А Албаниja доби датум за конечен влез?
 
B

Bafra

Гостин
Напротив, ова е реалната ситуација. Тоа што некој живеел во заблуда дека Грција е единствена пречка кон нашиот пат до ЕУ си е негова работа. Ова што Франција и Холандија ни го прават е потполно основано, ние ни оддалеку не сме спремни за почеток на преговори. Еве и да ни дозволат, тоа ќе биде утешна награда проследена со долг и трновит пат, полн со опструкции низ преговорите за членство. Наивно е да се очекува брзи преговори и бркање рокови. Реалноста е дека ќе водиме преговори паралелно со Албанија.
Еве пример Црна Гора е каде каде подалеку од Србија во преговарачкиот процес. Порано отпочна преговори од нив, подлабоко е во процест но не смеат никаде да мрднат без Србите, има да ги чекаат за заедно во пакет да влезат некаде после 2025. Залепени се една за друга како сијамски близнаци.

Истото ќе биде и за нас со Албанија, а моментот кога Албанија ќе стане членка на ЕУ подобро таквата Унија и да ја нема. Добро рече некој погоре, на ЕУ не и требаат дисфункционални земји со мнозинско муслиманско население, извор на проблеми и корупција. Ние сме во тој пакет моментално.
На ЕУ не и требале дисфункцуонални земји, а макаронката и педофилите што ни правеле било во ред оти не сме спремни :pos:
Ти дечко за Теорија си 9ка, ама за пракса/реалност си 2.

Колку земји членки во ЕУ биле спремни... Бугарија и Грција спремни беа... Во ЕУ нема корупција и сите почитуваат правилата :facepalm: . Колку членки не ги исполнуваат условите да останат или казнат па нема проблеми за нив.

ЕУ јок :kuracc: , НАТО (y) .
Не знам само САД што ни спремаат, сепак само ние и Израел имаме воен договор со нив.

А Франција најсоцијалистичката вукојебина, која уништила и сеуште уништува милиони Африканци, Сиријци, која си прима црни педери во претседателската палата или држава каде е ОК да си педофил или што попервезен тоа покул, ич не ми чуе што мислат за нас.
Ништо чудно сеуште да имаат кошмари од Богомилите :P .

Албанија доколку продолжат вака, за кратко време ќе не преткркаат во економија. Дури и судии избркаа (y)
Е во џамии ги водиме :icon_lol:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Албанија смени име ?
Се уште сте со едно за внатрешна и една референца за мегународните институции. После референдумот ке зборуваме дека сте сменили нешто или не сте сменили.
Тоа си е проблем што си го влачите от формирането на државата и нема коj да ви даде поклон нешто за тоа. Само товар можеше да ви создава како нерешено прашане.

Одлуката е една за РМ и за Албаниja.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Се уште сте со едно за внатрешна и една референца за мегународните институции. После референдумот ке зборуваме дека сте сменили нешто или не сте сменили.
Тоа си е проблем што си го влачите от формирането на државата и нема коj да ви даде поклон нешто за тоа. Само товар можеше да ви создава како нерешено прашане.
Знам бе дечко, познати ми се демократските говори ... ги има и кај нас ... а да кажеше нешто за основното демократско право за самоопределување на пример ... Лесно ти е тебе на пример... Носиш име на нација добиено по интерпетациска грешка и те боли стапот... денес вулгар, утре булгар...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.975
Datumot ke bide vo juni 2019 a ne za podocna.Ako nema da blokiraat pregovorite ke pocnat vo juni 2019
Така де. Ако не не блокираа, скрининг процесот можеше да почне во понеделник. Ама нема да почне во понеделник, ќе почне некогаш во јуни 2019та ако не не блокираат.
Мислиш дека се знае точниот датум на коj после една година ке има совет....изобшто нема да има друг датум ако не утнета работата, а ке има директно отворане на поглавиja. Процесот по скрининг ке започне, тоа ти е изjaва на Хан уште днес
Ме заболе мене што кажал Хан. Еве што напишале:

To this effect, the Council calls on the Commission to monitor closely the above reform efforts of the former Yugoslav Republic of Macedonia and will assess progress on the basis of the yearly Commission report. The Council recalls that the decision to open accession negotiations with the former Yugoslav Republic of Macedonia will be subject to completion of national parliamentary procedures and the endorsement by the European Council and swiftly thereafter be followed by the first Intergovernmental Conference by the end of 2019, depending on progress made.

Прв болд, ќе треба да гласаат датум наредна година. Втор болд, ако се завршиме совршено датумот ќе биде при крајот на 2019та. Ама depending on progress made, за кој ќе одлучува Франција.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
А Албаниja доби датум за конечен влез?
Албанија секако е позади Македонија во реформи, борба со корупција и организиран криминал. Плус Македонија ја жртвуваше кралицата во оваа партија шах за на крај да добие некое прикрпено решение и да биде во ист кош со Албанија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Така де. Ако не не блокираа, скрининг процесот можеше да почне во понеделник. Ама нема да почне во понеделник, ќе почне некогаш во јуни 2019та ако не не блокираат.

Ме заболе мене што кажал Хан. Еве што напишале:

To this effect, the Council calls on the Commission to monitor closely the above reform efforts of the former Yugoslav Republic of Macedonia and will assess progress on the basis of the yearly Commission report. The Council recalls that the decision to open accession negotiations with the former Yugoslav Republic of Macedonia will be subject to completion of national parliamentary procedures and the endorsement by the European Council and swiftly thereafter be followed by the first Intergovernmental Conference by the end of 2019, depending on progress made.

Прв болд, ќе треба да гласаат датум наредна година. Втор болд, ако се завршиме совршено датумот ќе биде при крајот на 2019та. Ама depending on progress made, за кој ќе одлучува Франција.
Инересна работа е овој Хан... Да ми каже некој кој кур фактор е тој во ЕУ...По изјавиве и по реалната состојба ми изгледа како некој третокласен бирократ, кој има улога на кловн...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Знам бе дечко, познати ми се демократските говори ... ги има и кај нас ... а да кажеше нешто за основното демократско право за самоопределување на пример ... Лесно ти е тебе на пример... Носиш име на нација добиено по интерпетациска грешка и те боли стапот... денес вулгар, утре булгар...
Што ти е со правото на самоопределувоне? Некоj ти го е загрозил?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Реално гледано ова е поволна позиција за СДСМ, барем кога станува збор за протуркување на договорот со Грција. Моменталната поставеност на работите оди во прилог на Заев, ова е еден вид оружје вперено кон ВМРО. Бидејќи целосната имплементација на договорот со Грција е поставена како еден од условите за добивање на одлука за доделување на официјален датум за преговори, која што треба да се донесе во Јуни.
Ако ВМРО и понатаму го опструира договорот ќе биде изложена на линч како кочничар на евроинтеграциите.

Притисокот полека се префрла на страната на ВМРО. Во следниот период ќе слушаме воспевања на успесите на Заев и Димитров а за секој евентуален неуспех во иднина ќе биде обвинувана опозицијата. Ако треба да се носи некој закон за јавна администрација и опозицијата е против, ќе биде обвинувана дека е кочничар на реформските процеси кои што наводно во Јуни ќе треба да ни донесат датум за преговори.

Ова исто му дава и алиби да се протурка референдумот пред граѓаните, со слогани од типот: европска иднина, подобар живот...последна шанса, Европска (северна) Македонија...
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
357
Поени од реакции
450
Па не би рекол баш "загарантиран", туку мене повеќе ми звучеше како "Не, ама ај ќе видиме уште еднаш во јуни наредна година". Премногу е долг периодот и има многу непознати за да може да се каже дека ќе биде загарантиран.
За почеток, итните реформски приоритети што ни ги дадоа кога дојде Заев на власт воопшто не се спроведени. Еден милиметар не е мрдната работата со реформи во судството и администрацијата. Напротив, го сакаат само тефтерчето на Гордана да го имаат на нивното биро.
За судството делумно се сложувам, иако стратегијата е донесена истата треба допрва да се спроведе, но за начинот на имплементирање ќе треба да почекаме отварање на поглавјето 23, отколку самостојно да се впуштаме во несигурни авантури кои не гарантираат резултати. Плус опозицијата даде зелено светло само за два двотретински закони.
За администрацијата не би се согласил. Во извештајот од 2016та изрично се бараше да се донесе стратегија за реформи. Таа стратегија МИОА ја донесе преку повеќекратни консултации со ЕК, па така во извештајот беше опишан секој чекор од процесот и на крај пофален. Е сега по успешното донесување, единствено треба само во наредните 5 години да ја спроведат. Но во таа стратегија колку ригорозни чекори има, е тоа ќе биде тест за волјата на власта. Али ако строго се држат до напишаното, тогаш ќе немаме проблем.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.674
Поени од реакции
9.287
"EU negotiations with FYROM/North Macedonia & Albania can start in 2019, depending on progress made by the countries".

Кристално е јасно дека од еуфоријата што беше пред една недела во таборот на Заев и СДСМ им се растури како кула од карти. Со договорот за името кој се бркаше да се потпише што побрзо без да се увиди на неговата штетност под паролите дека веднаш уште сега во наредните самити кои се за неколку дена ќе добиеме датум за почнување на преговори за влез во ЕУ и автоматски влез во НАТО наидоа на целосно фијаско.

Имаме 4 услови. Пакетот реформи кои нели со 3-6-9 беа 100% имплементирани испадна дека врска си нема таа реализација, имплементација на Договорот за смена на името (дополнителен притисок пред референдумот), и пак нови одлуки на Совет на ЕУ и Европска Комисија кои можат да најдат други мани.

Јас не знам само по ваков дебакл кој е тој нормален што слави и повторно се обидува да наметне еуфорија, а уште не ми е јасно како неговите следбеници во ера на интернет и брз дофат на информации не земат и прочитаат сами што е суштината на сето тоа што се случи денес...да не се бламираат барем.

Колку за инфо догодина има и избори во ЕУ, така да и моменталните лобисти блиски до Заев може и да ги нема тогаш...а со оглед на тоа дека тие ја играат играта ќе треба 150% од условиве да ги исполниме.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Албанија секако е позади Македонија во реформи, борба со корупција и организиран криминал. Плус Македонија ја жртвуваше кралицата во оваа партија шах за на крај да добие некое прикрпено решение и да биде во ист кош со Албанија.
Па како 10 години наназад не реши прашането со името, ке е во един кош со Албаниja. Да се заблагодарим дека не е во кош со Косово и БиХ. И тоа до преди неколко недели беше наполно реално.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Што ти е со правото на самоопределувоне? Некоj ти го е загрозил?
Ах да ... познато ми е тоа демократско правење наудрени ... Ами зошто се мења име бе златен... Нели ние во државава сме се договориле како ќе се викаме...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ах да ... познато ми е тоа демократско правење наудрени ... Ами зошто се мења име бе златен... Нели ние во државава сме се договориле како ќе се викаме...
Злато, правото на самоопределувоне е индивидуално човеково право. Правиш разлика?
Коj те спира тебе персонално да се чувстваш и изjaснуваи како македонец?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom