Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.331
Поени од реакции
18.190
Tocno, mene me interesira ekonomskiot prosperitet na drzavata vo idnina.
Mene I na sekoj drug so dva reda skolo.

Za iminja I nacionalizmi mozes so grupata pred kooperacija da si diskutiras. Da go kolnete zaev I da peete pesni za aleksandar. Daj use po edno.
Единствен патриотизам е економскиот развој. Се друго е лажење на мали деца (гласачи) дури му се крадат парите од данокот што го плаќаат.

Инаку ако треба да бирам меѓу менување на име на државата кое во суштина ќе биде повторно Македонија и менување на идентите т.е. земање на бугарски пасош, за мене нема дилема.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.749
Поени од реакции
21.788
Tocno, mene me interesira ekonomskiot prosperitet na drzavata vo idnina.
Mene I na sekoj drug so dva reda skolo.

Za iminja I nacionalizmi mozes so grupata pred kooperacija da si diskutiras. Da go kolnete zaev I da peete pesni za aleksandar. Daj use po edno.
Ако до толку не ти чини ондак вади бугарски и не замарај. Инаку немој да си правиш илузии дека одма менуваме име и готово во Шведска преку ред те внесуваат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Незадоволни од договорот летово минимум пола милион Македонци пардон Северно-Македонци(по ново) ќе го окупираат цел Халкидики како и цела Јужна Македонија (y)
има и во Саранде што штрајкуваат со неодење Грција..:confused:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.215
Поени од реакции
16.720
Јас кажав решение, погледни ја суровата вистина во очи застани на земја и спреми се да правиш структура попут евреите која ќе им овозможи на нашите деца или внуци да создадат држава од 0.
Пријател, искрено не ми се познати процесите на создавање на еврејската држава во подробности. Ние, во споредба со интелектуалните, финансиските и политичките капацитети на Евреите, сме зрно прашина. Најмногу што ќе направиме се фејсбук профилите и почетните слики со "јас сум Македонија" и слично.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.961
Поени од реакции
35.888
Не би сакал да коментирам околу ова со името, али нешто што ми падна во очи е ова:
https://fokus.mk/rigorozni-merki-vo-najava-germanija-da-ne-im-nudi-iseluvane-na-makedonskite-meditsinski-sestri/
Абе со боринче да ги баравме немаше вакви тикви да имаме на чело на државата, кој курац ќе задржат, кој ебан живот го нудат во мочанава вукојебина, на човек што учел 7+ години му дава по 6000ки за стажирање и го ебава уште година и кусур со плата од 15тина илјади и бацето сакал да му седат во Македонија :facepalm:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Дур партија не викне (не плати), никој на протест.
Епа македонче-патлиотче без директива од некој штаб (call/sms) и без ќар (пари, сендвич, сокче, сладолед) не ти излегува на улица !
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Tocno, mene me interesira ekonomskiot prosperitet na drzavata vo idnina.
Mene I na sekoj drug so dva reda skolo.

Za iminja I nacionalizmi mozes so grupata pred kooperacija da si diskutiras. Da go kolnete zaev I da peete pesni za aleksandar. Daj use po edno.
И мене АМА ЕУ 2030 минимум до тогаш 0,1 раст или бетер. Така да џабе се сите овие циркузи. Всушност на економски план веќе ги имаме сите привилегии во ЕУ. Без царински извоз и увоз ипа фондови и др фондови. Имап отворени европски пазари. Така да не е нормално да се очекува дека утре во Данска ќе се разбудиме. Цело време уназад на темава зборувам економија - економија а економијава е најлоша после 2001 може и бетер од тогаш и ради тоа ме фати и инет видејќи Заев испорача само тоа што не треба. Се поскапе, платите не мрдаат економијата ни е пред рецесија тој не лаже дека готово сеа со пенисот грчки у анус кај нас готово утре богати ќе сме. НЕ се способни за ништо за вака и бабами знаеше да го реши споров. Ќе одеше до Грција ќе и дадеа на лист се што сакаат она ќе прифатеше се и демек преговарала и ќе го решеше. Овде не е преговарано нешто овде е дадено и тоа е тоа.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.215
Поени од реакции
16.720
Не би сакал да коментирам околу ова со името, али нешто што ми падна во очи е ова:
https://fokus.mk/rigorozni-merki-vo-najava-germanija-da-ne-im-nudi-iseluvane-na-makedonskite-meditsinski-sestri/
Абе со боринче да ги баравме немаше вакви тикви да имаме на чело на државата, кој курац ќе задржат, кој ебан живот го нудат во мочанава вукојебина, на човек што учел 7+ години му дава по 6000ки за стажирање и го ебава уште година и кусур со плата од 15тина илјади и бацето сакал да му седат во Македонија :facepalm:
Не можат такви процеси да спречат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.961
Поени од реакции
35.888
Не можат такви процеси да спречат.
Никогаш не вели никогаш, еве бугарските не ги даваат како претходно, имам другар што 4 години го чека (татко му веќе имаше извадено), па еве му го одолговлекуваат, може и никогаш нема да го добие.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.518
Ако до толку не ти чини ондак вади бугарски и не замарај. Инаку немој да си правиш илузии дека одма менуваме име и готово во Шведска преку ред те внесуваат.
Imas mnogu glup mentalen sklop. Probaj da go vidis svetot od moja perspektiva.
Namesto da go odberam najlesniot nacin I da kidnam nekade kako bugarin, jas sakam da vrabotam makedonski familii I da stvoram nesto tuka I toa sto go stvaram so denari da go prodavam za evra.
Taka rastele drzavite niz istorijata, ne so beganje vo avstralija I kanada.

No se razbira ako jas nemozam ni da go izvezam toa sto sum go stvoril zaradi nekoe glupavo ime I nekoj glupav spor, togas nalet ime u kurac.

Probaj da gi vidis rabotite od moja perspektiva, definitivno ke ti pomogne vo idnina da pridoneses povekje za svojata zaednica.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Ригидноста на ЕУ со носење одлуки со едногласен консензус заминува во историја

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан и шефот на дипломатијата на Луксембург Жан Аселборн, најавија укинување на едногласното консензуално одлучување во ЕУ. Со изгласување на одлуки по пат на мнозинството над малцинството ќе се намали ригидноста на бавниот систем кој често наидува на критики.

Според изјавите на Хан, дадени за австриска телевизија, на есен предлогот за преминувањето на мнозинскиот гласачки систем ќе биде поднесен на усвојување до Европската комисија.

Како што оценува Хан, ако не се усвои систем на мнозинско носење одлуки, ЕУ никогаш немало да стане конкурентен глобален играч.

Министерот за надворешни работи на Холандија пак, истакна дека во ЕУ станало се потешко да се постигне единствен став за важните прашања.
После еб*ње нема каење и/или тепаниот тепан, еб*ниот еб*н?!
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Единствен патриотизам е економскиот развој. Се друго е лажење на мали деца (гласачи) дури му се крадат парите од данокот што го плаќаат.

Инаку ако треба да бирам меѓу менување на име на државата кое во суштина ќе биде повторно Македонија и менување на идентите т.е. земање на бугарски пасош, за мене нема дилема.
а бидејќи 27 години сме сиромашни ...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.015
а бидејќи 27 години сме сиромашни ...
Технички Македонија е земја со среден доход а само 10-20% од популацијата се сиромашни според сите статистики и меѓународни организации за економија и финансии.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom