Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
T

Terroir

Гостин
И да е така, ова е прилика да искористат да добијат градинка, во склоп на таа градинка нека бидат и овие деца, може ако тие не научиле, нивните деца ќе научат што е тоа емпатија. Во моето забавиште имаше и деца од специјална паралелка, никој нит не нападна, нит не зарази, овие деца се благодарни и ги усреќува да им обратиш само внимание, на страна што сигурно ќе си има посебни лица, дефектолози, кои ќе се грижат за нив, сигурно нема со воспитачки само да ги остават.
Луѓето се баш бесни поради тоа, што ги слушаат единствено кога треба нешто да им земат нив - во случајов простор што бил наменет за градинка

И пак ќе кажам се работи за неинформираност
Нека им објаснат убаво за какви деца се работи, оти негде прочитав и самиот дека се деца со ментални пречки додека на други места пишуваат и повозрасни лица од заводот во Демир Капија. И кај тие лица за жал има по тешки случаи со не баш соодветно однесување, и сега да ги ставиш заедно во иста зграда со деца од градинка не знам баш..
 
B

Bafra

Гостин
Иначе Северна Македонија уште повеќе изразува иредентистички став, поготово кога Јужниот дел е дел од некоја друга држава, а не самостојна држава...

Така да тешко дека Грците ќе се сложат на ова.... Ова ти е само спин на власта, слично како Тимјаник со кој се замајава народот веќе скоро цела недела... Притоа бензините се поскапи 50% за една година, иако на светските берзи не помрднале.... Или пак растот од 0.01%..... Ама ако, така се кали челикот....
Јас сум за Северна Македонија. Ќе има продолженија значи ...
Штом има Северна, автоматски имаш Јужна т.е. била поделена. Грција веќе не знаат како да сокријат банкротот и последиците, па останува на САД да ја направи Македонија цела да е.
Ти кажувам САД се добрите, а Русите и Еврогејците зафркаваат :D

А врска нафтата, таа си растеше ама намалувањето од страна на Регулаторна не одговара сразмерно на падот на цената на нафтата и на вредноста на доларот.
Зголемија 2,5 денари а намалија 1,5 денари, притоа ем нафтата падна ем доларот.
Ама што се буните, нели државните органи најчесни намери имаат, а орган ко орган :sekc:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Ти си тој без аргументи. Ставот кој треба да го браниш беше дека со менувањето на името се менува идентитетот. Она што успеа да одбраниш е дека со менување на името се менува името, за што реално и не требаше многу да се трудиш.
Спремен финтаџија си, следно шо е после банализирање?

Не е маката дефинирање на поимите туку дефинирање на дискусијата.

Не е целта промена на она шо нас не дефинира како македонци, тие етно обележја, традиции, обичаи итн кои ете не дефинираат како народ, напротив, со тоа никој нема апсолутно никаков проблем барем шо се однесува до грчката страна, а и да има не може да премине на асимилација како тоа шо го прават во Егејскиот дел на Македонија.

Проблемот е шо тие одат на преименување на она шо се вика национална целина без притоа било како да навлезат во она шо ја дефинира, едно е зошто и не можат баш сосема друго зошто не добиваат ништо со тоа.

Зошто цело време се говори за славомакедоникос, скопјанос итн.

Инаку токму Фрчковски поодамна во неколку свои текстови имаше елаборирано зошто било каква придавка пред Македонија е погубна за нас, посебно ако истата го подлегне Уставот на измени, она фамозно ерга омнес шо најверјатно го прифатија овие лејките.
Еве и нацртано, и да повторам, ич qr не ме боли дали не сакаш и/или не можеш да сфатиш.

Сем банализирање не видов некоја дума шо го побива напишаното. Бонус ти е изјавата од Таки Фити.

Ерга омнес, односно име за севкупна употреба, никако не смее да се прифати, бидејќи тоа значи менување на Уставот. Тоа носи обезличување на Македонците. Иредентизмот не може да биде оправдување за менување на Уставот. Нашата влада ќе мора да се избори решението да не биде за севкупна употреба, ако сака тоа да биде достоинствено решение. Менување на Уставот и име за севкупна употреба ќе биде опасна ситуација – кажа претседателот на МАНУ, Таки Фити на едно медиумско гостување.

Притоа додаде дека доколку се прифати име за севкупна употреба тогаш ниту МАНУ нема да се вика Македонска академија на науките и уметностите, туку ќе треба да се прекрсти во „Академија на науките и уметностите на Република Горна Македонија“, на пример. Од тоа произлегува дека освен МАНУ, ќе треба да бидат преименувани и други национални институции, како Народната банка на Република Македонија, АРМ, Друштвото на писатели на Македонија, Фудбалската федерација на Македонија… Тоа, според претседателот на МАНУ, е апсурдно!


Бонус факт,

Таки Фити при именувањето на МАНУ оди со поблага варијанта, од Македонска Академија на Науките и Уметностите, во случајот со додавка Северна, ја преименува во Академија на Науките и Уметностите на (Република) Северна Македонија притоа вешто заобиколувајќи го логичкото, а тоа Македонска да премине во Северномакедонска.
 
Последно уредено:

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
http://www.fakulteti.mk/mobile/news/17-07-15/drzhavo_a_da_ti_dadam_jas_tebe_otkaz

Реалниот проблем е ова, да дискутираме за ова, за вистинските проблеми кои не засегаат, здравствпто и образованието, бидејќи името нема да не лечи и образува доколку го задржиме или промениме!!
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.395
Поени од реакции
21.958
Samiot fakt sto Grcija bara promena na ustavot e veke agresiven cin i treba da dovede do prekin na pregovorite. Toa sto Zaev kako prv premier dosega prifati da se smeni ustvot za Grcija e ogromen uspeh i da propadnat pregovorite sega. Sekoj iden obid za resavanje na imeto (sto pored mene ne e mozno bez edna strana celosno da ja napusti pozicijata) bi pocnala od taa tocka. Grcija uspea vo ovie 30 godini da ne dovede do toa malce po malce da gi napustime nasite pozicii do toa sto sme spremni da go smenime ustavot. Grcija za vozvrat ne se pomrdna ni milimetar. Realno Zaev trajno ja narusi pozicijata na Makedonija vo ovie pregovori, trojanski konj. Site premieri dosega, a znaeme deka site do eden bea katastrofa, barem vo ova prasanje drzea cvrsta pozicija i do nekade gi cuvaa crvenite linii koi kolku tolku gi imavme. Ovoj sega celosno se predade.

Imam i drugo prasanje koe ne se razgleduva cesto. A toe e tvrdenjeto na Grcija deka nasiot ustav e agresiven prema Grcija odnosno deka vo nego ima delovi koi pretendiraat kon teritorii na Grcija. Se prasuvam koi se tie delovi? Neli vo 90tite go smenivme ustavot da dokazeme deka nemame teritorialni baranja kon Grcija?

I uste nesto drugo: Cesto se cita deka dogovorot bi imal 30 ili 40 stranici. Se cudam sto se drugo ke vleze vo toj dogovor i mislam deka vo tie tocki sto ne se tolku vo javnosta ke ni go popikaat plus.

Uste ne mi e jasno zosto nasata pozicija se oddaleci od privremenata spogodba koja ima i dobri tocki za nas: https://www.mfa.gr/images/docs/fyrom/interim_accord_1995.pdf i zosto vo nikoj moment ne ja koristime presudata koja potvrdi deka Grcija ja prekrsi spogodbata?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.442
Јас сум за Северна Македонија. Ќе има продолженија значи ...
Штом има Северна, автоматски имаш Јужна т.е. била поделена. Грција веќе не знаат како да сокријат банкротот и последиците, па останува на САД да ја направи Македонија цела да е.
Ти кажувам САД се добрите, а Русите и Еврогејците зафркаваат :D

А врска нафтата, таа си растеше ама намалувањето од страна на Регулаторна не одговара сразмерно на падот на цената на нафтата и на вредноста на доларот.
Зголемија 2,5 денари а намалија 1,5 денари, притоа ем нафтата падна ем доларот.
Ама што се буните, нели државните органи најчесни намери имаат, а орган ко орган :sekc:
Па незнам и тоа, на Грците неодамна им дадоа гратис 400 абрамси, не на нас...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
http://www.fakulteti.mk/mobile/news/17-07-15/drzhavo_a_da_ti_dadam_jas_tebe_otkaz

Реалниот проблем е ова, да дискутираме за ова, за вистинските проблеми кои не засегаат, здравствпто и образованието, бидејќи името нема да не лечи и образува доколку го задржиме или промениме!!
И Гермaнците,Англичaните,Америкaнците нити ги лечи нити ги oбрaзувa иметo.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Пошто има простички луѓе на темава на прост начин би се објаснило што е идентитет.

Нешто слично како да немаш никаков документ,лична карта,возачка,пасош...Без документ за идентификација си безимен,никој и ништо,без имот, едноставно те нема.Ниту пак можеш да докажиш дека она што го поседуваш е твое зошто нели немаш документи,идентификација,идентитет како сакаш наречи го.

Е нашава ситуација е слична.Треба да се одкажеме од сите лични документи да вадиме нови но со различно име и презиме и дата на раѓање не да стои од денот кога си се родил него од денот кога си ги поднел документите.
Како ќе докажеш дека нешто претходно што си го поседувал е твое?
Генијално, бидејќи аналогијата личен идентитет - национален идентитет без проблем објаснува се. Како на некој што се обидува да сфати што значи да убиеш човек да му кажеш, си убил некогаш мравка? Да, е па слично е да убиеш и човек, и него веднаш му станува јасно.

Аналогиите, поставувањето тези, заклучувањето од нив, тоа ти се комплицирани работи, не знам што се мачиш со нив. Оди пишувај на темата дека нема 500 евра плата, не се гњави со работи прекомплексни за тебе.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.857
Поени од реакции
18.559
Луѓето се баш бесни поради тоа, што ги слушаат единствено кога треба нешто да им земат нив - во случајов простор што бил наменет за градинка

И пак ќе кажам се работи за неинформираност
Нека им објаснат убаво за какви деца се работи, оти негде прочитав и самиот дека се деца со ментални пречки додека на други места пишуваат и повозрасни лица од заводот во Демир Капија. И кај тие лица за жал има по тешки случаи со не баш соодветно однесување, и сега да ги ставиш заедно во иста зграда со деца од градинка не знам баш..
Не ми е јасно како некој нешто им одзема ако во склоп на градинката има деца со посебни потреби? Нема да бидат ниту единствени во Македонија, не е прв пат вакво нешто да се направи. Дури и мислам дека ако не ги стационираат таму, луѓево никогаш нема ни да дочекаат градинка.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
И Гермaнците,Англичaните,Америкaнците нити ги лечи нити ги oбрaзувa иметo.
Преговорите за името се тема која треба да се решава откако ќе се решат примарните проблеми,здравството како најбитно и образованието....дали имаш информација каква е состојбата во здравството, без доволен персонал и дотраена опрема во болниците, поради не функционалност на опремата и немање стручен кадар за поправка и работа, голем број од пациентите се испраќаат скопје кадешто и таму нема доволно персонал.
 
B

Bafra

Гостин
Па незнам и тоа, на Грците неодамна им дадоа гратис 400 абрамси, не на нас...
Е добро де, им ги дале, сигурно нема да се противат на одлуките на тој што им дава, а за нас доволно им се 40 :icon_lol:

А тоа што Бугарите решиле да потрошат 2 милијарди $$ :eek: на нови авиони и друго вооружување од НАТО земји, како го толкуваш ...
Aко стварно потрошат 2 милијарди, цареви се :kruna:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.005
Поени од реакции
16.071
Прашај ги албанезине и грчкине пеери шо е тоа идентитен,тие сигурно ќе ти објаснат!
Северна Македонија е глупав избор на Заев ( или НЕстручниот тим ??)
Веќе пишав, во Грција има само Централна и Источна Македонија.. Поликастро, старата престолнина на Пајонија е Централна Македонија..
Логично е дека Северна Македонија било Пајонија, новата терирторија на пајонците кој се повлекле при доселувањето на македонците од Пинд
Таа територија била на север до Вила Зора...
Со ова решение Северна Македонија се овозможува на Албанците да ја бараат нивната Илирида, па и дел од Скопје, за Куманове збор нема..
А Вардарска Македонија беше многу подобар избор, Териториален КОНТИНУИТЕТ на Вардарска Бановина, впрочем и за време СФРЈ го имавме тоа, вардарска Македонија, вардарски македонци а тие од Грција беа Егејци, егејски македонци..
А да не зборувам каков ќе биде идентитетот на протераните од грчка Македонија а кој живеат тука ????? Северни македонци ????[DOUBLEPOST=1528793319][/DOUBLEPOST]
Спремен финтаџија си, следно шо е после банализирање?



Еве и нацртано, и да повторам, ич qr не ме боли дали не сакаш и/или не можеш да сфатиш.

Сем банализирање не видов некоја дума шо го побива напишаното. Бонус ти е изјавата од Таки Фити.

Ерга омнес, односно име за севкупна употреба, никако не смее да се прифати, бидејќи тоа значи менување на Уставот. Тоа носи обезличување на Македонците. Иредентизмот не може да биде оправдување за менување на Уставот. Нашата влада ќе мора да се избори решението да не биде за севкупна употреба, ако сака тоа да биде достоинствено решение. Менување на Уставот и име за севкупна употреба ќе биде опасна ситуација – кажа претседателот на МАНУ, Таки Фити на едно медиумско гостување.

Притоа додаде дека доколку се прифати име за севкупна употреба тогаш ниту МАНУ нема да се вика Македонска академија на науките и уметностите, туку ќе треба да се прекрсти во „Академија на науките и уметностите на Република Горна Македонија“, на пример. Од тоа произлегува дека освен МАНУ, ќе треба да бидат преименувани и други национални институции, како Народната банка на Република Македонија, АРМ, Друштвото на писатели на Македонија, Фудбалската федерација на Македонија… Тоа, според претседателот на МАНУ, е апсурдно!


Бонус факт,

Таки Фити при именувањето на МАНУ оди со поблага варијанта, од Македонска Академија на Науките и Уметностите, во случајот со додавка Северна, ја преименува во Академија на Науките и Уметностите на (Република) Северна Македонија притоа вешто заобиколувајќи го логичкото, а тоа Македонска да премине во Северномакедонска.
треба да се преименува СДСМ во сдССм
 
V

viktora

Гостин
Генијално, бидејќи аналогијата личен идентитет - национален идентитет без проблем објаснува се. Како на некој што се обидува да сфати што значи да убиеш човек да му кажеш, си убил некогаш мравка? Да, е па слично е да убиеш и човек, и него веднаш му станува јасно.

Аналогиите, поставувањето тези, заклучувањето од нив, тоа ти се комплицирани работи, не знам што се мачиш со нив. Оди пишувај на темата дека нема 500 евра плата, не се гњави со работи прекомплексни за тебе.
На попрост начин не можам да ти објасна друг нека се помачи.
Личен идентитет и национален идентитет нормално не е исто но сепак има исто значење.Идиентификација кој си што си и од каде си,што поседуваш,од каде потекнуваш итн тоа е идентитет.
Личности кои не ја знаат разликата од патриотизам и национализам не очекувам да сфатат нешто покомплицирано како на пример што е идентитет.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
Преговорите за името се тема која треба да се решава откако ќе се решат примарните проблеми,здравството како најбитно и образованието....дали имаш информација каква е состојбата во здравството, без доволен персонал и дотраена опрема во болниците, поради не функционалност на опремата и немање стручен кадар за поправка и работа, голем број од пациентите се испраќаат скопје кадешто и таму нема доволно персонал.
Инфoрмaции немaм зaтoa штo не членувaм у пaртијa,пa дa ме инфoрмирaaт.Вие зaштo не гo решите прoблемoт?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom