Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.366
Поени од реакции
3.156
Па ова во врска со прашањето за името.....
Монти Пајтон немаат вакви парадокси, но тоа е...во право си, јас тресам глупости...
P.S. Ти што имаш толку против Крушевска...?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Па ова во врска со прашањето за името.....
Монти Пајтон немаат вакви парадокси, но тоа е...во право си, јас тресам глупости...
P.S. Ти што имаш толку против Крушевска...?
Многу си конфузен, појма немам што зборуваш. Предлозите за името се Северна и Нова Македонија и од тие предлози нема да се оди многу настрана. Мене ми е потполно сеедно, та Нова та Северна, само еднаш да прекине трагикомедијата со името и да направиме последен обид за нормална држава, иако се сомневам дека имаме капацитет за тоа.

Инаку да, тресиш несмешни глупости.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.366
Поени од реакции
3.156
Многу си конфузен, појма немам што зборуваш. Предлозите за името се Северна и Нова Македонија и од тие предлози нема да се оди многу настрана. Мене ми е потполно сеедно, та Нова та Северна, само еднаш да прекине трагикомедијата со името и да направиме последен обид за нормална држава, иако се сомневам дека имаме капацитет за тоа.

Инаку да, тресиш несмешни глупости.
Ок,браво за тебе! Но има луѓе на кои не им е сеедно!?!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ок,браво за тебе! Но има луѓе на кои не им е сеедно!?!
Преку Миле.[DOUBLEPOST=1528721530][/DOUBLEPOST]
Можеби ке има проблеми со Србите сепак Крушевац е поголем град од Крушево и ке ни блокират поради иредентизам.
Ме пресмеа да не пукниш. Каков хумор, лудници...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
...Миле воли диско а ја шумадинско...
Пријатно!!!
Најлошо е кога човек нема доволно дух за да пишува интересни работи, а ни доволно памет за да сфати дека не треба да пишува.[DOUBLEPOST=1528721637][/DOUBLEPOST]
Северна е подобро нова мк се користи за еден весник. А и нов бардак со стари курви нема да оди добро од почеток...
ОК, прекини со хуморот, ме заболе стомакот од смеење.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.366
Поени од реакции
3.156
Најлошо е кога човек нема доволно дух за да пишува интересни работи, а ни доволно памет за да сфати дека не треба да пишува.[DOUBLEPOST=1528721637][/DOUBLEPOST]

ОК, прекини со хуморот, ме заболе стомакот од смеење.
.. А ова "преку Миле", ептен ти е цивилизирано...и смешно и разбирливо и со ДУХ....
Можам и ја да ти дадам квалификации ама доволно е само " Пријатно" ако знаеш што значи?!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
.. А ова "преку Миле", ептен ти е цивилизирано...и смешно и разбирливо и со ДУХ....
Можам и ја да ти дадам квалификации ама доволно е само " Пријатно" ако знаеш што значи?!
Досаден си како пролив. Удав. Отров. Поооо колку си досаден, чудо едно. Да напишеш дузина постови на темава и да не кажеш ниту една паметна или барем смешна работа, ти си феномен.

Ај гитла сега, не досадувај повеќе.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.366
Поени од реакции
3.156
Досаден си како пролив. Удав. Отров. Поооо колку си досаден, чудо едно. Да напишеш дузина постови на темава и да не кажеш ниту една паметна или барем смешна работа, ти си феномен.

Ај гитла сега, не досадувај повеќе.
Ти ми се залепи не јас тебе.
Гитла!!!
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Едно прашање што може звучи смешно, но многу ме интересира...

Да речеме се постигне договор со Грција и си го смениме името (без разлика кое и да е). Дали тоа по дефолт значи и дека Грција ќе нè признае за држава? За кога нареден пат одиме во Грција нема да ни удираат печати на посебни листови туку на пасоши? Или кога ќе пишеме во формата за гости за да не пријават дека сме сместени таму нема да пишат нешто по нивно, туку името на државата? Дека секаде ќе прифатат и ќе немаат проблем да кажат дека сме од ".... Macedonia"?

Или пак ќе си тераат по старо со "FYROM", или можеби по ново, со "New Vardarska" или како и да им дојде?

Некој околу ова?
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
Едно прашање што може звучи смешно, но многу ме интересира...

Да речеме се постигне договор со Грција и си го смениме името (без разлика кое и да е). Дали тоа по дефолт значи и дека Грција ќе нè признае за држава? За кога нареден пат одиме во Грција нема да ни удираат печати на посебни листови туку на пасоши? Или кога ќе пишеме во формата за гости за да не пријават дека сме сместени таму нема да пишат нешто по нивно, туку името на државата? Дека секаде ќе прифатат и ќе немаат проблем да кажат дека сме од ".... Macedonia"?

Или пак ќе си тераат по старо со "FYROM", или можеби по ново, со "New Vardarska" или како и да им дојде?

Некој околу ова?
Не затоа што Грција нема да го ратификува договорот во нивниот парламент во никој случај. Исто како што не ја ратификува времената спогодба.
А ние од друга страна ќе испорачаме се што побарале.

Ќе биде тоа уште една голема победа на шармантната дипломатија.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Како бе менување на име? За што? За НАТО и ЕУ? Ами ако не постојат по 20 г. на пример? Ќе останеме онадени.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Едно прашање што може звучи смешно, но многу ме интересира...

Да речеме се постигне договор со Грција и си го смениме името (без разлика кое и да е). Дали тоа по дефолт значи и дека Грција ќе нè признае за држава? За кога нареден пат одиме во Грција нема да ни удираат печати на посебни листови туку на пасоши? Или кога ќе пишеме во формата за гости за да не пријават дека сме сместени таму нема да пишат нешто по нивно, туку името на државата? Дека секаде ќе прифатат и ќе немаат проблем да кажат дека сме од ".... Macedonia"?

Или пак ќе си тераат по старо со "FYROM", или можеби по ново, со "New Vardarska" или како и да им дојде?

Некој околу ова?
Грција и сега не признава како држава. Ако се договориме со нив за ново име тоа значи дека ќе не признаваат под тоа име и нашиот нов пасош ќе функционира нормално како секој друг пасош. Не гледам која е мистеријата овде.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
20.838
Едно прашање што може звучи смешно, но многу ме интересира...

Да речеме се постигне договор со Грција и си го смениме името (без разлика кое и да е). Дали тоа по дефолт значи и дека Грција ќе нè признае за држава? За кога нареден пат одиме во Грција нема да ни удираат печати на посебни листови туку на пасоши? Или кога ќе пишеме во формата за гости за да не пријават дека сме сместени таму нема да пишат нешто по нивно, туку името на државата? Дека секаде ќе прифатат и ќе немаат проблем да кажат дека сме од ".... Macedonia"?

Или пак ќе си тераат по старо со "FYROM", или можеби по ново, со "New Vardarska" или како и да им дојде?

Некој околу ова?
Циган од Скопје / Gypsy from Skopје / Tsingánika apó ta Skópia ? Омразата на националистите секогаш ќе постои, секогаш ќе те навредуваат, секогаш ќе ти лепат етикети, секогаш ќе ти ја оштетуваат колата, секогаш ќе те омаловажуваат итн. Ништо нема да се смени околу односот освен името на државата.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Проблемот со името е едноставно глупост. Глупоста постои затоа што постојат глупави луѓе. Проблемот беше измислен од тогашната грчка влада за да се ќари некој ефтин популистички поен од глупаците во Грција, и еднаш кога проблемот беше створен ниту една влада на Грција не можеше да отстапи од него, повторно заради внатрешно политички притисок.

Во меѓувреме проблемот се надува од страна на националистите од двете страни и сите оние на кои не им одговара Македонија да биде дел од НАТО, почнувајќи од Русија па се до владата на Гвујо.

Сега веќе нема назад, проблемот мора да се реши а при тоа никој да не претрпи големи загуби. Грците не смеат да признаат дека направија една голема политичка шарада, а ние не смееме да го изгубиме Македонија во решението.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom