Русија - смена во надворешната политика?

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.847
Поени од реакции
26.440
Па да, гласаат за такви партии затоа што немаат друг избор.
Да бидеме реални, никој нема да го гласа Бачев заради добрата економска програма што ја има, за тоа што - воопшто нема програма.
И да има програма, нема да го гласа никој..

Зошто? Затоа што луѓето имаат перцепција дека нема шанси да добие и затоа ставаат на кантар, аха дпмне се поблиски до нивни ставови, ќе гласаме за дпмне...

Доколку по некој случај стане закана за некоја од двете партии, се уклучува партиската машинерија, која прво ги исмејува, омаловажува и дискредитира им го превзема членството... следен чекор е закани, обструкции и конструкции и на крај затвор и така натака....
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Зошто? Затоа што луѓето имаат перцепција дека нема шанси да добие и затоа ставаат на кантар, аха дпмне се поблиски до нивни ставови, ќе гласаме за дпмне...

Доколку по некој случај стане закана за некоја од двете партии, се уклучува партиската машинерија, која прво ги исмејува, омаловажува и дискредитира им го превзема членството... следен чекор е закани, обструкции и конструкции и на крај затвор и така натака....
И тоа.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.963
Зарем за нив е тешко да ја платат оваа беда од 2милиони?
Убаво знаеја Владо Плавевски и покојниот Ацо Алексов за каков народ прават филм кога го снимаа Бог да ги убие шпионите во првата половина на 1990-те години.

48:45 - 49:13 Посурова вистина, здравје


Описот на видео записот држи вода денес исто како што држел вода и пред повеќе од 5 века:

Пет века прогонство и борбата на Македонскиот народ за слобода и самостојна Македонска држава во која ќе царува слободата под еднакво за сите, создадоа свој мит и предание за себе. Борбите, страданијата, предавствата и саможртвата подоцна беа преточени и проткаени низ Македонските песни, раскази, приказни и драми.

Тргнувајќи од таму ТВ филмот Бог да ги убие шпионите, кој е снимен од страна на Македонската Телевизија во 1994 година, напишан од страна на сценаристот д-р Владимир Плавевски, во соработка со режисерот Ацо Алексов точно по еден век од Македонската саможртва ни ги приближуваат настаните од тоа време.

Како што вели и еден лик во филмот: "Зад секој херој има шпион, тој не умира додека не умреш ти".

Така овој филм говори за најголемите предавства, за изродите Македонски кои за пари ги предавале нашите борци за слобода. Нејсе и по толку години историјата се повторува, Македонија е жртва.

Едно е јасно, проклетството трае до ден денес, зад секој херој има и шпион.

Во филмот настапуваат, главниот лик: Васил Шишков во улогата на Војдан, останатите главни ликови се: Благоја Спиркоски Џумерко, Душко Костовски, Бајруш Мијаку, Ељаса Хасо, Биљана Танески, Перо Арсовски, Чедо Христов, Салаетин Билал, Џемаил Максут, Митко Апостоловски, Мустафа Јашар, Крсте Јовановски, Кире Печијаревски, а почесни гости во филмот се Петре Прличко, Тодор Николовски, Илија Милчин, Илија Џувалековски, Киро Ќортошев и Рамадан Мамут.

Филмот ми беше испратен од самиот сценарист, како подарок.

Уживајте во филмот. Пишувач на текстот - Горан Марковски.

За секој добронамерен коментар благодарам однапред! Поздрав.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.847
Поени од реакции
26.440
Забележав дека одбегнуваш да кажеш дека збориме за различни работи.
СУБВЕНЦИИ-те што ги дава државата на земјоделците и сите др се од државен буџет т.е од граѓаните што плаќаат данок.
За какви субвенции збориш.... побарај на страната што ти ја пратив за ипард програмата има списоци од 2013, 2014 и 2015 кој земјоделец или сточар земал субвенции... Никој не се пожалил до ден денешен дека субвенциите престанале да стигаат од Ипард фондовите.. Тоа се оние субвенции доколку имаш стока, произведуваш млеко, што се исплаќа по грло или насад на одредени култури, како на пример тутун, жито овошки и така натаму... Понатаму мерки за рурален развој, мери за субвенционирање на земјоделски машини или машини за преработка на земјоделски производи.... Во најголем дел од субвенциите што им се даваат на земјоделците се од Европски пари...а не од буџетот.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ги игнорираш затоа што лицемерието те мава по нос. Затоа ги игнорираш.

Канада е либерална демократија, а ти демонстрираш презир и гадење кон либерализмот генерално. Не ти се допаѓаат црнците, Кинезите, Индијците и Арапите, а во Канада голем број од популацијата е составена од црнци, Кинези, Индијци и Арапи.

Од друга страна ти се допаѓа лидерството на Путин и политичкиот систем на Сурков наречен суверена демократија (мека диктатура, со други зборови), кој е целосна спротивност на политичкиот систем инсталиран во Канада. Исто така, ти се допаѓа тоа што Русија има затегната политика кон емигрантите и што нема црнци, Индијци, Арапи и Кинези, Путин јавно изјавува дека Европа нема иднина поради политиката кон емигрантите и дека ги напуштила традиционалните/семејни вредности итн.

Како што гледаш твојот вредносен систем е полн со парадокси. Од една страна во постот пишуваш дека Канада е земја со среден политички живот, либерална, еднаква кон сите, отворена и гостопримлива кон емигрантите (затоа и те привлекла), а неколку постови претходно пишуваше дека ти се допаѓа што во Русија на тоа видеото немало црнци, Арапи, Кинези, Индијци итн.

Ти ме потсетуваш на оној примерот од текстот Long Distance Nationalism (стр. 11 и 12) од Бенедикт Андерсон. Во текстот се дава пример, за човек сикх од провинцијата Панџаб кој живее и води успешен бизнис во Канада, а во слободно време финансиски го поддржува сепаратистичкото движење Халистан. Финансиски го поддржува движењето за да се вооружат, им се восхитува на младите сикхи кои го жртвуваат животот за сепаратистички цели и нивните терористички акции кон невини луѓе, со различна религија. Ама од друга страна, не сака самиот да учествува во сепаратистичкото движење затоа што сака да им обезбеди на своите деца мирен живот, образование и успешна работа во Канада. Сличен си и ти, едно време пишуваше во темата Случувања во Македонија да сме ја 'кренеле во воздух' амбасадата на Кале, ти се допаѓа демек цврстата политика на Путин и Русија, одвратен ти е лицемерниот Запад, одвратни ти се либерали, одвратни ти се емигранти итн, ама самиот одбираш да живееш Западот поради причините кои го дефинираат -- отвореност на општествата и еднаква можност за сите, а во искрената и чесна Русија не ти се припарува.

Ова е детски наивна претстава за империјалните сили. Расипаните САД што не се држат до договорите, и чесните и добродушни Русија и Путин. Срамота е ако си дотерал до пензија и уште вака да размислуваш.
Nishto mene ne me mava po nos. Ubavo rekov deka Kanada e izmislena za imigranti, doagjaat 300 000 sekoja godina, mozhost za sekoj poedinec shto ne znachi deka nema diskriminacija, i shto ima losho vo toa shto jas si se drzham do belata evro civilizacija, a toa shto velish deka ostanatite mi se odvratni se tvoi zborovi. Da preferirash odredena grupa lugje ne znachi deka ostanatite ti se odvratni. I da, mene mi deluva prijatno koga ke vidam pretezhno belci i shto ima vo toa losho. A ti mozhesh da se meshash i da se vkrstuvash so bilo koja rasa i kultura, toa si e tvoj izbor i samo tvoj i nemoj mene da mi delish progrsivni lekcii za diversiti i multikultura, toa e moe sekjdnevie.
Da s krenela vo vozduh ambasadata na Kale? Prvo i prvo toa ne e moj stil na izrazuvanje, ne pametam toa da sum go napishal.
I pak so toj zbor, odvratni mi bile ovie, odvratni mi bile onie ushte malku ke pochnesh da mi kalemish :white guilt, white privilege , rasizam i ushte kojznae shto ne, Tipichno za progresivec.
Kaj vide ti jas da komentiram za vnatreshnata politika na Rusija i dali e diktatura ili rezhim...BTW za vas progresivnite osven USA i EU cel ostanat svet e nekakov rezhim.
Dali USA se rsipani ili ne ne znam, znam samo deka ne se pridrzhuvaat na nikakvi dogovori i megjunarodno pravo. a vo megjunarodnata politika nema chesnost i dobrodushnost tuku ima megjunarodni prava i knvencii koi treba da se pochituvaat. USA toa ne go pravat.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.212
Поени од реакции
8.457
Nishto mene ne me mava po nos. Ubavo rekov deka Kanada e izmislena za imigranti, doagjaat 300 000 sekoja godina, mozhost za sekoj poedinec shto ne znachi deka nema diskriminacija, i shto ima losho vo toa shto jas si se drzham do belata evro civilizacija, a toa shto velish deka ostanatite mi se odvratni se tvoi zborovi. Da preferirash odredena grupa lugje ne znachi deka ostanatite ti se odvratni. I da, mene mi deluva prijatno koga ke vidam pretezhno belci i shto ima vo toa losho. A ti mozhesh da se meshash i da se vkrstuvash so bilo koja rasa i kultura, toa si e tvoj izbor i samo tvoj i nemoj mene da mi delish progrsivni lekcii za diversiti i multikultura, toa e moe sekjdnevie.
Da s krenela vo vozduh ambasadata na Kale? Prvo i prvo toa ne e moj stil na izrazuvanje, ne pametam toa da sum go napishal.
I pak so toj zbor, odvratni mi bile ovie, odvratni mi bile onie ushte malku ke pochnesh da mi kalemish :white guilt, white privilege , rasizam i ushte kojznae shto ne, Tipichno za progresivec.
Kaj vide ti jas da komentiram za vnatreshnata politika na Rusija i dali e diktatura ili rezhim...BTW za vas progresivnite osven USA i EU cel ostanat svet e nekakov rezhim.
Dali USA se rsipani ili ne ne znam, znam samo deka ne se pridrzhuvaat na nikakvi dogovori i megjunarodno pravo. a vo megjunarodnata politika nema chesnost i dobrodushnost tuku ima megjunarodni prava i knvencii koi treba da se pochituvaat. USA toa ne go pravat.
Знам, јасно ми е. Тебе ти се допаѓа либерализмот и либералната политика кон емиграцијата сѐ додека ти имаш бенефит од тоа. Кога некој кинески или индиски имигрант се доселува во Канада или каде било на Западот (од истите причини поради кои и ти си се доселил -- широката социјална политика), тогаш Русите се паметни што не го дозволуваат тоа. Бедно лицемерие.

Не беше поентата на постот white guilt, white privilege, расизам итн., туку дека идеолошки не се вклопуваш во вредностите на канадското општество. Меѓутоа, и покрај твојот презир кон западните општествени вредности (прогресивизам, либерализам итн.), а идеализирана слика за 'традиционалната' Русија, ти сепак одбираш твојот живот/работен век да го поминеш на Западот. Бедно лицемерие, повторно.

Не е работата да знаеш дали САД се расипани или не, поентата е дека ако ги доживуваш црно-бело политиките на империјалните сили, си наивен како мало дете. САД не почитувале договори, Русија почитувала. Како во цртан филм, добрите и лошите, Бетмен и Џокер. И за да биде потрагична сликата, вака размислува човек што стигнал до пензија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.847
Поени од реакции
26.440
Не беше поентата на постот white guilt, white privilege, расизам итн., туку дека идеолошки не се вклопуваш во вредностите на канадското општество. Меѓутоа, и покрај твојот презир кон западните општествени вредности (прогресивизам, либерализам итн.), а идеализирана слика за 'традиционалната' Русија, ти сепак одбираш твојот живот/работен век да го поминеш на Западот. Бедно лицемерие, повторно.
Секогаш во историјата Богатството било кај најсуровите империи, богатството на Европа е од империјалистичкиот период секогаш било нормално луѓето под опресија да бараат подобар живот во центрите на тие империи.... Тоа не значи дека тие империи во своите окупирани територии или територии под влијание, прават позитивни работи, напротив, тие нас не експлоатираат на секој можен начин, и ќе не држат на најниско можно ниво....
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Знам, јасно ми е. Тебе ти се допаѓа либерализмот и либералната политика кон емиграцијата сѐ додека ти имаш бенефит од тоа. Кога некој кинески или индиски имигрант се доселува во Канада или каде било на Западот (од истите причини поради кои и ти си се доселил -- широката социјална политика), тогаш Русите се паметни што не го дозволуваат тоа. Бедно лицемерие.

Не беше поентата на постот white guilt, white privilege, расизам итн., туку дека идеолошки не се вклопуваш во вредностите на канадското општество. Меѓутоа, и покрај твојот презир кон западните општествени вредности (прогресивизам, либерализам итн.), а идеализирана слика за 'традиционалната' Русија, ти сепак одбираш твојот живот/работен век да го поминеш на Западот. Бедно лицемерие, повторно.

Не е работата да знаеш дали САД се расипани или не, поентата е дека ако ги доживуваш црно-бело политиките на империјалните сили, си наивен како мало дете. САД не почитувале договори, Русија почитувала. Како во цртан филм, добрите и лошите, Бетмен и Џокер. И за да биде потрагична сликата, вака размислува човек што стигнал до пензија.
Se vrtime vo krug i vodime dijalg na gluvi. Ne e rabotata vo toa dali mene mi se dopagja liberalnata politika ili ne, i nemam nishto protiv migracijata se dodeka se odviva po legalen pat. Megjutoa lberalite dozvolija toj sistem na migracija da se izigruva i zloupotrebuva i niv im nosi glasachi. Ne se raboti za nekoi srceparatelni dushi shto ja zhalat svetskata siromashtija i nekontrolirano vnesuvaat doselenici, se raboti za smislena agenda da se ostane na vlast. Ama toa e druga tema. Mnogu teshki zborovi upotrebuvash, prezir, omraza, i shto znachi toa tvoe "ideoloshko vklopuvanje"...ednoumie?
Dobro, eve ti crno- belo...Dve vojni so Irak, go rasturija Avganistan, ja rasturija Libija, napravija haos vo Sirija, i nametnaa vojna, shto li beshe ushte ne e definirano, na Makedonija, ja rasturija Srbija, ama za tebe toa se crtani filmovi chinam.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.847
Поени од реакции
26.440
Se vrtime vo krug i vodime dijalg na gluvi. Ne e rabotata vo toa dali mene mi se dopagja liberalnata politika ili ne, i nemam nishto protiv migracijata se dodeka se odviva po legalen pat. Megjutoa lberalite dozvolija toj sistem na migracija da se izigruva i zloupotrebuva i niv im nosi glasachi. Ne se raboti za nekoi srceparatelni dushi shto ja zhalat svetskata siromashtija i nekontrolirano vnesuvaat doselenici, se raboti za smislena agenda da se ostane na vlast. Ama toa e druga tema. Mnogu teshki zborovi upotrebuvash, prezir, omraza, i shto znachi toa tvoe "ideoloshko vklopuvanje"...ednoumie?
Dobro, eve ti crno- belo...Dve vojni so Irak, go rasturija Avganistan, ja rasturija Libija, napravija haos vo Sirija, i nametnaa vojna, shto li beshe ushte ne e definirano, na Makedonija, ja rasturija Srbija, ama za tebe toa se crtani filmovi chinam.
Ма дај какви се тоа небулози, па они само шират демократија, слобода и човекови права...
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.212
Поени од реакции
8.457
Mnogu teshki zborovi upotrebuvash, prezir, omraza, i shto znachi toa tvoe "ideoloshko vklopuvanje"...ednoumie?.
А бе, многу едноставно значење има. И покрај тоа што САД и НАТО сојузниците (меѓу кои и Канада) уништуваат држави, либералите имаат агенда за примање црнци, Арапи и Кинези за да ги гласаат, а ти преферираш белци, ти наметнуваат white guilt, не почитуваат договори и еден куп негативни работи според тебе, ти одлучи да емигрираш во Канада, а не Русија, за која имаш само позитивни зборови. Русите немале црнци, Арапи и Кинези, не се либерали/прогресивци, почитуваат договори, не уништуваат држави, не се мешаат во политиката на странски држави како РМ, претходно прочитав имале многу јак GDP раст (нас Западот нè лажел, иначе) итн. Ете, ти го имаше луксузот да бираш, зошто Канада, а не Русија?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.847
Поени од реакции
26.440
А бе, многу едноставно значење има. И покрај тоа што САД и НАТО сојузниците (меѓу кои и Канада) уништуваат држави, либералите имаат агенда за примање црнци, Арапи и Кинези за да ги гласаат, а ти преферираш белци, ти наметнуваат white guilt, не почитуваат договори и еден куп негативни работи според тебе, ти одлучи да емигрираш во Канада, а не Русија, за која имаш само позитивни зборови. Русите немале црнци, Арапи и Кинези, не се либерали/прогресивци, почитуваат договори, не уништуваат држави, не се мешаат во политиката на странски држави како РМ, претходно прочитав имале многу јак GDP раст (нас Западот нè лажел, иначе) итн. Ете, ти го имаше луксузот да бираш, зошто Канада, а не Русија?
Аха, тоа што Пина се преселил во Канада е клучен доказ дека муабетите за Ирак Сирија, Авганистан Сирија Либија и останато не се вистинити...

А по тоа што ти сеуште живееш во Македонија, може ли да се каже дека Македонија е економска сила на која и нема рамна ?
 
B

Bafra

Гостин
Ние сме биле и треба, во ваква ситуација, да бидеме прозападно ориентирани, ако знаеме што е добро за нас.
Не си постувал дека Македонците се про-запдно ориентирани, туку дека сметаат дека САД и ЕУ се:

- највлијателен фактор во земјава
- дека ЕУ се најголем донатор
- дека ЕУ е најдобар сојузник на Македонија

Тоа не значи дека Македонците се про-западно ориентирани, туку значи дека сметаат оти ЕУ е најголем донатор (тоа е толку очигледно и јасно, што му доаѓа исто ко да сметаат оти сонцето заоѓа на Запад), дека е најдобар сојузник и дека е највлијателен фактор.

И секој нормален кој ги има в предвид моменталните фактори, ќе се сложи со ова. И јас исто, а сепак сум русофил.
Иако си свесен за придобивките од западот кои ги добиваме, сепак викаш дека си русофил. Дај (кога сарказмот нема да ти е на максимум), објасни ми на што се должи твоето русофилство.

Тоа никако неможам да сфатам, од една страна сакаме и се стремиме кон Запад, од друга страна пљукаме по нив a искрено плачеме за "мајка"/маќеа Русија.

Аха, тоа што Пина се преселил во Канада е клучен доказ дека муабетите за Ирак Сирија, Авганистан Сирија Либија и останато не се вистинити...

А по тоа што ти сеуште живееш во Македонија, може ли да се каже дека Македонија е економска сила на која и нема рамна ?
НЕ ја извртувај суштината на тоа што го зборат. Не може да се противиш западниот начин на кој го водат светот, притоа да идеш кај нив, да ги користиш нивните бенефити, нивните услови за живот, плус работејќи кај нив и во нивни фирми автоматски директно ги помагаш.
Ако толку му смета нека си се пресели во Русија, С. Кореја или било која друга земја што била уништена од САД па и пред да биде уништена па нека збори каде е подобро. Вака, е само лицемерно суштество, кое би го пријавил во тамошните служби да го депортираат.

Јас лично можам да кажам дека кога би се замениле улогите на САД и Русија, т.е. Русија да ги поддржува учките, да поддржува промена на името,
да поддржува трговија со човечки органи и креирање на Голема Албанија, да ти направат војна и воведат Рамковен договор,
и кога САД би била контра на Русија, јас би бил најголемиот поддржувач на САД.

Но реалноста е таа што е, да си Македонец во 2018 и да ги поддржуваш САД и нивните инсталации, или си ретардиран или си платен за тоа. :toe:
Се некој друг ни е крив за нашата неспособност, за нашето необјасниво тежнеење кон Русија.
30 години да имаш Македонци на сите позиции во власта/државата, МВР ДБК се наполнаа со пари шурувајќи во криминалот со шќиптарите и да викаш американците ти се криви, тоа што те прави .... овца/ заспан/ слеп/ глуп или работиш за тие истите служби. :cautious:

САД те одбрале да бидеш нивни сателит, нашите политичари одма трчаат во Белград, а народот исто ќе се испотепа кој прв да им го лиже на србите или да се мава во гради колку е силна и праведна Русија. И сакаш после овие работи САД да бидат на твоја страна .... :tapp:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.847
Поени од реакции
26.440
Иако си свесен за придобивките од западот кои ги добиваме, сепак викаш дека си русофил. Дај (кога сарказмот нема да ти е на максимум), објасни ми на што се должи твоето русофилство.

Тоа никако неможам да сфатам, од една страна сакаме и се стремиме кон Запад, од друга страна пљукаме по нив a искрено плачеме за "мајка"/маќеа Русија.



НЕ ја извртувај суштината на тоа што го зборат. Не може да се противиш западниот начин на кој го водат светот, притоа да идеш кај нив, да ги користиш нивните бенефити, нивните услови за живот, плус работејќи кај нив и во нивни фирми автоматски директно ги помагаш.
Ако толку му смета нека си се пресели во Русија, С. Кореја или било која друга земја што била уништена од САД па и пред да биде уништена па нека збори каде е подобро. Вака, е само лицемерно суштество, кое би го пријавил во тамошните служби да го депортираат.



Се некој друг ни е крив за нашата неспособност, за нашето необјасниво тежнеење кон Русија.
30 години да имаш Македонци на сите позиции во власта/државата, МВР ДБК се наполнаа со пари шурувајќи во криминалот со шќиптарите и да викаш американците ти се криви, тоа што те прави .... овца/ заспан/ слеп/ глуп или работиш за тие истите служби. :cautious:

САД те одбрале да бидеш нивни сателит, нашите политичари одма трчаат во Белград, а народот исто ќе се испотепа кој прв да им го лиже на србите или да се мава во гради колку е силна и праведна Русија. И сакаш после овие работи САД да бидат на твоја страна .... :tapp:
Сега и алма коа ќе ти стаи лајк, ќе се посереш у гаќи, па и силма одма ќе притрча од реата..
 
B

Bafra

Гостин
Сега и алма коа ќе ти стаи лајк, ќе се посереш у гаќи, па и силма одма ќе притрча од реата..
:D
Остај ти лајкови, кажи со кој дел не се согласуваш ....

Еве добар пример, како треба да се однесуваат со нас, за да им го лижеме дупето:
https://365.com.mk/283482/krvaviot-kolede-od-1945-ta-po-naredba-od-tito-po-spisok-od-kolishevski-masovno-se-ubieni-nad-1-200-makedontsi
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.847
Поени од реакции
26.440
:D
Остај ти лајкови, кажи со кој дел не се согласуваш ....

Еве добар пример, како треба да се однесуваат со нас, за да им го лижеме дупето:
https://365.com.mk/283482/krvaviot-kolede-od-1945-ta-po-naredba-od-tito-po-spisok-od-kolishevski-masovno-se-ubieni-nad-1-200-makedontsi
Пак ќе кажам, ти збориш за тоа како им е на народот во САД и во Русија, а ние збориме каква политика водат... По твојата логика ние треба тука да го величаме Хитлер, само затоа дека Германците во негово време имале ептен висок стандард... Имај во предвид дека тоа наголемо се должи од конц. логорите кои всушност биле бесплатна работна сила....

Исто ти е и сега, само еден конц. логор ќе ти набројам, Дрекслер Маер каде што има неколку умрени на работно место.... Доволно е за поента..

Крвавата коледа е мрачен момент од нашата тешка историја... Тогаш сме имале многу добра основа да станеме силна држава... но ете... тоа е тоа... И пак ќе кажам тоа не биле Србите, туку интернационалистите...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom