Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Те читаме без гајле, не ти држи вода ни она погоре, ни ова за кое си го цитирал Terroir, тие што произведуваат работат за по 12,000ки, проектантите што ги бива ти се ван државава исто како медицинскиот кадар а тука ти проектираат онакви како ликот со автобуската во Пинтија и доктори што ти забораваат скалпел во стомак. Од сите сфери имаше квалитетен кадар во државава, не се секирај не му е на секој амбиција да заврши голем одмор факултет ама јбг, заминаа преку граница.
Несериозен одговор. Заклучувам дека квалитетните што можат да дадат производ заминале, останал само маркетингот. Без инженери, нема профит.. па се останато.[DOUBLEPOST=1528035036][/DOUBLEPOST]
Не само за ИТ секторот туку буквално за се, џабе имаш добар сооднос на квалитет/цена на некој производ или услуга ако маркетингот ти е лош и не стига до крајниот купувач
Добро бе луѓе. Махери сте за импровизации. Воопшто тоа не го напишав. Само кажав дека младите студираат полесни „науки“. не се заморуваат со математики и сл.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Несериозен одговор. Заклучувам дека квалитетните што можат да дадат производ заминале, останал само маркетингот. Без инженери, нема профит.. па се останато.[DOUBLEPOST=1528035036][/DOUBLEPOST]
Добро бе луѓе. Махери сте за импровизации. Воопшто тоа не го напишав. Само кажав дека младите студираат полесни „науки“. не се заморуваат со математики и сл.
Затоа на ФИНКИ и Електро има дупло повеќе запишани/апсолвенти/дипломирани од пред 10-15 години. Доста трескаш жити се, од глупост во глупост влагаш.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Затоа на ФИНКИ и Електро има дупло повеќе запишани/апсолвенти/дипломирани од пред 10-15 години. Доста трескаш жити се, од глупост во глупост влагаш.
Не јади фекалии, помлад си, не се разбираш. Скокаш ко млад мајмун.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Не јади фекалии, помлад си, не се разбираш. Скокаш ко млад мајмун.
Па ако ти си референтно тело за човек што разбира, треба сите да бидеме среќни што не разбираме.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.606
Поени од реакции
16.589
Не јади фекалии, помлад си, не се разбираш. Скокаш ко млад мајмун.
Aко си ти програмер со твоето IQ како бројот на твоите чевли, ондак ја сум Јуриј Гагагрин
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Добро бе луѓе. Махери сте за импровизации. Воопшто тоа не го напишав. Само кажав дека младите студираат полесни „науки“. не се заморуваат со математики и сл.
Не полесни, фаличниот образовен систем ги прави да бидат такви. Добри правници и економисти и се неопходни на државата. Образовниот систем кај нас создава квантитет, не квалитет. Имаш еден куп дипломи, права инфлација и затоа не вредат ништо на пазарот на труд. Кај нас образованието се претвори во бизнис, перална на пари.
Неопходни се коренити реформи, се ова до сега е само шминка, декор. Студентите не се виновни, системот го дозволува тоа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.957
Поени од реакции
15.973
А што има тука за неразбирање? Постапката за набавка на мерцедесот е незаконска, не се испочитувале процедурите за набавка пропишани со закон. Јас немам увид во доказите ама јасно се слушна оти Грујо си нарачуваше мерцедес по негов вкус, со телевизори за децата кога ќе ги носел во градинка и се тоа се плати со државни пари.

Инаку јас не бев да се продава мерцедесот. Веќе кога се зел и се амортизирал, му паднала вредноста на повеќе од половина а истовремено државата не располага со возило од таков тип, требаше да се остави во државна сопственост. Штетата и онака е направена.
Тоа со амбулантните возила е обид за ефтин политички маркетинг.

А за Марјан од Прилеп кажувај му на некој друг колку е невин. Повеќе од 10 години беше градоначалник и добро си се обезбеди. Патем и си ја пикна и сопругата како професорка на економскиот факултет во Прилеп.



На тие пари одамна му е изгубен секаков траг. Не верувам оти стојат во некоја банка со назнака "украдени транзициони пари" и чекаат да бидат вратени назад кај граѓаните. Тие до сега преку разни канали се илјада пати испрани. Транзицијата е завршена приказна.

Тоа што Грујо ќе оди во затвор на обичниот граѓанин нема да му значи многу, нити ќе ја поправи нанесената штета, но е еден вид мала сатисфакција самата помисла на Грујо, Миле, Горде...зад решетки. А уште повредна ќе биде ако успее да испрати порака до сите идни и сегашни политичари, кои што имаат намера да ги следат нивните стапки, да размислат два пати пред да се впуштат во некоја слична авантура.
мешаш баби жаби... ех премиерот не може да одговара за незаконска набавка на блиндирано возило, дури и да е процедурата незаконска... може да одговара ако даллллла владата писмен незаконски документ... тоа што тој изразил желба да биде мерцедес нема црска со закони .. па и сгашниоит премиер си изразува дузина желби, спротивни и од закон и од логика...
А тоа што го пишуваш за ех градоначалникот на Прилеп исто нема врска... таа пресуда падна како скапана круша, јас само ја спомнав како пример за најмизерно правосудие кое го имаме сега..
3. Парите од транзиционите приватизации не се проблем за откривање, проблем е што нема сериозен пристап туку се е само политички маркетинг и циркус
 
B

Bafra

Гостин
Им дозволиле инспекциите шо треба да ги заштитат работниците.Нивната корумпираност и алчност.Така еден бизнисмен тоест газда ,цело време им бараше да му вратат вработните по 2000 ден затоа шо имал кутриот долгови по банки.После испадна дека си го праел ќефот по касина и изгубил15000 еврона.Тие приказни ги слушаме веке 27 години,веќе не палат.Зарди таквите таканаречени бизнисмени љугето забрзано земаат БГ пасоши.Порано не се сложував со таа практика сега ги подржавам Шо повеќе БГ пасоши тоа помалку гратис рмбачи за вас!
Епа штом го знаеш ова, зашто пљукаш по приватен сектор :toe: ... Плус ете ти како некој алчен "газда" завршил.

Кои приказни ги слушаш 27 години, од кого .... тоа е битно. Тие што земаат БГ пасоши каде идат ... во земји каде колку толку сеуште владеат одредени капиталистички правила, а тоа СЕ СЕ МЕРИ.
Немам никаков проблем со тие што с храбри да идат низ светот, проблемот е со овие тука што се останати и чекаат државата да им реши се, без тие да употребат мозок, кој освен татко и мајка ти мисли добро.
Прашај било кој приватник, дали во време на Љубче војвода сите беа задоволни и економијата таман фати некој залет.... бидејќи војводата си кажа, оставете ми цигари и нафта, се друго работете.

Знам јас што му е филмот на Бафра. Тој се залага за терминот survivor of the fittest, слично како во природата, синџир на исхрана, големите ги јадат малите и на нивната несреќа растат. Затоа и вели: кој ти е крив ако си неспособен, не си роден претприемач ко Илон Маск или Џеф Безос. Трудот е поддреден кон создавање на богатство на овие првиве кои се на врвот на синџирот на исхрана.
Никој не збори за ропските услови за работа во магацините на Амазон и тоа што на работниците му се наметнуваат нечовечки квоти кои што мора да ги исполнат за да земат минималец.
Исто, се повикува на традиционалниот капитализам и неговите зачетоци, истовремено испуштајќи од предвид дека ова е 21 век и индустриската револуција е историски пресврт кој што теориски се изучува низ учебниците по економија низ светот. Факт е дека многу економски закони сеуште важат, она што го испушта од предвид е тоа што ова е време на глобализација, трудот релативно лесно мигрира кон точките кои што му овозможуваат најдобри улови за живот. Исто и со капиталот. Ако во индустриската револуција истиот беше концентриран предимно во државите на потекло сега тој мигрира кон држави кои што му овозможуваат поголем приход со помалку трошовци, т.е наголемо се практикува аутсорсингот.
Какви глупости си напишал, леле мори мајко. Иди провери колку субвенции и помош имаат добиено Илон и Безос па после кажувај ми дека знаеш што е капитализам :facepalm:
Илон и Безос бил претприемачи :tapp:
Трудот лесно можел да мигрира :lolzz:

Абе тоа ти е, само пуста теорија, прочитани 100 книги, сепак тоа е за пофалба (y) , ама пракса и искуство од реален живот 0

Ти свесен си дека тој со џипот го стекнал своето богатство врз грбот на тие работници и за да дојде до таа цел е во спрега со власта. Дали воопшто приметуваш со која леснотија се расфрлаат со пари, кои ако се тешко спечалени ќе размислат два пати пред да ги потрошат на разни лукзузи за кои што обичниот работник кој што рмба од јутра до сутра може само да сонува.

Јас не сум за промена на имиња ни идентитети, не сум ни некој голем фан на ЕУ, ама сакам да влеземе еден ден за да на работинкот му се даде некаква шанса, избор и прилика за да ги одјебат газдите кои што 99% ги делат твоите ставови. Па да видам тогаш кој ќе му рмба за 200 евра.

Што мислиш, зошто веќе 30 години невработеноста не паѓа испод 20%
Затоа што тоа на некој му одговара. Како инаку народот ќе робува по приватните фирми за минималец. Дури и членството во ЕУ не му оди во прилог на приватните фирми. Па ни отворањето на нови. Нови претприемачи значи нова конкуренција за старите и дотраени фирми, украдени од народот за време на транзицијата. Затоа условите за водење на бизнис се на толку ниско ниво и важат само за одредени привилегирани компании блиски до власта. Дај ако се толку способни нека соработуваат со странските компании, нека му бидат добавувачи. Или опсегот на таа 200 евра економија е само до Врање и назад.

Па уште некој вика требало да бидеме благодарни и за толку. Секоја чест на оние претприемачи кои што сеуште егзистираат во овие услови самостојно, кои што се трудат да водат модерни бизниси. Овие другите ти што ги браниш поарно и да ги нема. Ваквата ситуација само ним му одговара, статус кво во државава, плодна почва за матни бизниси. Пијавици залепени за државниот буџет го цицаат преку разни матни тендери.

Ти пријателе си изгубил контакт со реалноста. Или не живееш во оваа држава или си еден од оние обесправени кутри претприемачи врз кои што народот паразитира за 200 евра плата. Заради нив не можеш џип да си купиш. Поарно ич не му давај, ни толку не заслужиле кога до сега не ве збрале на клоци и вас и вашите побратими корумпирани политичари.
Како го напиша ова , тој со џипот стекнал богатството :aplauz::aplauz: .
да стекнал, притоа им овозможил на тие да заработат 200 евра, им овозможил на нови да се стекнат со колку толку некој занает, па после или да почнат сами или да заминат на запад со искуство.

Ти поима немаш што е капитализам, што е социјализам/комунизам/ олигархија.
Верглате 5000+ страни против политичарите и пак други се криви, имате примери од запад како се развиле и пак некои нереални приказни пишуваш.

Ајт можеби кога ќе снема државни пари за вас теоритичарите, ќе се фатите за мотика.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Епа штом го знаеш ова, зашто пљукаш по приватен сектор :toe: ... Плус ете ти како некој алчен "газда" завршил.

Кои приказни ги слушаш 27 години, од кого .... тоа е битно. Тие што земаат БГ пасоши каде идат ... во земји каде колку толку сеуште владеат одредени капиталистички правила, а тоа СЕ СЕ МЕРИ.
Немам никаков проблем со тие што с храбри да идат низ светот, проблемот е со овие тука што се останати и чекаат државата да им реши се, без тие да употребат мозок, кој освен татко и мајка ти мисли добро.
Прашај било кој приватник, дали во време на Љубче војвода сите беа задоволни и економијата таман фати некој залет.... бидејќи војводата си кажа, оставете ми цигари и нафта, се друго работете.



Какви глупости си напишал, леле мори мајко. Иди провери колку субвенции и помош имаат добиено Илон и Безос па после кажувај ми дека знаеш што е капитализам :facepalm:
Илон и Безос бил претприемачи :tapp:
Трудот лесно можел да мигрира :lolzz:

Абе тоа ти е, само пуста теорија, прочитани 100 книги, сепак тоа е за пофалба (y) , ама пракса и искуство од реален живот 0



Како го напиша ова , тој со џипот стекнал богатството :aplauz::aplauz: .
да стекнал, притоа им овозможил на тие да заработат 200 евра, им овозможил на нови да се стекнат со колку толку некој занает, па после или да почнат сами или да заминат на запад со искуство.

Ти поима немаш што е капитализам, што е социјализам/комунизам/ олигархија.
Верглате 5000+ страни против политичарите и пак други се криви, имате примери од запад како се развиле и пак некои нереални приказни пишуваш.

Ајт можеби кога ќе снема државни пари за вас теоритичарите, ќе се фатите за мотика.
Немој да го споредуваш нашиов феудализам со капитализмот на запад,неспоредливи се пошто се тотално различни системи!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Не трескај глупости жити се, маркетингот е далеку од заебанција и можеби е една од најважните работи во денешно време на секоја компанија



Ако се зголеми конкуренцијата ќе се намалат маржите, ќе се зголемат платите (расходи) и не е исто 10 или 30 фирми да зимаат дел од колачот
A konkurencija se zgolemuva ako porasnat marzite, nikoj ne investira na niski marzi i visoki trosoci. A ako rastat plati i danoci se krati od marzi i pagaat investiciite. Negativna povratna vrska.
 
B

Bafra

Гостин
Немој да го споредуваш нашиов феудализам со капитализмот на запад,неспоредливи се пошто се тотално различни системи!
Па човече кој го брани нашиов систем, јас укажувам кај е вистинската причина, а тоа не е во приватниот сектор.
Тој што ја има полицијата, судот, ујп, дбк, што носи закони, тој е одговорен за состојбата, тој го има стапот.

На тендер, државата поефтино ќе помине доколку одговорниот не ме уценува и не ми побара % за него. Јас за да добијам тендерот, ми е гајле, ќе му дадам, тој ќе направи услови јас да добијам тендер а нормално цената ќе се зголеми за неговиот % .

Ова јас, не се однесувам лично на мене туку општо на приватници.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Немој да го споредуваш нашиов феудализам со капитализмот на запад,неспоредливи се пошто се тотално различни системи!
Vo Mk ima poveke kapitalizam od Zapadna i Juzna Eurozona, zatoa koga nema politicka kriza ima rast na "vetenite zemji".
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom