Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.536
Поени од реакции
36.504
Ништо од денешниот разговор Заев - Ципрас. Наводно и правниот тим на МНР што бил во Атина за изготвување на спогодбата е повлечен назад.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.136
Поени од реакции
8.702
Член од
25 март 2012
Мислења
8.462
Поени од реакции
4.971
Имам многу работа и слабо го следам форумов деновиве, ама......постов ти е многу контрадикторен во однос на претходните. Тебе ти смета што луѓето од твојата националност се претежно религиозни. До самиот народ е дали ќе прифати такво нешто или не. Зошто обвинуваш некого дека ви ја наметнал религијата? Истиот процес е и кај Македонците со тоа што трендот мислам дека е обратен - порано беа помалку религиозни. И не е чудо во земји со распаднат систем и поредок и живот во хаос скоро 30 години. Дури и во самата Албанија сте критикувани од таканаречените прозападни политичари за тоа, ама лицемерието е осуетено кога истите тие се гушкаат со овдешните албански политичари, а да не речам да им ја координираат офанзивата против оваа држава. Реално, гледате само што да добиете од државава - ама не е ова Германија или Швајцарија за да имаме безмерно да ви даваме.

За тоа што ние би прифатиле никој не може да тврди. Ако мислиш на тоа што ние меѓу себе би си збореле - тоа е едно. Тоа што политичарите „одлучуваат“ е друго. Класичен пример е Пржино. Во Пржино седнаа да преговараат последните четворица што имаа право тоа да го праат - убрљани во крв и гомна до гуша и Европа ги седнува да „се договорат“ - многу нормално, затоа што може да се уценуваат. Кај вас е проблемот што сакате се' одеднаш да добиете. Тоа боде очи, тоа би го нервирало секој народ на планетава. Малку треба човек да прошета и ќе види каква лепеза од имигранти живеат низ Европа, во поранешните колонијални сили, во Германија која е предизвик за цел свет...и сега вие барате чисти држави у сред Европа - тоа е нереално. Не може државава глава да крене на ниедно поле....и во време кога економски сме на бетонско дно, правото е тотално контролирано, здравство и образование се меѓу последните во светот и пак доаѓа некој ваш хир прв да се реши......не иде така.

А колку сме ние либерални - е тука грешиш многу. Ова што вие го добивате никаде го нема, буквално. Знаме на матичната држава не вадите пред општина, немате никаков однос кон него, го мразите, јазикот си го користите и пред законов каде сакате, како сакате, општините ви се (често и нелогично) кроени со оној идиотски закон за територијална организација за да имате доминантно население....ние сме единствена држава во свет каде што ромите имаат буквално се' - на пример една циганска држава како Бугарија, у која пола од населението е ромско, па немаат таков третман.

Да бевте мнозинството градско и образувано население проблемите ќе беа многу помали, а ова ти го кажувам затоа што имам комшии што се такви. Со луѓето никој никогаш не влегол у некаков дуел на тема националност, а да не речам и дека воопшто некој се карал со нив, иако населбата во која живеам има минимален процент албанци. Не викам дека сите мора да живеат во град, ама има некоја разлика во култивираност меѓу градско население и рурално, а второто често не знае баш достоинствено да си ги артикулира барањата. Ама поентата ми е дека повеќе е кај вас дека не сакате да живеете со нас, отколку кај нас - Македонците се многу потолерантни и ова што го читаш од навреди овде е гнев кој се создава од револт и немање усул. На постовите на кои јас ти одговарам и тебе ти личи дека се националистички (а ги лајкуваат некои што ме мразат од дно на душа), треба да гледаш како на анти-националистички, што е огромна разлика. Дозиран национализам продаваа дпне со дуи, што им гарантираше мнозинство, а беа во коалиција две тотално неприродни страни - што е иронија и патетика и го има само кај нас. Сега сдс не може и не знае да игра на карта на национализам и не може да си ги маскира огромните отстапки и затоа има вакви реакции кон заев, според мене со право. Спремен е во гз да се е** за било што ќе му се побара од надвор со надеж дека некој од надвор ќе се потегне да ни ја реши економијата, пошо ни тој, ни прилепскиот паторски магистер, ни тој вашиот дрвосечач за к не ги бива за економија, а не ги ни интересира.

За да ја биде државава треба да им најдеме чаре на манипулаторите и манипулираните. Собери храброст да си ги критикуваш и своите. Ова е држава што не може да се справува со поплави и пожари, а не да праи „инжињеринг“ и манипулации со малцинства.
Знаев дека си ме предрасудил, албанец и сигурно е муслиман, во ниту еден пост не сум го бранл исламот, само сум потенцирал дека треба рамномерно да се третираал религиите, во спротивно контрапродуктивно ќе е.
Реално, гледате само што да добиете од државава - ама не е ова Германија или Швајцарија за да имаме безмерно да ви даваме.
Лично јас ништо не барам од државава повеќе од правата на македонецот, барам еднаквост, проблемот е што ти мислиш дека јас треба да имам помалку од тебе. Муабетот дека ние ја имаме Албанија или Косово како резерва па ако не ни се допаѓа да одиме таму во најмала рака е нацистички.
А колку сме ние либерални - е тука грешиш многу. Ова што вие го добивате никаде го нема, буквално.Знаме на матичната држава не вадите пред општина, немате никаков однос кон него, го мразите, јазикот си го користите и пред законов каде сакате, како сакате, општините ви се (често и нелогично) кроени со оној идиотски закон за територијална организација за да имате доминантно население....ние сме единствена држава во свет каде што ромите имаат буквално се' - на пример една циганска држава како Бугарија, у која пола од населението е ромско, па немаат таков третман.
Не сум сигурен дали го има или го нема некаде во светов, само знам дека тоа вам не ви се допаѓа, и вие не сте ни го дале, така решиле сосема трети, уште рамковниот го сметате како дискриминаторски кон вас, не е фер кога ќе ви текне да се фалите дека сте либерални. Знам дека има либерални македонци, сум студирал меѓу нив, ама мнозинството не сте, имате фобија кон албанците.
Да бевте мнозинството градско и образувано население проблемите ќе беа многу помали, а ова ти го кажувам затоа што имам комшии што се такви.
Тотално се согласувам, мислам дека државата требаше да игра поголема улога за тоа, уствари никогаш не работела на таа насока, тука според мене е целиот проблем.
Факт е дека денденес албанците живеат повеќе низ села, а кај македонците е спротивно, во тоа пропорционалност е и образованието, и насилството и се друго.[DOUBLEPOST=1527871341][/DOUBLEPOST]
Дали вакво нешто изјавил вашиот угледен бос, или изјавата е извлечена од контекст?

Прегледај го приврзокот 191605

Los albaneses, a la cabeza en el mercado de drogas - XLSemanal
Да бе, Зидан давал оставка, поѓаволите...
 
И

Име И Презиме

Гостин
Попис во април 2020 :cautious:.Не случајно е одбран тој период.Сите граџани од други ред ке бидат во Македонија бидејки тој месец ке постат а на 24.05.2020 е бајрам.Самиот попис е контровезен бидејки ке нема пописен материјал, населението ке биде попишано електронски со лап топ.Морам да кажам дека треба НИЕ Македонците да го блокираме овој попис бидејки е наместен.Без попишен материјал и тајминг договорен од сите партии да не се прифати попис.
Од пописот зависат многу работи, како опстанокот и развитокот на ш.ќиптарските барања и продолжување на мандатот на оваа мафијашка анти Македонска власт.
Да не го лапнеме на суво, опаметете се Македонци.:oeoeoe:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.677
Поени од реакции
28.121
Убaвo рече еднa женa преескa штo се јaви вo Кaнaл 5.Вели некa ми дaдaт две тoрбичињa и сaмo хрaнa и превoз дo 2020 ке oдaм куќa пo куќa јaс сaмa ке гo нaпрaвaм пoписoт.Вели и oкoлните држaви дo тoгaш ке ги пoпишaм.
 
V

viktora

Гостин
Па дискриминирани уште, може да се види и овде, не се применува правотото и законите во населбите каде живеат албанците.
Па вие сте барале не сум барал јас.
Поради не казнување многу пари не се влеваат во буџетот а пекаат за канализација.Ајде уште месец два да ги одерат каурите од другава стана ќе почне со изградба како што вети СДС.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.027
Попис во април 2020 :cautious:.Не случајно е одбран тој период.Сите граџани од други ред ке бидат во Македонија бидејки тој месец ке постат а на 24.05.2020 е бајрам.Самиот попис е контровезен бидејки ке нема пописен материјал, населението ке биде попишано електронски со лап топ.Морам да кажам дека треба НИЕ Македонците да го блокираме овој попис бидејки е наместен.Без попишен материјал и тајминг договорен од сите партии да не се прифати попис.
Од пописот зависат многу работи, како опстанокот и развитокот на ш.ќиптарските барања и продолжување на мандатот на оваа мафијашка анти Македонска власт.
Да не го лапнеме на суво, опаметете се Македонци.:oeoeoe:
Aj ќе бојкотираме попис, гласаме на референдум против промена на името, на претседателски и парламенарни избори за ВМРО-ДПМНЕ. И ќе ја спасиме Македонија!:oeoeoe:
 
И

Име И Презиме

Гостин
Aj ќе бојкотираме попис, гласаме на референдум против промена на името, на претседателски и парламенарни избори за ВМРО-ДПМНЕ. И ќе ја спасиме Македонија!:oeoeoe:
:popce::oeoeoe:


Зарем оправдуваш електронски попис, па случајно избран и во април?
Им пречеше Македонската дијаспора на куртоните, а ш.иптарската ја забораваат сега?

Никогаш нема ш.иптарите да се попишат во реална бројка.Никој никого не тера да гласа освен на оние случајно демек што им се јавуваат :pos:.
Дај боже пак да фати војна, барем мушки да изгубиме со локал патриоти:oeoeoe:
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.234
Поени од реакции
21.072
Мене ме интересира кога Заев ќе го смени уставот, не дали туку кога...што му останува на ВМРО да брани, знаме и грб? Намерно сака да го продаде уставот и идентитето Заев за да му одземе аргумент на ВМРО, може СДСМ ќе се уништи и изгуби на идни избори (сега, следни или за 4-5 години) ама ќе го заебе гадно ВМРО зошто веќе ќе нема што да брани. Продадена држава од А-Ш не се брани.
Има уште за работа, не би рекол дека сѐ е испродадено. Допрва следни главното. Откако ќе му се допосерат на името, уставот, идентитетот, двојазичност и тн., мислам дека следно на што ќе се работи е проектот "Швајцарија на Балканот".

Прашање на време е кога Заев, и куририте околу него, ќе почнат да зборат за некаква децентрализација, растеретување на централната власт, поголеми ингеренции на општините, придобивки за граѓаните. Се разбира, тоа ќе бидат флоскули со кои ќе се обидат да ја еуфемизираат поделбата на државата на кантони и региони, со изговор дека тоа ќе биде во корист на граѓаните. Региони кои подоцна би добиле автономија, и би прераснале во федерални единици - албанско и македонско говорно подрачје. И сето тоа ќе си помине без некои поголеми реперкусии.

Секако, од оваа временска дистанца сево ова изгледа смешно и неостварливо. Но, да не заборавиме дека и многу други работи како тирански платформи, албански ансамбли, двојазични униформи, двојазичност на цела територија, менување устав, промена на име и сл., изгледаа смешно пред некоја година, но сега гледаме дека се реализираат до последна точка и потточка.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.677
Поени од реакции
28.121
Абе вмрo слaвaт нештo или нaјaвa зa утрешниoт прoтест?Свирaт вриштaт пo Пaртизaнскa
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Што се битни разговорите? Знаеме дека со години се правеа разговори за решение за името. Ама не вакви решенија. Впрочем, камо и Зоки само на збор да останеше. Дали некој имал намера не ми е важно, важно ми кој ќе ни го смени личниот опис.
Вака ако се лажите по месни комитети ок, тука не врви муабетот.

Десет години дење ноќе се трубеше потомци на цане македонски, фаланги-маланги, гоцева раса и над се ИМЕТО НЕ ГО ДАВАМЕ НА КЛЕТИТЕ ГРЦИ...тоа за пред публика, позади завесата со закуска, лицемерно кикотење, оп - Горна Република Макеоднија (Скопје), ама не е мој проблем, не сум ги поддржувал ниту поттикнувал на такви чекори, а не може намерата да не се брои во случајот. Може не е убиство, ама затоа е убиство во обид.
Намерата е покажана, и тука а и во снимката по едно евро за сите таму како е редот, само ете како се дели правда сега по ново. Патем, штета голема само шо не се пријави пречесниот шо бара парички на нечесен начин, пази за Црква.

Не ми е криво пошто не сум ги поддржувал никогаш, штета шо луѓе кои ги гласале токму за тој патриотизам сега ги нема никаде да побараат одговорност, има такви шо уште прават мајмуни од себе и ги бранат а треба едно сто пати да се реинкарнираат за да имаат шанска да видат толку капитал вкупно колку шо некој направи во изминатите десетина години, толму под превезот на тој патриотизам, само чисто декларативен.

И сеа штама на сите страни, никој не прашува до каде со мубаетот, ветувањата, ни сТрам ни перде штапските штакори бришат шо лаеле за време на rezimod, и како сето тоа не сега е ОК, пошто наши се, а тоа автоаматски ги прави gragxani heroi, да беа од другите ќе беа убици, шовинисти фашисти, националисти, жмроњи, небањати итн...затоа сме ФИРОМЦИ, ниту грци, ниту бугари ниту било кој дргу е крив шо сме пластелин.

За овие сега нема потреба да се пцуе или сл, од департизација и борба со корпуција глеаме шо се дешава, промена на Уставно име нема да има пошто имале план, исто беше и со двојазичноста и т.н Тиранска платформа, ионака не победија на избори со контингентот алабански гласови, згора и ова сега шо се дешава, ептен т`нко.

Следни избори ќе победи оној кој има уизгубено повеќе гласови, ДПМНЕ без администрација а СДСМ без албански гласови, прашање е само кој има повеќе разочарани. Се виде и Nма Ра3лика и Не Се Сите Исти.

Единствено позитивно е шо нашите „пријатели“ ги отворија картите малку предвреме, и сеа знаеме дека нема потреба шо да се повикуваме на нив пошто се видоа намерите.

Ме интересира дали и „в кревет“ ќе го носи. Рекла, секогаш. Како фетиш.
Мене ич, во дворот да дојде да побара да гласам за неа затворам прозор, пуштам ролетна и око не ми трепнува.

Нејсе, генетски ли е или секта се шо практикуваат уште удбашки методи со бојкоти и пити гомнарки не ми е јасно.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.710
Поени од реакции
11.975
https://www.porta3.mk/za-saem-za-skopje-koe-poleka-go-snemuva/

За Саем. За Скопје кое полека го снемува

30/03/2018

Група граѓани И САЕМ Е СКОПЈЕ достави до нашата редакција отворено писмо упатено до премиерот Зоран Заев, градоначалниците Шилегов и Георгивски, како и до сопственикот на локацијата на Скопски саем, г-дин Папранику. Во писмото се вели:

Ви се обраќаме со отворено писмо по повод уривањето на Скопскиот саем, кое треба да започне за неколку месеци. Од достапни информации во електронските медиуми, дознавме дека на местото на Скопски саем наесен ќе почне да се гради трговски центар и за таа цел ќе бидат урнати и халите на саемот.



Ви се обраќаме НИЕ, ГРАЃАНИТЕ на овој град, од сите професии и возрасти, претставници на архитектонската фела, членови на семејствата на проектантите на Саемскиот комплекс, пријатели на Скопје, поддржани од низа организации и компании. Сите обединети во крикот да се сочуваат саемските хали како еден од стожерните бранители на идентитетот на постземјотресно Скопје. Како непобитен дел од историјата на македонската архитектура и македонското стопанство.

Ниту една култура, ниту еден сериозен општествен конституент не може да опстојува доколку не го разбере значењето на зборот континуитет. Архитектонската мисла на 20-тиот век ја обележува модерната, која глобално е вреднувана како културна традиција. Во делата на модерната во Скопје се чувствуваат ликовни белези инспирирани од градителската традиција на ова поднебје. Прочистена од декоративност, со совршена функционалност, хумана во својата природа, модерната очигледно живееше во Скопје додека не се посегна по неа со проектот „Скопје 2014“. Со исчезнувањето на Скопскиот саем, ќе исчезне уште една трага на модерното Скопје, кое во чекор ги следеше светските архитектонски текови.



Изграден во 1972 година, како дело на четворица врвни домашни архитекти Димитар Димитров, Живко Гeлевски, Благој Мицевски и Славко Ѓуриќ, Скопскиот саем е распослан на 25.000 квадратни метри, од кои 16.000 се затворен простор во шест саемски хали, функционално и архитектонски обликувани и поврзани во оригинална целина, во духот на периодот на којшто припаѓа, модерната.
Почетоците на функционирањето на Скопскиот саем се поврзани со многу значаен настан за историјата и културата на Скопје, а тоа е одржувањето на Светската шаховска олимпијада, манифестација од највисоко светско ниво, прва (а и последна) од тој вид организирана во нашиот град.

Подоцна, Скопски саем беше дом на исклучителни фестивали, концерти на Боб Дилан, на Крафтверк, Молоко, на Симон Трпчевски...

Халите на Скопскиот саем во текот на 67-годишното постоење беа средиште на бројни саемски манифестации: Саем за мебел, Саем на книгата, Инфоком, Балканска туристичка берза, Саем на градежништво, Модна недела, Вински фестивал... Тука се правеше преглед на развојот на македонската економија, но се следеа и книжевните и културни трендови.



Денес на овој објект му е пресудена егзекуција без притоа да се прашаат ГРАЃАНИТЕ и стручната јавност.

Ние архитектите, градители по вокација, веќе половина година во затворени кругови дебатираме, емотивно се поддржуваме и се обидуваме да создадеме стратегија како да го заштитиме единствениот Саемски комплекс во земјава, кој ги одбројува последните денови на живот. Како да го спречиме натамошното исчезнување на примерите на расната архитектонска практика на постземјотресно Скопје. Овој објект е дел од тој смел проект на постземјотресно Скопје, во кој домашните творци и архитекти ги прифатија сите современи текови во архитектурата и создадоа вредни обрасци, не само за домашната, туку и за светската архитектонска продукција. Тој е дел од таа значајна архитектонска целина во градот и дел од идентитетската рамка во која делува архитектурата како дел од културата.

Ние, децата на проектантите, едноставно не можеме да се помириме со фактот дека културното, историското, професионалното, па и емотивното, како дел од творештвото на нашие татковци, може за секунда да се претвори во прашина и да се заборави. Нашите татковци, Димитар Димитров и Живко Гелевски, можеби тивки, молчаливи, но преполни со оригинални идеи и решенија, тие двајца кои не се двоеја, неразделно заеднички молчеа, заеднички работеа, тивко решаваа во договор и најголемо почитување и другарство, професионално и човечки, кое денес ретко го гледаме околу нас.

Бајо – Благоја Мицевски, добивањето на наградата за животно дело Андреја Дамјанов, го означи со говор во негов стил: „... Големо задоволство ми беше кога еден обичен човек, гледајќи во фотографија од Сајмиштето на ѕидот зад моето биро ме праша: Зошто олку цркви на мала близина? – Да ви кажам нешто, тие павилјони се места за медитација. Тука истражував со формата на кровот, со начинот на продирање на светлината за да се приближам кон таа цел. И уште се приближувам.“



Зошто токму овој објект, со толкаво значење и вткаени траги од знаењето и создавањето на НАШИТЕ претходници, да се урне за да се изгради уште еден трговски центар и деловно-станбени згради во Скопје? Ќе го нема она Скопје кое нам лично ни значи нешто. Повеќето објекти кои ни значат, повеќето простори кои, какви и да биле, сме ги сакале и сакаме да ги паметиме. Тие се дел од колективната меморија.

Убавото време ни ја зголемува неизвесноста околу иднината на просторот на
Скопскиот саем.

Затоа дозволете ни, НИЕ ГРАЃАНИТЕ да бидеме вклучени во донесувањето на вашата конечна одлука. Просторот на Саемот е ваш. Објектите се ваши. Но дозволете ни нашите сеќавања да останат поврзани со таа форма. Не го рушете. Задржете ја уникатната флуктуирачка и повеќенаменска моќ на просторот.

Начинот на кој се планира Саемот да исчезне од градот ѝ штети на иднината и на државата, на неговиот специфичен архитектонски идентитет, идентитет кој исчезнува.

Затоа вам ви се обраќаме. Да ги прифатите нашите причини. Да бидат и ваши причини. За хармонија на градот со нас граѓаните, на градот и содржината на објектите во него, бидејќи судбината на човекот се едначи со судбината на градот.

„Животот е краток, Скопје е вечно“ - Гане Тодоровски

Група граѓани И САЕМ Е СКОПЈЕ
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Па дискриминирани уште, може да се види и овде, не се применува правотото и законите во населбите каде живеат албанците.
od lokalnite do denes, site sto se unapredeni vo administracija na grad skopje se albanci
tie se tie 40 000 glasa bez koi shilegov kje sonuvase da stane gradonacalnik.
zboruvaj mi za diskriminirani albanci.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom