Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
B

Bafra

Гостин
Прво расчистивме дека не се работи за државен туку партиски функционер, тоа се надевам е јасно.

Па ете се ме праша како замислувам јас државен функционер, а ти кажав дека не ми е јасно шо подразбираш под замислувам?

Естетски или како?

:icon_lol:

Кобајаги прагматичен претприемач ама т`нко некако.
Епа твојата теза е дека државата треба се да контролира, регулира итн итн, сите знаеме дека за во државна институција да работиш мора да си партиски. Од една страна си против партиски а од друга страна сакаш државата за се да ти води сметка. Кој е тој што очекуваш таа функција да ја врши, од каде да дојде, каков да е... Сепак државните институции се ЛУЃЕ, не се компјутери или духовни битија.

2008 после самитот, Нато членките и ЕУ ја прифаќаат позицијата на Грција како услов за членство на Македонија.

Затоа црвените линии на Грците се непроменети и си стојат на Северна, Горна и Нова Македонија. Оти нема никаква потреба они отстапки да прават. Ние треба да се приближуваме кон нив. Ова не се рамноправни преговори.

Прочитај го Тони Десковски во врска со спорот. Со неговиот став и кои чекори треба да се превземат целосно се согласувам.
Алоо дечко, Западот ја подржува Грција повеќе од 100 години и економски и воено и политички и религиски и историски итн итн. Да не биле нивните педерски игри, Грција можеби и послаба од Албанија ќе беше. Затоа кажав си утнал едно 100 години.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.321
Поени од реакции
36.224
Епа твојата теза е дека државата треба се да контролира, регулира итн итн, сите знаеме дека за во државна институција да работиш мора да си партиски. Од една страна си против партиски а од друга страна сакаш државата за се да ти води сметка. Кој е тој што очекуваш таа функција да ја врши, од каде да дојде, каков да е... Сепак државните институции се ЛУЃЕ, не се компјутери или духовни битија.



Алоо дечко, Западот ја подржува Грција повеќе од 100 години и економски и воено и политички и религиски и историски итн итн. Да не биле нивните педерски игри, Грција можеби и послаба од Албанија ќе беше. Затоа кажав си утнал едно 100 години.
Сега правиме муабет за случувања од нашето блиско минато од нашата независност. Пред 100 години не ни постоела Македонска држава.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Епа твојата теза е дека државата треба се да контролира, регулира итн итн, сите знаеме дека за во државна институција да работиш мора да си партиски. Од една страна си против партиски а од друга страна сакаш државата за се да ти води сметка. Кој е тој што очекуваш таа функција да ја врши, од каде да дојде, каков да е... Сепак државните институции се ЛУЃЕ, не се компјутери или духовни битија.
БравоС за муабетот, имаш пропишани критериуми за сето тоа, нема јас шо да кажам или замислувам, само да се применуваат доследно. Ете нека бидат раководителите партиски избор макар шо и за тие позиции треба подобра филтрација, проблемот е кај шо администрацијата е полна исклучиво со партиски војници. Ти се заебаваш изглеа.

Нема потреба од ништо да измислуваме,


И шо работи администарација полна со партиски војници, и тоа претежно во работно време,


Нема потреба од замислување, или сегде е вака?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.710
Поени од реакции
26.231
Никогаш не постоеле никакви дилеми дека меѓународната заедница ја подржува Грција во нејзините барања. Тоа е уште од 2008 година. Нема тука воспевање или што и да е. Тоа е реалноста.
neli bevme samite krivi...
 
B

Bafra

Гостин
БравоС за муабетот, имаш пропишани критериуми за сето тоа, нема јас шо да кажам или замислувам, само да се применуваат доследно. Ете нека бидат раководителите партиски избор макар шо и за тие позиции треба подобра филтрација, проблемот е кај шо администрацијата е полна исклучиво со партиски војници. Ти се заебаваш изглеа.

Нема потреба од ништо да измислуваме,


И шо работи администарација полна со партиски војници, и тоа претежно во работно време,


Нема потреба од замислување, или сегде е вака?

Ти стварно живееш во некој друг свет.
Да, имаш пропишани критериуми, но кој е тој што ќе внимава дали некој ги исполнува, кој е тој што ја прави филтрацијата или казнувањето на тие што згрешиле.... Тој е исто човек, кој не е имун на притисок, на мито или згодна женска која се нуди да се вработи итн итн.

Твојата теза држи вода ако човекот што очекуваш да ги спроведува и да се грижи дали сите критериуми се исполнети ги има карактеристиките на Исус. :D
Се друго ти е ризик, како што и впрочем гледаме од реалната состојба а и историски наназад.

Сега правиме муабет за случувања од нашето блиско минато од нашата независност. Пред 100 години не ни постоела Македонска држава.
o_O
Да де Грција постоела ... Не ја створиле Германци и Данци, не ја дофинансирале едно 5-6 пати кога банкротирала :sneaky: . Целата оваа состојба е резултат на минат труд :D .

Грција си е милениче на западот само што ти сметаш дека е од 2008, а јас ти укажувам дека е пред 1908. Само миленичето како расте, така растат трошоците за негово чување, па да видиме како ќе се справат во иднина
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
24 март 2010
Мислења
15.202
Поени од реакции
25.915
Мога.
Да припомнам - БГ призна МКД под уставното име.
БПЦ не е добила шамари от Русите, а знак дек, РПЦ, СПЦ и ГПЦ ке објават "схизма".
Зоштшто - зошто според русите, Србија принадлежи на Русија, а МКД принадлежи на Србија.
Ако мене ме прашате, јас немам страв, дури од две схизми и три анатеми.
БЕкзархија беше во "схизма" од 1872 до 1945 г.
До 1919 г., лугето во територијата на МКД имат 2000 цркви и училишта, 70 манастири, 120 параклиси.
И тоа во "схизма".

Верно, дек рускиот патриарх, през март са направи на даскал, но во Русија му нашокаха тиквата и сега за компензација во Русија отиваат и Радев и Борисов.

БГ дипломатија само седи одстрана и гледа, зошто всекој чекор може да се извр'ти "за" или "против".
Каквото име да си изберете - со здраве да си го носите. Нека биде за добро.
Јасно ми е мене што прават Русите и Србите. Предлогот Илинденска Македонија дојде од кај вас. И Заев реши "неспретно" да го испука. Зошто, треба вие да се запрашате.

За сега да го "решава" спорот со кумот на Вучиќ како посредник. Кој знае што не чека допрва во тоа "фазно" решавање од истите Руси, Срби и Грци.

Ама иницијално Македонија во дипломатска офанзива ја ставивте вие. Сега гледајте од страна, како што и сам констатира.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Ти стварно живееш во некој друг свет.
Да, имаш пропишани критериуми, но кој е тој што ќе внимава дали некој ги исполнува, кој е тој што ја прави филтрацијата или казнувањето на тие што згрешиле.... Тој е исто човек, кој не е имун на притисок, на мито или згодна женска која се нуди да се вработи итн итн.

Твојата теза држи вода ако човекот што очекуваш да ги спроведува и да се грижи дали сите критериуми се исполнети ги има карактеристиките на Исус. :D
Се друго ти е ризик, како што и впрочем гледаме од реалната состојба а и историски наназад.
Аман бе, секој пост ти е Бог и Исус :)
Кажи ми како функционираат развиените држави, таму по твоја логика живеат клонови на Исус :pos:

Нема јас шо да кажам и шо да замислувам, еве ти токму на темата и тоа пресно,


Секаде има пизадрии, ама ако испливаат на површина се санкционираат, кај нас се знае се во јавноста нема никаква реакција.
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
Предлогот Илинденска Македонија дојде од кај вас.
"Илинденска" не е БГ предлог. За тие коишто мислат со главите, "Илинденска" е најнеприфатлив предлог за Грција, зошто тера кон "ребулгаризациа" на МКД.
За Грциа е прифатливо име, коешто тера кон "скопианизациа".
Ке повторам нешто коешто беше кажано преди - На САД и на ЕУ им идва "до гуша" от ГРЦите и велат
"- Ајде дечки, го решавајте тоа, дек финансиска програма ве очекува. И вие од МКД отстапете чекорче(уставно)."

Мислам дек накраја ке биде Вардарска.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.187
Поени од реакции
8.383
Мислам дек накраја ке биде Вардарска.
Нема да биде Вардарска, тој предлог беше одбиен од македонската страна уште кога ги отпочнуваа преговорите за името. Ќе биде меѓу Нова, Горна и Северна.
 
B

Bafra

Гостин
Аман бе, секој пост ти е Бог и Исус :)
Кажи ми како функционираат развиените држави, таму по твоја логика живеат клонови на Исус :pos:

Нема јас шо да кажам и шо да замислувам, еве ти токму на темата и тоа пресно,


Секаде има пизадрии, ама ако испливаат на површина се санкционираат, кај нас се знае се во јавноста нема никаква реакција.
Исус го спомнав за да не пишувам кои карактеристики би требало да ги имаат одговорните во државата за да функционира твојата теза. Гледа дека и тебе ти е јасно само одбиваш поради некоја причина тоа да го признаеш.
Секој има право да верува во што сака и да очекува, но како беше она, 100 пати да правиш иста работа а да очекуваш различен резултат .... :P

Кажи ми како функционираат развиените држави, таму по твоја логика живеат клонови на Исус :pos:
Кажи за која развиена држава те интересира и ќе ти кажам како почнале, каде се сега и КАКО ЌЕ ЗАВРШАТ :P .
Еве @Ne_sum_ja @wicked_1 и уште неколку 2020 ќе ги прашам како е нивната фантастична ЕУ, а ако Италија по некоја случајност киксне може и порано :D

Ако се развиени, зашто цело време им растат државните долгови, зашто имаат цело време нестабилности/кризи, економски, социјални а за воени да не ни зборам ...
И Бране и Љубчета сега се успешни ама до кога и како ги стекнале парите ако тоа не го земеш во предвид, заклучокот ќе ти донесе загуба.

Факт е дека Данска и САД имаат високи даноци и регулации, ама факт е кога се развивале било обратно. Ако ја сметаш МКД за развиена, тогаш ок, нека продолжат со регулациите исти ко од титово врме :D
 
C

Cumbova

Гостин
Мое мислење е дека македонците би гласале за промена на името и влез во ЕУ само за тоа да можат да работат низ ЕУ без рестрикции.
За сите други работи не би прифатиле промена на име,нит ги интересира Нато нит реформи во судство ни ништо.
Би се преселиле во тој случај и никад повеќе не би се замарале со МК.
 
Последно уредено од модератор:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom