Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Epa toa de jas od polozitelno deneska vednas cekanje ukaz od.viceto dobiv taka mi kazaa deka toa e dobro samonda go potpise trebalo e sega neznam.kolku cekaat za.ovoaa? A ako bilo proverka od viceto pak se razgleduvale na proverka gi stavale povise ovie os klup,bratuced,cicko,strina itn a nie.os roditel direktiva na ukaz za potpis i negde za 1 mesec trebalo da e potpisano ali nekoj sto bil taka i zemal ako ima da potvrdi poz
По некое правило тие што се со потекло родител, не одат на проверка, туку дирекно им се потпишува, така да најкасно за 1 месец добиваш
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. 36../2014 promena denes od doponitelna po 2 god i 7 meseci otkako odnesov sveto krstenie ima nadez pozz do site
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Интервју 4.4.2017 денес проверувам нов статус
Само со потврда од БККС се надевам дека Јотова ќе потпише
не пишувај вакви работи затоа што си посредник.[DOUBLEPOST=1527035041][/DOUBLEPOST]
Акo не пoлaгaш у Бугaријa,немoжеш сo преведенa вoзaчкa дa вoзиш вo еу пoвеќе oд 6 месеци oд пријaвa нa aдресa.Ке стoи нa неa кoд МК и aкo примети пoлицијa ке гo јaдеш немиен
остави го нека го казнат таму со глоба от 900евра,само така ке го убедиш дека несевози со заменета..[DOUBLEPOST=1527035139][/DOUBLEPOST]
Дали си запознаен каква е процедурата со полагање во Бугарија? Јас немам фиром возачка а ако не ми ја признаваат во странство тогаш не ми ни треба.
едноставно е брат,спремај кеш и решен проблем..европски систем[DOUBLEPOST=1527035220][/DOUBLEPOST]
I posle 3 meseci na proverka
Samo so potvrda
Ima.nadez?
ОБИЧНО за вас велат виесте посредници(ЛАЖГОВЦИ)..
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
tocno edna godina otkako sum staven na dopolnitelna proverka.Rabotata ne mrda og mesto pa kolku i da ne ubeduvaat posrednicite!
 
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. 36../2014 promena denes od doponitelna po 2 god i 7 meseci otkako odnesov sveto krstenie ima nadez pozz do site
So sreka neka e
 
Член од
1 февруари 2018
Мислења
73
Поени од реакции
65
Jas bev 3 meseci so odobrena molba od sovetot po drzvjanstvo i od 2ri maj na proverka od viceprezidentot. Znae li nekoj kolku trae taa proverka?
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Jas bev 3 meseci so odobrena molba od sovetot po drzvjanstvo i od 2ri maj na proverka od viceprezidentot. Znae li nekoj kolku trae taa proverka?
I jas sum isto i uste 4 moi poznanici zaedno sto odime.... 3 meseci polozitelno i od 3 maj na proverka od viceprezident, so dokumenti samo od prvi bratucedi, bez potvrda od zdruzenija i bez stari dokumenti za poteklo. Izgleda ke si pocekame dodeka ni potpisat ili ne daj boze moze i da ne odbijat, kako sto trgnala rabotata. Ti so kakvi dokumenti si ako moze da znam?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
I jas sum isto i uste 4 moi poznanici zaedno sto odime.... 3 meseci polozitelno i od 3 maj na proverka od viceprezident, so dokumenti samo od prvi bratucedi, bez potvrda od zdruzenija i bez stari dokumenti za poteklo. Izgleda ke si pocekame dodeka ni potpisat ili ne daj boze moze i da ne odbijat, kako sto trgnala rabotata. Ti so kakvi dokumenti si ako moze da znam?
koja data bevte na intervju
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
koja data bevte na intervju
Oktomvri 2016, konzulat Bitola obrazuvana prepiska 28.12.2016... da ne se povtoruvam, pogledni gi moite postari postovi i tamu se ti pisuva. Toa sto prasuvate koj data bil, kade, sto da vi kazam samo deka nema vrska;)... ne se odi po red po brojcinja, tuku kako koja papka ke ja fatat... najprvo spored toa sto mozev da go sledam proveruvajki brojcinja po konzulski pat, gi pregleduvaat i potpisuvaat ukazi na dokumenti podneseni preku drugi ambasadi/konzulati, na pr. Holandija, Germanija, Avstrija, Izrael, Moldavija, Rusija, Amerika, Albanija, Ukraina, Spanija najverojatno bidejki se pomalku, a nas ne stavija mnogu od polozitelno na proverka, da si pocekame uste malku...poveke. E sega dali site sme so poteklo od prvi bratucedi ne znam, ama poznavam barem desetina sto se na proverka od viceprezident i so prvi bratucedi i so dokumenti od roditeli bugari i so potvrdi od zdruzenija. Veke nisto ne se znae kako sto ke potpisat ili odbijat, bidejki od onie brojcinja sto gi sledev preku konzulski pat sto ne gi stavija od polozitelno na proverka, ima potpisano mnogu ukazi, br. 52,56 i posledniot 57... a nas sto sme na proverka eve veke 20 dena nema nikakvi promeni... moze da potpisat, moze da ne odbijat, a moze i dolgo vreme da ostaneme na ovoj status proverka. Toa e nema nekoj strikten red na proverka po broevi, tuku koja komisija koja kutija so dokumenti ja fati.... haos:tapp: Ostanuva da cekame i da se nadevame da ne ne fatat letnite odmori, kako sto me fati lani mene, oti togas ke si cekame i drugata godina. Pozdrav i ubav den.
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
30
Поени од реакции
24
Epa toa de jas od polozitelno deneska vednas cekanje ukaz od.viceto dobiv taka mi kazaa deka toa e dobro samonda go potpise trebalo e sega neznam.kolku cekaat za.ovoaa? A ako bilo proverka od viceto pak se razgleduvale na proverka gi stavale povise ovie os klup,bratuced,cicko,strina itn a nie.os roditel direktiva na ukaz za potpis i negde za 1 mesec trebalo da e potpisano ali nekoj sto bil taka i zemal ako ima da potvrdi poz
И мене ми беше следува указ од вицето па одма после тоа Проверка од вицепрезидента. Не даваат одма указ од положително. Кој добил последниве 5 месеци нека пише! По ново сите на Проверка кај вицето[DOUBLEPOST=1527075898][/DOUBLEPOST]
Како мислиш што со неа? Па во Бугарија ќе живееш и ќе работиш 5 години и ќе си аплицираш пак, Боље нешто него ништо, Ако и се потсмевате и на ова идеа вие незнаете колку сте изгубени и неблагодарни што воопшто ја имате оваа шанса, кој не би ја сакал во овој свет од 7 билиони.
Па кој рече дека се потсмевам? Зошто навредуваш и од каде знаеш дека јас веќе не сум преселен таму и дека не живеам таму. И зошто ме нарекуваш неблагодарник кога не ме ни познаваш. Срам да ти е.
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2018
Мислења
57
Поени од реакции
13
Znaci ova drugar 99 % posto sig oni sto sme preku tatko.majka dedo baba ao bugarski dukumenti odma ideme na.ukaz i se ceka 1-2 meseci drugite sto se na.proverka od viceto se so potvrda od klup,bratucet ,brat,cicko,vujna,strina denwaka bev sofija mi objasnia taka da sekow prasanje i objasnuvanje od nekoj neka drzi voda so vkusil a ne rekala kazala pozdrav ovde sme da si pomogneme !!!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Znaci ova drugar 99 % posto sig oni sto sme preku tatko.majka dedo baba ao bugarski dukumenti odma ideme na.ukaz i se ceka 1-2 meseci drugite sto se na.proverka od viceto se so potvrda od klup,bratucet ,brat,cicko,vujna,strina denwaka bev sofija mi objasnia taka da sekow prasanje i objasnuvanje od nekoj neka drzi voda so vkusil a ne rekala kazala pozdrav ovde sme da si pomogneme !!!
Тешкo нa тие ти штo ке им пoмoгнеш.Ти мoжеш дa им пoмoгнеш дa згрешaт и дa не земaт никoгaш,е сaмo тoa мoжеш ти.Имaш среќa штo не бaрaaт тaблицa мнoжење пa си пoминaл/a интервју
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom