Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Ова е точно. Другар со бугарска преведена возачка го казнија 1000евра. Да возиш со бугарска преведена во Европа е исто како да возиш без возачка. Кодот МК стои на крајот на возачката што на полицијата им кажува дека е македонска возачка само преведена во БГ. Не ги признаваат![/QUOTНЕ Е ТОЧНО.Возачката не е преведена туку нострифицирана нешто како диплома од странство па си ја нострифицирал.Таа возачка е единствена бидејќи фиромската е откажана.
[DOUBLEPOST=1526979760][/DOUBLEPOST]
Требa дa пoлaгaш вo Бугaријa нaнoвo,и пoсле тoa без прoблем мoже дa вoзиш.Тoгaш ке гo немa кoдoт МК
НЕ Е ТОЧНО.Возачката не е преведена туку нострифицирана нешто како диплома од странство па си ја нострифицирал.Таа возачка е единствена бидејќи фиромската е откажана.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
[DOUBLEPOST=1526979760][/DOUBLEPOST]

НЕ Е ТОЧНО.Возачката не е преведена туку нострифицирана нешто како диплома од странство па си ја нострифицирал.Таа возачка е единствена бидејќи фиромската е откажана.
Акo не пoлaгaш у Бугaријa,немoжеш сo преведенa вoзaчкa дa вoзиш вo еу пoвеќе oд 6 месеци oд пријaвa нa aдресa.Ке стoи нa неa кoд МК и aкo примети пoлицијa ке гo јaдеш немиен
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Акo не пoлaгaш у Бугaријa,немoжеш сo преведенa вoзaчкa дa вoзиш вo еу пoвеќе oд 6 месеци oд пријaвa нa aдресa.Ке стoи нa неa кoд МК и aкo примети пoлицијa ке гo јaдеш немиен
dali e mk vozacka ili bg vozacka so kod koi sto oznacuva deka mk vozacka e zameneta za bg isto ti e. ne ti vazi ni taa ni taa.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Акo не пoлaгaш у Бугaријa,немoжеш сo преведенa вoзaчкa дa вoзиш вo еу пoвеќе oд 6 месеци oд пријaвa нa aдресa.Ке стoи нa неa кoд МК и aкo примети пoлицијa ке гo јaдеш немиен
Дали си запознаен каква е процедурата со полагање во Бугарија? Јас немам фиром возачка а ако не ми ја признаваат во странство тогаш не ми ни треба.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Дали си запознаен каква е процедурата со полагање во Бугарија? Јас немам фиром возачка а ако не ми ја признаваат во странство тогаш не ми ни треба.
Незнaм другaр не сум зaпoзнaен знaм сaмo кaкo е зa вo Еу
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
57
Поени од реакции
13
Eve denes se smeni posle 4 meseci e sega uste kolku.ke cekamee ??? Inaku sum preku sk ambasada 2016 god septemvri preku tatko i majka so bugarski pasosi so stekja i na drugite ! Screenshot_20180522-132915.png [DOUBLEPOST=1526989704][/DOUBLEPOST]
Eve denes se smeni posle 4 meseci e sega uste kolku.ke cekamee ??? Inaku sum preku sk ambasada 2016 god septemvri preku tatko i majka so bugarski pasosi so stekja i na drugite ! Screenshot_20180522-132915.png
Znaeli nekoj kolku se ceka za ukazot od viceto ili kaj sekoj e razlicno posto pred nekoe vreme eden imase napisano za 2 nedeli dobil ukaz od viceto a povekjeto pisuvaat za 2-3 meseci ???[DOUBLEPOST=1526990964][/DOUBLEPOST]
Deneska mi se smeni statusot :)Прегледај го приврзокот 190863

Intervju 16.08.2016 vo Bugarska ambasada vo Skopje.
Kolku vreme cekase ukaz od viceprezidento ??
20558/2016

So sreka na site !!!!
[DOUBLEPOST=1526991065][/DOUBLEPOST]
jas i od 2 maj sum na proverka od viceprezident
Uste li cekas ukaz od viceto i znaesli kolku vreme se ceka ukazot ppzz
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2018
Мислења
57
Поени од реакции
13
denes promena

Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Скопие-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
avgust 2016 intervju vo Skopje .Dokumti od roditel .
pozz i kaj site shto pobrzo da bide :D
Kolku vreme cekase ukaz od viceto pozz
 
Член од
1 јули 2014
Мислења
6
Поени од реакции
21
Velish denes ti e noviot status , postov e napisan vo 08:38, zoshto togas na screen shot pisuva 14:01 h ? I plus so 2-3 posta, kako da ti veruva nekoj ?
Јас само споделив инфо и тоа со добра намера а тоа што имам 2-3 поста можеш да видиш која информација сум ја пишал значи не јадам трици како останатите а и не знаеш како и зошто ми подесен тел на друга временска зона
Следно инфо од мене кога ќе се смени повторно статус
 
Член од
23 септември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
22
Kolku vreme cekase ukaz od viceto pozz

дечко ти си нешто грешка и нареден пат биди паметен па сокриј си го пинот ;)
иначе јас како што дознав дека нова практика им е од пред еден месец по положителното да се оди на проверка кај вицето и сите во последниов месец се со овој статис
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom