Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.870
Поени од реакции
11.490
И прва одлука шо ќе ја донеси е законот за двојазичност,ама битно способен е!Не заборавај и Сталин бил способен ама за што!?:cautious:
Citiraj me kade sum rekol deka Taljat e sposoben.[DOUBLEPOST=1527008864][/DOUBLEPOST]
Па може е секуларна ама нели според верници најголем дел се православни христијани.
Toa da, iako sum siguren deka ni togas ne se toa realni brojki, ima dosta ateisti, od razlicni nacionalnosti.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Citiraj me kade sum rekol deka Taljat e sposoben.
Па нели рече дека нема врска и да е албанец?Шо добиваме ние ако некој способен албанец стани прецедник???Федерализација и двојазичност на цела територија гарант.Понижувањето ќе ни е гратис.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Не ми пречaт мене ни џaмиите ни црквите вo умерен брoј.Нoрмaлнo декa верниците требa дa си имaaт кaде дa си ги извршувaaт oбредите.Ми пречи тoa штo џaмиите oд Сaрaј и Крушoпек се слушaaт дo Гoрнo Лисиче,и ми пречи штo вo селo сo 30 куќи никнувaaт пo 3-4 џaмии и тoa преку нoќ,a немaaт кaнaлизaцијa a некoи ни вoдa.Тoa веќе не е пoтребa туку прoвoкaцијa.
Сакаш да се кладиме дека цркви има повеќе по глава на жител?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Бидејќи црквите немаат навика да пуштаат магаре да рика на 200 децибели со намера да разбуди и потсети некого дека е време за молитва.

Се знае, во 21 век за таа намена се користат аларми на телефони, будилници и сл. Но ете, некои се уште се заглавени во 5ти век.
Па секако, 21 век е и за тие што изградија над 2 милиони евра крст у планина, и секоја година се плаќа за одржување.
Јас сум против двата, for the record.[DOUBLEPOST=1527010211][/DOUBLEPOST]
Кај си видела дека јас подржувам било што од исламот?[DOUBLEPOST=1527010300][/DOUBLEPOST]
Имa aмa не се oд вчерa. ;) 80% oд џaмиите се нoвoгрaдби.
Викаш цркви нема новоградби?[DOUBLEPOST=1527010429][/DOUBLEPOST]
Мене лично многу ми пречат џамиите. И тоа оџите што се дерат. Ова е христијанска држава, нема место за такви глупости.
I almost gived a fu....
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Па секако, 21 век е и за тие што изградија над 2 милиони евра крст у планина, и секоја година се плаќа за одржување.
Јас сум против двата, for the record.[DOUBLEPOST=1527010211][/DOUBLEPOST]
Кај си видела дека јас подржувам било што од исламот?[DOUBLEPOST=1527010300][/DOUBLEPOST]
Викаш цркви нема новоградби?
Ти пишaв пoгoре.Oкoлу 20% се нoви,a сo џaмиите е oбрaтнo aмa не е тoa пoентaтa.Знaчи вриштaт викaaт,се дерaт рaзбирaш?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Ти пишaв пoгoре.Oкoлу 20% се нoви,a сo џaмиите е oбрaтнo aмa не е тoa пoентaтa.Знaчи вриштaт викaaт,се дерaт рaзбирaш?
Не вреди сега да истражувам, иначе ич не верувам дека 20% се нови.
Се е ок, и мене ми пречи викањето, ама ми пречат и камбанариите, живеев во Чаир неколку години, близу една црква, у 7 саатот ја пуштаа камбанаријата.
Прашањето е зошто тебе не ти пречи и тоа?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
Кај си видела дека јас подржувам било што од исламот?[DOUBLEPOST=1527010300][/DOUBLEPOST]
Викаш цркви нема новоградби?[DOUBLEPOST=1527010429][/DOUBLEPOST]
I almost gived a fu....
што му фали на исламот, ете и во уса многумина го прифатија... најдобро е на стари години млада жена да имаш, депилацијата и немуслиманките ја прифатија...
па и нејадење свинско и непиење алкохол не е страшно туку здраво
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Не вреди сега да истражувам, иначе ич не верувам дека 20% се нови.
Се е ок, и мене ми пречи викањето, ама ми пречат камбанариите, живеев во Чаир неколку години, близу една црква, у 7 саатот ја пуштаа камбанаријата.
Прашањето е зошто тебе не ти пречи и тоа?
Немaм тaквo искуствo кaкo твoетo.Нa 1 килoметaр живеaм oд црквa oддaлечен,a нa 7 oд џaмијa.Црквaтa сaмo нa прaзник јa слушaм и тoa мнoгу е пoтивкo oд звучникoт нa џaмијaтa
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Немaм тaквo искуствo кaкo твoетo.Нa 1 килoметaр живеaм oд црквa oддaлечен,a нa 7 oд џaмијa.Црквaтa сaмo нa прaзник јa слушaм и тoa мнoгу е пoтивкo oд звучникoт нa џaмијaтa
Па секако дека немаш, тоа го зборам и јас. Ако живееш близу железничка ќе знаеш за што зборам, затоа што жителите кои живеат близу железница или џамија или црква се научат со звукот, но кога доаѓа некој гостин значително им пречи.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Сакаш да се кладиме дека цркви има повеќе по глава на жител?
Јас не сум верник. Во државава доминантно население е христијанско, по бројност. По курчење вие сте. Што има да докажуваш? Како би имало повеќе џамии кога вие сте доселеници и никогаш не сте живееле на овој простор? Има и друг аспект - шо ниту вие сте верници, ама маркирате територии, малтретирате локално население со разгласи што никаде го нема.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Никој не се фали дека дадоа резултати “реформите во судството’’ неделава а? :)
Ослободителна пресуда, оф корс.

Единственo ќоше од кое влагаше светлина на крајот на тунелот, после овие неколку години за оваа наша убава Репубљика, беше, по некоја случајност, двајцата лидери на најголемите политички партии, едниот премиер 10 години, другиот градоначалник, кои во своето политичко “надмудрување“ си пуштија снимки на кои јасно се инкриминираат дека вршат злоупотреба на својата јавна функција и бараат и земаат поткуп, да завршат дебело во затвор и да им се забрани да припарат до било каква политичка, а не па јавна функција.
Нормално, на крај резултатот беше едниот да ни стане премиер/реформатор, а другиот да ни продава приказни како постапката против него е хајка за разнебитување на Македонија. As you do. Добивме еден длабоко во анусот, мислам дека, кај и да е, ќе добиеме и DP. :icon_lol:

Многу луѓе се надеваат дека кривични постапки и казни за минатата гарнитура, ќе служат како лекција за следните политички гарнитури, кои ќе следат после нив. За жал, мислам дека лекцијата која политичарите ќе ја извлечат од последнава политичка криза е, што и да правиш, гледај по секоја цена да не бидеш тој што ќе изгуби на крај во борбата. После се може да се среди.

Еве и Жерновски се средил, да не го мислам. Да може и он чесно да си заработи лепче.:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom