Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Те молам поштеди ме од овој ass-kissing кога ме цитираш.

Твојот лик и дело се добро познати во оваа чудна "заедница" и џабе се трудиш да го покриеш бескорисниот абдал во себе кога сите те знаеме. Со еден ворд документ за малку ќе те изгубевме, ќе се задавеше при отварање на така "комплициран фајл", не па да ти дае некој да "програмираш". Глава стаам дека не го гасиш компјутерот пошо не би знаел да го најдеш Internet Explorer за да не дружиш овде со твоите глупости.
Безимен, можеш да се вработиш како специјален советник на премиерот за видовитост. Браво за тебе, ем неук, ем знаеш Word да отвориш (под услов да ти е симнат на компјутер). Јас кутриот ем по струка инг. по информатички науки, ем не можам да го отворам. Ај кажи ми на кој курс по Microsoft Office одеше и јас да научам. На факултет не учевме тоа, учевме математики, логики, алгебри, информатики, алгоритми, програмирање, бази на податоци... ама 'double click' на Word документ не учевме. Тоа беше за магистрирање или докторат, а јас не го сторив тоа. Ех, кога вакви безимени дунстери ќе ти солат памет, а мене косата ми побеле работејќи во македонската софтверска бранша. Ете, курсевите чуда чинат.
И види чудо, ми даваат да програмирам. И тоа сериозни проекти. И домашни, а сега и странски. И види чудо, странците ги прифаќаат моите софтверски решенија. Ама не „си го можам“ со тебе, ем си дунстер, ем Word отвораш професионално.
Единствено, треба да се посоветуваш со стручно медицинско лице да поработи на твојата незадоволност од себеси, од животот.. па си агресивен, див, агресивен, арогантен...
ПС: Гледам, знаеш што е и фајл.. Браво. А ве учеа ли на курсот кој е македонскиот израз за тоа?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
@Ilumious Само да го види постов над мене, да не го промаши случајно.

Јас уште еднаш само ќе кажам дека Џокса, ти покажа и докажа дека пливаш као секира у компјутерските води и понатамошна дискусија на тоа поле е јалова. Бил Гејтс да ни го донесеш, па нема да го испереш бламот што го прикажа....за тресење други глупости, несвојствени за армирач или молерофарбар, а камо ли за "програмер" од калибаров шо сакаш да се прикажеш, не ми се ни дискутира. Доста за тебе, аман. Порано имаше задача да спинуваш од актуелните говна, на пример се бавевме со тебе дента кога хорхе го амнестираше паторот и ти проаѓаше таа партиска задача, не знам сега која ти е идејата.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Кажи ми пример за едно политичко апсење, кажи ми една телевизија кои како во времето на паторот на секои вести прдеа за него, казните ги воведе паторот и секако требаше заев да ги намали, бидејќи ако не не казнуваат нема да ни дојде аклот. Инаку и јас се сложувам, мада би дал на некои млади да пробаат да ја управуваат државата. Доста беше од комуњарски и пост комуњарски мозгови
Oсвен ТВ Алфа во моментов сите други телевизии се провладини и тоа не е добро за демократијата во една држава штом опозицијата нема доволно простор за свое слободно изразување !
Што се однесува до казните абе во ред е да има казни, мора да постојат истите ама брат ФРЛЕ пред избори колку прдеше дека ДПМНЕ го држел народот во обрач токму поради казните и дека новата власт на СДС ќе намалува казни и сл. тракатанци ... тоа што минатата ДПМНЕовска власт корнеше на лајна апсолутно не ја амнестира новата власт да прави што сака и да си тера по старо како и претходните и да си играат некаков нов режим, нова хунта која има апсолутна власт во државава, а граѓаните мора да ќутат, трпат и да одат со наведната глава бидејќи нели наведната глава сабја не ја сече !
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Срам ме облева кога ќе го видам оризарот Данев како се пењави на говорница како да е фактор некој. Истиов овој Данев предаваше математика на дијалект, доаѓаше на час со покерашка јакна со пик на грбот, шпиц кондура на штикличка и влакна кај стомакот што искачаат од кошулата зш имаше 250 кила. :гомце:
Тие што седеа на прва клупа уште се со трауми.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Не бивa oд oвa држaвa пa штo сaкa некa е.Абе цигaн,нaтoпурил цигaнкaтa склепaл 7 децa држaвaтa му ги лечи и хрaни,дигнaле у Битoлa куќи кaј стигнaле целo мaaлo прерaснaлo.Избил пoжaр некни ги нaпaднaле пoжaрникaрите дa ги тепaaт штo дoшле безпрaвнo изгрaдени куќи дa им гaснaт.Зa 200-300 глaсoви нa цигaн дa се прoдaдеш е тoa ти е и Вмрo и Сдсм истите клoшaри.Абе убaвo Турците нa кoлoви не нaбивaле сaмo штетa Гермaнците у кoмoри гaсни штo не не нaпикaле.И цигaните стaнaa фaктoр
Циганите се одамна фактор.За 1 Мај во една населба кај мој другар живеат цигани кои пред 15 години биле 50 души сега се негде околу 400.Почнале да прават скара пуштаат гласна музика и нашиве пријавиле ама полицијата кога видела што е работава веднаш си заминале.А истиот ден во градот имаше некоја прослава на полицијата кај што покажуваа вежби.Циганите дрмаат секаде каде што нема шпони во Македонија.Сега за сега не е до толку страшно ама со текот на времето ќе биде страшно.Позаебани се од албанезите немаат ни жал ни милост.Ама така и ни треба само нека гласа народот.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Циганите се одамна фактор.За 1 Мај во една населба кај мој другар живеат цигани кои пред 15 години биле 50 души сега се негде околу 400.Почнале да прават скара пуштаат гласна музика и нашиве пријавиле ама полицијата кога видела што е работава веднаш си заминале.А истиот ден во градот имаше некоја прослава на полицијата кај што покажуваа вежби.Циганите дрмаат секаде каде што нема шпони во Македонија.Сега за сега не е до толку страшно ама со текот на времето ќе биде страшно.Позаебани се од албанезите немаат ни жал ни милост.Ама така и ни треба само нека гласа народот.
Па прават по 10 деца, познавам еден ром кој што е 19 годишен а женаму веќе чека трето дете.. :D :D
Ако продолжат со вакво темпо ќе станат сериозен фактор во државата за 3-4 години.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Циганите се одамна фактор.За 1 Мај во една населба кај мој другар живеат цигани кои пред 15 години биле 50 души сега се негде околу 400.Почнале да прават скара пуштаат гласна музика и нашиве пријавиле ама полицијата кога видела што е работава веднаш си заминале.А истиот ден во градот имаше некоја прослава на полицијата кај што покажуваа вежби.Циганите дрмаат секаде каде што нема шпони во Македонија.Сега за сега не е до толку страшно ама со текот на времето ќе биде страшно.Позаебани се од албанезите немаат ни жал ни милост.Ама така и ни треба само нека гласа народот.
Е па циганите не му ја мислат како ќе ги хранат децата,туку само ги прават!
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Шо сеа циганите? Дркавте на Амди кога му покажа среден прст на БЦ на протести и во Охрид дека ќе го варел Заев? Што сеа циганите биле вакви такви?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Шо сеа циганите? Дркавте на Амди кога му покажа среден прст на БЦ на протести и во Охрид дека ќе го варел Заев? Што сеа циганите биле вакви такви?
На оние кои дркале и сега не им сметаат циганите.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
Шо сеа циганите? Дркавте на Амди кога му покажа среден прст на БЦ на протести и во Охрид дека ќе го варел Заев? Што сеа циганите биле вакви такви?
Пoлеснo ли ти е нa душaтa кривец кoгa ке нaјдеш? Штo е битнo дaли биле Вмрo или Сдсм криви?Ние гo јaдеме сите,и јaс и ти плaќaме дa се кoтaт,крaдaт,хрaнaт лечaт.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Незнам колку е точно слушнав муабет дека новава коалиција е на стаклени нозе.Очигледно е дека нема нато а ни еу набрзо да видиме.Силата и моќта на сдсм е ослабната поради ова прашање, наскоро (се стварале услови за )предвремени избори .Владава вештачки ке се одржува до (пред) прецедателските избори мах.[DOUBLEPOST=1525346328][/DOUBLEPOST]
Шо сеа циганите? Дркавте на Амди кога му покажа среден прст на БЦ на протести и во Охрид дека ќе го варел Заев? Што сеа циганите биле вакви такви?
Амди и циганите не ни беа фактор во владеењето на Вмро.Го собраа амди зошто тогаш имаше конфликт со бранко (гол со пета).
Додека сега Амди е фактор за опстојување на коалицијата.
Циганите не се работлив народ, спремни се да живеат на раб на егзистенција и затоа лесно се коруптирани.


:aplauz::facepalm::oeoeoe::popce::popce:
_20180503_135303.JPG
 
Последно уредено од модератор:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Миленко е исклучок, он заслужува се што му се прави и малку му е, нема за него слобода и живот, освен тоа може го цензурирале од ВМРО, со оглед дека сите текствои му се критика на раководството, Заев он воопшто не го критикува, неговото пишување во моментот најмногу и одговара на власта.
На Infomax.mk не е таков случај. Таму пишува против Зајко Кукурајко и компанија. Иначе и тој сајт е на Миленко.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.478
Поени од реакции
81.925
Незнам колку е точно слушнав муабет дека новава коалиција е на стаклени нозе.Очигледно е дека нема нато а ни еу набрзо да видиме.Силата и моќта на сдсм е ослабната поради ова прашање, наскоро (се стварале услови за )предвремени избори .Владава вештачки ке се одржува до (пред) прецедателските избори мах.
Многу работи зависат кај оваа влада, од влезот во НАТО и од датумот за почеток на преговори за ЕУ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom