Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Ја те молам, ако си неписмен да наместиш кирлица на тастатурата да не пишуваш на латиница, а тоа за долгот од 60 милиони сигурно по штабовите ви го зборувале, штом го нема на ниеден портал. Можеби е оштетена од западната политика, ама затоа Русија ја боли онаа ствар за Македонија.
Чисто да те информирам дека зборуваш со личност која долго време живее и работи во САД.
А на форумот ни ги поти мадињата како Русија била прекрасна земја, јас такви ликови неможам да ги разберам.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.634
Поени од реакции
16.691
Чисто да те информирам дека зборуваш со личност која долго време живее и работи во САД.
А на форумот ни ги поти мадињата како Русија била прекрасна земја, јас такви ликови неможам да ги разберам.
Хахахаххахахахахаххахахахаххахахахаххахахах ме изнасмеа другар жими се. Леле за какви пациенти плаче Демир Хисар, леле, леле. Па ја да живеам во некоја држава, а да јадам гомна за истата би скокнал од највисоката зграда, без размислување.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Хахахаххахахахахаххахахахаххахахахаххахахах ме изнасмеа другар жими се. Леле за какви пациенти плаче Демир Хисар, леле, леле. Па ја да живеам во некоја држава, а да јадам гомна за истата би скокнал од највисоката зграда, без размислување.
Не ми се јасни такви ликови, озбилно.

Тоа ти е исто кога си возел југо, па си успеал да купиш Ламборџини, а да си го продал некому југото.
И после некое време дур удобно се возиш во своето Ламборџини, да го фалиш југото кое го вози личноста на која си му го продал, да викаш абе ова југово страшна работа е ... ама никако па не ти се праи трампа да го дадеш Ламборџинито и да си го вратиш југото. :D
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Ako ne znaesh dali se zhivee podobro vo Ukraina shto se nafakjash na vakvi muabeti. Za kakov uslov od zapadnite zemji a nashite politichari ne go iskoristijam mozhesh malku podetalno da kazhesh shto bila taa ponuda. Se shto Makedonija dobi od zapadot beshe embargo, begalcite od Kosovo, odnadvor nametnata vojna (2001) koja za zhal ushte ne znaat kako oficijalno da ja definiraat...i ako stavish na kantar kolku e Makedoniaj oshtetena so zapdnata politika ...Makedonija ima za zimanje milijardi dolari.
Rusija ponudi da ja gasificira Makedonija arno ama nashite "partneri" ne dozvolija gasovd i shto sakash poveke. Patem neodamna Rusija isplati 60 milioni dolari dolg na Makedonija, dolg ushte od vremeto na YU mi se chini.
E toa e toa meshanje na Rusija vo Makedonckite Raboti,,,kao shto Shekerinska (minister za odbrana :lolzz:) miluva da kazhe.
И каква врска има ова со твојот живот во Гарфилд?
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ја те молам, ако си неписмен да наместиш кирлица на тастатурата да не пишуваш на латиница, а тоа за долгот од 60 милиони сигурно по штабовите ви го зборувале, штом го нема на ниеден портал. Можеби е оштетена од западната политика, ама затоа Русија ја боли онаа ствар за Македонија.
https://www.mia.mk/en/Inside/RenderSingleNews/325/133565050#

A ova e pred nashite partneri da go stopiraat gasovodot za Bugarija kako tranzit so krak kon Makedonija, pa rusija go vrati dolgot vo kesh.

JUNE 19, 2010 / 4:20 AM / 8 YEARS AGO
Russia to pay Soviet debt to Macedonia in goods


ST PETERSBURG, Russia, June 19 (Reuters) - Russia will pay back $60 million in Soviet-era debt to Macedonia in goods, Deputy Russian Finance Minister Dmitry Pankin said on Saturday.

In a deal to be signed later in the day, Macedonia will pledge to buy $76 million worth of Russian goods, $60 million of which will be covered by the debt, Pankin said. For the remainder, it will pay $16 million in cash.

Russia will also help Macedonia rebuild its gas transport system over the next 5 years, Pankin said.

A Russian government source has said that Macedonia is among countries expressing interest in joining the South Stream gas transit system project.


https://www.reuters.com/article/russia-forum-macedonia/russia-to-pay-soviet-debt-to-macedonia-in-goods-idINLDE65I01X20100619

Chinam deka vo shtabot nishto ne ti kazhuvaat :toe:[DOUBLEPOST=1525221751][/DOUBLEPOST]Demek mnogu ste mi interesni..kako nekoi nedozreani pubertetlii, snow flakes...
K3b me citira so nedozrean komentar:

И каква врска има ова со твојот живот во Гарфилд?

A Sasa Ilic udira lajk...
B.T.W. komentira za mojata latinica, sum bil nepsmen , a se potpishuva na latinica.
A be so nedozreani sum nashol da muabetam :facepalm:.
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Каков недозреан коментар бе неписмен? Еве уште еднаш да те прашам која е твојата поврзаност од Џерзи со сите глупости што си ги искоментирал на темава за Македонија?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Остави ти Украина, Украина и е до задник на Русија што се вели. Дали живеат подобро нивните граѓани не знам, бидејќи не ја пратам ситуацијата по конфликтот. Во 2001 ни дадоа одличен услов западните земји во конфликтот, е тоа што некои наши политичари не го искористија е нивен проблем. Не сакам по никого да плукам. Ја па Русија ја обожавав до пред десетина години, ама кога видов дека Путин нема м..а да се спротивстави онаму каде нема интереси видов колку е часот.[DOUBLEPOST=1525202010][/DOUBLEPOST]

Па Русите се најголеми извозници на нафта, ако они немаат пари не знам кој има. Значи по тебе ти 20 години се опораваат (нели толку години е путката на власт?). Тогаш кога ке почнаат да вложуваат инвестиции во други земји, а тоа да не се екс Советски републики и соседи кои не биле во истата?
Прво зошто западот цело време се конфронтира со Русиве?Која е причината шо не дозволија да поминува гасовод низ МК?Не е битно дали гасоводот го предложил Груки или Сафет Бишевац,мислам дека МК ќе имаше бенефит.Како бе Швабиве и цела ЕУ имаат право да користат руски гас,а низ наша терирорија не смее да поминува гасовод?Зошто една држава слободно не смее да има економска соработка со друга држава по слободен избор па макар и била членка на ЕУ?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Да беа способни ке го притвореа до сега или можеби осудат.Само лаење у празно е сега.Зајко знае дека ке го јаде ако чепне кај што нетреба.Однапред се пазарени, нит власт така се добива, нит власт така лесно се губи.

Благо речено е сТрамота да напишеш дека било кога кај нас имало некакви политички пазарења, посебно ако се земе во предвид кои се ликови се во игра :) Евентуално и да имало нешто такво, многу ретко се работи за мафијашки дилови во кои одредени кланови влегуваат во разно разни комбинаторики за свое позиционирање,влијание, власт, моќ, пари, капитал...скоро па секогаш се работи за идеолошки побуди, патриотизам, геополитика, руси,амери.британци, кинези,немци а понекогаш и клингонци... :icon_lol:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Хипокризија - левел миљарда.
Зборува за рускиот долг кон Македонија, кој всАшност е руски долг кон Југославија и е процентуално поделен по наследниците. Трља руки на пари остварени во „црниот комунизам“ и ок му е шо ќе ни ги начукаат у енергенс кој кај нив е безпари и со кој политички ги купуваат земјите што јенките им дозволуваат да ги купат. За квалитетот на истиот ич не се сомневам дека ќе биде ѓубре.
Дрка на „словенските браќа“, а јаде dunkin' donuts секој ден и ги живее благодетите на „турнејата по светот“ што ја праи војската платена од неговите даноци.
Нема нога стаено во Македонија, а е поголем патриот од сите што гнијат во нејзе.
И после „зошо така зборите за дијаспората?“ За шлајмот од македонскиот народ...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.082


сеа ќе испаднат и таблици со орли
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Претепан Висар Ганиу градоначалник на Чаир!Го претепале борците за човекови права од дуи.Тој клетиот не им давал тендери на тие возвишени борци за вистината!:confused:
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.634
Поени од реакции
16.691
Прво зошто западот цело време се конфронтира со Русиве?Која е причината шо не дозволија да поминува гасовод низ МК?Не е битно дали гасоводот го предложил Груки или Сафет Бишевац,мислам дека МК ќе имаше бенефит.Како бе Швабиве и цела ЕУ имаат право да користат руски гас,а низ наша терирорија не смее да поминува гасовод?Зошто една држава слободно не смее да има економска соработка со друга држава по слободен избор па макар и била членка на ЕУ?
Затоа што Бугарите не дозволија да се изгради Јужниот ток и никој тука не ти е крив, преку земја за жал оди гасот, а не преку воздух, а и голем бенефит ке имаме од гафицирање кога ке ни ја е*ат мајката, кога ке ни опнат некоја нереална цена. Ако некој можеше да профитира од тоа, тоа е единствено Бугарија[DOUBLEPOST=1525252525][/DOUBLEPOST]
https://www.mia.mk/en/Inside/RenderSingleNews/325/133565050#

A ova e pred nashite partneri da go stopiraat gasovodot za Bugarija kako tranzit so krak kon Makedonija, pa rusija go vrati dolgot vo kesh.

JUNE 19, 2010 / 4:20 AM / 8 YEARS AGO
Russia to pay Soviet debt to Macedonia in goods


ST PETERSBURG, Russia, June 19 (Reuters) - Russia will pay back $60 million in Soviet-era debt to Macedonia in goods, Deputy Russian Finance Minister Dmitry Pankin said on Saturday.

In a deal to be signed later in the day, Macedonia will pledge to buy $76 million worth of Russian goods, $60 million of which will be covered by the debt, Pankin said. For the remainder, it will pay $16 million in cash.

Russia will also help Macedonia rebuild its gas transport system over the next 5 years, Pankin said.

A Russian government source has said that Macedonia is among countries expressing interest in joining the South Stream gas transit system project.


https://www.reuters.com/article/russia-forum-macedonia/russia-to-pay-soviet-debt-to-macedonia-in-goods-idINLDE65I01X20100619

Chinam deka vo shtabot nishto ne ti kazhuvaat :toe:[DOUBLEPOST=1525221751][/DOUBLEPOST]Demek mnogu ste mi interesni..kako nekoi nedozreani pubertetlii, snow flakes...
K3b me citira so nedozrean komentar:

И каква врска има ова со твојот живот во Гарфилд?

A Sasa Ilic udira lajk...
B.T.W. komentira za mojata latinica, sum bil nepsmen , a se potpishuva na latinica.
A be so nedozreani sum nashol da muabetam :facepalm:.
Вау, вау види бе ми најде на латиница што сум се потпишал, како пола форум да е потпишан на кирилица. Немој ти недозреани глупсоти да ми вадиш. И кажи ми како е животот во САД, ти праќаат Русите сендвичи преку океани да ги браниш, или си заљубен во Русинка? Или Рус бидејќи денеска се модерни времиња :)
 
И

Име И Презиме

Гостин
Претепан Висар Ганиу градоначалник на Чаир!Го претепале борците за човекови права од дуи.Тој клетиот не им давал тендери на тие возвишени борци за вистината!:confused:
Демантирал дека е тепан, дента(или вечерта) бил на концерт каде присуствувал и ахмети.Се сомневам дека е тоа така, мечката пак заигра у нивни двор.Како и многу други инциденти и убиства кај што се вмешани дуи се заташкува...[DOUBLEPOST=1525255970][/DOUBLEPOST]


сеа ќе испаднат и таблици со орли
За жал многу од нас Македонците сами си прикриваа дел од табличките кога одат на одмор у Мрчка.Тоа е газење поголемо.
А за овој случај има закон не смее да се става ништо, лесно може да се санкционира.На мој пријател за сина сијаличка за позиција го репнаа солено.[DOUBLEPOST=1525256556][/DOUBLEPOST]
Затоа што Бугарите не дозволија да се изгради Јужниот ток и никој тука не ти е крив, преку земја за жал оди гасот, а не преку воздух, а и голем бенефит ке имаме од гафицирање кога ке ни ја е*ат мајката, кога ке ни опнат некоја нереална цена. Ако некој можеше да профитира од тоа, тоа е единствено Бугарија[DOUBLEPOST=1525252525][/DOUBLEPOST]

Вау, вау види бе ми најде на латиница што сум се потпишал, како пола форум да е потпишан на кирилица. Немој ти недозреани глупсоти да ми вадиш. И кажи ми како е животот во САД, ти праќаат Русите сендвичи преку океани да ги браниш, или си заљубен во Русинка? Или Рус бидејќи денеска се модерни времиња :)

Бугари цигани, татари што да се очекува од нив.Стратешки западот работеше против овој проект подржан од вмро.Бугарите како и секогаш биле потрчковци на германија, нивни посвојчиња. Гасификацијата ке донесеше многу голем бенифит во економијата, фирмите што се големи потрошувачи на струја, домакинствата ке плакаа помали сметки за затоплување, автомобилите бензин-плин ке беа сите а не дизели итн.Зајко ем сака да гасифицира ама не од русија туку од каде? муртинец глуп што сака да наполни свој џеб и да ја прее.е Македонија .
 

Attachments

Последно уредено од модератор:

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.634
Поени од реакции
16.691
Демантирал дека е тепан, дента(или вечерта) бил на концерт каде присуствувал и ахмети.Се сомневам дека е тоа така, мечката пак заигра у нивни двор.Како и многу други инциденти и убиства кај што се вмешани дуи се заташкува...[DOUBLEPOST=1525255970][/DOUBLEPOST]

За жал многу од нас Македонците сами си прикриваа дел од табличките кога одат на одмор у Мрчка.Тоа е газење поголемо.
А за овој случај има закон не смее да се става ништо, лесно може да се санкционира.На мој пријател за сина сијаличка за позиција го репнаа солено.[DOUBLEPOST=1525256556][/DOUBLEPOST]


Бугари цигани, татари што да се очекува од нив.Стратешки западот работеше против овој проект подржан од вмро.Бугарите како и секогаш биле потрчковци на германија, нивни посвојчиња. Гасификацијата ке донесеше многу голем бенифит во економијата, фирмите што се големи потрошувачи на струја, домакинствата ке плакаа помали сметки за затоплување, автомобилите бензин-плин ке беа сите а не дизели итн.Зајко ем сака да гасифицира ама не од русија туку од каде? муртинец глуп што сака да наполни свој џеб и да ја прее.е Македонија .
Нормално другар дека и зајко и паторот и батето и тие лопови дојдоа да крадат, а не да направат нешто добро. ШТо се однесува до Бугарија, таа имала помош од Русија во неколку наврати и тоа добра помош. И единствената држава која на Балканов имала некаков бенефит од нив, е сега што се како ветрушки каде дува ветерот никој не им е крив
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
Не бивa oд oвa држaвa пa штo сaкa некa е.Абе цигaн,нaтoпурил цигaнкaтa склепaл 7 децa држaвaтa му ги лечи и хрaни,дигнaле у Битoлa куќи кaј стигнaле целo мaaлo прерaснaлo.Избил пoжaр некни ги нaпaднaле пoжaрникaрите дa ги тепaaт штo дoшле безпрaвнo изгрaдени куќи дa им гaснaт.Зa 200-300 глaсoви нa цигaн дa се прoдaдеш е тoa ти е и Вмрo и Сдсм истите клoшaри.Абе убaвo Турците нa кoлoви не нaбивaле сaмo штетa Гермaнците у кoмoри гaсни штo не не нaпикaле.И цигaните стaнaa фaктoр
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom