Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Од економски аспект гледано најубаво беше во времето на Бубето. Малите бизниси беа оставени како можат да се снајдат битно да опстојат. Итоа сите бизниси без разлика на партиска припадност. УЈП нити една фирма не посети, буџетот беше ако не се лажам под милијарда - некаде осумстотини милиони евра. Па после почна да се затегнува но пак до 2008 некако дуваше кеш. Од 2008 до 2013 онака тешко на шкрги. Од 2013 до 2016 уште по тешко и од 2016 до сега е најтешката катастрофа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.082
Кој се вратил назад бе друже?
Абе пензионирани луѓе со Европски пензии не ти се враќаат овде, остануваат таму ги гледаат внучињата додека синовите/ќерките им се на работа.


Лошо поминаа и иселениците што вложија во Македонија.

Инвеститорот се вратил во Австралија поради проблеми
https://www.brif.mk/zapre-li-so-proizvodstvo-fabrikata-za-chips-koja-ja-promovirashe-gruevski-investitorot-se-vratil-vo-avstralija-poradi-problemi/



Архива: Роберт Блажески, инвеститор од САД рекетиран од Фамилијата: Не им дадовме 50.000 евра за изборите, УЈП нѐ казни со 200.000 евра!
https://fokus.mk/arhiva-robert-blazheski-investitor-od-sad-reketiran-od-familijata-ne-im-dadovme-50-000-evra-za-izborite-ujp-n-kazni-so-200-000-evra/


Потенцирав и претходно, локалните бизниси се паднати поради недостаток на луѓе, градовите ни се распаднати како кула од карти, секој чека момент да му ја дувне од овде.
А и тие што се вратија како инвеститори, зажалија.
дубари и матни работи имало во сите периоди, а што е со бизнисите на МПТ и Оилко, превирањата во Фершпед, па и КМБ да не е чиста од матни работи ??? пред секој избори продават и купуват свои акции, се перат пари за избори....
Кај нас матните работи се ОЗАКОНЕТИ
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Така де, криви се инвеститорите што не сакале рекет да платат, а не фините господа пратени од партија поштено да соберат арач.
И викаш бизнисот не ти оди?
Toa se se samo pretpostavki, nema nisto konkretno. Kolku so razbrav a ne me ni zamara rabotata se vrti okolu kupi prodaj na tutun, batkata sakal racete vo medot da gi brca a da ne gi izvalka.
Inaku da, kako so kazav kaj mene strasno se poznava namaluvanje na prodazba, pobaruvanje i naracki posebno za avtodelovi. Po muabeti so luge od site branzi gore dole toa e realnosta kaj pogolemiot del od stopanstvoto vo poslednive 3-4 meseci. Jas sum i najmal problem edna obicna mravka vo celata prikazna.
Eve denes se slusnav so prijatel so se zanimava so prodazba na telefoni, ista situacija, prodazbata padnata na 0, duri i galanterijata.[DOUBLEPOST=1524988633][/DOUBLEPOST]
Кој е комунист бе глупердо? Анѓушев? Или Заев? Милионери се и двајцата...
Дај фати на кирилица да пишуваш конечно и пробај со „Зоки Поки“ да почнеш да се едуцираш.

Најголемиот егзодус на Македонци е во времето на паторот и неговата коалиција со учкарите. Кога напраи партиска книшка да значи живот или смрт. Пола држава се иссели заради таа обесправеност, заради протежирање на неспособни, а партиски подобни шупаци, заради пропаднати бизниси од неплаќање рекет, со праќање урковци и инспекции на се' што малку ќе пркне. Наспроти тоа полиција не одеше и уште не оди на другата страна на Вардар.

Добар бил паторот пошо фрлал трошки - тоа се вика со културни зборови конформизам - задоволување со малку, ама као „сигурно“. Конформист е културен израз, а вулгарниот израз за такви луѓе као тебе е овца.

И најголемата смеа у целава твоја глупава дискусија е што коа беа комунистите тие балисти за кои збориш гниеа по затвори, за да дојде прво вашето бугариште од дпне љуБчо Г. и да им ја поклони до Групчин, као шо ја делеа бугарските фашисти и балистите, за после паторот да го стаи учкарскиот командант министер за одбрана и да го амнестира целото раководство на учк за гнасотиите во Вејце, Карпалак, Љуботен....дури и таа фамозна ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА е негово масло - појас за спасување, тројански коњ што и го подметна на државава за да си го спаси шупакот криминален, а ве прати вас да гинете со богдан бетмен како француските колонизатори кога ги праќале афричките робови да трчаат со голи раце кон германските шмајзери на афричкиот фронт.

Вие квазипатриотски говна сте најголемото зло на народот, скотови од луѓе, заведени, глупи, усмрдени....фала ви многу!
Gabe vi e se, nisto veke ne moze da gi ispere gomnata na crpnatata kukavica.
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.595
Поени од реакции
20.933
#пазилеџа
#канцерхумор
#влатковасиљwannabe[DOUBLEPOST=1524989326][/DOUBLEPOST] Gabe, gabe (y)
хаха влакто васиљ хумор тако звани #deep_th*oat & #su*ki*g_co*k за #фотеља у #влада за #50-че со #средно_семкарско_образование хумор
Штета за таквите кога ќе се смени влада назад на улица на бришење шофершајбни, пошто со тоа образование и тој капацитет само на улица примаат(кај мтв) ;)
 
Последно уредено:

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.872
Поени од реакции
10.325
Од „не го менуваме уставот„ Заев да ти станал доста креативен дечко:

Можеби конечното решение ќе биде врзано со гласањето на Македонија, како граѓани, со давањето на нашиот суверенитет на ЕУ, во која сакаме да бидеме членка и тогаш се отвара и Уставот, можеби и тука е решението, поради тоа што знаете дека Грција бара и промена на Уставот, заради промената на уставното име. Јас сум убеден дека креативноста ќе ги изнајде овие решенија.[/QUOTE]

https://www.slobodnaevropa.mk/a/29193655.html?utm_source=daily.mk&utm_medium=daily.mk
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
vmrovcite koga bea na vlast kradea ( i grujo i blgarot), ama imase ponekoja korka i koska i za rajata, komunjarite samo kradat. Toa e uglavnom se so treba da se kaze.
Кој комуњари кој патриоти и едните и другите се профитери , ништо повеќе!
 
S

silmarillion

Гостин
Кој сака корки ми останаа од синоќа ама нека каже со време дека планирам да ги мелам за презла.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.708
Поени од реакции
11.971
...

Најголемиот егзодус на Македонци е во времето на паторот и неговата коалиција со учкарите. Кога напраи партиска книшка да значи живот или смрт. Пола држава се иссели заради таа обесправеност, заради протежирање на неспособни, а партиски подобни шупаци, заради пропаднати бизниси од неплаќање рекет, со праќање урковци и инспекции на се' што малку ќе пркне. Наспроти тоа полиција не одеше и уште не оди на другата страна на Вардар.

...
А сега кој е во коалиција со учкарите ?

И за потсетување, кој прв направи коалиција со учкарите помеѓу 2002 и 2006 година ?

Сакаш да кажеш дека сега е подобро ?

...

дури и таа фамозна ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА е негово масло - појас за спасување, тројански коњ што и го подметна на државава за да си го спаси шупакот криминален

...
Е па ако таа непостоечка - плавите жолтици ја нарекуваа(т) непостоечка - тиранска платформа е тројански коњ на пвеводбеничкиот пастир, зошто и плавите жолтици ја прифаќаат ?

Чисто за потсетување, зајко кукурајко отворено и јавно тврдеше дека нема услови за двојазичност во Македонија, но сега од петни жили се обидува да ја исфорсира оваа апартхејдска платформа.

Пвеводбениците и нивниот пастир не чинат - се разбравме околу тоа.

Дали тоа е оправдание за плавите жолтици да бидат исти или бетер од нив ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.708
Поени од реакции
11.971
Да не испадне дека не сме знаеле.

Покрај тоа што е првиот македонски премиер кој е` аболициран за организиран криминал, зајко кукурајко од денес, недела, 29 април 2018, е` и првиот македонски премиер кој отворено и јавно потврдил дека членството во ЕУ значи откажување од државниот и националниот суверенитет стекнат на 8 септември 1991.

Од 4:11 до 4:22


https://www.slobodnaevropa.mk/a/29193655.html

Заев - Можно решение за името при отворањето на Уставот за влез во ЕУ

април 29, 2018

...

Евентуално во таква временска рамка, да речеме после 10 години, да претпоставиме дека толку ќе ни требаат за влез во ЕУ, дали името што би го договориле двете страни со географска одредница тогаш би било и за внатрешна употреба?

Чекајте прво да го вклучам оптимистот Заев. Десет години е многу, јас верувам дека порано. Европа пласираше еден датум 2025 година, а имајќи предвид дека Македонија добива препораки од 2009, а е земја кандидат од 205 можеме многу порано, јас верувам дека можеме да ги пристигнеме Црна Гора и Србија кои отвораат поглавја, но тоа зависи пред сè од нашите домашни перформанси и капацитети. Можеби конечното решение ќе биде врзано со гласањето на Македонија, како граѓани, со давањето на нашиот суверенитет на ЕУ, во која сакаме да бидеме членка и тогаш се отвара и Уставот, можеби и тука е решението, поради тоа што знаете дека Грција бара и промена на Уставот, заради промената на уставното име. Јас сум убеден дека креативноста ќе ги изнајде овие решенија.

...
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.595
Поени од реакции
20.933
Да не испадне дека не сме знаеле.

Покрај тоа што е првиот македонски премиер кој е` аболициран за организиран криминал, зајко кукурајко од денес, недела, 29 април 2018, е` и првиот македонски премиер кој отворено и јавно потврдил дека членството во ЕУ значи откажување од државниот и националниот суверенитет стекнат на 8 септември 1991.
А што мислеше дека случајно го наместија америте за премиер? Па види му фаца, моја проценка дека некаде IQ -то му се движи од 85-90 максимум. Едните ја клекнаа државата на колена, другите ќе и пукаат во тил за да ја самоубијат ( по примерот на смилковско ). Жално е само каков шлајм им дава подршка на едните и другите, пошто живот во фотеља е посладок и подобар од се друго. Уште пожално е дека сите несреќи што се случија во државава се донесени и населени од надвор, со цел да се подели и изеде народот меѓусебе. Смилковско ? Искрено ако не испадне дека е сценарио на америте најмалку ќе ме изненади.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Декстер, притаениот сендвич, скриениот вморон - не ми стаај зборови шо не сум ги кажал во мој пост. На утакмица 10:0 ако го смениш тренерот, само тој шо изгубил 20:0 е крив или се побааги криви и двајцата? Јас напишав дека и двете опции се ќори, а валволин го дрка на корки и коски шо му фрлал паторот наводно. Јас од тие "корки и коски" видов само празно Скопје, исселени пријатели, познаници, роднини и морав да сменам работно место.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.708
Поени од реакции
11.971
Декстер, притаениот сендвич, скриениот вморон - не ми стаај зборови шо не сум ги кажал во мој пост. На утакмица 10:0 ако го смениш тренерот, само тој шо изгубил 20:0 е крив или се побааги криви и двајцата? Јас напишав дека и двете опции се ќори, а валволин го дрка на корки и коски шо му фрлал паторот наводно. Јас од тие "корки и коски" видов само празно Скопје, исселени пријатели, познаници, роднини и морав да сменам работно место.
Јас не му реплицирав на валволин, ти реплицирав на тебе, кој како и вообичаено, кога остануваш без аргументи, изразите "сендвич" и "вморон" не ти се првите изрази на кои ти текнува, туку се единствените изрази кои ги имаш на располагање за било каква - па макар и неиздржана - реплика.

Пвеводбениците не чинат - се разбравме околу тоа, но тоа не им дава право на плавите жолтици да бидат исти или бетер од нив.

И додека ти тука етикетираш "притаени сендвичи" и "скриени вморони", учкарите си го сменија партнерот за нивното апартхејдско оро, но се` останато останува непроменето - Скопјево и понатаму ќе се празни, и со тек на време ти ќе останеш сам и многу повеќе време ќе поминуваш на Интернет барајќи ги дежурните "сендвичи" и "вморони" кои ти го депортираа друштвото во странство, а во пракса тие веќе година дена не се на власт, додека градот и понатаму се празни.

А што се однесува до мене, јас немам никаква вина, ниту одговорност за заминувањата на твоите - а и добар дел на моите - пријатели. Јас никогаш во животот ниту сум видел, ниту сум зел пара од партиска каса или од државна/општинска/јавна каса, ниту сум учествувал на протести или митинзи, ниту планирам да ги променам ваквите навики кои ги практикувам од кога знам за себеси.

Но тоа не значи дека бидејќи овие претходниве биле криминалци и крадци - не дека и нивните претходници беа нешто подобри, а не беа - ќе чекам да поминат уште 10 години со овие сегашниве за да покажат заби и криминални и крадачки канџи, за да ми текне да кажам дека испаднале исти, ако не и бетер од овие претходниве.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
А сега кој е во коалиција со учкарите ?

И за потсетување, кој прв направи коалиција со учкарите помеѓу 2002 и 2006 година ?

Сакаш да кажеш дека сега е подобро ?



Е па ако таа непостоечка - плавите жолтици ја нарекуваа(т) непостоечка - тиранска платформа е тројански коњ на пвеводбеничкиот пастир, зошто и плавите жолтици ја прифаќаат ?

Чисто за потсетување, зајко кукурајко отворено и јавно тврдеше дека нема услови за двојазичност во Македонија, но сега од петни жили се обидува да ја исфорсира оваа апартхејдска платформа.

Пвеводбениците и нивниот пастир не чинат - се разбравме околу тоа.

Дали тоа е оправдание за плавите жолтици да бидат исти или бетер од нив ?
Хах, лајков од гигс ти е повеќе од доволен.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.708
Поени од реакции
11.971
Хах, лајков од гигс ти е повеќе од доволен.
Па дај и ти твој лајк, за да биде уште повеќе доволен.

Или уште подобро, дај некој реален и пред се`, објективен коментар за апартхејдот во кој живееме од 2001 година и за брачните партнери на учкарите низ годините.

Јас не сум оптимист за околностиве во кои живееме и имам безброј причини да бидам незадоволен, но тоа не значи дека треба да престанам да ги критикувам идиотизмите кои ни се случуваат само бидејќи после 1 јуни 2017 се смениле партнерите на учкарите во апартхејдското оро, а правецот на орото останал ист.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom