Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Da de, kaj nas nositeli na ekonomijata se dezurnite dudlaci i guzaci po partiskite stabovi, i kaj plavite i crvenite i ramkovnite.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Da de, kaj nas nositeli na ekonomijata se dezurnite dudlaci i guzaci po partiskite stabovi, i kaj plavite i crvenite i ramkovnite.
Толку ти е капацитетот, кога ќе разбереш дека од паразити како тебе само се одлеваат пари од државата и економијата тогаш ќе праиме муабет а до тогаш иди шверцај зимски гуми од хрватска.
Говедата од вмро до толку ја утепаа мк економија и стопанство да сме зависни дури и од увоз на месо и житарици, да не правиме муабет за производство на високо технолошки производи.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.109
Поени од реакции
3.308
Увој па погоре пропаѓале само вмровските бизниси:tapp:
не гледа дека се живо е во застој и одкога е дојдена новата власт нема мрднато со прст во развој на економијата.

Убаво си беше кажано, ВМРО краде ама и граде
СДСМ ниту краде ниту граде, а парите никаде ги нема:sick:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Koga i frizer kuka deka strasno mu padnal prometot i edvaj krpi za kirija smetki i troskovi se e jasno i kazano, realno stopanstvoto e pred teska recesija, da ne kazam kolaps. A ovie maloumnive vo vladata sonuvaat ekonomski rast.
Фирма во која работев се затвори у времето на димитриев, после не знам колку ненаплатени фактури и испорикани соработници (други фирми), ама ај, "да не го бранам заев нели", малоумен еден. Да не ти кажам колку роднини и пријатели ги снајде ова. Заев за кур не го бива, ама не беше Швајцарија до вчера за да пишуеш вакви жалопојки, посебно шо си познат по тоа шо дудлаше кај паторот у најгустото. Ти и иреално глупиот сте најодвратни за читање. Тогаш релативизиравте, а сеа сте као нешо изненадени.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Увој па погоре пропаѓале само вмровските бизниси:tapp:
не гледа дека се живо е во застој и одкога е дојдена новата власт нема мрднато со прст во развој на економијата.

Убаво си беше кажано, ВМРО краде ама и граде
СДСМ ниту краде ниту граде, а парите никаде ги нема:sick:
Глуп ти е одговоров, со оглед на фактот дека последниве 8 години што и да започнеше ако немаше амин од партијата те сјебуваа во рок од 3 месеци дури и оние старт компании на кој им даваа по 10 000 евра за да стартуваат.
Да тешко е ама и законските норми треба да се прилагодат за да може да пркне стопнството не како до сега грабај кради шпраи пари па јави се кај горде или миле ми тека абе конкуренција ова она, и оп законче со услови кој се невозможни да се исполнат. Абе бурегџилница не можеше да отвориш ако немаш амин и не си врзан со партија не пак нешто друго.
Епа ќе се испашта сега.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
ne znam za drugite, ama jas moze da kazam deka momentalno od moja gledna tocka katastrofalno e padnata prodazbata na se zivo. znaci prodavam se i sesto polovni avtodelovi gumi i bandazi, vozila, laptopovi kompjuteri. so istata sostojba se soocuvaat i dosta prijateli so se zanimavaat so trgovija i proizvodstvo vo site branzi prodazbata na tekstil i obuvki e isto padnata na 0. Sto se slucuva na nikoj ne mu e jasno, uglavnom pazarot krahira, isto i komunjarite i ostanatite so plukaa po *rezimot* se drzat za glava. ko prezivi pricace, ke placete po patorot.
И јас го тврдам истото. После 17 год, 2017 прва со загуба. 2018 ќе видиме ама за сега лошо е.
не е вмро на власт и не оде бизнисот. е па не оде толку ве бива сами. јаките „бизнисмени“.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.109
Поени од реакции
3.308
Толку ти е капацитетот, кога ќе разбереш дека од паразити како тебе само се одлеваат пари од државата и економијата тогаш ќе праиме муабет а до тогаш иди шверцај зимски гуми од хрватска
Според твоето, ако пропаѓале партиските бизниси, тогаш би требало да цветаат останатите бизниси,
се шпекулира дека во малопродажбата има 50 милиони евра помалку потрошено од истиот период лани, ќе излезе дека тоа се украдените пари на партијците

ако лани имало 5 милијарди во капитални инвистиции сега имаш 1,7 кој отишле кај непартиски луѓе се разбира,

И БЕЗ ЦИТИРАЊЕ МОЛАМ, НЕсакам да дискутирам со шарен полтрон
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Толку ти е капацитетот, кога ќе разбереш дека од паразити како тебе само се одлеваат пари од државата и економијата тогаш ќе праиме муабет а до тогаш иди шверцај зимски гуми од хрватска.
Говедата од вмро до толку ја утепаа мк економија и стопанство да сме зависни дури и од увоз на месо и житарици, да не правиме муабет за производство на високо технолошки производи.
Овој ти е од оние као Рики превара. Лапнал некој тендер и тоаш беше ок, а сеа никој не го ебе и "колапс, распад, руинирана економија"....а некоја конкретна економска политика на телињава од сегашнава власт абер нема да искритикува.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.027
Глуп ти е одговоров, со оглед на фактот дека последниве 8 години што и да започнеше ако немаше амин од партијата те сјебуваа во рок од 3 месеци дури и оние старт компании на кој им даваа по 10 000 евра за да стартуваат.
Да тешко е ама и законските норми треба да се прилагодат за да може да пркне стопнството не како до сега грабај кради шпраи пари па јави се кај горде или миле ми тека абе конкуренција ова она, и оп законче со услови кој се невозможни да се исполнат. Абе бурегџилница не можеше да отвориш ако немаш амин и не си врзан со партија не пак нешто друго.
Епа ќе се испашта сега.
Поприлично сум сигурен дека никој на оваа тема не отворил бизнис никад во животот ни планира а ни е способен...така да појма нема ни како е ни како било.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Овој ти е од оние као Рики превара. Лапнал некој тендер и тоаш беше ок, а сеа никој не го ебе и "колапс, распад, руинирана економија"....а некоја конкретна економска политика на телињава од сегашнава власт абер нема да искритикува.
Да не се лажеме сегашниве се безидејни како муви без глава.
од една страна преполна администрација со неспособни кадри од друга страна ич кур не им чуе за живнување на мали и средни бизниси.
Толку лоши регулативи толку затупеност и безвезни закони нема никаде во светов.
Имам пријаел кој што тера бизнис на црно и добро му оди, го прашувам зашто не се легализира и не започне да работи како што треба, ми вели не дека не сакам сакам ама не можам.
Вкупната инвестиција ми е 10 000 евра за да се легализирам покрај даноци и такси ќе треба да дадам минимум 20 000 евра. Нема флексибилност не сакаат да сослушаат, ти чита фуснота од закон и ти вели мора така да биде.
Вика во хрватска не мора ни одобрение за работа да имаш нити да исполнуваш некој техничко технолошки услови за мојава дејност, овде јас за истава дејност треба животот да си го загорчам со хасапи масапи вакви подови онакви подови, струјомери водомери, не ти дава државата и мороните во администрација да работиш.
И во потполност го разбирам, ако сега заработува од 500 до 1000 евра месечно тогаш нема да заработува ни 100 евра месечно.
Али затоа и овие сегашниве само трпаат паразити во администрација и за позитивни законски измени ич кур не им чуе.
Друго што боде очи во арачиново, тетово,чаир,бутел, гостивар батка работат такви производствени капацитети и тоа турбо на црно ни контроли ни инспекции ни ништо,пријавуваат нешто минимално колку да имаат документ за во маркети и локали и појео вук магарца.[DOUBLEPOST=1524754801][/DOUBLEPOST]
Поприлично сум сигурен дека никој на оваа тема не отворил бизнис никад во животот ни планира а ни е способен...така да појма нема ни како е ни како било.
И јас сум на тоа мислење, ама чисто онака да размениме по некој збор со бизнисмениве на кој им крахира економијава
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Имам пријаел кој што тера бизнис на црно и добро му оди, го прашувам зашто не се легализира и не започне да работи како што треба, ми вели не дека не сакам сакам ама не можам.
Вкупната инвестиција ми е 10 000 евра за да се легализирам покрај даноци и такси ќе треба да дадам минимум 20 000 евра. Нема флексибилност не сакаат да сослушаат, ти чита фуснота од закон и ти вели мора така да биде.
Вика во хрватска не мора ни одобрение за работа да имаш нити да исполнуваш некој техничко технолошки услови за мојава дејност, овде јас за истава дејност треба животот да си го загорчам со хасапи масапи вакви подови онакви подови, струјомери водомери, не ти дава државата и мороните во администрација да работиш.
И во потполност го разбирам, ако сега заработува од 500 до 1000 евра месечно тогаш нема да заработува ни 100 евра месечно.
Нешто со прехрана претпоставувам. А HASSP ти е Европска регулатива не е наша.. Како сакаш да работи без тие регулации... Мора да има ред во државава. Да му речеш на пријателот дека треба затвор да лежи за затајување данок, Еден куп луѓе во прехранбена индустрија работат и си плаќаат данок, а заради такви гноеви како тој што работи на црно не можат да пркнат......
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.027
Да не се лажеме сегашниве се безидејни како муви без глава.
од една страна преполна администрација со неспособни кадри од друга страна ич кур не им чуе за живнување на мали и средни бизниси.
Толку лоши регулативи толку затупеност и безвезни закони нема никаде во светов.
Имам пријаел кој што тера бизнис на црно и добро му оди, го прашувам зашто не се легализира и не започне да работи како што треба, ми вели не дека не сакам сакам ама не можам.
Вкупната инвестиција ми е 10 000 евра за да се легализирам покрај даноци и такси ќе треба да дадам минимум 20 000 евра. Нема флексибилност не сакаат да сослушаат, ти чита фуснота од закон и ти вели мора така да биде.
Вика во хрватска не мора ни одобрение за работа да имаш нити да исполнуваш некој техничко технолошки услови за мојава дејност, овде јас за истава дејност треба животот да си го загорчам со хасапи масапи вакви подови онакви подови, струјомери водомери, не ти дава државата и мороните во администрација да работиш.
И во потполност го разбирам, ако сега заработува од 500 до 1000 евра месечно тогаш нема да заработува ни 100 евра месечно.
Али затоа и овие сегашниве само трпаат паразити во администрација и за позитивни законски измени ич кур не им чуе.[DOUBLEPOST=1524754801][/DOUBLEPOST]
И јас сум на тоа мислење, ама чисто онака да размениме по некој збор со бизнисмениве на кој им крахира економијава
Можам да ти кажам за фирми на МСЕ зошто тоа инвестирам...резултатите не се добри ама далеку од крах е работата. Инаку си има и БДП бројки и ДЗС и НБРМ...немора да се прашуваат бизнисмени или било кои личности директно.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Нешто со прехрана претпоставувам. А HASSP ти е Европска регулатива не е наша.. Како сакаш да работи без тие регулации... Мора да има ред во државава. Да му речеш на пријателот дека треба затвор да лежи за затајување данок.....
Да де, али пази во европа за таа дејност нема HASSP не подлежи под нејзе арно ама овде малоумниците кур ги боли вика ааа епа мора европски е тоа, еве ти еу директива дека не треба!
Те буљи ко теле и ти се смее ко зелен од позиција на супериорен пошто ради него не можеш да мрднеш ни една педа ама тој жграб 25000 на крај од месец и уште 1000че за мито и корупција.
прочитај убаво што е напишано после коментирај
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Pa vidi, jas sebe ne se zamisluvam kako biznismen tuku kako covek so zarabotuva za sebe i za familijata, bez da cica od drzavna cicka. Mene ne me zamaraat teskasi kako angusev, mijalkov, sterjo itn. Si ja gledam svojata rabota. Ako sum prodaval npr po 10 kompjuteri na mesec sega 1-2. Ako sum prodaval 5 kompleti lieni bandazi na mesec sega 1 itn... Ova e faktickata sostojba kaj groto od stopanstvoto.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Pa vidi, jas sebe ne se zamisluvam kako biznismen tuku kako covek so zarabotuva za sebe i za familijata, bez da cica od drzavna cicka. Mene ne me zamaraat teskasi kako angusev, mijalkov, sterjo itn. Si ja gledam svojata rabota. Ako sum prodaval npr po 10 kompjuteri na mesec sega 1-2. Ako sum prodaval 5 kompleti lieni bandazi na mesec sega 1 itn... Ova e faktickata sostojba kaj groto od stopanstvoto.
Мали ти си прекупец у кратки црти, минлива категорија, можда треба да се префрлиш на тезга зеленчук и овошје да продаваш, ете незнам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom