Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Во ФИРОМ лесно стигаат некои до богатење, едноставно биди близок до власта и не ти треба повеќе, обезбеди пари за 3-4 поколенија, ниту затвор те чека, ниту ништо.
А во Република Македонија?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
за давење треба 1000годишен дожд, за тоа мува не ги лазе, ама во овакви тунели стануваат интересни сообраќајки, посебно што кај нас има недисциплина со влез на автопат на разни домашни животни ..
Најголемната глупост која ја најавија, незнам дали и е дефинитивно, е дозволена максимална брзина 130км/ч
:pos:

130 на автопат се вози од 2009. Фасцинантно е како се негативно сакаш да препишеш на сдсм а од друга страна сакаш да те гледаат на форумов како интелектуалец.[DOUBLEPOST=1524746284][/DOUBLEPOST]

Госпожава вика дека не ја занимало тоа :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
ne znam za drugite, ama jas moze da kazam deka momentalno od moja gledna tocka katastrofalno e padnata prodazbata na se zivo. znaci prodavam se i sesto polovni avtodelovi gumi i bandazi, vozila, laptopovi kompjuteri. so istata sostojba se soocuvaat i dosta prijateli so se zanimavaat so trgovija i proizvodstvo vo site branzi prodazbata na tekstil i obuvki e isto padnata na 0. Sto se slucuva na nikoj ne mu e jasno, uglavnom pazarot krahira, isto i komunjarite i ostanatite so plukaa po *rezimot* se drzat za glava. ko prezivi pricace, ke placete po patorot.
И јас истото можам да го кажам. Работа нема нигде. Сите се жалат. Полошо од ова не било.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.082
:pos:

130 на автопат се вози од 2009. Фасцинантно е како се негативно сакаш да препишеш на сдсм а од друга страна сакаш да те гледаат на форумов како интелектуалец.[DOUBLEPOST=1524746284][/DOUBLEPOST]

Госпожава вика дека не ја занимало тоа :)
така болно си замислуваш, јас знам уште кога го најавија новиот автопат, пред многу години , дека кажаа на него ќе се вози и 130, а не знаев дека и од кај Велес ставиле знак 130... посебно што состојбата на постојниот автопат е лоша а и има само 2 ленти...
А кога веќе можеше да се намали од 60 на 50 во град и ова другото е за размислување
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
сакаш да те гледаат на форумов како интелектуалец.
Тоа сака?
Може сака да се прикаже, ама ако има чоек со помалку интелигенција од него пристапено на форумов, праам сепуку одма.
Дно под дното е.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ќе ме расплачете со срцепаталниве прикаски, се пропаднало, немало бизнис, немало пари, немало ѓеврек од каде да се купи, како така наеднаш од најдобрата економија во европа, ни година дена не трае владава, колку и да се неспособни не можат ваљда таков рај толку брзо да уништат?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
така болно си замислуваш, јас знам уште кога го најавија новиот автопат, пред многу години , дека кажаа на него ќе се вози и 130, а не знаев дека и од кај Велес ставиле знак 130... посебно што состојбата на постојниот автопат е лоша а и има само 2 ленти...
А кога веќе можеше да се намали од 60 на 50 во град и ова другото е за размислување
Да правиш нов автопат, да го најавуваш како next best thing и да забраниш на него да се вози 130 треба да си и несаглам во умот и воедно неспособен.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Ќе ме расплачете со срцепаталниве прикаски, се пропаднало, немало бизнис, немало пари, немало ѓеврек од каде да се купи, како така наеднаш од најдобрата економија во европа, ни година дена не трае владава, колку и да се неспособни не можат ваљда таков рај толку брзо да уништат?
Факт е дека Македонија функционира со тендерски пари,пари од дијаспората.При промена на власта настана застој со исплата на пари(фирми) што влијаат на економијата, место да вложуваат дијаспората тука си купуваат имот по европа...Доцнења на плати, намален обем на работа(испуштање на работници, и намалени плати), застој на сите започнати капитални инвестиции (фирмите и вработените патат од таа политика).Оваа ситуација ја гледаат и чувствуваат луѓето од средна класа.
Во ваква ситуација да треба да инвестирам во Македонија би размислил многу.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ќе ме расплачете со срцепаталниве прикаски, се пропаднало, немало бизнис, немало пари, немало ѓеврек од каде да се купи, како така наеднаш од најдобрата економија во европа, ни година дена не трае владава, колку и да се неспособни не можат ваљда таков рај толку брзо да уништат?
Situacijata na teren to est vo pogolemiot del od stopanstvoto e taa. Doprva ke se pocne so zatvaranje na pretprijatija i otpustanje. Bilo koj sto ima nekoja dopirna tocka so stopanstvoto ke go potvrdi kazanovo. Poloso ne bilo nikogas, koi se pricinite neka kaze nekoj od armijata sovetnici na crpnatiot idiot na kogo ako vaka prodolzat rabotite veke mu uspealo da ja zakole drzavata.
vcera eden od najgolemite komunjari (milcin) pocna da pluka po nepismenava stoka so ja rusi drzavata. se e kazano.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Да правиш нов автопат, да го најавуваш како next best thing и да забраниш на него да се вози 130 треба да си и несаглам во умот и воедно неспособен.
Не го глеаш дека оди еднаш годишно у Ханиоти и тоа го прераскажува како Фелиас Фог, дури совети им дели од каде гиро да купуваат.
Следново лето чекам да јаде трици како лошо е напраен тој дел од автопатот само затоа што е завршен у време на овие што не се негови.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Mnogu od ispranite tikvicki so glasaa 'protiv rezimot' i vezden broea 'kolku pari ukral parorot i familijata' mesto da si ja gledaat svojata rabota i biznisot sega se drzat za glava so devastirani biznisi, prazni gepovi i 0 perspektiva. E toa e be drugovi, posle ebenje nema kaenje. Dojde zivotot.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
ne znam za drugite, ama jas moze da kazam deka momentalno od moja gledna tocka katastrofalno e padnata prodazbata na se zivo. znaci prodavam se i sesto polovni avtodelovi gumi i bandazi, vozila, laptopovi kompjuteri. so istata sostojba se soocuvaat i dosta prijateli so se zanimavaat so trgovija i proizvodstvo vo site branzi prodazbata na tekstil i obuvki e isto padnata na 0. Sto se slucuva na nikoj ne mu e jasno, uglavnom pazarot krahira, isto i komunjarite i ostanatite so plukaa po *rezimot* se drzat za glava. ko prezivi pricace, ke placete po patorot.
Мои роднини издаваат станови под кирија и тоа го прават со децении наназад, арно ама последниве неколку месеци ептен е падната побарувачката на станови и покрај тоа што цените на кириите постојано ги спуштаат но пак џабе, порано со еден пуштен оглас ќе им се јавеа цел куп на заинтересирани странки, а сега и со 100 огласи џабе, истово важи и за трговијата, индустријата, опаднат е прометот како со автомобили, така и со бела техника, облека, храна и се останато !
Не го бранам претходниот режим тој режим е минато но мислам дека само човек кој што е или алкохолизиран или дрогиран или ненормален или пак е функционер на сегашнава власт, нејзин бизнис партнер или пак е вработен од истата може да каже дека денеска животот во МКД како во економски така и во демократски аспект е подобар отколку животот пред година, две, три, пет и.т.н.
П.С. Но ајде да се надаме биче боље кад че проради онај бројчаник на Зајев на кој ќе вртат украдените милијарди на Грујо и Мијалков и кои ќе бидат вратени на народот Маќедонцки (y)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Mnogu od ispranite tikvicki so glasaa 'protiv rezimot' i vezden broea 'kolku pari ukral parorot i familijata' mesto da si ja gledaat svojata rabota i biznisot sega se drzat za glava so devastirani biznisi, prazni gepovi i 0 perspektiva. E toa e be drugovi, posle ebenje nema kaenje. Dojde zivotot.
Нема за што да се каат што така гласале. Секако влада не се формира по тој терк, туку по „други ургенции“. Секако СДСМ не победи на тие избори. Ако по некого се плука, треба по оние кои дозволија партија со помал изборен резултат да прави влада.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Koga i frizer kuka deka strasno mu padnal prometot i edvaj krpi za kirija smetki i troskovi se e jasno i kazano, realno stopanstvoto e pred teska recesija, da ne kazam kolaps. A ovie maloumnive vo vladata sonuvaat ekonomski rast.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Mnogu od ispranite tikvicki so glasaa 'protiv rezimot' i vezden broea 'kolku pari ukral parorot i familijata' mesto da si ja gledaat svojata rabota i biznisot sega se drzat za glava so devastirani biznisi, prazni gepovi i 0 perspektiva. E toa e be drugovi, posle ebenje nema kaenje. Dojde zivotot.
Мои роднини издаваат станови под кирија и тоа го прават со децении наназад, арно ама последниве неколку месеци ептен е падната побарувачката на станови и покрај тоа што цените на кириите постојано ги спуштаат но пак џабе, порано со еден пуштен оглас ќе им се јавеа цел куп на заинтересирани странки, а сега и со 100 огласи џабе, истово важи и за трговијата, индустријата, опаднат е прометот како со автомобили, така и со бела техника, облека, храна и се останато !
Не го бранам претходниот режим тој режим е минато но мислам дека само човек кој што е или алкохолизиран или дрогиран или ненормален или пак е функционер на сегашнава власт, нејзин бизнис партнер или пак е вработен од истата може да каже дека денеска животот во МКД како во економски така и во демократски аспект е подобар отколку животот пред година, две, три, пет и.т.н.
П.С. Но ајде да се надаме биче боље кад че проради онај бројчаник на Зајев на кој ќе вртат украдените милијарди на Грујо и Мијалков и кои ќе бидат вратени на народот Маќедонцки (y)
Т'нко, да вистина дека некој се паднати али тоа се претежно вмронски квази бизнисменчиња.
Луѓе кој што партиски ја елиминираа конкуренцијата и не знаат да работат на нормален пазар, без интервенции од партија како што се пуштање инспекици кај овој комуњаров а јас донирав на партија и остали срања.
Не дека економијава цвета, тоне еконосмки македонија тонењето е благодарение на грујо кој што земаше огромни кредити и си ги делеа меѓусебе, е сеа овие само продолжуваат по нивните стапки.
Никогаш нема македонија да се опорави финансиски барем не населението, до сега во мк не 500 туку 2000 еу требаше да биде просечаната плата, али пусто апашко племе само да се дограбело.
И се разбира највеќе од неспособни партиски полтрончиња кој што се бизмисмени и од нив не може да се крене глава, трговци увезувале гуми бандаши пичке си материне носители на економијата.
Голтари и клошари тезгаџии во најдобар случај.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom