Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.569
Инсталирав нова верзија на Photoshop Lightroom aма старава верзија не можам да ја избришам никако. Одам да ја избришам и ова ми се појавува
Capture.PNG

Како сега да ја избришам старава верзија ? Ми фаќа простор.[DOUBLEPOST=1521373975][/DOUBLEPOST]Надополнување : Избришав преку Programs and Features како што си е во старите Windows 7 или 8 но зошто не можеше преку Аpps and Features не ми е јасно. Приметувам и други програми не може да се избришат и го појавува истото па мора преку Programs and Features. Ако знае некој зошто е вака нека пише.
 
Последно уредено:
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Има ли некој проблем со зумот на Хром на Фејсбук? На 100 зум како што е на сите чатот од десно не ми го дава на цел екран туку доле мало да го подигнам и спуштам а на 90 е нормално ама мн ситно...
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Пробувам да инсталирам Tableu софтверска апликација, ќе се инсталира ама нејќе да се отвори, се појавува прозорче: The application was unable to start correctly (0x000007b) Click OK to close the application.
Ја избришав и одново ја инсталирав не се опраи,
Run as administrator исто не помогна
Го апдејтирав Microsoft.NET пак ништо.
Чаре? :(
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Имам проблем со ПЦ-во, и е најверојатно софтверски проблем, но не знам каков.
ПЦ-то се пушта, стигнува до десктоп кај што бара внесување на пас(кој што не знам како да го тргнам). Внесувам пас, и не се случува ништо. Не ми појавува wrong password.

Барам по нетов, ама најверојатно не знам што точно да побарам.
Проблемов сакам да го решам, а не да го заобиколам(формат, ако тоа го решава у краен случај).


p.s. Влегов во safe mode, но во нормален мод не функционира пасот.
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Имам проблем со ПЦ-во, и е најверојатно софтверски проблем, но не знам каков.
ПЦ-то се пушта, стигнува до десктоп кај што бара внесување на пас(кој што не знам како да го тргнам). Внесувам пас, и не се случува ништо. Не ми појавува wrong password.

Барам по нетов, ама најверојатно не знам што точно да побарам.
Проблемов сакам да го решам, а не да го заобиколам(формат, ако тоа го решава у краен случај).


p.s. Влегов во safe mode, но во нормален мод не функционира пасот.
System Restore пробај пушти му од safe mode
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
System Restore пробај пушти му од safe mode

Се гаси КП у сејф мод. Не можам да направам system restore. Можно е некогаш да сум го изгасил.
Пробав и го тргнав пасвордот и во нормал мод доаѓа до десктоп, прави loading и се рестартира. Се рестартираше и пред тоа, кога не прифаќаше пасворд.
По рестартот доаѓа до момент каде што вика sign in, но не реагира при притискање на тоа.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Пробај repair преку usb/cd дтуго не ми паѓа на памет
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Се гаси КП у сејф мод. Не можам да направам system restore. Можно е некогаш да сум го изгасил.
Пробав и го тргнав пасвордот и во нормал мод доаѓа до десктоп, прави loading и се рестартира. Се рестартираше и пред тоа, кога не прифаќаше пасворд.
По рестартот доаѓа до момент каде што вика sign in, но не реагира при притискање на тоа.
Мене ми смрди на проблеми со хард диск.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Мене ми смрди на проблеми со хард диск.
Примарниот е SSD Кингстон, и да му е*ам мамицата ако е такво нешто. Не е толку стар. ни 3 години не е. :D
Користам еден од 2007, кога ми е ПЦ купен, мака нема.
У SM, settings се гаси поради проблем со Microsoft Visual C+.
Имам алат за формат, ама не сакам да правам ако не морам.


Уште детали. После ауто рестартот, дава:

The Local Session Manager service failed the sign-in.
The RPC Server is unavailable.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.747
Примарниот е SSD Кингстон, и да му е*ам мамицата ако е такво нешто. Не е толку стар. ни 3 години не е. :D
Користам еден од 2007, кога ми е ПЦ купен, мака нема.
У SM, settings се гаси поради проблем со Microsoft Visual C+.
Имам алат за формат, ама не сакам да правам ако не морам.


Уште детали. После ауто рестартот, дава:

The Local Session Manager service failed the sign-in.
The RPC Server is unavailable.
Јас многу сум верувал на Кингстон...се додека еден другар кој има сервис за мобилни и комјутери не ми ги отвори очите.....Имав проблем со РАМ-от, и пријателот ми даде 10-15 рамови да си испробам сам кој два сакам да ги земам.....и нормално само со Кингстон имав проблеми. А и со мемориски за телефоните сум имал проблеми со нивните картички

Во кратки црти ми препорача никогаш да не купивам од оваа марка-тиња биле

дали е точно или не.....незнам
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Пробувам со формат, а успат направив глупост неверојатна и избршав партиција на која имав доста важни работи(не лични). Тоа е тоа, јбг.
Ако вака не се среди, ќе биде најбоље у свет.


Бидна форматот, и сеа се пушти. Ќе видам како ќе работи.
Што точно се деси не знам, за да се дојде до проблемов.
 
Последно уредено:

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Ај уште едно прашање, поврзано со 2-от дел од постот погоре.
Дали може да се вратат избришани фајлови од ССД?
Успеав да вратам се што ми беше избришано од партицијата на ХДД која отиде по грешка, после format, delete, extend и поврзување на целосна во ХДД-то.
За жал, од ССД не успеав со истиот, па дали знаете програм, доколку има начин, па да се проба.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.391
Поени од реакции
21.943
Ми треба помош околу USB.Еве во што е работата.

Untitled.png Untitled1.png

Пробав се и сешто никако да го средам.
 

Kuz

Член од
9 април 2017
Мислења
198
Поени од реакции
97

Kajgana Shop

На врв Bottom