Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Џ

Џонтра Волта

Гостин
1595268359937.png


Види ја оваа шпонкава, родена 95та у Лондон откако нејзините родители неколку години претходно од Косово избегале у Англија. Ја имала сета среќа на светот што се спасила од воено Косово и што моментално е најпозната млада пејачка и штокуридае у светов.

Фацата е тука, телото исто, голема како коњ, дебели нозе, 0 сексипил у неа (ок Стек шиптаромразец не кур замарај ако го тенчиш на неа) у 99та нејзините да избегале од Косово у Македонија, да се населиле у Боговиње, на 16 години да ја забулат, да има споени веѓи и бркчиња, на 18 години да ја омажат у Гњилане за некој нејзин трет братучед, да му роди 6 деца и да и се изгуби секаква трага од нормален живот.

Све ти ебам животе.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.923
Лавина од коментари на Фејсбук од типот ВФФ, и пораки у инбокс од Марк Цукерберг. Стварно живееме во ера на глупи луѓе, туку како да го уновчиме тоа и да ги завладееме глупаците? :icon_lol:
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Мојот херој,мојата инспирација,мојот учител и душевен волшебник наречен
Фенг Мигшан што подалеку од човештвото само тоа е лекот збир на секаков шлајм кој чекори по скопските учлиците,бескрупулозозни копилиња предизвикува надуеност, палпитации,висок пулс,чуство на замор,гадост и други симптоми небаре имам хеликобактер пилори

Пред 20 години, Кинезот Фенг Мигшан одлучил да се повлече во осаменост и токму тоа и го постигнал откако почнал да живее во пештера висока 50 метри над земјата.


Во пештерата тој пристигнал во 1993 година бидејќи не сакал да биде во близина на луѓе, а во својот дом се откажал од сите модерни удобности, па дури и од облеката.

„Мојот брат е чудна личност која не сака да комуницира со луѓето“, вели Ксуеминг, братот на Фенг.

Инаку, тој ја открил пештерата уште кога бил дете, а во текот на досегашното живеење ја проширил со цел полесно да се искачува.

„Тоа беше малечка пештера кога ја пронајдов, но со чекан ја проширив до денешната големина. Овде летата се студени и пријатни и тоа за мене е добро“, вели осамениот човек.

Тој е среќен со начинот на кој го живее својот живот, но властите сакаат да го сместат во соодветна институција, бидејќи докторите кај него дијагностицирале психоза.

а нели планетата е супер поврзан линк кои ми искочи у спат



И да девојкиве ги открив уште во раните утрински часови погледнете прекрасни девојки со што се соочуват.Едната девојка воопшто нема раце другата само едната рака кршење на срце уше у 09часот : (
Од Австралија се....
 
Последно уредено:

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.739
Кратка (не)битна приказна.

Пред неколку денови регуларно од факултет на јадење и од таму кафе едно со другар да испиеме. Врнеше дожд, па со колата се извезовме до едно помало место онака, не класичен кафич. Местово е на ќош на главна улица и освен тоа што со знак е забрането паркирањето, безобразно е да се паркира бидејќи се блокира доста прометна улица. Споредната улица има обележан паркинг, паркирав таму, пуштив порака и ајт.

Сепак пред кафичот имаше една паркирана кола, две типки си седат надвор си пијат кафе, колата на метар ипол од нив(да си ја гледат нели ќе им ја украде некој) со пуштени четири да си трепкаат. Оп после минута-две еве ти полиција од другата страна, се паркираа на обележан паркинг и дојде дечково да види колата чија е што како. На почетокот мислев дека ќе ја предупредат само ќе и кажат да ја тргне и толку. Ама ме изненади тоа што ја викнаа таму, земаа документи нешто се расправаа кратко период и казна и шарнаа.

Така наместо 20 денари за паркинг, 100тина евра казна, главоболка, нервоза и што ли не :smirce:

Не дека се ситам или слично ама ме нервираат вакви дембели кои што циганчат за мочани 20 денари и уште повеќе ги мрзи да изодат 50тина метри пеш, оти нели газот ќе им падне.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Просечен Македонец е спремен да плати 80 денари за макијато, 120-150 за нескафе, 150-200 за клуб сендвичи направени од бајат леб и најефтина шунка и тн, ама не дава 30 денари за паркинг, па макар и на дрво да ја качи колата.
За овој народ само удирање по џеб за секој прекршок, друго чаре нема, поголема некултура во сообраќајот немам видено во цела Европа, да ги проработат камерите што ги наредија во цело Скопје и да почнат да стигаат казни на домашна адреса ќе се научат сите како се вози и како се паркира.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
ДК

Земав да ја читам „Големиот Гетсби“ и некако ептен просечна приказна за книга што се смета за класик.

П.С Пораките што ги содржи ми се некако ептен очигледни. Јасно е дека на долг рок плитките задоволства водат кон мизерија и дека парите сами по себе не носат среќа туку битно е како и зошто ќе ги искористиш како и се друго во животот.

П.С2 Првпат земав да гуглам за една книга да не сум испуштил нешто али можеби имав преголеми очекувања со оглед на тоа кој ми ја препорача.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.789
Поени од реакции
6.992
Од соништа издвојуваме - голема група луѓе на договорена тепачка со Груевски и негов избор на луѓе. Ние сме биле вооружени со палки, боксирачи и така натаму, а неговата група со пушки. Сме избегале ние. :ROFLMAO:
Влегов да се бањам во сабота спрема недела во 1:40, излегувам 3:20 и си помислив дека сум се успал бањајќи се. Утредента ми текна дека се промени саатот. :brlav:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Дк,
Сакам деца, стварно сакам. Ама не можам да ги разберам родителите без осет на кои секој изговор им е "Ама дете е" !
Па дома ако ти се качува да глава и ти му дозволуваш, не може насекаде истото да го прави.
Се возам со такси пред некој ден, и слушам на радио станицата се препираат диспечерката со некој таксист. Никогаш не ми било јасно зошо да мора онака во public chat да се расправаат, и патници и таксисти да ги слушаат. Нејсе, вика диспечеркава кола нзн кој број, се јави патничката се пожали од вас, као еден саат ќе ве исклучам од станица. И почнува таксистот да објаснува, дека типката била со дете, сеа нели како што е со кал никакво, детево зацапано некаде којзнае каде, позади на седиште качено со кондурчињата полни со кал и скока на седиште. Да не зборувам колку небезбедно е to begin with, ама и лом направил на седиште. Се изнервирал типот наводно и рекол на патничката да си плати за чистење и госпожа малце да си го смири малиот. Навредена мајката се симнала веднаш, па и се јавила да се пожали од односот. Јас да бев крпа ќе и дадев и нека риба госпожа.
Не знам дали е до нас како нација, општо дека немаме обзир дека после нас некој друг треба да искористи нешто, или родителиве кога ќе добијат дете им се исклучува некој свич за осет кон други човечки суштества. Да, мило ти е детето дури не почне џумбус да ми прави низ дома. И јас сум била дете, па на гости страв ми беше од јадењето да каснам дури татко ми не ми даде дозвола дека можам да јадам, не па да зеам на некој да му чепкам по работи или да скокам по каучи.
Страшна работа.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.254
Добро бе немезису на Џек Блек, ти ибам песната од глава не ми искача со недели :cuc:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Драга Кајгана,
Дете не се шамара и кубе за косата ако не ги напишало добро буквите или ако во школо не добило добра оцена, исто како што дете не се тепа за да сфати, за да слуша и за да се воспита. И не, ако дома ве шамарале како мали или во најлоша мера ве мавале со каиш (се ежам од овие остатоци од Југославија) не значи дека и вие треба истото тоа да му го правите на вашето дете, наспроти, треба да научите што не треба да му правите на вашето дете. За изнесување на мислење и делење на совети за тоа како се воспитува туѓо дете со вакви мерки, да не зборам.

После децата биле криви. Децата воопшто не се криви. Како ќе го воспиташ детето, така ќе влијаеш и врз неговата личност, а со самото тоа и врз неговото здравје и целосен живот. Не може дете кое е тепано, омаловажувано, обесхрабрувано и постојано опоменувано за тоа како не треба, да биде среќно, полно со самосвест и самодоверба, туку таквото дете секогаш ќе има траума/фобија кон и од нешто. Дете растено со љубов, позитива и дадена храброст и совет за понатаму, може само да прерасне во една здрава личност, личност што ќе знае пред се да ги согледува позитивните работи во животот. Затоа родител не си само ако направиш дете, само штета што не постои некое тестирање за тоа кој е спремен да биде родител, а кој не...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom